Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek JT: Tradicionalna kitajska medicina

JT: Tradicionalna kitajska medicina

Edinstvene tehnike zdravljenja, ki uravnavajo porušeno energetsko ravnovesje med dvema poloma celote (‘yin in ‘yang’), so uspešno prisotne več kot 3000 let in so za marsikoga zaradi dolge zgodovine dovolj zgovorne o uspešnosti.
Ko v Sloveniji slišimo besedno zvezo »Tradicionalna kitajska medicina« je še vedno večina ljudi skeptična o učinkih, pa je dvom upravičen?

Danes v pogovoru z zdravnikom tradicionalne medicine Yao Junhao.

Vabljeni da postavite vprašanja.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Lepo pozdravljeni, zdravnik tradicionalne kitajske medicine Yao Junhao sem vam na razpolago, da vam odgovarjam na vprašanja, ki jih imate glede tradicionalne kitajske medicine (TKM).

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

Pozdravljeni, imam vprašanje za vas

Že od nekdaj imam zelo suho, izsušeno kožo je tudi podedovano. Zadnjih 10 let sedaj sem 30 stara me pa napadajo lišaji, izgleda kot atopični dermatitis, včasih so lišaji srbeči včasih pa ne. Izginejo ko se pojavi lepo vreme. Uporabljam raznorazne kreme ki zopet delujejo in potem spet ne. Lišaji se mi pojavljajo na obrazu, na telesu jih hvala bogu nimam. Imate mogoče kakšen nasvet kako se rešiti dermatitisa z vašo tehniko?

Hvalas!

Zadnjič sem se prvič srečala z vašim postopkom diagnostike. Pogledali ste jezik in preverili srčni utrip. To se mi je zdelo nenavadno in me zanima, kaj in kako lahko vi iz tega razberete.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Pred časom sem bila pri zdravniku TKM. Zmotilo me je kar nekaj stvari. Če odštejem težavo s prevajalcem, ki je iz slovenščine prevajal v angleščino. Namreč ni prevedel tistega, kar sem jaz povedala. Ni pa dovolil, da jaz v angleščini govorim.

Potem pa naprej. Imam težave z menstruacijo. Dolga 8-9 dni, preobilna (znaki rahle slabokrvnosti, v eni uri premočen najmočnejši tampon), nikoli rodila, stara 36, taka menstruacija že od nekdaj. Ali je res tu možna kaka pomoč s strani TKM? In seveda kakšna?
Ker mi ginekolog pravi, da je to vse v normalah, sem se v upanju obrnila na TKM. Čeprav sem očitno naletela na napačnega, ki mi je vlil nezaupanje. Zato sprašujem še tule. Če je ob taki težavi možna pomoč in kako.

Pozdravljeni.
Zanima me uspešnost TKM pri zdravljenju obolenj ščitnice. Po prebranem sklepam, da bi lahko šlo za pomanjkanje yang enegije v ledvicah. Ali je to običajno ali pač samo ena izmed možnosti? Vem, da morate obravnavati vsakega posameznika … zanima me, v kolikem času bi lahko načeloma pričakovala izboljšanje pri hipotirozi.

Hvala 🙂

Zanimalo bi me, kako pa je s hujšimi obolenji, ali tudi to zdravite? Npr. sladkorna bolezen?

Spoštovani!

Ali se tradicionalna kitajska medicina lahko uspešno kosa s trajno in popolno erektilno disfunkcijo?

Hvala!

Glede na povedano, verjetno gre za preveč bolezenskega dejavnika vlage v telesu. Natančna diagnoza je sicer možna le po temeljitejšem individualnem pregledu (predvsem tipanje pulza, opazovanje, spraševanje). V primeru vlage bi priporočal akupunkturo, s katero to vlago pospešeno izločimo iz telesa (to se sicer zgodi prek običajnih telesnih funkcij – skozi urin, kožne pore) in s tem odpravimo vzrok za spremembe na koži. Individualna (glede na rezultate po določenem številu akupunktur) je tudi določitev dodatne terapije – morebitne kombinacije z zeliščnimi oblogami, ki dodatno lokalno blažijo lišaje.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

Kaj pa TKM in kratkovidnost? Imam dioptrijo -10 na obeh očesih in je stvar kar mučna.

Po preživeti možganski kapi, so mi ugotovili, da boleham za Fibromialgijo, Sjögrenov sindromom, revmatoidnim artritisom, prav tako imam težave s pritiskom in visokim srčnim utripom,
ali mi lahko na kak način pomagate? (stara sem 50 let)
hvala za vaš odgovor

Po TKM je preobilna in dolgo trajajoča menstruacija najpogosteje znak slabšanja funkcije srca, da nadzira kri – to je sicer funkcionalno neravnovesje imenovano primanjkljaj krvi na področju srca, ki se ugotavlja s pomočjo diagnostike TKM (tipanje, spraševanje, opazovanje, poslušanje in vonjanje) in ni enako kardiološkim ali ginekološkim diagnozam uradne medicine. Pomembna informacija bi bila še dolžina vašega cikla in drugi znaki, ki bi jih vse vključili v bolj natačno individualno določitev vaše diagnoze po TKM.
Vsekakor pa akupunktura na splošno povedano zelo uspešno pomaga pri težavah, ki ste jih navedli, zato upam, da vam slaba prva izkušnja ni pokvarila tudi vtisa o TKM.
Meni pomaga izkušena prevajalka, diplomantka sinologije s posebnim zanimanjem za TKM, zato lahko zagotovo rečem, da je komunikacija v naši ordinaciji tekoča, profesionalna in jasna.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

TKM spoštujem. Je pa težava v tem, da ne vem kako izbrati pravega. Glede na to, da so tudi prvi pregledi dragi, je težko hodit k različnim in preverjat kateri je pravi. Obstaja kakšna baza, seznam takšnih, ki imajo to pravo licenco?

Moj cikel je pa načeloma nekje okrog 29, 30 dni. Včasih pa tudi le 25 ali pa tudi 35. Včasih pa kak mesec sploh nič. Ampak izpuščene menstruacije so res redkost. Težav s srcem mi še niso ugotovili. Sem v dobri kondiciji, veliko športam. Bila tudi na EKG, pritisk ok. Ščitnia pa mi malce nagaja, ne deluje najbolje, vendar tablet (še) ne jemljem, ker so hormoni nekje na meji.
Koliko časa pa naj bi potekala akupunktura. Kdaj so vidni oz. čutni prvi učinki?

že bila-si ti mogoče jaz?:) Ker to kar opisuješ glede vsega menstruacije itd…isto imam jaz skoraj čisto identično kot sama opisuješ. Me zanima kaj bo gospod rekel.

Veliko različnih tipov neravnovesij po TKM lahko povzroča obolenja ščitnice. Najpogosteje so vzroki na organskem sistemu jeter. Pri hipotirozi je pogost tudi omenjen primanjkljaj yang na področju ledvic, pa tudi primanjkljaj yang na področju vranice. Da, za določitev natančnejše diagnoze po TKM – t.i. bolezenske slike posameznika, je potrebno več informacij, ki jih ob pregledu pridobim s pomočjo tipanja pulza, spraševanja, opazovanja jezika … Ena od pomembnih informacij je tudi stanje vaše prebave (ali se pojavljajo težave pri odvajanju, napihovanje, bolečine, kakšen je apetit itd.). Glede na to, bi določila okvirno število potrebnih terapij, pri čemer gre vedno za proces – uravnavanje ugotovljenega neravnovesja, ki je pri obolenjih ščitnice ponavadi dolgotrajen (ponavadi predpišem 20 terapij). Prve spremembe se sicer lahko čutijo že po nekaj terapijah oz. približno 2 tednih – npr.izboljšanje splošnega počutja, manj utrujenosti in občutljivosti na mraz ipd.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

Čas je potekel, veliko je vprašanj. Tudi še neodgovorjenih.

Kolegi iz TKM,
če vam čas dopušča, lahko še odgovorite, sicer pa imam dobro novico, da lahko kmalu pričakujete okrepljeno pomoč na forumu Tradicionalna kitajska medicina http://med.over.net/forum5/list.php?193.

Hvala vsem!

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Tudi za vas in v primeru sladkorne je potreben individualni pristop. Ob pregledu bi me zanimalo vaše stanje bolj podrobno – ne zgolj kakšno je merljivo nihanje sladkorja v krvi, ampak ali se vam pojavljajo in kakšni so vaši vidni simptomi, kakšne so vaše običajne telesne funkcije (spanje, prebava itd.) … Pri sladkorni gre po TKM pogosto za obolenje na področju t. i. trojnega grelca. To se da uravnavati z akupunkturo in s tem stabilizirati krvni sladkor ter dolgoročno tudi zmanjšati količino potrebnih zdravil – za slednje je sicer najprej nujen tudi posvet zdravnika, ki vam je zdravljenje diabetesa predpisal.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

Na uspešnost terapije z akupunkturo vpliva veliko dejavnikov – predvsem trajanje erektilne disfunkcije. Če traja že zelo dolgo (pišete, da je trajna), je uspešnost zdravljenja manjša. Pri tem sicer ne gre sklepati prehitro – individualna odzivnost na akupukturo je različna, torej enim pomaga prej in bolj, drugim pozneje in manj, kar pa postane jasno šele tekom terapij. Sicer je pa prvi korak pregled, v katerem ugotovim vzrok za težave z vidika TKM – ponavadi gre za težave na organskih sistemih ledvic in jeter – ki jih potem z akupunkturo odpravljam. Glede na večjo ali manjšo uspešnost akupunkture po potrebi predpišem tudi zelišča, ki se kuhajo in pijejo določen čas.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

TKM z akupunkturo (nameščanje iglic na telesu in tudi t. i. trajnih iglic na uhlju) je zelo uspešna pri izboljševanju kratkovidnosti otrok oz. mlajših od 18.leta. Pri starejših so rezultati slabi. Bolj kot izboljšujemo stanje pri starejših bolnikih, lahko preprečujemo njegovo napredovanje, slabšanje. Kar lahko sami naredite, je, da skrbite za higieno oči, jeste veliko zelene listnate zelenjave in čim manj sladkega – pri tem so mišljene sladkarije s predelanim belim sladkorjem (marmelada, mlečna čokolada, bonboni itd.).

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

Akupunktura je zelo uspešna pri različnih bolečinskih stanjih, tudi pri fibromialgiji in revmatoidnem artritisu. Tudi ostale morebitne simptome – zatekanje, krči, suhost oči in ust, prehiter utrip itd. – uspešno odpravlja. Možni vzroki za vaša obolenja so sicer po TKM lahko različni – ugotovijo se ob natančnem individualnem pregledu – in od njih je odvisna terapija. Lahko gre za krepitev organskega sistema ledvic, vranice-želodca ali odpravo drugih neravnovesij in blokad. Na splošno povedano, glede na izkušnje, so obeti za izboljšanje vašega stanja po terapijah z akupunkturo zelo dobri.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

Neravnovesja na organskem sistemu srca, ki jih ugotovi zdravnik TKM, niso enaka kardiološkim obolenjem uradne medicine. Vaše srce je po merah uradne medicine čisto možno v dobri formi. Gre za funkcionalno neravnovesje, neoptimalno kontrolo krvi organskega sistema srca, ki ni enak organu srca – srčni mišici, ki jo natančno poznajo kardiologi. Razlike so tudi v funkcijah, ki jih uradna medicina in TKM pripisujejo srcu oz. organskemu sistemu srca. V literaturi se včasih razlika med različnimi pojmi označuje z zapisom z različnimi začetnicami. Srce, kot ga razume TKM je pogosto zapisano z veliko začetnico (Srce). Podobno velja za kri (torej Kri). Čista primerjava med sistemom TKM in uradno medicino ni vedno možna, saj različne stvari različno poimenujeta. Zato je, kot sem že večkrat poudaril, pomembna določitev diagnoze oz. t.i. bolezenske slike po TKM.
To je glavni namen pregleda, na katerem naredimo tudi okvirni načrt terapij. Za primere, podobne vašemu, je ponavadi potrebnih 20 terapij. Konkretne spremembe se seveda vidijo ob mesečnih krvavitvah (ponavadi po dveh ali treh mesecih), že prej pa se lahko izboljšajo splošno počutje in morebitni drugi simptomi (npr. nespečnost itd.).
Seznama terapevtov seveda nimam, lahko govorim le v svojem imenu in imenu kolegov iz sorodnih ordinacij TKM našega podjetja v Ljubljani, Mariboru, Celju in Kopru, ki smo vsi univerzitetno izobraženi zdravniki TKM z 18 in več let izkušenj zdravljenja z metodami TKM.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

Hvala za odgovore. Nekako sem spet dobila upanje, da so možnosti za odpravit to težavo.

Pregled jezika in tipanje pulza je le en del diagnostičnega postopka. Enako pomembno je spraševanje – natančen opis vaših simptomov, počutja, običajnih telesnih funkcij (spanja, odvajanja blata in vode, apetita, čustvenih stanj itd.). Del vprašanj je torej standardnih in jih postavim vsakemu pacientu, del pa individualnih, glede na težave, ki jih ima ali jih opažam. Opazujem tudi polt, obraz, gibanje, oči, po potrebi tudi odziv na pritisk na določene točke na telesu, vonj.
Razlikujemo veliko število pulzov, ki vsak lahko govori o različnem bolezenskem stanju. Poleg tega lahko ena vrsta pulza v povezavi z različnimi drugi znaki, ki smo jih pridobili z ostalimi diagnostičnimi metodami, pomeni drugačno bolezensko stanje. Jezik, njegova velikost, barva, gibljivost, vlažnost, obloge, povejo veliko o stanju notranjih organov. Vrh jezika tako predstavlja stanje srca in pljuč, sredina stanje vranice in želodca, koren jezika stanje ledvic, robovi pa stanje jeter in žolčnika.
Vsi diagnostični postopki skupaj povejo veliko o stanju krvi in qija (vitalne energije, biopotenciala) v telesu, o naravi bolezni, njeni lokaciji, vzroku. Namen je, da določimo vzorce bolezni oz. t. i. individualno bolezensko sliko. Ugotovitve imajo torej smisel, ko jih povežemo med sabo. Proces je kompleksen in obstaja več načinov diferenciacije – glede na stanje qija, krvi in telesnih tekočin, kateri bolezenski dejavniki prevladujejo (mraz, veter itd.), kateri od t. i. organskih sklopov je v težavah, kaj lahko sklepamo glede na razmerja med 5 elementi (vsak del telesa, tako kot vsa narava, namreč po TKM pripada enemu od 5 elementov), kakšno je razmerje med yin in yang, ali gre za prebitek ali primanjkljaj, ali je težava na površini ali v globini itd. Glede na opisane težave se odločim tudi za najbolj primeren način diferenciacije.
Od ugotovitev so seveda odvisne terapije – ponavadi gre za akupunkturo ali akupunkturo v kombinaciji s pogrevanjem z mokso (posebna tleča zeliščna palčka), masažo in zeliščno terapijo, da bi čim bolje odpravil tako vzroke kot simptome obolenj. Svetujem tudi glede morebitnih sprememb navad (telovadbe, prehrane, delovnega ritma, ritma spanja), ki zdravljenje podpirajo in delujejo preventivno.

*** Zdravniki tradicionalne kitajske medicine http://www.kitajskamedicina.si/ MB 040 417 463 CE 040 720 189 LJ 040 837 853 KP 040 206 744

New Report

Close