Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Razširjen mlečni vod

Razširjen mlečni vod

Pozdravljeni!

Zaradi bolečin v desni dojki, ki so trajale približno dva meseca, sem se odločila za pregled dojk pri osebni ginekologinji. Tudi ona ni našla nobenih bul oziroma zatrdlin, je pa tudi ona ugotovila, da je desna dojka bolj vozličasta od leve.

Odločila se je še za pregled z ultrazvokom, ki pa je pokazal malo razširjen mlečni vod. Ponovno sem naročena na ultrazvočno preiskavo čez dva meseca.

Ker časa za pogovor z zdravnico, žal, ni bilo, saj so med oblačenjem klicali v ordinacijo že novo pacientko, vas prosim za vaše mnenje.

Zanima me predvsem, zakaj pride do razširjenega mlčenega voda in če zdravnica pri pregledu z ultrazvokom lahko vidi, kaj se dejansko dogaja v mlečnem vodu, ali pa bi bila morda potrebna mamografija, na katero pa me zdravnica ni poslala.

Še nekaj podatkov o meni: stara sem 33 let, rodija sem enkrat, otroka sem dojila 10 mesecev, v družini doslej ni bilo primerov raka na dojki, dojke si redno pregledujem, že dalj časa pa uporabljam hormonsko kontracepcijo.

Naj navedem še, da je bolečina v dojki sedaj skoraj izzvenela, še vedno pa občutim nekakšen občutek napetosti.

Zahvaljujem se vam za vaš odgovor in vam želim lep dan.

Irena

Draga Irena,

v dojki, ki je prav tako kot maternica hormonsko odziven organ se dogajajo podobne spremembe kot v maternici, le da se maternica s krvavitvijo “znebi” stare sluznice v obliki M, ki se izlije iz nožnice, celice v mlečnih vodih pa se luščijo v mlečni vod in se tam razgradijo ali počasi izločijo neopazno skozi izvodila. Kakorkoli, včasih se zgodi, da se v ml. vodu nabere preveč tega materijala in se vod zamaši, včasih pa v ml. vodu zraste kak benigen izrastek (adenom), ki vod zamaši. V slednjem primeru se pogosto pojavi izcedek iz dojke,ki je krvavkoasto obarvan, čeprav to ni pravilo. Ob zamašitvi se ml. vod napne in povzroča neprijeten občutek ali bolečino, otiplje pa se mehko, včasih občutljivo zatrdlino. Ta lahko izgine sama ali pa skozi ciklus nekaj časa svojo velikost spreminja. Lahko se ob sprostitvi iz prsne bradavice izlije manjša količina različno obarvanega izcedka.Če predolgo vztraja se nekateri odločajo za izpraznitev s punkcijo. Kakorkoli, sama sprememba potrebuje spremljanje pri strokovnjaku za dojko, mamologu, predvsem, če ostane dalj časa. Mamografija pri vaši mladosti bi zelo verjetno ne pokazala dovolj natančnih sprememb. Predvidevam, da bi strokovnjak bodisi ponavljal UZ preiskavo na nekaj mesecev, morebiti bi se odločil po nekaj mesecih za punkcijo spremembe, če bo še obstajala.

New Report

Close