Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Služnost stanovanja iz 1922 leta

Služnost stanovanja iz 1922 leta

Včeraj ste bili tako prijazni in mi pomagali razumeti, zakaj tetine hiše ne najdem v zk. Zdaj je vse jasno, hvala vam! Ampak – imava že drugi problem! S teto sva v zk pogledali njene tri parcele in ugotovili, da je nanje vpisana služnost stanovanja. In to od leta 1922! Je skoraj smešno brati: “… pravica dosmrtnega stanovanja, gorkote in ognja…”, ampak kaj to pomeni? Od leta 1922 so se lastniki že nekajkrat zamenjali pa očitno nihče ali ni vedel za to služnost, ali pa ga ni brigala. Tudi teta se ne spomni, da bi njen pokojni mož (sicer doma iz te hiše) kdaj kaj govoril o tem.

Sem pobrskala malo po internetu in za izbris služnosti je potrebno dobiti izpis iz matične knjige umrlih (ker nedvomno je ta oseba že davno mrtva). Ampak za tako daleč nazaj? Če ne drugo, to je bila to druga država. Je kdo že iskal tako stare dokumente in jih uspešno dobil?

In če se služnost ne izbriše tudi potem ko teta hišo podari/prepiše/proda…? Kakšne so sploh posledice?

Če ne drugo nas bo očitno tale davek na nepremičnine (ki je sprožil vse te preglede) prisilil, da bomo naredili red okoli svojih nepremičnin 😉

Pomagajte nama, prosim!

Zakaj pa se nebi dalo dobiti izpiska iz knjige umrlih, četudi je nekdo umrl v SFRJ, to je komaj nekaj več kot 20 let nazaj. Vendar boste verjetno morali v prijavno odjavni službi pojasniti zakaj gre.

V našem primeru je to 92 let nazaj in se mi zdi da je bila takrat tam Italija. Itak pa bo treba poskusit!

če je gospod izginil v povojnih pobojih. To pa težko dokažeš.

Kako pa je bilo potem s tetino hišo?
Si jo našla v zk ali ne?

Prosim, napiši.

V bistvu sem nehala iskat. Enostanovanjske hiše (po večini) niso vpisane v zk. S tem odgovorom sva se obe zadovoljili glede na to da so podatki na gursu ok.

Služnost vpisana l. 22, koliko pa je bil takrat človek star? Teoretično bi lahko še živel. Če gre za osebno služnost, preneha s smrtjo, a je to vseeno treba vpisat v ZK.
Prvo moraš ugotoviti kdo je človek, ki ima služnost, potem pa iščeš izpis iz matične knjige.
Če tam ne najdeš, poskusi še v župnišču.

Zakaj prvo tule sprašuješ, če že veš, kakšen je postopek? Ko se ti bo ustavilo, pa vprašaj.

Osebna služnost mrtvega se lahko izbriše. Kako pa dokazati, da je mrtev? Če ne moreš s papirji, mora pa to verjetno sodišče ugotoviti. In ugotoviti, da je človek, ki bi bil recimo star 120 let, mrtev, verjetno ni težko. Po vsej verjetnosti obstaja v zakonu člen, ki pravi, v katerih primerih sodišče ugotovi, da je človek mrtev.
Sprašuješ, kakšne so posledice? Ni jih, razen če mrtvi iz onostranstva ne zahteva svojih pravic:)

Da mrtvi (ja, je sigurno mrtev; da se namreč sklepati, da je bil rojen pred letom 1904) ne morejo zahtevati svojih pravic mi je jasno in o tem niti ne sprašujem. Niti ne sprašujem po postopku, ki mi je tudi jasen. Sprašujem: 1. če je kdo uspel dobiti izpis iz matične knjige umrlih (ali nekaj podobnega) za tako daleč nazaj in 2. če ima sploh smisel it v izbris in kakšne so posledice, če vpis služnosti ostane.

In seveda tudi vem, da se da vse. Vem pa tudi, da je povezano s stroški in včasih je pametno vprašati bolj pametne in bolj informirane o tem kako in če sploh se česa lotiti, še preden začneš. Saj dovoliš, ne?

To je pa sedaj prav postavljeno vprašanje.
Jaz bi vsaj poskusila dobit izpis iz knjige umrlih. Če ga dobiš, pa mislim da je tudi vredno tistih 100+ eurov, da zadevo urediš na zk. Če pa izpisa ne bi dobila bi pa stvar pustila. Sploh, če nimate namena prodajati.

Osebna služnost preneha s smrtjo in se izbriše po uradni dolžnosti. Ne vem, zakaj se pri vas to ni zgodilo. Pojdi na ZK, naredi vpogled v spis, poglej na koga je vpisana služnost, potem ga poišči na UE v evidencah živih ali umrlih.
Če ga ni več predlagaj izbris služnosti.

tale naša zemljiška knjiga je vredna svojega denarja.
lastniki stanovanj v Novem Dragomlju še po osmih letih nimamo svojih stanovanj vpisanih v zemljiško knjigo, čeprav smo stanovanja kupili od stanovanjskega sklada.

Jaz bi to služnost pustila pri miru. Ko se bo prepisovalo in če bi bili kakšni problemi, se pa ukrepa. Ampak ne verjamem, da bo kdo kaj zapletal.

Kaj pa pravi striček revček Oven?
Ga je kdo po zdravju vprašal?
Najbrž je vzrok, zakaj niste vpisani.

Na UE pokliči. Meni so istavili mrliški list za staro mamo brez težav. Vprašajo te po datumu smrti. Sem jim rekla, da vem samo roj.datum, ker smo ga praznovali. Referentka je našla vse brez težav, čeprav je bila takrat Jugoslavija. Mrliški list sem nesla v zk in so izbrisali.

V zemljiško knjigo se vpišejo in izbrišejo samo podatki, ki jih predlaga lastnik nepremičnine. Če on ne poskrbi za pravilno stanje svojih nepremičnin, namesto njega ne bo nihče drug. Nihče ne sme iz zemljiške knjige ničesar brisati ali vpisovati brez vednosti in volje lastnika! V zapuščinskih postopkih sodišče sicer po uradni dolžnosti spremeni lastništvo, ne spreminja pa drugih podatkov, ki so vpisani pri nepremičnini, npr. služnosti, hipotek… Te ostanejo vpisane toliko časa, dokler jih lastnik ne izbriše.
Oseba, v korist katere je bila vknjižena osebna služnost v l. 1922, je po vsej verjetnosti umrl, ni pa nujno. Če je umrla, se zaprosi na Upravni enoti za njen mrliški list. Ni nujno, da imate točne podatke o rojstvu in smrti, matični uradi znajo poiskati takšne osebe. Z mrliškim listom oz. uradno izpiskom iz matične knjige umrlih stopite do notarja in ta vam za cca 50,00 EUR uredi izbris služnosti iz zemljiške knjige. Še manj dela pa boste imeli, če že kar takoj prosite notarja in vam on pridobi izpisek iz matične knjige umrlih, kar vas bo stalo nekaj malega več, a prihranilo mnogo potov. Pogosto so v zemljiških knjigah vpisane osebe, ki so stare že več kot 100 ali 120 let, po naravnih zakonih so umrle. A če ne dobite zanje mrliškega lista, se ne morejo brisati. V tem primeru se mrliški listi iščejo po cerkvenih matičnih knjigah, če pa se tudi tako ne najdejo, se na sodišču predlaga postopek razglasitev pogrešane osebe za mrtvo, ki nadomešča mrliški list. Marsikatera oseba je namreč umrla v eni od svetovnih vojn, izginila v povojnih pobojih, emigrirala v tujino… in se ne ve, kje in kdaj je umrla. Notar ali odvetnik bosta znala to urediti. Če ne boste naredili ničesar, bo služnost ostala vpisana v zemljiški knjigi in se bodo z njo ukvarjali vaši potomci ali pa boste imeli težave takrat, ko boste želeli nepremičnino prodati ali vzeti kredit.

New Report

Close