Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dedni postopek, pomoč prosim

dedni postopek, pomoč prosim

Živjo, tule imate polno izkušenj, ta, ki me zanima, je žalostna, ampak življenje je tako.
Oče je pokojni, takrat sva se z mlajšim bratom odpovedela dediščini in je brat dobil vse po očetu. Ta brat je živel “doma”, zdaj je umrla mama in seveda imamo zapuščinsko razpravo na sodišču. Vem, da se mamino premoženje deli na 1/3 nam otrokom. Imela je veliko parcel ipd. Starejši brat si misli, da je itak zdaj vse njegovo, midva z bratom pa se tokrat ne nameravava odpovedati svojemu deležu po mami. mama ni naredila oporoke. Zdaj pa me zanima:
– ali sodišče samo ugotovi, npr. po zemljiški knjigi, kaj vse je bilo mamino?
– kako se potem to deli? Mi otroci se me sabo ne bomo mogli dogovoriti katero zemljišče bi kdo dobil , ker je starejši brat nemogoč in misli, da je že vse njegovo. Ali potem sodišče samo določi , katero zemljišče komu od nas pripada kot delež ali kako?
– bo to jasno že na 1. razpravi, ali se zato ker se ne moremo zmenit razprava prelaga in bo trajajlo celo večnost, ker se ne moremo sami zment?
Prosim, povejte mi, kaj lahko na 1. razpravi pričakujem da bo. Starejšega brata se kar malo bojim in me je strah razprave. Najlepša hvala za vaše izkušnje, informacije, nasvete.

Zelo dobro bi bilo, da se dediči uspete pred razpravo sami dogovoriti, kako si bi delili dediščino. Če je tak dogovor možen, potem je razprava samo ena, tam se v sklep zapiše, kdo kaj dobi in da se vsi strinjate, in potem greste lahko vsak svojo pot. Če dogovor ni možen, niti ne z malo pogovarjanja s sodnikom, potem vas sodnik napoti na pravdni postopek. Se pravi, si boste začeli plačevati odvetnike in sodne obravnave in se boste hodili gledat na sodišča dolga leta. Na koncu se lahko zgodi, da od podedovanega ne bo kaj dosti ostalo, služili bodo le odvetniki. Če se le da, je dobro skleniti nek dogovor, pa čeprav moraš malo popustiti.

Če ni oporoke, bo sodišče razdelilo zapuščino po zakonitih dednih deležih, torej vsakemu 1/3 (če ste trije otroci). Pri tem bo vsak dobil 1/3 vsake parcele, če med vami ne pride do dednega dogovora. Sodišče bo na prvi zapuščinski razpravi ugotovilo, kakšen je obseg zapuščine in kakšno je stanje med dediči in vam bo morda dalo čas za premislek, da se do naslednjič dogovorite, katera parcela pripada kateremu dediču. Če se ne boste dogovorili, bo vsak od vas dedoval 1/3 vsake parcele. To je najslabša situacija, ker boste morali kasneje enkrat še dejansko deliti to premoženje in se dogovoriti, kaj je od koga. V zapuščinskem postopku boste plačali le stroške sodišča (sodne takse), ne bo pa nobenega davka, ker ste prvi dedni red. Če boste sprejeli zapuščino vsak do 1/3 in jo kasneje delili, pa že nastanejo davčne obveznosti, ugotavljanje davka na dobiček, stroški cenilcev, geometrov…. Skratka, pametno se je dogovoriti prej. Sodišče običajno naroči strankam, naj prinesejo na razpravo podatke o premoženju. Na UE ali na GURS-u zaprosite za seznam vseh parcel, ki so v lasti zapustnice (včasih se je to imenovalo posestni list, nato lastninski list), ta seznam je brezplačen, sodišče pa bo nato že samo vpogledalo v zemljiško knjigo in preverilo stanje.

Na pravdo pa vas bo sodišče napotilo le, če bo med vami nastal spor glede obsega zapuščine ali česa podobnega. Če se le ne morete zmeniti, katera parcela pripada komu, bo sodišče zapuščinski postopek zaključijo z razdelitvijo dediščine vsakemu do 1/3.

Če se na 1.obravnavi ne boste mogli dogovorit, vas bo sodnik vprašal, če ste za mediacijo. Mediacija je dogovarjanje… Obravnav je več in če boste imeli veliko srečo, se boste dogovorili.. Trajajo tudi 2 leti.
Predvsem pa pojdi na dediščinski oddelek pogledat pred 1.obravnavo, kaj je predmet dedovanja. Ugotovila boš, če so kakšni dolgovi po mami. Ko dobiš vabilo na dediščinsko obravnavo, je napisana opravilna številka. In pod to številko najdejo spis. Pa osebni dokument moraš imeti s sabo. Če še kaj drugega, pa ne vem. Preveri takoj, da imaš dovolj časa za razmislek.

Če mediacija ne uspe pa boš tam kot tričetrt Slovencev. Nesmiselno se je odpovedat vnaprej dediščini.

New Report

Close