Najdi forum

Nadarjeni otroci

Sem se preseli iz foruma Srednja leta…ker tema bolj paše sem.

Imam prvošolko v devetletki, ki je kot trenutno izgleda precej pred vrstniki in ji je zato v šoli (vsaj ta prvi teden) bilo zelo dolgčas. Bojim se, da bi zaradi tega dobila odpor do šole.

Ali ima kdo kak nasvet, kako ravnati v takem primeru (v sredo grem na govorilne ure, da vidim, kaj mi bo povedala učiteljica)?

Kako veš, da je otrok bolj nadarjen? Ali se kdo s tem sploh ukvarja? Ali imajo šolniki kaka navodila kako ravnati v teh primerih? Ali obstaja kako združenje staršev nadarjenih otrok?

Vesel bom morebitnih odgovorov in seveda debate.

Dragi Edi, tudi moj mali je lani koncal prvi razred devetletke in je bil ze kar na zacetku precej nad drugimi.Zato pa mu je bilo stalno dolgcas.Z mozem sva uciteljico stalno opozarjala, kulturno seveda, da je potrebno z temi otroci vec delat in jih dodatno zaposliti.Pa naju je z varuhinjo v red odpravljala, ces, kaj pa stalno teziva, ce je sola, naj bo sola za vse enaka.Ceprav so nam na zacetku leta govorili o nivojskem pouku, resda ne v prvem trimesecju ampak v tretjem, mene resnicno zanima, ce ze na zacetku ne morejo dati dodatne zaposlitve, kako hudica pa bo to izgledalo pri trinajstletnikih.Naj se povem, da smo doma na podezelju in je v razredu le enajst otrok, jaz nas je le par , ki imamo z 5. stopnjo izobrazbe oz. najvisjo izobrazbo medd starsi.Pa saj to sploh nima veze, vendar pa se v razredu zelo pozna razlika med otroci starsev, ki se jim res posvecamo in med tistimi, katerih matere so gospodinje in hodijo v solo opravljat, kaksen avto ima ta in kako se ta oblaci in tista streha rabi popravilo in kaksen je otrok od tiste itd.
Mene je prvi razred devetletke kar malo razocaral, saj smo mi taksne naloge, ki so jih resevali v soli ze davno resevali doma iz Zmajckov in Pikapolonic in ne vem cesa se.zato pa je seveda bil v soli dolg cas.Dodatne zaposlitve pa nasi otroci tudi niso dobili in najin otrok je v prvem razredu kar zastagniral, ce ne ze kar nazadoval.
Upam, da bo letos kaj drugace.Mimogrede, v novem 7D sem zasledila clanek o soli Doc. dr. Janeza Mayerja, Razmisljanje je nezazeleno.Preletela sem ga na brzino in se mi zdi zanimiv

Lp Mojca

Hvala Mojca za odgovor!

Če se prav razumel, se vaša učiteljica ni nič kaj posebej potrudila glede tega. Je imel vaš fant zaradi tega kakšne težave, je kdaj rekel da noče v šolo ali kaj podobnega, katere izvenšolske aktivnosti je obiskoval?

Ali imamo pravico zahtevati od učiteljice poseben tretma?

Dragi Edi, nasa uciteljica se res ni nikoli potrudila glede tega, ampak je moral resevati in delati tisto, kar so delali drugi.Glede obiskovanja sole smo imeli celo leto probleme, ker se je vsako jutro zbudil in me spraseval, ce gre danes v solo.Glede izvensolskih aktivnosti pa je prava revscina.Vpisali smo ga k plesnim vajam, ki pa so se zacele sele junija, ceprav smo placali ze decembra.Tudi k racunalnistvu smo ga vpisali, pa je skoraj on ucil tistega fanta, kako in kaj z racunalnikom.Na zalost.Drugih dejavnosti pa tako niso imeli, saj ni bilo zanimanja zanje.Med starsi, pa tudi otroci.Glede obiskovanja sole bi se povedala, da je imel celo leto probleme z trebusckom, ki ga je nenehno bolel.Pa mu nikoli niso odkrili nic posebnega.Vmes je postalo celo tako hudo, da je moral v bolnico, kjer so mu nato operirali slepic.Ko so ga vrezali, pa so ugotovili, da le ta sploh ni vnet.Vendar pa mi je rekel zdravnik, da so ga preventivno izrezali.Vendar pa je to ze druga zgodba.Tudi zaradi solske prehrane je imel nas otrok tezave, saj so imeli tedensko na jedilniku zaseko na kruh, pa prekajeno meso, pa svinjske klobase, kuhane.Tako, da si naju z mozem lahko samo predstavljas, kako sva tezila celo leto.Pa nic.Sla sva celo k ravnatelju, pa me je potem za namecek njegova(otrokova ) uciteljica napadla, ker so jo druge nasuntale, da hodim po razredu in stikam za podatki.Vse skupaj je bilo nocna mora.Zato pa sem pred koncem leta sklicala sestanek, kjer sem povabila uciteljico in vzgojiteljico in sem totalno popenila.Povedala sem vse, kar mi je lezalo ze celo leto na srcu.Stvari smo razcistili, ceprav sem na koncu se povedala, da se slucajno ne bi poznalo kaj na mojem otroku.In res, na koncu leta je dobil priznaje kot najboljsi ucenec v razredu.Ker se na vasi vse zelo hitro izve, so nas seveda simfali na vseh moznih koncih, vendar pa to mene sploh ni prizadelo.Jaz se vedno upam vsem v soli pogledati v obraz, kar pa za marsikoga ne bi mogla reci.
Za ekstra tretma pa ne bi vedela, jaz nisem zahtevala nic drugega, kot le to, da naj ga zaposlijo, da mu ne bo dolgcas.Vendar pa sem dozivela le to, da je moral pri podaljsanem bivanju po tri ure skupaj sedeti in risati.Pa sem se penila se za to, na koncu pa sem ga pac vzela ven iz podaljsanega, da je lahko vsaj doma pocel stvari, ki ga veselijo.Ceprav je po dve uri visel na racunalniku, da je bila ura tri in sem prisla iz sluzbe, mislim, da je bilo to bolj produktivno, kot pa enolicnost v soli.
Edi, ali si prebral clanek v 7D ?
Razlozi mi prosim, kako ste vi resevali situacijo v soli, me res zanima

Lp Mojca

Uh, zanimiva izkušnja, čestitam ti, ker si borec.

Tistega članka nisem čital, bom pa ga poiskusil najti.

Za nas je to sedaj novo. Za prvi teden lahko rečem samo to, da so se v šoli zelo potrudili pri sprejemu, da je učiteljica zelo prijazna in da jo vsi spoštujejo kot dobro, da je učilnica lepa in na novo narejena, da sem na oglasni deski naštel 23 krožkov (verjetno so nekateri rezervirani za višje razrede), se pravi vse ok…

… razen tega, da se mala pritožuje, da se “nič” ne učijo, da imajo bistveno manj igrač kot prej v vrtcu, skratka da ji je dolgčas, je pa res, da je nekako tretji dan začela tožiti, da jo boli trebušček. Pravzaprav je bila vedno bolj občutljiva…

V sredo bom šel na govorilne ure in poročal kako se bomo dogovorili.
Zaenkrat pa je tako, da:
– je na srečo ne rabimo puščati v varstvu,
– jo bomo malo bolj obremenili z izvenšolskimi dejavnostmi, v vrtcu je hodila na plesne in pevske, sedaj gre še v glasbeno šolo, pa še bomo kaj našli.

Dragi starši prvošolčkov! Videti je, da imate v prvem razredu vaše prvorojence, zato vam svetujem, da nikar preveč ne težite v šoli, kjer se od Marije Terezije ni veliko spremenilo, ker se bodo učiteljice samo maščevale vašim otrokom. To znajo tako prefinjeno, da bo otrok začel samo gristi nohte ali pa ga bo bolel trebuh, ne da bi sam vedel za vzrok. Učite in zaposlite jih sami. Vidim, da se zgodovina ponavlja, saj se je mojim otrokom dogajalo isto. Danes so že trije diplomirali, četrti pa je v petem razredu. Ta je imel srečo, da je bil v Sorosovem programu, ki je bil bistveno boljši, oziroma je imel učiteljico, ki je bila strokovno usposobljena in še s srcem pri stvari. Ker pa so bili v večini bistroglavčki, jih je moj sin pri matematiki že prvi mesec v prvem razredu naučil korene in kvadrate in je bila to prva prava matematika, ker so se tudi pri matematiki samo igrali in jim je bilo dolgčas. Sam se jih je naučil na njivi ob pobiranju korenja. Kasneje pa je učiteljica imela vedno pri roki dodatne naloge, tako, da je ona meni potožila, da bi jih sin lahko malo več rešil, namesto, da se igra z Lego kockami, česar pa mu tudi nikoli ni bilo dovolj. Ne pozabite, da je osnovna šola prirejena za poprečne otroke, za nekaj več, pa se moramo potruditi starši. Pozdrav vsem Breda

Edi!
Daj ji malo časa.Saj je komaj en teden v šoli.Situacija bo lahko že čez en mesec drugačna.Če je deklica res bolj nadarjena bo to slej ko prej opazila tudi učiteljica.Kot kaže si ji v oporo in hitro opažaš spremembe zato boš tudi njeno nadarjenost lahko podpiral in spodbujal v pravi smeri.Program je v šoli žal ali pa na srečo prilagojen ,,povprečnim,,.Je pa v šolah in vrtcih vedno več otrok, ki so bistri in vsestransko nadarjeni, tako vsaj mislimo starši.

lep pozdrav !

Tudi jaz imam izjemno nadarjene otroke.Logaritme obvladuje že v tretjem razredu OŠ.O tem sem se z učiteljico ogromno pogovarjala, vendar mi ni vedela dati pravega odgovora. Z otrokom veliko delam sama, da ne nazaduje pri znanju ki ga ima. Dobimo tudi inštruktorja, da ga poučuje za višjo stopnjo. Samo na ta način sin pridobiva zanimivejša obzorja, ki jih pri šolskem pouku ni deležen. lp

lep pozdrav !
Sedaj imam še ne 4 letno hčerko, ki je šla ta mesec prvič v vrtec.
Vzgojiteljica me je opozorila, da hči zahteva ogromno časa, ker kar naprej nekaj sprašuje in sitnari toliko časa, da ne dobi ustreznega odgovora. Vsakič, ko vzgojiteljica pripoveduje kake pravljice, hoče hči vedeti vse od kod in kam. Pri sestavljanju sestavljank je vedno prva in potem se na veliko dolgočasi, kar naprej jo zaposlujejo z risanjem ali telovadbo (je zelo motorično spretna – vendar se je začela že dolgočasiti, tako da na pol leži na mizi in zeha ali vzdihuje). Ker ne vem kaj lahko storim že v vrcu, me zanima kaj bom naredila šele v šoli.

Doma hčerko zaposlujemo z raznim modeliranjem, včasih na njene besede in vprašanja ne najdem več odgovorov. Mož hodi po stanovanju že z Vsevednikom (knjigo), ker mu je nerodno, kadar ga hči kaj vpraša. Res pa je, da imamo doma še 14 letnico (mojo sestro) in je hči zelo vesela kadar je lahko zraven pri reševanju nalog in delanju referatov.
Kako naj si pomagamo ?

Lep pozdrav vsem !

Se ena Mojca.Ta druga…Poskusi napisati Mojca2..
Brez zamere..

Lp Mojca

Pozdravljeni,

najprej se moramo zavedati, da nadarjenih otrok ni mnogo. Nadalje moramo vedeti, da se “nadarjenost” ne meri nujno z resevanjem nalog, ki so po ucnem nacrtu v visjem razredu. Vsem starsem, ki menijo, da imajo doma nadarjenega otroka, bi svetovala, da najprej to nadarjenost tudi uradno preverijo s kaksnim testom.

Ampak, recimo, da imate doma zares nadarjenega malcka. Uciteljicam so med solanjem seveda dane informacije o nadarjenih otrokih, o tem kako jih iscemo in kako jih vzpodbujamo. Ampak teorija je seveda eno, praksa pa drugo. O nadarjenih otrocih se dandanes pise ogromno. Na Pedagoski fakulteti v Mariboru je bilo izdelanih 50 diplomskih, magistrskih in doktorskih nalog na to temo. zainteresirani starsi bodo odgovore na svoja vprasanja morda nasli v njih.

Pa se drobna pripomba. Otroci, ki se v soli “samo igrajo” se morda ucijo po danes priznanih metodah “ucenja z igro”.
lp
Alenka

Draga Alenka, res je verjetno, da nadarjenih otrok ni veliko oz. bolje povedano, jih je vedno vec.Ucni sistemi so zelo togi in narejeni za povprecne ucence.Zanima me , koliko uciteljev v nasih ljubih solah bi vedelo povedati, kaksen je nadarjan otrok in kako ga prepoznati in stimulirati, da mu sola ne bi postala odvec.res je , da se nadarjeni otroci ne morejo meriti po znanju za visjo stopnjo.Kaj pa predstavlajo testi za IQ ?gdo je tisti, ki bo po nekaj vprasanjih povedal, ali je ta otrok nadarjen ? Ali lahko po dveh urah testov povemo, da ima ta otrok vecji IQ kot tisti otrok ?Kaj pa , ce moj otrok ni imel dobrega dne in je na dan testov vstal z levo nogo, torej bo imel IQ , kakrsen bo pac imel:Otroka kar tako peljati na teste tudi ni lahko.Vsaj moj otrok ima tremo pred neznanim, mislim pa , da tudi vsi ostali otroci.
Torej nam starsem se vedno preostane, da otroke doma pac najbolje zaposlujemo, da z svojim znanjem ne bodo zastagnirali.Saj je na zalost v vecini sol tako, da ce si nadpovprecen in se ne vklapljas v merila sole, te pa hitro “stisnejo ” v ustaljen okvir Oz. te ozigosajo za tezavnega.Kaj cemo, zivljenje je pac tako, starsi pa sibamo najbolje, kot znamo

Lp Mojca

Pozdravljena Mojca,

zal se moram strinjati s tabo. Zares ni lahko otroka stestirati in zares rezultati veckrat niso objektivni. Kljub temu pa mislim, da vecina starsev se vedno prehitro sodi, da je njihov malcek nadarjen. Mojega sina so testirali v zdravstvenem domu na mojo prosnjo (pa ne zato ker me je zanimala nadarjenost, zanimalo me je, ali je moja odlocitev o odlozitvi vstopa v solo tudi strokovno utemeljena). Ne gre za klasicni inteligencni test, kot rezultat sem namrec dobila podatke o njegovih naravoslovno-matematicnih sposobnostih in znanju splosnih dejstev . V test verjamem z neko mero odstopanja seveda.

Glede uciteljev pa takole. Na nasi fakulteti (PeF Maribor) posvecamo pri izobrazevanju uciteljic dokaj veliko pozornost nadarjenim otrokom. Torej bi, teoreticno gledano, morale biti sposobne prepoznati in voditi nadarjenega otroka. Kljub temu, spomnimo se sami koliko “solskega znanja” v svojem poklicu uporabljamo in koliko “znanja” smo osvojili samo za to, da bi opravili dolocen izpit.

Starsem nadarjenih otrok bi svetovala se obisk pri solski svetovalni delavki. Obicajno take otroke vkljucimo v katero izmed interesnih dejavnosti, ki spodbujajo otrokov razvoj.

Nasa sola je zares naravnana na “povprecnega ucenca”. Zal bi rekla se nekaj hujsega, naravnana je na “pridnega ucenca”. Moj sin obiskuje 1.razred. Eden izmed najpomembnejsih dejavnikov je za sedaj “osiljen svincnik da ali ne”. Slisi se grozljivo, ampak realnost je taksna. Ampak, pomislimo samo na zgrazanje laicne javnosti ob prvih predlogih za zunanjo diferenciacijo v soli. Ziveli smo v sistemu “vsi enaki” in tezko se prilagajamo na nove trende. Koliko starsev bi se npr. strinjalo z uvedbo “elitnih zasebnih sol”? V praksi je s starsi ogromno tezav, ko pricnemo z nivojskim poukom, pa tudi ce gre samo za delo v homogenih skupinah. V tipicnem razredu je 80% starsev uvrstilo svojega otroka v najboljso skupino, kar je seveda skregano z Gaussovo logiko.

Da povzamem, najprej se moramo starsi natanko prepricati o tem, ali je nas otrok zares nadarjen. Znaki, ki jih lahko laiki prepoznamo (kot npr. zanimanje za tocno doloceno temo, ki ne pojenja ali pa introvertiranost) so lahko varljivi. Na vsak nacin bomo potrebovali pomoc strokovnjaka (psihologa, sociologa, didaktika ipd.). Ta pomoc nam bo prisla prav tudi, ko bomo nasega nadebudneza usmerjali naprej.

Uf, sem rahlo zatezila ! Bistvo vsega je, da ljubimo svoje otroke, kajne?
Rada bi se dodala, da se mi zdi formu izredno zanimiv.

lp
Alenka

Draga Alenka, zelo dobro si to povedala.jaz bi rada dodala se nekaj.Pri nas v soli , ki je mimogrede podruznica in ima stiri razrede oz. od lani devetletko, torej verjetno pet razredov, je svetovalka na maticni soli in nima pojma, kaj se pri nas godi.Ravno pred dvema dnevoma mi je otrok prinesel domov iztrgan list iz zvezka in na moje vprasanja, zakaj je uciteljica to storila, je rekel, da nima pojma.rekel mi je tudi, da je vecini iztrgala list papirja in da jim je rekla, da letos ne bo podpirala taksne slamparije, kot lani.Pa sem ga vprasala, ce ve , kaj je to SLAMPARIJA in je rekel, da ne ve.Ko sem mu razlozila, kaj to pomeni, mi je rekel, da se vedno ne razume, zakaj mu je iztrgala uciteljica list.Torej, nisem najpametnejsa, nimam pedagoske izobrazbe, ampak jaz vseeeno mislim, da to ni nacin, s katerim se lahko pogovarjas in delas z otroci.Ze lansko solsko leto sem se jaz skoraj edina upirala, saj so ze drugo leto za povrstjo ( prvo je bilo v vrtcu )resevali iste knjigobube.Meni je bilo to bolno in sem to tudi povedala.Kar pa se jim ni zdelo vredno, da bi se s starsi pogovarjali, saj so itak vse matere kecke gospodinje in nimajo pojma.Menim, da je ze sam odnos med uciteljico in starsi zgresen, kaj je sele z otroci, ki niso na njenem nivoju.Tudi moj mlajsi otrok ( dve leti ) je zelo nadarjen ( besede njegove vzgojiteljice ) in mocno prekasa svoje vrstnike.Zato sem ga morala dati dvajset kilometrov dalec v vrtec, kamor ga vozi moz s sabo, ko gre v sluzbo, saj bi v nasem kmeckem vrtcu bil zelo tezaven otrok.To mi je potrdila tudi njegova vzgojiteljica, ki je mimogrede zelo vesela, ko gdaj sprasujem, kako je z njim.V nasem vrtcu za starejsega otroka nisem bila dobrodosla, ko sem sprasevala , kako je .Komentarji so bili, da sem zelo tecna in kaj me briga itd…Torej, draga Alenka, tudi jaz sem zatezila, vendar se mi zdi zelo pomembno, da lahko razumes, kako je v nasem lokalnem vrtcu, ki je v sklopu sole.Se podatek, da je varuhinja, ki je sla septembra v penzijo na zacetku svoje kariere kuhala, potem pa je prilezla tako dalec.Torej so bili njeni vzgojni ukrepi temu primerni.Na zalost se vedno menim, da marsikatera nima pojma o osnovnih prijemih vzgoje otrok, pa tudi verjetno primerne izobrazbe ne

Lp Mojca

Pozabila sem se povedati situacijo o nasi vrli pedagoginji.V nasem vrtcu je bila eno leto zaposlena vzgojiteljica z visoko izobrazbo, ki pa je bila zelo super tako za starse, kot za otroke.Bila je vzgojiteljica z duso in srcem:Ker pa je hcerka nase pedagoginje na maticni soli in stara toliko, da bo sla iz male v veliko skupino, je pedagoginja uredila, da so to novo vzgojiteljico dali na maticno solo v veliko skupino vrtca in k nam potisnili eno, ki njej osebno ni bila vsec , torej tudi ni bila dobra za njeno hcerko.Ne mores verjeti, kaksna korupcija se se lahko dogaja.Pri nas si veljal nekaj tudi, ce si v vrtec prinesel kavo in si zjutraj znal eno uro obirati in simfati, gdo ima kje kaksnega ljubimca in kaksna je ta in kaj dela tista.Za znoret.Ce bi mi gdaj to gdo povedal, kaksne so razmere v nasem vrtcu, mu verjetno ne bi verjela.Sedaj pa sem se sama prepricala o tem in otroka tudi vpisala v drug vrtec.Sedaj pa nihce ne govori z mano, si lahko predstavljas.Srednji vek, ne pa nove metode vzgoje otrok.Pa

Lp Mojca

Mojca, velikokrat si starši samo domišljajo da so njihovi otroci nadpovprečno nadarjeni. Saj vsi vemo, da je staršem njihov otrok NAJLEPŠI, NAJPAMETNEJŠI……. Ampak to je subjektivno mnenje. Morda si samo domišljate da je vaša hči nadarjena. Nadarjenih otrok ni tako veliko, kakor se danes govori. Res pa je da je veliko ambicioznih staršev, ki v svoji bujni domišljiji že vidijo svoje otroke z doktoratom……………….
Verjamem, da se s svojimi otroci nadpovprečno veliko ukvarjate, zato imajo v primerjavi s kmečkimi otroci veliko več znanja in določeno prednost, kar pa NE POMENI, da imajo višji IQ. Kmečki otroci jih bodo do 5. razreda kar se znanja tiče ujeli. Če pripeljete svojo deklico na OŠ Majde Vrhovnik, kjer ima večina prvošolčkov enako ali več znanja kot vaša deklica, boste ugotovila da ni nič nadpovprečjo nadarjena. Torej, čisto odvisno S KOM otroka primerjate.
In ne zamerite. Že v 3. razredu smo se učili, da se piše kdo, kdaj, kje in ne
gdo, gdaj kot to pišete vi.
S spoštovanjem

Se strinjam.
Tanja

Draga Natasa.Ce bi pozorno prebrali moje pisanje, predno ste planili po meni, bi ugotovili, da nimam puncke , ampak fantka.Ce ste iz mojih treh pisanj ugotovili IQ in znaje mojega otroka, potem ste vi nadpovprecni.Za napake, taksne ali drugacne pa z taksnim grdim tonom lahko popravljate koga drugega.Se enkrat si preberite svoj sestavek in premislite, predno drugic koga napadete.S spostovanjem tudi vam

Mojca

Nič nisem pisala o IQ in znanju vašega otroka.
Na splošno želim povedati, da imajo nekateri otroci v 1. razredu resnično določeno prednost pred ostalimi (in takih je vedno več) izključno zaradi tega, ker se starši z njimi veliko ukvarjajo. Znajo že brati in pisati, ter računati do 20. Torej obvladajo snov 1. razreda in se zato dolgočasijo. To pa ne pomeni, da imajo višji IQ, kar se kasneje tudi pokaže.
Ne pričakujte preveč od svojih otrok, saj z igranjem in komuniciranjem razvijajo veščine, ki so ravno tako pomembne kot enciklopedično znanje, če ne še bolj.
pozdrav Nataša

Bravo, Nataša, zelo lepo napisano, s teboj se popolnoma strinjam. POznam kar nekaj prepotentnih staršev, ki menijo, da je otrok z znanjem branja in pisanja v 1.razredu nadpovprečno inteligenten oz. nadarjen – kar pa seveda ni res.
Lep dan vsem, Ali

New Report

Close