Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Atrijska fibrilacija

Atrijska fibrilacija

Jaz pa imam vprašanje glede moje mami. Stara je 76 let in ima atrijsko fibrilacijo. Vprašala bi vas glede Zdravila Lacidipin Teva 4 mg, ki ga jemlje enkrat na dan. Odkar jemlje to zdravilo se ji ponavlja čedalje večkrat atrijska fibrilacija – hitro bitje srca od 120 do 130 utripov, potem dodatno vzame Concor in se stanje nekako umiri. Ali je možno, da ji to zdravilo ne odgovarja, saj v navodilih piše, da srčni bolniki sploh ne smejo uživati tega zdravila ? Ona jemlje naslednja zdravila; zjutraj vzame Concor 5 mg 2 tbl, potem Lacidipin Teva 4 mg 1 tbl, Rawel SR 1,5 mg 1 tbl, Tonocardin SR 4 mg 1 tbl, Atoris 10 mg 1 tbl. Seveda jemlje tudi Marevan 3 mg po shemi. Drugače se kar v redu počuti samo ti njeni napadi so čedalje pogostejši. Ona pravi, da ko vzame Lacidipin se že začnejo težave. Vprašala bi vas tudi, glede tekočine ona bolj malo pije bi morala mogoče več. Tudi glede prehrane nevem točno, Vem da ne sme jesti veliko zelene zelenjave, Ona je vsega po malem, tudi solato, njena kri pa je bolj gosta kot redka ko gre na kontrolo krvi. Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Napisali ste, da se vaša mama zdravi atrijske fibrilacije (po domače: “povsem neredno bitje srca” ali “migetanje preddvorov”). Glede na vsebino vašega dopisa bi posumil, da ima mama samo občasno atrijsko fibrilacijo in, da podpira njen nastop zdravilo Lacidipin. Sem pa mnenja, da ima mama stalno atrijsko fibrilacijo!
Atrijska fibrilacija je bolezen pri kateri je prisotna nevarnost, da bolnika zadene možganska kap. Ta zaplet skušamo preprečiti z raznimi zdravili ( Marevan, ki “redči” kri, Concor in Lacidipin, ki neposredno delujejo proti atrijski fibrilaciji). Po sodobnih stališčih odsvetujemo istočasno dajanje Concorja in Lacidipina in dajamo prednost Concorju. Ker Lacidipin tudi nekoliko zniža tlak, bo, ob ukinitvi Lacidipina, lahko nekoliko porastel tlak in bo morda nastala potreba za dvig odmerka Tonocardina, ki ga mama dobiva za znižanje tlaka. Mama ima predpisan tudi Rawel SR, ki blago znižuje tlak in pospešuje izločanje vode. Zato smo v zadregi, ko bolnik pove, da ima suha usta in želi več vode in drugih pijač. Suha usta in žejo blažimo tako, da pri bolniku omejimo uživanje soli in vlažimo usta z različnimi čaji. Ne nasprotujemo uživanju zelenjave, želimo pa, da je njen odstotek v prehrani po možnosti stalno enak.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Nisem razumela ali mislite da bi bilo smotrno zamenjati zdravilo Lacidipin. Če me dobro razumete sem zelo v skrbeh za mojo mami. Tudi glede tekočine koliko na dan bi bilo dobro popiti. Zdaj sem kar malo v skrbeh. Ali s to boleznijo sploh lahko še kaj pričakuješ, ali se bolezen samo še stopnjuje na slabše. Ona drugače vse dela brez napora. Samo ko ima te napade hitrega bitja srca se vsede in počaka da se stanje umiri, naslednji dan je pa potem malo izčrpana. Ali gre lahko na morje? Tudi to me skrbi, ker se je že prijavila. Ali je veliko ljudi s to boleznijo. Kaj vse še lahko pričakujem od te bolezni. Na preglede krvi redno hodi. Oprostite da vas zopet nadlegujem, vendar malo me skrbi glede kapi.

nova
Uredništvo priporoča

Bolezen je bila kriva, da vam nisem kmalu odgvoril. Naše srce lahko brezhibno deluje do zelo visoke starosti, lahko pa omaga zgodaj zaradi zgodnje ostarelosti (pri dedni obremenjenosti) ali zaradi več prebolelih grip, ali zaradi “revmatičnega” vnetja, ali zaradi visokega krvnega tlaka, itd. Pri mnogih ljudeh se pokaže ostarelost sca z nerednim utripanjem. Tako srce, v večini primerov, zmore ob podpori zdravil opravljati lažje obremenitve telesa skozi leta in leta. Postopno se povečajo “starostne” tegobe, ki še nadalje ošibijo srce. Pri mnogih bolnikih neredno bitje (fibrilacija atrijev) je najprej prisotno samo pri težjih obremenitvah. Sčasoma postane stalno. Bolniki z nerednim bitjem srca so ogroženi, da zbolijo za možgansko kapjo ali srčnim infarktom. To skušamo preprečiti z dajanjem aspirina ali sličnega zdravila. Poleg dobijo še zdravila za jačanje srca,za odvajanje vode, proti bolečinam pri srcu, itd. Bolnikom priporočamo sprehode, v hrani omejeno uživanje soli, omejeno uživanje tekočin, zdravo uravnoteženo prehrano. Ni zadržkov za počitnice na morju, osvetujem pa da bi dolgo ležala pod vročim soncem. Morda ji Lacidipin res ne koristi. Naj jemlje pa Concor. Verjamem, da vas zdravstveno stanje vaše mame skrbi, vendar morate upoštevati mamino starost, ki neizbežno postopno zmanjšuje moč njenega srca. Predstavljam si pa ,da ste že izvedeli, da mnogi bolniki z nerednim delovanjem srca (atrijsko fibrilacijo) lahko dosežejo tudi zelo visoko starost.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close