Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva prezgodnja odpoved jajčnikov?

prezgodnja odpoved jajčnikov?

Spoštovani!
Stara sem 29 let. Zaradi sekundarne amenoreje, ki traja že štiri leta in se je “pojavila” po končanem jemanju KT me je ginekolog poslal na laparoskopijo na GK – želim namreč zanositi. Menstruacijo vsa ta leta dobim samo po tabletah Cyclo-Progynova. Pred jemanjem KT so bile moje menstruacije neredne.
Na UZ se vidi, da so jajčniki manjši (2,5 x 1,5 cm) in ni nobenih znakov ovulacije. Maternica naj bi bila primere velikosti.
Tudi rezultati hormonske preiskave so normalni – le vrednosti hormona, ki ga izločajo jajčniki (pozabila sem katere) so nekoliko nižje.
Moj g. noče dajati “napovedi” pred rezultati preiskav (vem, da tudi vi ne morete), vseeno pa me zanima, ali je lahko to da so jajčniki manjši znak njihove prezgodnje odpovedi in ali bi to pomenilo, da bi lahko zanosila samo s pomočjo donorske celice? Oziroma ali odpoved jajčnikov pomeni, da tudi IVF z donorsko celico ni več možen.

Najlepša hvala za odgovor, ker sem kar v skrbeh.

Manja

Draga Manja,

če odgovorim, da je vse možno vam s tem ne bom koristil. Počakajte torej na izvide hormonskih preiskav. Velikost jajčnikov je tudi relativna stvar in samo velikost ni vse, so še druge lastnosti jajčnika (npr. giracija ipd.).Če bi res šlo za prezgodnjo meno, potem je nosečnost res možna le z donorsko jajčno celico.

Imam podobne težave in me zanima, kaj pomeni SEKUNDARNA amenoreja (tudi jaz jo imam po prenehanju KT).Le da meni dajejo Dabraston za M.
po jemanju Klomifena so prvi dan UZ (10 dan ciklusa) rekli, da imam v jajčnikih veliko majhnih celic in zato so bi dali injekcijo (neka mešanica 1/5 ampule ne vem česa), da mi (če sem prav razumela) uničijo nekaj foliklov, da bi drugi lahko rastli.
Meni niso naredili hormonskih testov, vsaj mislim da ne. Le prvič ob pogovoru so mi vzeli kri za: LH, FSH in PRL (ne vem kaj to pomeni).

Ko je G sestri naročal, kakšno injekcijo naj mi da,nikakor ni mogla razumeti, zakaj tako malo “tistega zdravila”?’ In ko mi je pripravljala to injekcijo, je zmajevala z glavo rekoč “ma saj to je tako malo….” Nihče pa mi ni nič povedal.

Ali lahko upam, da pri meni niso odpovedali jajčniki?

Omanjali so mi težave PCO.

nova
Uredništvo priporoča

Sekundarna amenoreja pomeni, da M izostane po tem, ko se je nekoč že pojavila oziroma pojavljala. Npr. sekundarna amenoreja se pojavi tudi v nosečnosti.
Kaj je z ostalimi vprašanji ne vem, ker ne znam uganiti ne kakšno injekcijo niti zakaj ste jo potrebovali. Tudi tega ne vem, na kaj lahko upate glede odpovedi jajčnikov, ker za takšno sklepanje preprosto nimam dovolj podatkov.

New Report

Close