Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva občutljivost materničnega vratu

občutljivost materničnega vratu

Pozdravljeni!

V novembru sem imela spontani splav, zaradi odmrtja plodu pri osmih tednih. Zdravnica mi je za obdobje treh mesecev priporočila jemanje kontracepcijskih tablet. Jemljem Femodem, ki sem jih jemala že pred časom. Z jemanjem teh tablet je pri meni verjetno povezana povečana občutljivost materničnega vratu, saj krvavim ob vsakem manjšem naporu. To je ugotovila tudi ginekologinja pri pregledu. Ko sem prenehala z jemanjem teh tablet, so težave izginile po enem tednu, sem pa po treh mesecih zasonosila.
Zanima me, če občutljivost materničnega vratu lahko pogojuje kakšne težave v novi nosečnosti ter ali je zaradi tega povečana možnost nastanka raka na materničnem vratu.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Damjana

Draga Damjana,

ne, takoimenovana “občutljivost” MV je pogojena z “metaplazijo” in “ektopijo sluznice MV” , to je pojav spreminjanja povrhnjice na površini MV tako, da se zunaj pojavijo žleze, te pa so ranljive in krvavijo ob dotiku. Skratka, nič nevarnega, ni pa prijetno.

Spoštovani dr. Pušenjak.

Takoimenovana “občutljivost” MV je pogojena z “metaplazijo” in “ektopijo sluznice MV” , to je pojav spreminjanja povrhnjice na površini MV tako, da se zunaj pojavijo žleze, te pa so ranljive in krvavijo ob dotiku. Skratka, nič nevarnega, ni pa prijetno.

Prosim vas, če mi nekoliko obrazložite zgornji odstavek. Sta metaplazija in ektopija sluznice MV pojava, ki ju povzroči preobčutljivost na določene KT ali je vzrok organski. Za to se zanimam, ker pri sebi opažam krvavenje po spolnem odnosu. Po pregledu me je ginekologinja poslala na lasersko odstranitev sluznice. Skrbi me, kaj je narobe z mano in kako resno je lahko stanje. PAP test v lanskem letu je bil neg. Prosim za vaš komantar. Najlepša hvala

Ektopija in metaplazija sta narven pojav, ki se dogaja pod vplivom različnih hormonskih okoliščin v življenju ženske. Ob rojstvu ima deklica praktično ves MV prekrit s sluznico kanala MV, v puberteti pa se ta sluznica dokončno umakne v kanal MV in površino MV prekrije ploščata povrhnjica, neobčutljiva na dotik, podobna kot prekriva nožnico. Ti premiki se stalno dogajajo in “meja” med sluznicama se stalno premika ven in noter. V nosečnosti, ob uporabi KT, v meni…..se situacija menja. Skratka, to je funkcionalna posebnost, ne motnja, še manj organska bolezen.
Seveda pa z razluičnimi vplivi lahko poskušamo srpemeniti razmerje med površino ploščate in žlezne povrhnjice, lahko tudi z uničevanjem. Za slednje lahko uporabimo različne metode, LASER, električno zanko, zmrzovanje, jedke snovi ipd.

New Report

Close