Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Težave z uhajanjem urina

Javna tribuna: Težave z uhajanjem urina

Pričenjamo javno tribuno na temo težav z uhajanjem urina ter kako si lahko pri tem pomagamo. Gre za zelo pogost pojav, ki je razširejn vedno bolj tudi med mlajšimi ženskami.

Se tudi vam dogaja: kihnete ali nekaj na hitro dvignete in brez vaše volje zmočite spodnje perilo?
Pomagamo si lahko na več načinov, nasvete bo danes z nami delila Mateja Kržin iz podjetja Simps’S.

Vabljeni, da postavite vprašanje, svojo izkušnjo ali morebitno dilemo.

Mi lahko na kratko razložite, kako izvajamo keglove vaje, kaj je najbolj pomembno in kdaj se jih dela?
Hvala!

Mene pa zanima zakaj dejansko pride do tega, da ti začne uhajati urin? A je to kakšen pokazatelj zdravstvene težave?


MMD so skupina mišic na dnu medenice, rečemo, da zapirajo medenični izhod. Potekajo zadaj od trtice in se pripenjajo na sramno kost. So kot narobe obrnjen dežnik in pokrivajo vhod v medenico od spodaj. Te mišice torej spodaj vzdržujejo pravilno lego medeničnih organov in kar je najbolj pomembno sodelujejo pri zadrževanju urina in blata. Te mišice zagotavljajo tudi podporo danki med iztrebljanjem blata. Ker se pripenjajo zadaj na trtico zagotavljajo stabilnost same hrbtenice in medeničnega obroča, kar je pomembno pri osebah, ki imajo bolečine v hrbtenici in križu, niti ne samo težave z uhajanjem urina in blata. Če ne delujejo pravilno so posledice naslednje:
• Uhajanje urina in blata
• Vetrov
• Spuščanje rodil
• Polnjenje in praznenje mehurja
• Zaprtje
• Kronična bolečina
Pri teh vajah gre za hoteno, zavestno krčenje in sproščanje mišic medeničnega dna. Na ta način lahko izboljšamo njihovo moč in vzdržljivost in seveda na ta način pripomoremo k pravilnemu delovanju teh mišic. V preteklosti so te vaje imenovali keglove vaje po ameriškm ginekologu Arnoldu Keglu, ki jih je opisal leta 1948. Danes pa tem vajam rečemo kar Vaje za krepitev mišic medeničnega dna (KMMD) ali vadba mišic medeničnega dna(VMMD).
Te vaje se priporočajo vsem. Ne priporočajo se samo za zdravljenje motenj z uhajanjem urina in blata, temveč kot metoda za preprečevanje posledic nepravilnega delovanja MMD.
Preden začnemo izvajat te vaje se je potrebno naučiti pravilnega stiska MMD. NA nek način si poizkušamo predstavljati kaj bi naredili, če bi želeli ustaviti vetrove iz črevesja in curek urina istočasno. To je stisk MMD. V bistvu stisnemo te mišice okoli zadnjika in sečnice in jih dvignemo gor. To je stisk, to še niso vaje.
DA bi izvajali vaje je potrebno ta stisk držati 10 sekund in potem stisk spustiti, narediti 10 sekundno pavzo in ga ponoviti. Potem naredmo še nekaj takih stiskov – priporoča se jih 10 v enem sklopu.
3 -5 krat na dan, celo življenje.


do težav z uhajanjem urina pride zaradi več razlogov.
Daleč najpogostejši razlog je uhajanje urina kot posledica oslabitve mišic medeničnega dna. To se zgodi zaradi poškodb mišic (nosečnost, nepravilno dbiganje bremen,…), oslabitev mišic (staranje kot fiziološki proces), oslabljenje mišice (neaktivnost teh mišic).
Da gre za uhajanje urina kot posledico oslabljenih mišic ugotovimo po načinu uhajanja urina in sicer uhajanje po kapljicah; najprej ob naporu (kihanje, težka bremena,…), kasneje lahko že v mirovanju in napredovanje težave v smislu večjih kapljic in curkov.
preprečevanje in upočasnjevanje napredka: vaje za krepitev mišic medeničnega dna, zadostno pitje vode, zdrav način življenja 🙂

Drug razlog za uhajanje urina je vezan na nevrološke spremembe ali na patoške spremembe v mali emdenici in ga prepoznamo po tem, da naenkrat uhaja večja količina urina. Zdravljenje poteka po dogovoru z zdravnikom, vaje za krepitev mišic medeničnega dna, voda in zdarv način življenja pa sicer ne pomagajo neposredno, pripomorejo pa.

Kaj je najboljša preventiva pri inkontinenci? In ali se jo da kompletno pozdraviti?

Meni znana najboljša preventiva proti inkontinenci (kdo drug pozna najbrž še kaj drugega) so vaje za krepitev mišic medeničnega dna (MMD), ker zmanjšujejo možnost oslabitve mišic medeničnega dna in s tem manjšo verjetnost da do nje pride; če pa pride bo to v milejši obliki. Oslabljene mišice medeničnega dna povzročajo stresno inkontinenco, ki pa je pri ženskah najpogostejša. Poleg vaj za krepitev MMD je pomembno še zadostno pitje tekočin in zdrav slog z življenja.

A lahko keglove vaje delajo tudi moški?

Pozdravljeni,
v kolikem času bi se moral že kazati učinek keglovih vaj, če to redno izvajaš vsak dan? In do kakšne mere se sploh da omiliti inkontinenco?
Lep dan.


Seveda, vaje za krepitev mišic medeničnega dna so primerne tudi za moške, ker imajo moški enake mišice medeničnega dna kot ženske in ker te mišice opravljajo enako funkcijo kot pri ženskah.
Pri ženskah so med nosečnostjo in porodom malo bolj obremenjene, pri moških so po operaciji prostate malo bolj obremenjene.

Dober dan,
zanimalo bi me, kdaj je potrebna operacija pri teh težavah? In ali je to laserski poseg?

Hvala lep pozdrav.
MM.

[left][/left]
Seveda, vaje za krepitev mišic medeničnega dna so primerne tudi za moške, ker imajo moški enake mišice medeničnega dna kot ženske in ker te mišice opravljajo enako funkcijo kot pri ženskah.
Pri ženskah so med nosečnostjo in porodom malo bolj obremenjene, pri moških so po operaciji prostate malo bolj obremenjene.[/quote]

Pa ima to kaj veze s prostato?

Lep pozdrav ga.Mateja,
mene bi pa zanimalo, ali ima tale moja “težavica” kakšno vezo z inkontinenco.
Namreč zelo pogosto hodim na wc na vodo, zelo pogosto me tišči, in to precej. Uhaja mi pa ne, ampak res moram precej hitro na wc, skoraj tečem. S tem da pijem normalno, predvsem vodo, in ne velike količine. Zdravo jem in se gibam.
Kaj bi lahko to bilo, malo je neprijetno..

Hvala, lp


Učinki vaj za krepitev mišic medeničnega dna se pokažejo v šestih mesecih, če se jih izvaja trikrat na dan, po 10 stiskov, kjer držimo 10 sekund in imamo 10 sekundno pavzo.
Inkontinence se najbrž ne da nikoli popolnoma odpraviti, če je že prisotna jo lahko omilimo (npr, da urin uhaja v manjših količinah ali da manj pogosto).


Učinki vaj za krepitev mišic medeničnega dna se pokažejo v šestih mesecih, če se jih izvaja trikrat na dan, po 10 stiskov, kjer držimo 10 sekund in imamo 10 sekundno pavzo.
Inkontinence se najbrž ne da nikoli popolnoma odpraviti, če je že prisotna jo lahko omilimo (npr, da urin uhaja v manjših količinah ali da manj pogosto).[/quote]
Kaj pa so potem najbolj primerni pripomočki – vložki, da so čimbolj tanki, oz. da pašejo v tangice?

Lep pozdrav ga.Mateja,
mene bi pa zanimalo, ali ima tale moja “težavica” kakšno vezo z inkontinenco.
Namreč zelo pogosto hodim na wc na vodo, zelo pogosto me tišči, in to precej. Uhaja mi pa ne, ampak res moram precej hitro na wc, skoraj tečem. S tem da pijem normalno, predvsem vodo, in ne velike količine. Zdravo jem in se gibam.
Kaj bi lahko to bilo, malo je neprijetno..

»Težavica«, ki jo opisujete po mojem mnenju sodi k zdravniku. Menim, da razlog nastanka ni v šibkih mišicah medeničnega dna ampak drugih razlogih, ki se odkrijejo skozi pogovor pri zdravniku in z nekaterimi preiskavami. Mislim, da se jih uspešno odpravi in se splača naročiti pri zdravniku

Operacija in laserski poseg ni enako. Operacija je bistveno bolj radikalni poseg kot lasersko zdravljenje.
O operaciji odločajo zdravniki na ginekološki kliniki, laserski posegi se izvajajo tudi v nekaterih zasebnih praksah.

O obeh posegih pa se je potrebno pogovoriti s strokovnjakom, ki ga izvaja.


Seveda, vaje za krepitev mišic medeničnega dna so primerne tudi za moške, ker imajo moški enake mišice medeničnega dna kot ženske in ker te mišice opravljajo enako funkcijo kot pri ženskah.
Pri ženskah so med nosečnostjo in porodom malo bolj obremenjene, pri moških so po operaciji prostate malo bolj obremenjene.[/quote]

Pa ima to kaj veze s prostato?[/quote]

Mišice medeničnega dna se med operacijo prostate lahko poškodujejo in posledično lahko prihaja do nehotenega uhajanja urina.
Prostata je organ, ki objema sečnico, zato lahko povečana prostata povzroča težave pri opravljanju male potrebe (ves čas tišči na vodo, ko želimo opravit malo potrebo izločimo čisto malo urina).

Zaključujemo javno tribuno, hvala vsem za sodelovanje in Mateji Kržin za izčrpne odgovore.
Ostanite zdravi in lepe praznike želim!

Darja


»Težavica«, ki jo opisujete po mojem mnenju sodi k zdravniku. Menim, da razlog nastanka ni v šibkih mišicah medeničnega dna ampak drugih razlogih, ki se odkrijejo skozi pogovor pri zdravniku in z nekaterimi preiskavami. Mislim, da se jih uspešno odpravi in se splača naročiti pri zdravniku

New Report

Close