Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Poceni jedilnih V TEMI SPODAJ

Poceni jedilnih V TEMI SPODAJ

Točno tako

Re: Če ni POLI salame gre otrok lačen spat

08.05.14 09:28

Navedeno
enaNika

Navedeno
Točno tako
Razvajeni otroci (poli, čokolino, toast) in preleni starši, (kuhanje kaj je to? Še dobro da so izumili mikrovalovko!!!) idealna kombinacija za jamranje.

Jaz sem brez redne zaposlitve že več kot dve leti, tu pa tam ujamem kakšen evro, prihrankov še ne trošimo, partnerka na srečo zasluži povprečno plačo, hišo smo dokončali pred leti in poplačali veliko večino kredita, J_ _ _ ga situacija je jebena, od države nikoli nisem nič dobil v obliki raznih transferjev, niti zahteval nisem ničesar, eni pa mislij, da jim kar vse pripada in da jim socialna država mora dat.

S ponosom povem da pridemo čez mesec z 190€ za hrano 4 članska družina. Sladkarij ne manjka, jih spečemo, vrt pa je vsako leto obdelan, razen krompirja praktično nič ne kupimo od zelenjave, nekaj je tudi sadja.

Nekaj vprašanj zate:
Prvo – če lahko, prosim napiši vaš jedilnik za en teden. Ne samo kosila, to pri nas tudi redko preseže evro na osebo, ampak vse obroke. Ker ko začnem seštevati zajtrk, pa večerjo, pa kako malico… bi bila zelo vesela kakega namiga, kje lahko prihranim.
Drugo – TI nisi dobil soc. transferjev. V redu. Čeprav ne razumem, zakaj ti je odveč tistih 200 eur. Države ne s tem ne boš rešil, družina bi pa imela kaj od tega. Kaj pa otroci? Zakaj ne dobijo otroškega dodatka, če jim pripada?
Tretje – kaj razen občasnega evra je tvoj doprinos? SpečeMO sladkarije? Verjetno žena, po službi? Vrt pa verjetno obdelujeta oba, ker je delo treba deliti?

Kot Prvo:
Zajtrk:
1. mlečni riž, z nastrgano jedilno čokolado (mleko od kmeta 1L/2dni, riž čokolada iz trgovine)
2. maslo, marmelada, kruh, mleko (maslo domače včasih kupljeno, kruh doma pečen moka iz mlina..)
3. kruh, sirni zeliščni namaz, bela kava (skuta za sirni namaz iz Elec. 1kg, zelišča z vrta, bela kava mešanica kupljenih kav)
4. kruh, kisla smetana, med, čaj (smetana iz Lidla, med kupljen v vasi od čebelarja, čaj meta iz vrta, bezeg nabran, šipek nabran…)
5. jogurt, mleko, otrobi (jogurt kupljen v lidlu 0,5l pšenični, ovseni, rozine, nastrgana čokolada, kokosova moka, koruzni kosmiči…zmešano po 2-3kg naenkrat)
6. ocvrta jajca, kruh, čaj (jajca kupljena pri kmetu)
7. mlečni gres (gres iz mlina)

dopoldanske malice nimamo doma jaz pojem jabolko ali suho sadje

Kosilo:
1. fižolova enolončnica s testeninami, pecivo, kompot (fižol iz vrta, zelenjava iz vrta, testenine ponavadi kupljene eurospin, kompot domače sadje, gozdne jagode, borovnice)
2. krompir, piščanec, solata z vrta (krompir kupljen, piščanec kupljen pri kmetu)
3. gobova rižota, rdeča pesa (gobe naprane, riž kupljen, rdeča pesa doma vložena)
4. testenine s sirovo-smetanovo omako vložena mešana solata (testenine kupljene, sir za mazanje kupljen, smetana iz mleka, mešana solata doma vložena)
5. polenta, golaž, soolata z vrta (meso od kmeta, koruzni zdrob iz mlina)
6. ričet s šunko pecivo (ješpren kupljen, zelenjava z vrta, šunka kupljena Strašek)
7. porova juha, slivovi cmoki z drobtinami (por iz vrta, začimbe iz vrta, krompir za v juho kupljen, slivovi cmoki doma narejeni, domače slive.

popoldanska malica:
jogurt-kruh, sadje, orehi, suho sadje, kos peciva … (Jogurt kupljen, sadje večinoma domače, orehi na sosedovem travniku nabrani, v zameno mu jih približno 1/2 natremo in preberemo, sadje doma sušeno, domače pecivo.

Večerja:

Kar ostane od kosila potem pa:
1. Ajdova kaša s suhimi slivami (ajdova kaša iz mlina, suhe slive doma sušene)
2. popečen kruh xy namaz (kruh domač, namaz tuna kupljena, koruza kupljena, čebula iz vrta, maslo domače, majoneza domača)
3. vanilijeve testenine (testenine kupljene, mleko od kmeta, orehi.., rozine kupljene, vanilin kupljen)
4. kisla juha s kruhovimi kockami in ocvirki (voda, moka, kis, kruhove kocke domače, ocvirki jih dobimo od tašče)
5. koruzni žganci z mlekom (koruzni zdrob iz mlina mleko…)
6. carski praženec sladkan ali slan (jajca, mleko, moka, kmet-mlin)
7. kruh namaz, sir, šunka (kruh doma pečen, namaz iz skute, sir kupljen, šunka kupljena)

Kot drugo:
Socialnih transferjev verjetno niti nebi prejel, ker imava s partnerko v lasti 4000m2 zazidljive parcele, ki je ovrednotena kot pač je + hiše + plača partnerke… Otroški dodatek pa dobimo 93€ (se poravičujem, ker sem na to pozabil, dobi partnerka na račun)

Kot Tretje:

Moj doprinos družini, razen kakšnega € je:
-vsak dan pripravljena hrana, ker rad dobro jem, pač kuham jaz in ne partnerka (sama prizna, da ne kuha dobro) pecivo in piškote pečemo skupaj z otroki, ker jim je to v veliko zadovoljstvo,
-nakupi,
-popravila,
-rože v hiši, okenskih nimamo!
-vrt in okolica hiše je 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} moje delo,
-sesanje in brisanje prahu tedensko je moje delo,
-obešanje perila je načeloma moje delo

kopalnice in WCje počisti partnerka, otroka vsak svojo sobo “po tavelkem” ostalo jaz, perem in likam ne,

drugače pa veliko časa preživimo skupaj.

ŠE KAKŠNO VPRAŠANJE!

ja pa kaj se kregate???

kako ker zmore pač živi in kako je kdo prevdaren z malim toliko si lahko privošči…
Ni mi jasno zakaj se je treba na dolgo in široko kao opravičevati ali trkati po prsih kdo je zmožen z manj preživeti sebe ali familijo…
Nima smisla…

Meni se tale računica s kmeti ne izide, ker meni kmet zaračuna 10 jajc 2€, liter mleka 1,5€, no kislo zelje in repo po 1€ (sprejemljivo), za meso so pa cene v nebesih… Poleg tega, le zelje dobim v bližini, po vse ostalo se moram pa kar konkretno zapeljat.

Hm, sem prebral zgornji post in nimam občutka, da bi se avtor kregal ali opravičeval ali trkal po prsih, čisto prijazno se pogovarja.

Jep.

Hm, sem prebral zgornji post in nimam občutka, da bi se avtor kregal ali opravičeval ali trkal po prsih, čisto prijazno se pogovarja.[/quote]

jaz pa imam občutek kot da se komu opravičuje…
🙂 saj ni pomembno… 😛

Kot Prvo:
Zajtrk:
1. mlečni riž, z nastrgano jedilno čokolado (mleko od kmeta 1L/2dni, riž čokolada iz trgovine)

Zanimivo – 2 odrasla in dva otroka se iz pol litra mleka in skodelico riža najeste od 7 ure do 14h ?

Jaz dam za mleko 1,00€
Za jajca pa 1,2€ 10 kos
Vino 1,00€
Zelje in repa pa je od ete predobra da bi kje drugje jemala!
Svinjina po 7,00€
Govedina po 12,00€
Vsakič pa vzamem po 25 kg. Ima pa vse meso za dve leti naprej prodano, načeloma vedno enakim kupcem.

Pa to ni da se hvalim in da sem carica celega sveta, ker je takšna cena, tako kot je avtor napisal zgoraj DA SE PREŽIVETI Z MALO in meni se to ne zdi neka hvala, ampak odgovor, neznalcem, ki ne znajo pametno porabiti svojega denarja.

mene pa v teh temah moti eno in sicer: to, kar opisujete je žal životarjenje in ne življenje, ker življenje ni samo hrana ampak je še kultura, šport, so izleti, počitnice in podobno, česar si dve tretjini Slovencev več ne more privoščiti. To, da ste ponosni, da preživotarite mesec ali leto, je zelo močan pokazatelj stanja zavesti v naši državi. Namesto, da bi se borili za to, da bi vsi dostojno ŽIVELI, se hvalite kako ste sposobni preživeti z 10 euri na mesec. Blagor vladi, ki ima take državljane!!!! Saj bodo ugotovili, da imamo še preveč …

Mogoče misli avtor da kupi 1l mleka na dva dni, iz obrokov, katere sem pregledala, ni videti da spijejo in porabijo nevem koliko mleka, mi ga porabimo recimo 2-2,5l na teden, pa smo tudi 4 članska familija.

Otroci imajo verjetno malico v šoli ali vrtcu? Pa partnerka je v službi?

Lahko pa da si narobe razlagam!

No to je to.
Tule jih je itak ogromno, ki ne vidijo razlike med golim preživetjem in dostojnim (kvalitetnim) življenjem. Sploh je to opazno, ko je govora o še kakšnem (tretjem, četrtem…) otroku. V smislu, če zdaj preživimo, bomo pa še z enim več.
In ob tem preračunavanju, ali vas bo kosilo stalo 1 evro na osebo ali 1,2 evra in ali bo treba za jajca dat 1,5 evra ali 2… gre življenje lepo mimo vas…

potem kupujete zelo poceni jajca in govedino. Jajca 2€,govedine pod 15€ ne dobiš,pa še to če imaš srečo,cene se gibljejo po 20-23 € za kg. Svinjina po 7€ ? zanimivo…pri nas je 20€ direkt od kmeta,je pa res,da ne rabiš iskat mesarja,ker sami vse zrihtajo,ti si samo odpelješ lepo narezano…
Moka na mlinu stane 10 € 20 kg-bela in 25€ ržena. zdrob,prosena in ajdova kaša so od 2-6 € na kg. Torej nikakor ne poceni… Kisla smetana,skuta oboje 1 kg stane 20€. Kupovanje izven trgovine je bistveno dražje,vendar boljše kvalitete. Piščanec npr,če je očiščen težak 2 kg,me stane 9 €-ampak ne menjam za pakiranega,pa naj bo jata,ali pivka…kakovost ima svojo ceno…

Avtor (točno tako),ki je lepo napisal,kako se da preživeti z manj denarja,ima popolnoma prav.Treba je pozabiti na kupljeno hrano,ki itak ni zdrava, in začeti KUHATI.Žal večina misli,da je kuhanje pogrevanje ali prevrtje kupljenih proizvodov,za katere plačajo lepe e.Potem pa jamrajo.da ni denarja.
Tudi sama sem brez službe že več kot 4 leta in ne dobivam od države popolnoma ničKo sem bila v službi,sem lepo vsak mesec dala nekaj denarja na varčevalni račun.Doma so me naučili,da da po dobri letini,pride tudi slaba letina.Zavarovanje si plačujem sama,otroških dokladov nimam.Kuham zelo podobno kot avtor in še vedno se lahko peljemo z kolesom na izlet v naravo,preberemo kakšno knjigo,igramo igre in…..kar je najvažnejše- znamo se med sabo pogovarjati.

Lep pozdrav!

Še smo ljudje ki uporabljamo razum!

Ampak eni temu pravijo životarjenje in raje uživajo na vročem pesku v Mehiki, kot na Hrvaškem, ker za njih je dopust na hrvaškem za reveže, žalostno pa je da lepot Slovenije sploh ne poznajo, poznajo hribe, kamor se pride z avtomobilom, poznajo gostilne, kjer so drago plačali… Ali je res to užitek, ali je užitek samo tistih pet minut, ko se lahko hvalite sosedom, kolegom, sodelavcem za koliko € ste leteli s helikopterjem nad xy otokom.

Meni se zdi pa koristno, kar je napisal tisti možakar zgoraj.

Res je absurdno, da se moramo sploh pogovarjati, kako priti čez mesec s praktično nič denarja, obenem pa – jebat ga, situacija je taka, kot je, če na vidiku trenutno ni druge možnosti, je potrebno stisniti. In dejansko lahko pri hrani veliko “stisneš”.

In veliko je ljudi, ki ne zna “čarati” iz skromnih zalog, potelj pa jokajo – torej, če nimajo v zamrzovalniku “čikn nagcev” in kupljenih njokov ter v shrambi nutelle, čokolina, par stekleničk Barilla omake in v frižiderju hrenovk ter poli salame pravijo, da so lačni.

Jaz sem v času, ko je bil mož brez službe in nama je šlo res zelo na tesno, kupila “Kuhinjo za krizne čase (slane jedi)” – in v tej knjigi je obilo odličnih receptov za preposte, zdrave in poceni jedi. Čeprav brez predizobrazbe, sem se brez večjih težav priučila priprave in še danes, ko nam gre vendarle nekoliko bolje, pogosto skuham kaj “poceni okusnega”.

Žal floskulam o lačnih otrocih ne verjamem in ne razumem, da se nekaterim njihovim staršem NE LJUBI niti naučiti skuhati okusne, domače in poceni jedi kot so denimo ričet, jota, segedin, polenta, golaž, žganci in raje tarnajo, da otroku ne morejo plačati šolskega kosila in je otrok zato lačen.
Obenem taisti starši sedijo doma in imajo 24/7 časa za okusno pripravo poceni jedi.
Res da v postu omenjenim cenam pri kmetu ne verjamem in masikdo “kmeta” tudi nima za vogalom, a vseeno..

Ne, ni treba, da se durh na durh tolče makarone, je pa res, da se ne bo jedlo samo zrezkov, pomfrita, pizz, tortelinov, kupljenih cmokov in da bo potrebno vložiti kar nekaj volje in truda, da bi se z malo denarja spravila družina čez mesec.

naš kmet v Dravljah ima 1l mleka za 0,60e in jajca od 0,11e naprej (po velikosti). Ali vaš kmet živi na Floridi?

Jaz tudi ne razumem teh lačnih otrok pa zdaj so že vsi kar lačni, čeprav ne vem, kje so, ker na ulici pa vidim čedalje širše riti.

Tudi jaz ne vem, zakaj je pokazatelj lakote to, da otrok je samo sendvič za večerjo oziroma, da nimajo starši za sendvič? In potem je tak otrok pa kar lačen?

Mene je oče učil, da je sendvič draga pa slaba hrana. Če bi namesto tega sendviča starši skuhali krompir in zelje, bi se dobro najedla vsa družina, nihče ne bi bil lačen.

No, če pa ti zelje ne diši, potem lahko vpiješ, da nimaš za salamo in kako je država vse zafurala in ker nimaš salame v hladilniku životariš. Joj no. Pokazatelj standarda v naši državi je postalo to, kdo si lahko kupi salame po želji in hkrati si lahko privošči počitnice v Mehiki. Res čudno. In kakšna panika, da morajo starši otroku plačat hrano v šoli, in da to mora pa plačat država. Ma nemoj. Naj gre pa otrok domov jest, če starše kap, ko vidijo položnico za 70 evrov.

Jaz ne razumem več nič.

Jajca 1,3 EUR/10 kom, govedina (mladi bikec, ravnokar kupljen) 5 EUR/kg, zrihtan do večjih kosov, zrezke ipd. naredim sam, svinjine ne kupujem, skuta + smetana 1 kg 8 EUR, piščanec zrejen pašno, teže ca. 2-3 kg, cena 4 EUR/kg, olivno olje direktno od pridelovalca 10 EUR/liter itd…..
Tko da očitno ni povsod tako drago, kot opisuješ.

Kot prvo pozabljamo, da nekateri nimajo izbire. Morajo preračunavat, če želijo biti siti. Morajo preračunavat, če želijo z malo denarja jesti kvalitetno in polnovredno hrano. In v takih temah se debatira o hrani. Če pa odprete temo o kulturi, športu ipd. se bo pa debatiralo o tem.
Poleg teh, ki nimajo izbire je pa veliko tudi družin, ki želijo prihraniti tam kjer lahko ravno zato, da si lahko privoščijo tudi izlete, počitnice ali pa preprosto za to, ker je neumnost zapravljati nekje kjer lahko za isto kvaliteto prihranimo veliko.

Še dobro, da si ljudje izmenjuje take informacije sicer bi trgovci s svojimi 300{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} maržami še bolj vriskali od veselja.

Marsikdo bi si lahko veliko hrane pridelal sam, marsikdo bi lahko šel pomagat kmetu v zameno za ozimnico, hrano. Marsikdo preprosto ne zna prišparati pri hrani in poleg tega še kupujejo prazno hrano.

Namesto, da kritizirate koristne teme dodajte še sami kaj pozitivnega ali se pa kaj koristnega naučite.

Se strinjam.
Larifari. Avtor naklada, da se kar kadi. Po mojih izkušnjah je marsikaj pri kmetih dražje, kot v trgovini, sploh če je kvalitetno. Vsaj v okolici Ljubljane.

V resnici mi prav dol visi, za koliko denarja nekdo je, ampak tale jedilnik je pa za lase privlečen.

Se strinjam.
Larifari. Avtor naklada, da se kar kadi. Po mojih izkušnjah je marsikaj pri kmetih dražje, kot v trgovini, sploh če je kvalitetno. Vsaj v okolici Ljubljane.

V resnici mi prav dol visi, za koliko denarja nekdo je, ampak tale jedilnik je pa za lase privlečen.[/quote]

Jaz prav velikokrat pogledam cene na kmetijah v moji okolici MB in niso tako poceni:
10 jajc 2,5
moka koruzna 1 kg 2,5
pirina 1kg 3,5
pšenična 1 kg 2,5
Meso še dražje, sito kis, olje….

Če pa veste za take poceni kmete, pa dajte kontakte. Ne to pa ne. Čuvajo kot državno skrivnost, ko koga vpraša, vsak samo reče v okolici. Ja pa kje no!

Jajca 1,3 EUR/10 kom, govedina (mladi bikec, ravnokar kupljen) 5 EUR/kg, zrihtan do večjih kosov, zrezke ipd. naredim sam, svinjine ne kupujem, skuta + smetana 1 kg 8 EUR, piščanec zrejen pašno, teže ca. 2-3 kg, cena 4 EUR/kg, olivno olje direktno od pridelovalca 10 EUR/liter itd…..
Tko da očitno ni povsod tako drago, kot opisuješ.[/quote]

res zanimivo,razpon cen je očitno kar znaten. Res pa je tudi,da piščanca,svinjino,govedino kupujemo občasno,ne vsak mesec…no razen piščancev,te vzamem vsakega 15 into 8 kosov. Tudi moka,zdrob,kaše,krompir niso vsak mesec,tako,da se da kar normalno kupovat. Edino za smetano in skuto vidim,da plačujem ohoho visoko ceno…je pa hudo dobra…in še zmeraj mi je dajo kakega pol litra ali pol kile zraven…pri jajčkah enako. kupim 40,dobim 50.Pri piščancih mi “šenkajo” drobovino in kremplje-kuža jih obožuje 🙂

Meni se tudi zdi, da je pririna moka iz mlina precej draga.

Domača jajca pa dobimo od sosedov v zameno za kako fizično pomoč, ker so starejši. Tako da ne vem koliko stanejo.

V Bosni pri kmetih kupujem:

– domača moka (koruzna, ržena, pšenična) = 0,5€
– jajca 10kom = 1€ (jajca imajo “draga”)
– svinjina 2€/kg žive vage, 3€ na kg zrezano
– govedino kupujem v trgovini po 5-6€/kg
– beli sir mehki = 4-5€/kg
– bei sir trdi = 5-6€/kg
– orehi = 7€/kg
– piščanec celi, očiščen 2kg =cca 3€
– med bio, eko, popolnoma natur = 7€/kg
– kozje mleko = 0,75€/l
– kravje mleko = 0,5€/l

Kupujem pa pri različnih kmetih v okolici taščinega vikenda.

Fajn to.
Si pa ne predstavljam, da bi folk tedensko hodil po nakupih svežih živil v Bosno (da bi prišparali).

New Report

Close