Najdi forum

Mrtev plod

Dobro jutro!

Noseča sem slabih devet tednov in me nekaj zanima. Vzemimo, da plod v maternici odmre. Ali ženska to takoj začuti? Se pravi, ali pride do krčev, krvavitve in podobnih signalov ali pa je možno, da je plod kakšen teden že mrtev, pa nosečnica tega niti ne ve? Drugo vprašanje pa je: ali se verjetnost za splav zmanjšuje s tedni nosečnosti? Vem namreč, da je največje tveganje za neuspešno nosečnost nekje do dvanajstega tedna nosečnosti, vendar sem pa zasledila na tem forumu, da največ nosečnih splavi nekje v osmem oziroma devetem tednu. Naj vam povem, da sem bila na pregledu in da je z mano in otrokom vse v redu, tako da sem le radovedna.

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav!

Draga Laura,

spontani splav poteka v naravi po padajoči krivulji, ki je v začetku najvišja potem pa asimptotično pada proti 1%, ki ostane do 24. tedna, ko se to več ne imenuje splav temveč prezgodnji porod.
Percepcija, da je največ spalvo okrog 7. – 8. tedna pa je lažna iz več razlogov. Običajno se takrat pri zaželeni nosečnosti opravi prvi pregled in se hkrati skupaj znajdejo vse neuspele nosečnosti, ki do takrat še niso splavile. Z UZ pri prvem pregledu okrog 7. ali 8. tedna namreč lahko dokaj zanesljivo ugotovimo, da z nosečnostjo nekaj ni v redu, bodisi da ne vidimo srčnega utripa ploda (zamujeni splav) ali da ploda sploh ni v gestacijski vrečki (slepo jajce), k temu pa pridejo še sveži splavi, ki se pač zgodijo nenadoma s krvavitvijo in krči maternice.Ko dokončno ugotovimo, da z nosečnostjo ne bo nič, predlagamo abrazijo, torej izpraznjenje maternice.
Res je torej, da plod lahko v maternici odmre pa do izločitve nosečnsoti pride šele dneve in celo več tednov po odmrtju.

New Report

Close