Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pecivo brez holesterola??

Pecivo brez holesterola??

Ima kdo kakšen recept za sladico/pecivo brez ali z zelo malo holesterola???Bliža se namreč roj.dan hčere in žal razne navadne tortice odpadejo,saj so jih na pregledu odkrili povišan holesterol in je treba pazit kaj poje (nad 6) .
Hvala vsem!!!
P.S.
Ali mogoče kdo ve ali lahko je med???Ponekod piše da ne,spet drugje da lahko…zdaj pa ne vem?!?

Vse rastlinske maščobe so brez holesterola. Oreščki krasno vplivajo na ZNIŽANJE holesterola, predvsem pa na porast dobrega holesterola, ki uravnava nivo slabega (povedano zelo po kmečko). Torej vsako pecivo, tortica, ki bo narejena npr s kokosovo maščobo, olivnim oljem, rastlinskimi (sojino, kokosovo – odlična je!, riževo, ovseno…) smetanami, ki jih dobiš v vsakem večjem Mercatorju, bo OK. Predvsem pa pazi bolj v vsakdanjem življenju, kaj jeste, ker od enega koščka tudi najbolj mastne tortice ne bo toliko škode, kot je je od krožnika testenin z bolonjsko omako, če so v njej same nekvalitetne sestavine! Ali od sendviča s poli, recimo 🙁

Smetane in masla ne uporabi, pa bo. Jajca imajo dober holesterol

Presne tortice so meni odlične, recimo, pa so z vidika holesterola zelo zdrave.

http://tosladkozivljenje.blog.siol.net/2013/05/12/presna-sacher-torta-ali-rojstnodnevna-torta-za-anjo/

Špageti z bolonjsko omako pa res niso nezdrava hrana!

No, kakor pogledaš. V primerjavi z dunajcem in pomfrijem niso. V primerjavi s pustim piščančjim zrezkom in solato, ali pa recimo zelenjavno rižoto, pa so. Hočem reči, da se da jesti tudi bolj zdravo, in če imaš zdravstvene težave, moraš pač izbirati tiste najbolj zdrave variante.

No, kakor pogledaš. V primerjavi z dunajcem in pomfrijem niso. V primerjavi s pustim piščančjim zrezkom in solato, ali pa recimo zelenjavno rižoto, pa so. Hočem reči, da se da jesti tudi bolj zdravo, in če imaš zdravstvene težave, moraš pač izbirati tiste najbolj zdrave variante.[/quote]

Ah ja pusto piščančje meso… polno antibiotikov po možnosti.
Zdrava prehrana je raznolika, ne pa da z dneva v dan otepaš samo par tistih sestavin za katere ti misliš, da so zdrave. Pravi bolognese se dela iz govedine ki nima toliko maščob, hkrati pa je rdeče meso pomembno za železo v krvi. Ogljikove hidrate pa vsi otroci rabijo.

Naši zdravniki so žal precej za leseno žlico kar se tiče novejših spoznanj o holesterolu. Še vedno namreč prisegajo na to, da je nivo holesterola v krvi odvisen od zaužitega živalskega holesterola. Kar novejše študije zanikajo.

Nivo holesterola je odvisen od treh dejavnikov, prvi in najpomembnejši je dednost, drugi stres in šele na tretjem je prehrana, pa še to ne taka, za katero naši zdravniki pravijo, da zvišuje holesterol. Na povečanje holesterola namreč dosti bolj kot sama maščoba vpliva sladkor (in to katerikoli, vključno z medom), vplivajo pa seveda tudi trans oz. hidrogenirane maščobe, naravne pa načeloma ne, sploh če je njihovo uživanje v normalnih okvirjih. To, da sama maščoba nima holesterola ni čisto noben razlog, da ne zvišuje holesterola v krvi.

Če greš iz izrazito nezdrave prehrane na izrazito zdravo, lahko holesterol znižaš za 10 do max 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. In ker večina tega ne dela, se holesterol s prehrano zniža za ene 10 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in čisto nič več.

Poleg tega so zunaj študije, ki trdijo, da je meja za holesterol postavljena prenizko, v bistuv že toliko, da je za zdravje škodljivo. Kar je delo farmacevtskih lobijev, ki spodbujajo zniževanje tako holesterola kot krvnega pritiska, ker ko imaš 70 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} populacije zunaj postavljenih meja, imaš zagotovljen dobiček.

Preden se zažene paniko, je treba pogledat še kakšno je razmerje med HDL in LDL in kolikšna je vrednost trigleceridov. Šele potem se lahko resno pogovarjamo o zdravstveni ogroženosti.

Ti se maksimalno potrudi, da hčerka uživa zdravo in predvsem pestro hrano, veliko zelenjave, sadja, kompleksnih ogljikovih hidratov ter zdravih in predvsem raznolikih maščob (iz več različnih virov), glede kosa torte se pa ne obremenjuj preveč. Sploh pa ne obremenjuj nje, ker potem bo v stresu, kar ji bo spet dvignilo holesterol.

Špageti z bolonjsko omako pa res niso nezdrava hrana![/quote]
odvisno od vrste testenin in vrste mesa, seveda tudi količine.

Tole si preberi še enkrat + ponovi raje testiranje (ločeno dobri in slabi holesterol) + te številke pri otroku, ki raste, še zdaleč niso legitimne + zadeva (praznovaje) 1x letno … lepo te prosim.


Pa dobro, to je bil samo primer. Saj govedina je tudi polna antibiotikov. Če bi napisala pa tofu ali stročnice, pa spet ne bi bilo v redu.


Se popolnoma strinjam. Kot rečeno, to je bil samo primer. Rekla sem samo, da so špageti bolognese kar se tiče ZDRAVE prehrane nekje na sredi lestvice – da so tudi bolj zdrave možnosti. In to je res, pa če se ti po trepalnicah zraven mečeš.


Res je, pa ne samo otroci, ampak tudi odrasli. Ampak cela žita (riž, proso, ajdova kaša itd.) so bolj zdrava kot zmleta v moko in predelana v testenine.

Tole si preberi še enkrat + ponovi raje testiranje (ločeno dobri in slabi holesterol) + te številke pri otroku, ki raste, še zdaleč niso legitimne + zadeva (praznovaje) 1x letno … lepo te prosim.[/quote]

Še tole; v bistvu je najpomembnejše, da imaš visok HDL holesterol. LDL niti ni tako pomemben, niti ni pomemben skupen. Tudi LDL je sestavljen in (vsaj) dveh različnih, od katerih je zares nevaren samo VLDL, o katerem se pa bolj malo oz. nič ne govori, saj ga s statini (zdravila, ki znižujejo holesterol) ni mogoče znižati in je tako trenutno za farmacevtsko industrijo nezanimiv. Nič ti ne pomaga, če je skupni holesterol nizek, če je HDL nizek. Je že bolje, da je skupni holesterol višji, na račun višjega HDL. Ampak žal tole dopovedat nekaterim našim splošnim zdravnikom je znanstvena fantastika.

Ampak v redu, za začetek razmerja HDL:LDL in pa razmerja LDL: trigliceridi.

Špageti z bolonjsko omako pa res niso nezdrava hrana![/quote]

Moraš prebrat stavek do konca, ne ga izpulit iz celote in po svoje interpretirat. Z bolonjskimi špageti ni nič narobe, če so špageti polnozrnati in omaka narejena, kot mora bit, iz puste govedine, z žličko olja in zrelimi pelati. Če pa so špageti najcenejši s police in omaka iz konzerve, je pa to živ strup.

Sicer je pa tkolele VSE napisal/a, kar je možno smiselnega in pametnega povedat na to temo. Sladkor, 2 x pečeni kruhi, ki jih je po vseh štacunah z M na čelu polno, homoghenizirano mleko in mlečni izdelki, sedeča generacija, podvržena stresu – to je to. Hrana lahko naredi nekaj, nekaj gibanje, vse ostalo pa…. Ej, jaz imam 110 kil na 170 cm, minimalno 40 preveč, imela sem jih že čez 130, pa tudi v najslabših časih NIKOLI nisem imela niti pikice povečanega holesterola, vedno vsi krvni izvidi idealni, nikoli tlaka, sladkorja – nič. Se je že dohtarjem zamalo zdelo! Je pa res, da sem kljub kilaži stalno v pogonu, delo, kolo, hribi, plavanje, nikoli hitre hrane in snedvičev, vedno domača kuhinja, ki mi je v strast (od tod kilaža 🙁 ) in vedno vse ok. Pa grem v 50. leto! Moja mama je vse življenje ena tečna suha češplja, ki je samo kuhane piščančje hrbte, ima 55 kil s pojstlo vred, pa celo življenje holesterol, cukr, pritisk – mene noben ne prepriča v tiste ošisane piščance 🙁

Najprej hvala vsem za odgovore…(čeprav recepta še vedno nimam) 🙂
Stvar je takšna da ima moja deklica čez mesec dni kontrolo in potem bomo videli kako in kaj.
Glede prehrane je tako,trudimo se “zdravo” jest že skozi, mogoče je pretiravala z majonezo in domačimi sladkarijami (zadnje čase smo veliko pekli doma,razne mafinčke,tortice ipd.)…drugače ni ljubiteljica nekih polik,paštet in podobnega…čeprav sva res skoraj čisto črtali vso hrano z holesterolom, razen tistih ki imajo zelo malo…pa še to je samo občasno…sem videla da ste napisali da tudi sladkor vpliva na to in ja, res je spila ogromno sadnih sokov (sicer domačih,vendar vseeno vsebujejo kar dosti sladkorja)…!

Jaz sem sicer že odrasla, ampak so mi skoraj vedno namerili previsok holesterol, kljub temu, da se že vse življenje ukvarjam s športom in sem suha in čisto nič živčna. Potem pa sem po eni meritvi iz svoje prehrane izločila izključno sladkarije (teh pa sem pojedla res veliko) in glej čudež, holesterol normalen 🙂 Tako da bolj kot o maščobah sigurno razmišljaj o sladkih pijačah in sploh vsemu sladkemu.

A ja, pa še to, čisto vseeno je, kakšno tortico poje za rojstni dan in tudi dva kosa je ne bosta ubila. Raje vrži iz dnevne prehrane ven vse sokove in tudi domača sladica naj bo na urniku le enkrat na teden in ne vsak dan.

To je klasika na MONu – odbluzimo po svoje in se zapletamo v debate, na vprašanje pa ne odgovorimo. 🙂

Glede recepta pa – nič nisi napisala, kakšne torte so vam všeč. Najlažje boš kaj našla, če v google vtipkaš “veganska torta recept”, ker v veganski torti že po definiciji ne more biti holesterola. Teh receptov je na tone, sploh za čokoladne torte.

New Report

Close