Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

začaran krog obdarovanja

Default avatar

sceah

smo že odrasla družina na svojem in se s starši in sestrami in bratom še vedno obdarujemo za rojstne dneve. Ker pa nas je po moževi in moji strani preveč, je preko celega leta ogromno rojstnih dnevov. Počasi nam to obdarovanje postaja breme, ker moraš imeti viška denarja in poleg tega še letanje sem in tja da kupiš darilo, dobiš idejo itd. In težko je za vsakega posebej biti vsako leto izviren. Večkrat sva že poudarila da se to neha, vendar ostali še kar naprej kupujejo, potem pa nama je nerodno prva prekiniti ta začaran krog. Za naš rojstni dan nakupijo draga lepa darila in se seveda počutiva dolžno kupovati nazaj. Kar se mene tiče bi bilo dovolj da se kupuje samo za otroke, ne vem zakaj se moramo mi odrasli med sabo, ker se mi tako ali tako zdi rahlo sforsirano in brezveze. Situacija pa je taka, da je pri nas trenutno finančna kriza in včasih ne veva če bomo imeli sploh za položnice in mi je kupovanje butastih daril čisto odveč, ker praskava zadnje evre. Potem pa se oglasi brat z njegovo genialno idejo, da letos staršem kupimo bon za potovanje!!! Vsi bodo prispevali, na osebo znese okoli 150€, kar pa meni nikakor ne ustreza, ker tega viška denarja nimam. Če bom rekla da ne dam, bom izpadla škrta in tudi počutim se ničvredno ker tega ne moremo prspevati. Vsi v naši družini finančno stojijo zelo dobro in me je sram, da nam pa kar ne gre in ne gre. Kako imate te stvari urejene pri vas?
Default avatar

mio

Pri nas enako. Si želim končati to bedarijo, ker itak težko zadaneš pravo darilo in potem samo vržeš stran denar. Bz.
Default avatar

Rednnammay

Jaz sploh ne rzaumem,da vas je neke situacije v kateri ste pač sram. V naši družini,sem jaz s socialno.Sem dolga leta kupovala zelo lepa darila,nazadnje pa sem rekla da ne bom več,ker ne zmorem. zakaj bi če imam črvivo finančno situacijo? Vsem sem povedala da ne morem in vsi vejo. Dam rožico in voščim. To je to.
Poleg tega imamo v družini še enega strica,ki je brezposeln in njegova družina težko shaja. Nihče od njega ne pričakuje,ker NE MORE zato pa niso ostali peesde ali zamirljivi vedno njemu kupijo drago in lepo. Samo on nazaj ne more isto. Zakaj te je sram povedat? Povej,reci bobu bob in povej da ne zmorete.zakaj bi se človek tega sramoval?

tako pri nas

Problem je, ker tvoji sorodniki ne sodelujejo. Mi smo se že kakih 15 let nazaj dogovorili, da se darila dajejo izključno otrokom, kar velja tudi za rojstne dneve.
Kaj pa, če sorodnikom pojasniš, da nimaš dovolj denarja? Obenem jim lahko namigneš, da bi se obdarovanje prenehalo. Morda pa je še kdo podobnih misli, in ko boš imela zaveznika, bosta svojo idejo dosti lažje širila naprej.
Default avatar

kdo so otroci?

Kje pa potegnete črto tisti, ki obdarujete samo otroke? Recimo pred 15 leti je bil nekdo star 10 let. Ga potem obdarujete še za 18. RD in konec? Ali tudi kot odraslega, ker je pač vaš otrok?
Default avatar

Antun

Ne kompliciraj in lepo odkrito povej kakšna je finančna situacija. Kdor bo razumel bo, kdor ne bo pač ne bo. Tisti, ki ne bo ga lahko vprašaš, če ti bo poravnal položnice. Če pa nočeš izpast škrta pa nadaljuj tako kot drugi hočejo.
Default avatar

sceah

kar se mene tiče bi pri otrocih potegnila črto pri 15 letu. Do 10 leta igrače, do 15 leta denar, potem pa konec, razen za 18 bi še dala nekaj, ker je ipak 18.
Default avatar

Dornroeschen2

sceah je napisal/a:
smo že odrasla družina na svojem in se s starši in sestrami in bratom še vedno obdarujemo za rojstne dneve. Ker pa nas je po moževi in moji strani preveč, je preko celega leta ogromno rojstnih dnevov. Počasi nam to obdarovanje postaja breme, ker moraš imeti viška denarja in poleg tega še letanje sem in tja da kupiš darilo, dobiš idejo itd. In težko je za vsakega posebej biti vsako leto izviren. Večkrat sva že poudarila da se to neha, vendar ostali še kar naprej kupujejo, potem pa nama je nerodno prva prekiniti ta začaran krog. Za naš rojstni dan nakupijo draga lepa darila in se seveda počutiva dolžno kupovati nazaj. Kar se mene tiče bi bilo dovolj da se kupuje samo za otroke, ne vem zakaj se moramo mi odrasli med sabo, ker se mi tako ali tako zdi rahlo sforsirano in brezveze. Situacija pa je taka, da je pri nas trenutno finančna kriza in včasih ne veva če bomo imeli sploh za položnice in mi je kupovanje butastih daril čisto odveč, ker praskava zadnje evre. Potem pa se oglasi brat z njegovo genialno idejo, da letos staršem kupimo bon za potovanje!!! Vsi bodo prispevali, na osebo znese okoli 150€, kar pa meni nikakor ne ustreza, ker tega viška denarja nimam. Če bom rekla da ne dam, bom izpadla škrta in tudi počutim se ničvredno ker tega ne moremo prspevati. Vsi v naši družini finančno stojijo zelo dobro in me je sram, da nam pa kar ne gre in ne gre. Kako imate te stvari urejene pri vas?
Ja, to obdarovanje in praznovanje.................zapravljanje časa in denarja.

Vem, kako je to. em imela svakinjo, vedno sem morala zrihtat darilo za njo, za moža, za njene otroke.......hodit na rojstne dneve. Počutila se tam nisem dobro in ja, bolel me je zapravljen denar in čas, ker ga nisem imela.
Po tem pa sem enkrat ''spremenila'' svoje obnašanje in sem za otroke spekla: mlečni kruh, zajčka- za Veliko Noč, piškote......

Pa je takoj odreagirala na to in meni dala kako RES brezvezno darilo. Skratka je zmanjšala svoj proračun. Jaz se nisem sekirala, vedno sem jih povabila. Meni je to vseeno, ali mi prinesejo darilo ali ne in sem to tudi enkrat povedala. Da sem vesela, ko pridejo, da se družimo, da darila ne potrebujem. Da sem vesela, ko se družimo in skupaj poklepetamo.... in ko se otroci družijo.

Pol pa je ženska naredila surlo- sicer ne vem zakaj- in je enkrat ob priliki spustila: ja če bo bo ta in ta povabila na poroko, bo pa tudi darilo, drugače pa ne....

Mislim, halo ženska vas zagledana? Saj se ne merimo in ne tekmujemo med sabo, kdo da več. Če hočeš čestitaj, kaj daj- če lahko, drugače pa kaj, saj ni praznovanje rojstnega dne vse na svetu!?

Danes sem neskončno vesela, ker nimam več stika z njo. Je moja ''bivša'' svakinja. Ko sem sama imela res probleme z njenim bratom, mi je obrnila hrbet in mene obtožila. Mani ni nič pomagala. Pa čeprav se je izkazalo s časom, ko je res kriv, kdo vara in kod laže.

Zato sem danes vesela, da se ne družim več z njo, nikakor je ne prištevam med svojo družino in prijatelje.
Konfliktna, tekmovalna in fovšljiva ženska, naj kar bo tam, kjer je.

In ja, srečna sem za to, da sem s tem pritiskom opravila. Danes podarjam nekomu svoj čas, za klepet za druženje ali pa kak domač izdelek.

In veste kaj: pravi prijatelji in sorodniki so tega veseli. Več od tega pa ne rabim. Ni se mi potrebno hvaliti navzven, kakšen krog znancev imam.
Default avatar

hupnikaa

Pri nas je bilo tako pri vabljenju na rojstne dneve. Vsi so vabili za rojstni dan otrok in seveda je bilo treba prinesti darilo. Tega se je nabralo enih 15 dni čez leto, s tem da meni ni šlo na jetra kupovanje daril, ampak sami obiski in žuranja. Najprej smo mi prekinili to tradicijo, počasi po par letih pa še vsi drugi. Ko so me vprašali, kako pa to, da letos ni nobenega žura (imamo tri otroke), sem po pravici povedala, da se mi ni dalo rihtat žura. Otrok je šel s sošolci v Oslarijo ali kam drugam (bowling) tistih nekaj ur, in to je bilo to. Dost imam polne bajte in ves čas pekarjenja in kuharjenja za žure. Pač sem prekinila in zdaj tudi drugi - prijatelji, sorodniki, tega več ne počnejo. Samo odločiti se moraš in ugotoviti, da ti morebitna zamera dol maha.
Default avatar

jntr

Pri nas enako, ampak sem se letos jaz odločila, da rečem, da mi ni treba kupovati darila za rojstni dan oz. le kakšno malenkost. Ni bila takšna malenkost, res je bilo manj, ampak ko so bili na vrsti rojstni dnevi, sem kupila skromno darilo - malo več kot 20 eur, pa res sem kupila uporabno stvar. Res so problemi ta darilo, če ljudje sploh ne dobijo tisto kar si želijo oz. potrebujejo. Tako bomo obdarovali tudi v prihodnosti.
Default avatar

Heklc

že tako je preveč sorodstev in obdarovanja, potem je pa zlo fajn ko imaš v službi velik kolektiv in se za vsakega zbira denar za rojstni dan. Celo leto lahko planiraš samo za take debilne izdatke.
Default avatar

ulan bator

Tole obdarovanje v Slo je postalo že smešno. A veste, da na Danskem tega sploh ne poznajo? pa v nobenih skandinavskih državah pa še kje. Niti otroci ne praznujejo rojstnih dni. Redko kateri starši sploh kaj kupijo otrokom. Da ne govorim, da v vrtcih tega sploh ne prakticirajo. Pri nas po vrtcih je pa že prava komedija s tistim pihanjem tort iz stiroporja pa prinašanjem suhega sadja za roj. dan. Ma lepo vas prosim, no. Slovenci se ves čas nekaj obdarujejo in ves čas nekaj praznujejo.
Default avatar

ulan bator

Heklc je napisal/a:
že tako je preveč sorodstev in obdarovanja, potem je pa zlo fajn ko imaš v službi velik kolektiv in se za vsakega zbira denar za rojstni dan. Celo leto lahko planiraš samo za take debilne izdatke.
Točno tako! Pa koga briga, če ima nek sodelavec rojstni dan, no. Pa vsa čestitanja pa zbiranja za darila. In najbolj glupo je ravno to, da gre tole večini na živce, samo nihče pa ne bi direktno povedal.
Default avatar

tako pri nas

kdo so otroci? je napisal/a:
Kje pa potegnete črto tisti, ki obdarujete samo otroke? Recimo pred 15 leti je bil nekdo star 10 let. Ga potem obdarujete še za 18. RD in konec? Ali tudi kot odraslega, ker je pač vaš otrok?
Naš dogovor velja le med širšim sorodstvom. Torej jaz svoji mami še vedno dam darilo za rojstni dan in božič, ne dam ga pa 10-im tetam, 4-im stricem in 35-im bratrancem in sestričnam.
Za otroke se ljudje v naši družini smatrajo do konca osnovne šole. Torej z zaključkom osnovne šole oziroma z vstopom v srednjo šolo niso več "otroci". Glede na to, da mame dandanes spremljajo svoje srčke celo na fakultete, se bo to najbrž komu zdelo nepojmljivo.
Default avatar

moji spomini

Ni bilo boljšega, ko mi je moja 85letna babica dala darilo za rojstni dan. Pa sploh ne vem kaj je bilo. Glavno je bilo, da se je spomnila. Kar se ni zgodilo vsako leto.
Moje mnenje je, da daš darilo, ko imaš idejo. Moj brat je še študent in je reven študent. Mi že dolgo ni dal darila. Zato pa pride čuvat moje otroke, kadar ima čas. Moževo sorodstvo vedno daje bogata darila, vendar še nikoli nisem zaznala, da bi bili nezadovoljni z našim.
Morda pozabljate kaj je bistvo darila?
Default avatar

zozu

moji spomini je napisal/a:
Ni bilo boljšega, ko mi je moja 85letna babica dala darilo za rojstni dan. Pa sploh ne vem kaj je bilo. Glavno je bilo, da se je spomnila. Kar se ni zgodilo vsako leto.
Moje mnenje je, da daš darilo, ko imaš idejo. Moj brat je še študent in je reven študent. Mi že dolgo ni dal darila. Zato pa pride čuvat moje otroke, kadar ima čas. Moževo sorodstvo vedno daje bogata darila, vendar še nikoli nisem zaznala, da bi bili nezadovoljni z našim.
Morda pozabljate kaj je bistvo darila?
pri nas je žal vse tako narejeno in izumetničeno, da je bistvo DATI darilo, četudi si ob tem slabe volje, ker si porabil denar in četudi do obdarovanega nič ne čutiš oz. ti gre celo na živce.:))
Default avatar

1raglja

Mi imamo po moževi strani ogromno žlahte( bratje z družinami) in tako smo se zmenili, da imamo vsako leto skupni piknik, vsako leto pri drugem in to je to. Obdarujemo otroke, za okrogle obletnice pa naredi tisti še fešto in takrat smo tudi zmenjeni po 100€ da vsaka familija potem ali za darilo ali damo bon, pač odvisno. Prej smo tudi hodili, ma skor vsak vikend je bilo nekaj, potem je pa končno ena svakinja stegnila jezik in smo bili takoj za. Tako, da ne šparat jezik.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Če znaš življenje izkoristiti, je dovolj dolgo. (Seneka)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Default avatar

naša familija

Darila smo v širši žlahti ukinili razen za okrogle obletnice. Otroci dobivajo samo pravi nečaki nekaj denarja (so že vsi v srednji šoli oziroma proti koncu OŠ).
Na praznovanje vsak par oz. družina prinese po en cvet in iz tega potem nastane lep pisan šopek. To je to. Meni je super! Vsem ostalim tudi.
Za okrogle obletnice se dogovorimo za večje darilo, kar obdarjenec želi ali potrebuje. Nihče nima toliko denarja, da bi mu bilo vseeno, en praholovec gor ali dol.

Jaz bi na tvojem mestu prišla z odkrito besedo na dan. Če ne moreta, ne moreta. Kdor tega ne razume, je čustveni invalid.
Default avatar

Vizitka

Pri nas si v širšem sorodstvu samo pišemo. Praznujemo pa samo za RD v družini. Obdarujemo se z darilnimi boni, vnučka pa po dogovoru s starši oz. njunimi željami.
Preveč preveč je tega kompliciranja z darili. Če pa že morate pa naredite tako kot pravi ena zgoraj: enkrat na leto naredite piknik, stroške razdelite in bo za vse leto mir.