Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek nova pogodba o zaposlitvi

nova pogodba o zaposlitvi

Dobil sem novo pogodbo v podpis o zaposlitvi za NDČ, le ta vsebuje nižje delovno mesto, slabši količnik ter posledično nižja izhodiščna bruto plača, v tej novi pogodbi, ki je še nisem podpisal je sedaj odp. rok 60 dni, pri prejšnji je bila 30 dni. Če se ne motim je v ZDR-ju 30 dni+1dan za vsako leto dela pri istem delodajalcu. Je to prav, ni prav, lahko preden podpišem še sporočim to opazko, v kolikor imam prav?

Kaka pogodba pa je bila do sedaj?

Isto, za NDČ.
Sem pa našel še nekaj, tarifni razred: sedaj imam takega kot sem začel delati pri tem delodajalcu in takrat imel za DČ, ne pa takega kot sem imel iz DČ na NDČ. Malo čudno vse skupaj.

Če te prav razumem, si imel na začetku pogodbo za DČ, kasneje si dobil pogodbo za NDČ in zdaj novo pogodbo za NDČ?

Ustreza http://www.uradni-list.si/1/content?id=112301
91. člen ZDR-1

(odpoved s ponudbo nove pogodbe)

(1) Če delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti in delavcu istočasno ponudi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi, se uporabljajo določbe tega zakona, ki se nanašajo na redno odpoved pogodbe o zaposlitvi.
(2) Če delavec sprejme ponudbo delodajalca po prejšnjem odstavku, mora skleniti novo pogodbo o zaposlitvi v roku 15 dni od prejema pisne ponudbe.
(3) Če delavec v primeru iz prejšnjega odstavka sprejme ponudbo delodajalca za ustrezno zaposlitev za nedoločen čas, nima pravice do odpravnine, obdrži pa pravico do pravnega varstva pred pristojnim sodiščem, kot v drugih primerih redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi. V primeru ugotovitve nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi se šteje, da je bila nova pogodba sklenjena pod razveznim pogojem.
(4) Če delavec ne sprejme ponudbe delodajalca za sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za ustrezno zaposlitev in za nedoločen čas ter mu preneha delovno razmerje, nima pravice do odpravnine po 108. členu tega zakona.
(5) Ustrezna zaposlitev je zaposlitev, za katero se zahteva enaka vrsta in raven izobrazbe, kot se je zahtevala za opravljanje dela, za katero je imel delavec sklenjeno prejšnjo pogodbo o zaposlitvi, in za delovni čas, kot je bil dogovorjen po prejšnji pogodbi o zaposlitvi, ter kraj opravljanja dela ni oddaljen več kot tri ure vožnje v obe smeri z javnim prevoznim sredstvom ali z organiziranim prevozom delodajalca od kraja bivanja delavca.
(6) V primeru, ko delavec sprejme neustrezno novo zaposlitev, ima pravico do sorazmernega dela odpravnine v višini, ki jo dogovori z delodajalcem.
(7) Če delodajalec delavcu ne ponudi sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi, mora ob začetku teka odpovednega roka obvestiti zavod za zaposlovanje o odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu.

Ok, samo tarifni količnik je tak kot sem začel službovati vmes pridobil višjega zaradi zaposlitve iz Dč v NDč, ter nato čez čas še nekaj večjega zaradi napredovanja. Sedaj imam pa takega kot sem imel takrat ko sem sklenil pogodbo za Dč. Kako je s tem?

Pomembno je, ali je nova pogodba za NDČ ustrezna v primerjavi s prejšnjo pogodbo za NDČ

(5) Ustrezna zaposlitev je zaposlitev, za katero se zahteva enaka vrsta in raven izobrazbe, kot se je zahtevala za opravljanje dela, za katero je imel delavec sklenjeno prejšnjo pogodbo o zaposlitvi, in za delovni čas, kot je bil dogovorjen po prejšnji pogodbi o zaposlitvi, ter kraj opravljanja dela ni oddaljen več kot tri ure vožnje v obe smeri z javnim prevoznim sredstvom ali z organiziranim prevozom delodajalca od kraja bivanja delavca.

Plača je žal lahko nižja..

A lahko samo za primerjavo, v mojem primeru to pomeni (št. so izmišljene):

Dč: 1.20
Ndč: 1.50
Ndč: 1.80

KOrektno je da grem na količnik 1.50, delovno mesto ki sem ga opravljal pred napredovanjem, ne pa čisto na začetek.

Je isto delovno mesto, je zahtevana enaka izobrazba… ali je v pogodbi tudi drugo delovno mesto?

Če ja in je sprememba samo v višini plače, potem je žal to še vedno ustrezna zaposlitev 🙁

Gre za isto delo, sprememba samo v nazivu del. mesta.

Gre za isto delo, sprememba samo v nazivu del. mesta.[/quote]

Torej je drugo delovno mesto 🙁

Kot sem zgoraj kopirala, če je odpoved s ponudbo drugega primerljivega, je to ustrezna zaposlitev, drugače ti pripada tudi odpravnina. Sama višina plače pa žal ni kriterij, ali je to ustrezna zaposlitev in lahko ti za drugo DM ponudijo nižjo plačo, žal 🙁

Ja, problem je tudi z odpovednim, prej sem imel 30 dni, sedaj 60, če sem prav prebral nov zdr, 30+toliko dni kolikor let pri istem delodajalcu. Pri meni torej, 30+10dni=40 dni.

Odvisno od tega, kdo da odpoved. To o čemer ti pišeš velja, če da odpoved delodajalec. 60 dni (to je max, min je 30 dni) je pa, če da odpoved delavec.

Tiho bodi in ne jamraj.Srečen bodi da sploh imaš službo, v teh časih!Idi v Avstrijo delat pa boš videl kaj je služba! Tam se res dela ne pa tako kot pri nas!Tu vsak išče samo pravice delal pa bi bore malo.Odpri sp pa boš videl kak je luštno.

k.r.e.te.n., ti bodi tiho izkorscevalec

New Report

Close