Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sin najstnik noče več k očetu

Sin najstnik noče več k očetu

Dogovor je, da sin preživi počitnice pri očetu, ki živi precej daleč in ga zato čez leto ne more videvati. Vendar se je že lani bunil, letos pa sploh ni govora, da bi hotel iti. Oče se jezi name, jaz na sina, sin pa na oba. Kako rešiti to zagato, star je 16 let.

Je povedal zakaj noče?

Kateri 16 letnik pa v današnjih časih želi preživljati počitnice s starši? Sploh v oddaljenem kraju v katerem nima niti prijateljev?

Enkrat reče, da se mu ne ljubi, enkrat pa, da mu zameri ene stvari, ki mi jih noče povedati.

Joj so egoisti tej najstniki.
Poskusi se pogovort, pa naj bo manj dni mogoče, kaj vem.
Srečno

vidi tvoj žalosten obraz, ko gre k očetu. Brez besed vidi dovolj…
Želi pač ustreči tebi….ne čudi se in ugotovi. če si iskrena začasne ločitve…
Otroci so odlični psihologi…

Iskreno povedano, je mogoče prej obratno. Nič nimam proti temu, da vsaj čez počitnice kdaj zadiham. Pa saj nikoli ni bil cela dva meseca pri očetu, ker je bivši že našel kak izgovor, da ga je poslal prej domov. Vsaj štirinajst dni bi imela, da si vzamem čas zase, a očitno iz te moke ne bo kruha 🙁

əəəəəə!!!

Ne glede na vse je prav, da gre k očetu. Mogoče za manj časa, ampak gre pa naj.

…fant nima pet let.

Star je vendar 16 let!

Projektil, ki je že odletel.Po svoje. Ima svojo družbo in prijatelje.Nima se več kaj skoraj pogovarjat z očetom, pa še čustvene bližine ni, če se malokrat vidita.

Fant se boji, kaj bo tam sploh počel in mu bo dolgocajtno.

Naj gre pa večkrat , pa samo za vikend.

Če mu pa ni za iti, ti nimaš nič pri tem . Popolnoma nič.To je popolnoma njuna, moška stvar.

Za katero se bo moral pobrigati oče. Če želi, da sin pride k njemu.

Odnosov med njima pač ne moreš ti urejat, avtorica.

Za to se bo moral potruditi oče.

Če se pa ne zna, je to njegova stvar.

Ti nimaš nič pri tem.

Naj oče naredi plan in mu pove, kam bosta šla, kaj bosta delala.

Drugače je pa 16-letnik raje doma s prijatelji in računalnikom.

Če gre pa mimo še luštna soseda, je pa sploh super…

Oče je pa že 10.plan…Tako pač je…

…fant nima pet let.

Star je vendar 16 let!

Projektil, ki je že odletel.Po svoje. Ima svojo družbo in prijatelje.Nima se več kaj skoraj pogovarjat z očetom, pa še čustvene bližine ni, če se malokrat vidita.

Fant se boji, kaj bo tam sploh počel in mu bo dolgocajtno.

Naj gre pa večkrat , pa samo za vikend.

Če mu pa ni za iti, ti nimaš nič pri tem . Popolnoma nič.To je popolnoma njuna, moška stvar.

Za katero se bo moral pobrigati oče. Če želi, da sin pride k njemu.

Odnosov med njima pač ne moreš ti urejat, avtorica.

Za to se bo moral potruditi oče.

Če se pa ne zna, je to njegova stvar.

Ti nimaš nič pri tem.

Naj oče naredi plan in mu pove, kam bosta šla, kaj bosta delala.

Drugače je pa 16-letnik raje doma s prijatelji in računalnikom.

Če gre pa mimo še luštna soseda, je pa sploh super…

Oče je pa že 10.plan…Tako pač je…[/quote]

res mi je zanimivo, kako je dolgčas izgovor, da najstniku ni treba

avtorici posta? Ali se s sinom na enak način pogovarjaš, ko mora v šolo (če noče pač ni treba), k zdravniku, ali nekam v “varstvo,” če si na službeni poti za več dni?

Sina si očitno navadila na manipuliranje, zdaj ko se bi ti ga luštalo malo zlosat, se mu pa, kot je pač navajen, ne da …

…fant nima pet let.

Star je vendar 16 let!

Projektil, ki je že odletel.Po svoje. Ima svojo družbo in prijatelje.Nima se več kaj skoraj pogovarjat z očetom, pa še čustvene bližine ni, če se malokrat vidita.

Fant se boji, kaj bo tam sploh počel in mu bo dolgocajtno.

Naj gre pa večkrat , pa samo za vikend.

Če mu pa ni za iti, ti nimaš nič pri tem . Popolnoma nič.To je popolnoma njuna, moška stvar.

Za katero se bo moral pobrigati oče. Če želi, da sin pride k njemu.

Odnosov med njima pač ne moreš ti urejat, avtorica.

Za to se bo moral potruditi oče.

Če se pa ne zna, je to njegova stvar.

Ti nimaš nič pri tem.

Naj oče naredi plan in mu pove, kam bosta šla, kaj bosta delala.

Drugače je pa 16-letnik raje doma s prijatelji in računalnikom.

Če gre pa mimo še luštna soseda, je pa sploh super…

Oče je pa že 10.plan…Tako pač je…[/quote]

res mi je zanimivo, kako je dolgčas izgovor, da najstniku ni treba

avtorici posta? Ali se s sinom na enak način pogovarjaš, ko mora v šolo (če noče pač ni treba), k zdravniku, ali nekam v “varstvo,” če si na službeni poti za več dni?

Sina si očitno navadila na manipuliranje, zdaj ko se bi ti ga luštalo malo zlosat, se mu pa, kot je pač navajen, ne da …[/quote]

To ni nobeno manipuliranje.Treba je upoštevati tudi otrokovo mnenje.In če noče, ga ne more nihče prisiliti.
Fant je star 16 let, ne 5 let.

Šola, zdravnik in ostale obveznosti pa so nujne.

Da bo šel pa najstnik k očetu, pri katerem je živ dolgčas in nima kaj početi, zraven tega pa v okolju, ki mu ni všeč in nikogar ne pozna, se MORA pa oče fino potruditi in biti z njim aktiven, se mu posvetiti in ga tudi kam peljati.

Če bo oče hodil tiste dni v službo, sin bo pa tam sam, kaj bo delal vse dni?

Sicer se pa spomnite malo nase , kakšni ste bili pri 16-tih letih in koliko se vam je ljubilo hoditi okrog s ta starimi?

Vsi smo imeli prijatelje svojih let, s katerimi smo se zmenjavali svoje skrivnosti in ogledane simpatije…

Pri nas je bilo pa tako, da pri 12 ni več hotela iti, oče je bil s tem zadovoljen, jaz pa sem “crkavala” od napora. Stiki so bili 1x mesečno za 1/2 urce, vikendov ni bilo, počitnice tudi ne in tako je minilo otroštvo. On si je ustvaril svoje življenje, jaz pa sem bila vpeta petek in svetek in energetsko čisto izčrpana. Malo sem zadihala šele zdaj ko je odrasla.

Je pa tako, če noče ne moreš nič. Jaz sem ji rekla, da jo bom kar peljala k očetu in je začela jokat, da bo od tam pobegnila in kako, da je nimam rada, da jo potiskam v okolje, kjer ne more vzdržat. Eh, hudo je bilo in hvala bogu, da je minilo.

res mi je zanimivo, kako je dolgčas izgovor, da najstniku ni treba

avtorici posta? Ali se s sinom na enak način pogovarjaš, ko mora v šolo (če noče pač ni treba), k zdravniku, ali nekam v “varstvo,” če si na službeni poti za več dni?

Sina si očitno navadila na manipuliranje, zdaj ko se bi ti ga luštalo malo zlosat, se mu pa, kot je pač navajen, ne da …[/quote]

To ni nobeno manipuliranje.Treba je upoštevati tudi otrokovo mnenje.In če noče, ga ne more nihče prisiliti.
Fant je star 16 let, ne 5 let.

Šola, zdravnik in ostale obveznosti pa so nujne.

Da bo šel pa najstnik k očetu, pri katerem je živ dolgčas in nima kaj početi, zraven tega pa v okolju, ki mu ni všeč in nikogar ne pozna, se MORA pa oče fino potruditi in biti z njim aktiven, se mu posvetiti in ga tudi kam peljati.

Če bo oče hodil tiste dni v službo, sin bo pa tam sam, kaj bo delal vse dni?

Sicer se pa spomnite malo nase , kakšni ste bili pri 16-tih letih in koliko se vam je ljubilo hoditi okrog s ta starimi?

Vsi smo imeli prijatelje svojih let, s katerimi smo se zmenjavali svoje skrivnosti in ogledane simpatije…[/quote]

pri 15 letih sem bila na počitnicah marsikje in pri marsikaterem sorodniku

Če so se starši dogovorili, da grem k teti na kmetijo v 3 pm, ni bilo kaj dosti ugovarjat (in povsod sem se znala imeti fino). Možnost izmišljevanja imajo očitno samo otroci ločenih staršev, pa še to v okviru tega, ali želijo k tadrugemu staršu ali ne. Če starš pri katerem živijo nekaj šteje kot obvezno (drug starš seveda ni obveza, ampak prostočasna dejavnost, očitno), potem je to obvezno.

Skratka starš, če hočejo videti svoje otroke, morajo biti animatorji 15 letnikom …

To ni nobeno manipuliranje.Treba je upoštevati tudi otrokovo mnenje.In če noče, ga ne more nihče prisiliti.
Fant je star 16 let, ne 5 let.

Šola, zdravnik in ostale obveznosti pa so nujne.

Da bo šel pa najstnik k očetu, pri katerem je živ dolgčas in nima kaj početi, zraven tega pa v okolju, ki mu ni všeč in nikogar ne pozna, se MORA pa oče fino potruditi in biti z njim aktiven, se mu posvetiti in ga tudi kam peljati.

Če bo oče hodil tiste dni v službo, sin bo pa tam sam, kaj bo delal vse dni?

Sicer se pa spomnite malo nase , kakšni ste bili pri 16-tih letih in koliko se vam je ljubilo hoditi okrog s ta starimi?

Vsi smo imeli prijatelje svojih let, s katerimi smo se zmenjavali svoje skrivnosti in ogledane simpatije…[/quote]

pri 15 letih sem bila na počitnicah marsikje in pri marsikaterem sorodniku

Če so se starši dogovorili, da grem k teti na kmetijo v 3 pm, ni bilo kaj dosti ugovarjat (in povsod sem se znala imeti fino). Možnost izmišljevanja imajo očitno samo otroci ločenih staršev, pa še to v okviru tega, ali želijo k tadrugemu staršu ali ne. Če starš pri katerem živijo nekaj šteje kot obvezno (drug starš seveda ni obveza, ampak prostočasna dejavnost, očitno), potem je to obvezno.

Skratka starš, če hočejo videti svoje otroke, morajo biti animatorji 15 letnikom …[/quote]

Očitno ti je bilo všeč, da si bila pri sorodnikih.In povsod si se znala imeti fino.
No , vidiš, jaz nisem tak tip.Bila sem v glavnem pri starših, niti mi ne bi pasalo, da bi se selila okrog, ker ne maram SPREMEMB.

Razen tega preberi še zgornjo mamo HUDO JE BILO, ki piše iz svojih izkušenj.

Tudi sama imam take izkušnje.Moji otroci so zdaj že odrasli .NIKOLI jih nisem posiljevala, da morajo k očetu, sami so se odločali, čeprav je bil oče doma 3 minute stran.

Danes mi pravijo, da bi mi zelo zamerili, če bi jih silila.
Odločali so se sami.In če jim ni bilo, pač niso šli. Ker jim včasih ni bilo za iti.Zaradi njihovih odnosov.

Zato smo se tudi ločili….

To ni nobeno manipuliranje.Treba je upoštevati tudi otrokovo mnenje.In če noče, ga ne more nihče prisiliti.
Fant je star 16 let, ne 5 let.

Šola, zdravnik in ostale obveznosti pa so nujne.

Da bo šel pa najstnik k očetu, pri katerem je živ dolgčas in nima kaj početi, zraven tega pa v okolju, ki mu ni všeč in nikogar ne pozna, se MORA pa oče fino potruditi in biti z njim aktiven, se mu posvetiti in ga tudi kam peljati.

Če bo oče hodil tiste dni v službo, sin bo pa tam sam, kaj bo delal vse dni?

Sicer se pa spomnite malo nase , kakšni ste bili pri 16-tih letih in koliko se vam je ljubilo hoditi okrog s ta starimi?

Vsi smo imeli prijatelje svojih let, s katerimi smo se zmenjavali svoje skrivnosti in ogledane simpatije…[/quote]

pri 15 letih sem bila na počitnicah marsikje in pri marsikaterem sorodniku

Če so se starši dogovorili, da grem k teti na kmetijo v 3 pm, ni bilo kaj dosti ugovarjat (in povsod sem se znala imeti fino). Možnost izmišljevanja imajo očitno samo otroci ločenih staršev, pa še to v okviru tega, ali želijo k tadrugemu staršu ali ne. Če starš pri katerem živijo nekaj šteje kot obvezno (drug starš seveda ni obveza, ampak prostočasna dejavnost, očitno), potem je to obvezno.

Skratka starš, če hočejo videti svoje otroke, morajo biti animatorji 15 letnikom …[/quote]

Takim otrokom se reče cigančki. Ki so že od nekdaj navajeni povsod in povsod se imajo fino, ker so prilagodljivi. Večina nas je pa vseeno drugače narejena in tudi jaz ne vidim smisla, da se skoraj odraslega otroka sili nekam, kamor noče. Ne, animator ne, ampak če odnos ni okej, je lahko siljenje tudi velika napaka. Bi ti res nalašč poslala otroka nekam, kjer veš, da mu ni fajn?
Mogoče se res zmenite za vikend. Mogoče si pa potem premisli.

Tole mi je padlo v oči, predvsem drugi del.
Ne bi ga silil.

Vam vsem očitno povsem manjkajo osnove pri komuniciranju, vse je površno, lahkotno, brezskrbno in to lahko pusti enkrat čez leta posledice na čustveni razvoj vajinega otroka.

Vsi se morate pogovoriti, mož, se mora pogovoriti s sinom in določene stvari spremeniti, če bo želel, da ima sin z njim stike; mati se mora pogovoriti s sinom in mu pojasniti, kako in zakaj so pomembni stiki s starši v vsakem primeru. TO pa ne pomeni, da se vsedete in po 10minutah rečete, da ste se zdaj pa končno pogovorili. TO pomeni, da se morate na dnevni bazi pogovarjati na to temo, biti iskreni in odprti drug do drugega, v otroku morate najti tisti ‘drobni tisek’, ki ga kot je tudi sam povedal noče razkriti… nekaj otroka matra, in vajina naloga je, ugotoviti kaj….

To marsikomu od nas manjka in iščemo in iščemo 1000 izgovorov, da nam ni treba pojasniti tega ali onega, se pogovoriti o tem ali onem….

Pa lepe počitnice!

Ja, lepo je prebrati : pogovorite se.
Ampak vedno se to ne da.Najstnik ne bo razkril vsega svojega, oče ne svojega…Stiki so pomembni, ampak ne na silo.Če bi oče in sin imela dobre stike že od nekdaj, bi se ti lepo normalno nadaljevali.
Odnos je treba negovati že od majhnega, drugače gre po svoje.
Lahko je pisati o površnem, lahkotnem, brezskrbnem…pa ni tako.Odnosi so večplastni, odvisni od več ljudi , ne samo od enega.

Razen tega ima 16- letnik že svojo glavo in ima pravico, da sam pove, ali bo šel k očetu ali ne.Ima že svoj vzrok, da ne gre rad.

Še pri tistih starših in otrocih, ki so bili kot majhni navezani, se kasneje v mladostništvu lahko razrahlja.V prvem planu pač niso več starši, ampak vrstniki, ki so zanje pomembnejši.Mnogo pomembnejši.

Rado se govori o tem, da so ločene mame krive, da otroci nočejo k očetom.
Vendar se dostikrat ne ve, kaj vse je zadaj.

Ljudje se ločujejo iz različnih razlogov, vendar malo parov kar tako, mimogrede
in za brezveze. Večinoma so za ločitvami skrita leta odtujenosti, kreganja,
alkohol, zlorabe, nasilje, psihično nasilje, zanemarjanje, čustvena odtujenost …

Seveda se vedno reče, da se ločujeta starša, da se starši ob ločitvi ne ločujejo
od otrok. Vendar je velikokrat tako, da je vsaj en roditelj problematičen, da ne
gre samo za odtujitev med nekdanjima zakoncema, ampak za resne težave,
ki še kako vplivajo na otroke.

Moji starši so se ločili, ko smo bili otroci že toliko stari, da niso obstajali
sodno določeni stiki. Sama vem, da bi bruhala in zbolela vsakič, ko bi morala
k psihično nasilnemu očetu, na srečo mi ni bilo treba. Stikov nihče od otrok ni
želel, vsi smo jih zavračali, seveda je bila za okolico kriva naša mati, da nas
je ona obrnila proti očetu. Mi pa samo nismo zmogli in želeli več tega terorja,
pod katerim smo živeli toliko let.

Ne vem, kakšna je vaša zgodba, ampak poslušaj sina in se skušaj pogovoriti
z njim. Lahko ima zelo resne razloge za to, da stikov z očetom noče. Lahko
gre pa samo zato, da je star toliko, ko ga zanima vse kaj druga kot preživljanje
časa nekje na tujem, stran od domačega okolja in prijateljev in njegove sobe in
stvari, ki so mu pač pomembne.

V tem primeru naj očetu sam predlaga, na kakšen način bi se želela videti z njim
in za koliko časa.

..in utemeljen nasvet iz življenja.

Najstniki so najraje s prijatelji , tvoj najstnik pa se mi smili , ni sam kriv takšne situacije

Iskreno povedano, je mogoče prej obratno. Nič nimam proti temu, da vsaj čez počitnice kdaj zadiham. Pa saj nikoli ni bil cela dva meseca pri očetu, ker je bivši že našel kak izgovor, da ga je poslal prej domov. Vsaj štirinajst dni bi imela, da si vzamem čas zase, a očitno iz te moke ne bo kruha :([/quote]

Daj mu denar za avtobus, da bo lahko prišel domov, kadar bo hotel. Moška naj se pa sama zmenita, kako in koliko časa bosta preživela skupaj. Če se bo oče potrudil imaš nekaj šans, da boš malo frej.

Pa kaj je tu za premišljevat in razglabljat? Fant ima 16 let, menda ja zna presodit, ali mu je z očetom fino, ali neprijetno? Tudi če ga prisiliš da gre, ne bo imelo nobene pozitivne posledice. Sin bo imel uničene počitnice, kar ti bo zelo zameril, hkrati pa se na silo tudi z očetom ne bo nič zbližal. Če ne prej, pa čez dve leti ga bo popolnoma odpisal, mal tud zanalašč. Tudi pred tabo se bo zaprl ker ti bo zameril siljenje v nekaj, kar je dal jasno vedeti, da mu ni všeč. Pusti ga na miru in nehaj ga siliti. A bi tebi bilo ok, če bi te prisilili preživeti poletje z osebo, ob kateri se ne počutiš dobro?

Tole mi je padlo v oči, predvsem drugi del.
Ne bi ga silil.[/quote]

Tudi meni. Se strinjam.

New Report

Close