Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek superge – pronacija

superge – pronacija

Ima kdo od vas pronatorske superge in kako se vam obnesejo, kako ste zadovoljni z njimi? Pa ste res pronatorji ali nevtralni tekači, pa imate pronatorske? Ne vem, kaj naj kupim in mi je že grozno, to izbiranje in pomerjanje. v bistvu so mi rekli v trgovini, da imam pronacijo, pa se ne morem povsem strinjat…gledam tudi svoje stare čevlje in vsi so na notranji strani podplata povsem o.k., se mi pa zrabi zunanji del pete (in malo zunanja/srednja stran.
Je zelo narobe, če tečem v pronatorskih, pa nisem pronator?Mi lahko škoduje?

V štacuno, pa kup tiste k se najboljš počutiš. Bod u njih vsej 10 minut

Pozabi na pronacijo in naredi to, da svetuje @Sramna dlaka.

Jaz imam pronacijo in so mi supergre res dobro dele. Pa sploh vedela nisem. Začutiš oporo tam, kjer jo rabiš.

http://www.tekaskiforum.net/viewtopic.php?p=145635

Če imaš copate obrabljene na zunanji strani, potem verjetno res nisi pronatorka. So v trgovini prav posneli tvojo tekaško tehniko ali to določili samo glede na odtis stopala ali kaj podobnega?

Jaz mislim, da ni primerno teči v napačnih copatih, ker silijo stopala, da se zvračajo še v večji meri, kar povečuje možnost poškodbe.
Če misliš občasno malo tekati, ni tako bisvteno, če pa nameravaš na teden preteči vsaj 50 km, je pa že fino, da kupiš prave copate.

Po drugi strani pa (zlasti zagovorniki minimalistične obutve) pravijo, da je pronacija/supinacija marketinški nateg in da teči v tem, kar ti pač paše na nogo 🙂

Torej, na eni nogi imam problem, ker imam strgan sprednji zunanji ligament in korak opleta malo na ven, če si predstavljate ( ko stopiš, ni korak peta-prsti, ampak peta- prsti se pa odprejo na ven in navzdol), peta pa mi gre res malo na noter (posledica poškodbe). Druga noga je bp.

Skrbi me, da si s pronatorskimi copati ne bi delala še večje škode, čeprav so mi v trgovini na nogo zelo fajn. Ampak tam ne laufaš, pač ne moreš točno vedet, kako se bo obneslo. Bojim se tudi, da me ne bi ta trdi vložek preveč žulil.

Zdaj, težko je že dobit neke superge, ki niso pronacija/supinacija, da se sploh izogneš marketingu (mogoče se pa motim). Večinoma je vse za pronacijo. Ne, platfusa sploh nimam, ampak gre za nagib pete ob teku, so mi rekli. Res ne vem, kaj naj. Ja, so me nekaj posneli, tudi gledali s prostim očesom moj tek, baje je pronacija. A kot pravim, čevlje obrabim na zunanji strani, stare superge pa ne morem sploh več določit, so cele obrabljene. 😉

Sama imam pet parov tekaških čevljev (cenovni razpon pa je od 20 evrov pa do 180), pri vsakem teku imam druge, ker morajo tisti, ki sem jih imela na prejšnjem teku, počivati. Tečem namreč tedensko ca. 35 do 45 km in pripravljam se tudi na ultramaraton.
Pronacija in supinacija je zelo pomembna in to ni noben marketinski nateg. Ko sem bila začetnica oz. sem tekla na teden le 10 km, sem imela očitno napačne tekaške čevlje, ker me je po teku vedno bolelo desno koleno (bilo je tudi rahlo otečeno). Tako da sem se pozanimala, kateri čevlji so primerni za moja stopala, in ugotovljeno je bilo, da sem huda pronatorka. Tako da od takrat najprej kupujem le tekaške čevlje za pronatorje in tudi težave so mi izginile.
Je pa priporočljivo za vsakogar, da so podplati trdi in ne mehki.

Torej, na eni nogi imam problem, ker imam strgan sprednji zunanji ligament in korak opleta malo na ven, če si predstavljate ( ko stopiš, ni korak peta-prsti, ampak peta- prsti se pa odprejo na ven in navzdol), peta pa mi gre res malo na noter (posledica poškodbe). Druga noga je bp.

Skrbi me, da si s pronatorskimi copati ne bi delala še večje škode, čeprav so mi v trgovini na nogo zelo fajn. Ampak tam ne laufaš, pač ne moreš točno vedet, kako se bo obneslo. Bojim se tudi, da me ne bi ta trdi vložek preveč žulil.

Zdaj, težko je že dobit neke superge, ki niso pronacija/supinacija, da se sploh izogneš marketingu (mogoče se pa motim). Večinoma je vse za pronacijo. Ne, platfusa sploh nimam, ampak gre za nagib pete ob teku, so mi rekli. Res ne vem, kaj naj. Ja, so me nekaj posneli, tudi gledali s prostim očesom moj tek, baje je pronacija. A kot pravim, čevlje obrabim na zunanji strani, stare superge pa ne morem sploh več določit, so cele obrabljene. ;)[/quote]

Ne spoznam se dovolj, da bi si upala konkretno svetovati, kateri copati bi bili bolj primerni zate, sploh ker imaš strgan ligament. Prodajalci v trgovinah, ki so tudi sami tekači, ponavadi znajo kar pametno svetovati.
Sicer pa obstajajo tudi nevtralni copati, ki niso blaženi v nobeno stran, si poskusila kakšne take? Da bi te sčasoma vložek začel žuliti, skoraj malo dvomim, ker bi te verjetno motil že ob pomerjanju.

Moji nogi ustrezajo superge ene ameriške firme. Probala sem več copat različnih znamk, končno našla ustrezne. V nekaterih trgovinah imaš možnost skeniranja stopal ali pa stezo na kateri poskusi teči z različnimi copati.

________ Flectere si nequeo superos, Acheronta movebo.

Se zelo strinjam z eno radovednico! Pronacija in supinacija ni marketinški nateg. Priznam pa, da sem tudi jaz tako mislila dokler nisem imela velikih težav s kolenom. In to po velikem številu pretečenih kilometrov s sicer kvalitetnimi nevtralnimi copati. Težava je bila definirana kot sindrom iliotibialnega trakta in ko sem že mislila, da so moji tekaški dnevi mimo (po počitku so bolečine sicer prenehale a se pojavile takoj ko sem začela teči) sem si (kot zadnji ukrep) naročila pronatorske copate. Če bi jih kupovala s pomerjanjem, jih verjetno ne bi nikoli kupila zaradi čudnega občutka pod stopalnim lokom. Tako pa so prišle po pošti, jaz sem jih obula in – tekla. Končno brez bolečin!

@Ttitti, pa imaš sicer pronatorske lastnosti ( platfus, zvračanje pete navznoter)?
In , če mi res lahko iz prve roke/noge, hehe, poveš, kakšen je občutek v pron. supergah? Ker jaz jih do sedaj še nisem imela… Kako zelo se čuti tisti trši del (ob hoji ali teku), je moteče, ker je trdo? Ga čutiš tako zelo, da ves čas misliš na tisto? In kje dejansko čutiš to, pod peto, po celem loku?

Mene predvsem skrbi to, da ne bi usekala ravno mimo in bi namesto supinacije kupila pronacijo – ker res ne morem ugotovit, kaj rabim. In me zato skrbi, da bi si še bolj škodila.
Se pa strinjam sicer, po vsek probanih supergah, to ni marketinški hec, brez dvoma ima svoj namen pri stopalu in to dober namen. Skratka, izkušnje, kaj/kako občutite te copate v praksi? Pa ne tisti s platfusom, ker tam je itak koristen pron. vložek.

@Ttitti, pa imaš sicer pronatorske lastnosti ( platfus, zvračanje pete navznoter)?
In , če mi res lahko iz prve roke/noge, hehe, poveš, kakšen je občutek v pron. supergah? Ker jaz jih do sedaj še nisem imela… Kako zelo se čuti tisti trši del (ob hoji ali teku), je moteče, ker je trdo? Ga čutiš tako zelo, da ves čas misliš na tisto? In kje dejansko čutiš to, pod peto, po celem loku?

Mene predvsem skrbi to, da ne bi usekala ravno mimo in bi namesto supinacije kupila pronacijo – ker res ne morem ugotovit, kaj rabim. In me zato skrbi, da bi si še bolj škodila.
Se pa strinjam sicer, po vsek probanih supergah, to ni marketinški hec, brez dvoma ima svoj namen pri stopalu in to dober namen. Skratka, izkušnje, kaj/kako občutite te copate v praksi? Pa ne tisti s platfusom, ker tam je itak koristen pron. vložek.[/quote]

Ne, sploh nimam pronatorskih lastnosti. In tudi zelo dolgo nisem imela težav. Se je pa bolečina v kolenu pojavila kar naenkrat (nisem nič spremenila pri teku ali morda več ali drugje tekla), po počitku izginila ampak se potem takoj spet pojavila po kakem km teka. Občutek v pronatorskih supergah? Kot sem rekla, še dobro da sem jih naročila preko interneta, ker če bi jih pomerila jih prav gotovo ne bi kupila. Sem pa kupila znamko, ki jo sicer dobro poznam. Pritisk je predvsem pod stopalnim lokom, pod peto niti ne. Ampak ko začnem teči zadeve sploh ne čutim. In ko se enkrat na copat navadiš, sploh nimaš več občutka da je kaj drugačen in niti slučajno ne misliš ves čas na to. Mene bolj zanima (ali skrbi) če ta ojačitev zdrži celotno življenjsko dobo copata ali jih je potrebno pogosteje menjavati kot, recimo, navtralne copate. Sicer pa jaz te copate uporabljam le za tek, za ostale namene imam nevtral copate.

Ti praviš da sicer nimaš težav, da so ti le v trgovini svetovali pronatorske? Jaz bi na tvojem mestu šla na meritve še v kako drugo trgovino. Si že pomerila copate za pronatorje? Kako si se počutila? Kaj pa če kupiš nevtral copate, ki so tudi za pronatorje, torej nekaj vmesnega? Jaz na tvojem mestu ne bi šla kar takoj na copate za pronatorje. Srečno!

New Report

Close