Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Migrene in nosečnost

Migrene in nosečnost

Spoštovani!

Stara sem 25 let in že kot mali deklici (10 let) so mi postavili diagnozo: migrena. Imam zelo pogoste napade (lahko tudi 10x mesečno), katere pogosto spremlja bruhanje. Na razvoj migrene vpliva vreme in hormonske težave (pred menstruacijo), prehrana. Proti bolečinam jemljem Avamigran, ki pomaga, če ga vzamem pravi čas, sicer se pojavi bruhanje. Ker se že dve leti z možem trudiva zanositi, v drugi polovici ciklusa ne jemljem več Avamigrana. To mi je pred pol leta svetovala ginekologinja. V tem času do sedaj nisem imela posebnih težav (vedno je ob napadu pomagala tema in tišina), v zadnjem mesecu pa se napadikar vrstijo . Ti trajajo tudi po 24 ur, zato se je že zgodilo, da nisem mogla v službo. Ležanje v temi ni kaj prida pomagalo. V glavi kot da sem imela gradbišče. Zanima me, ali lahko vzamem kako drugo zdravilo, ki na morebiten plod ne bi imelo učinka? Včasih sem proti bolečinam jemala tudi Lekadol in zraven skodelico kave, kar je tudi pomagalo. Ali to zdravilo tudi škoduje plodu? Ali lahko predlagate kaj drugega?

Hvala za odgovor in lep pozdrav, Mateja

Draga Mateja,

Kot kaže ste ena od izjem, ki potrjujejo siceršnje pravilo, da glavoboli, ki so pogostejši od 2x mesečno, niso migrene. Kakorkoli, če imate tako hude bolečine in vam pomaga le avamigran, potem je možen kompromis. Katerokoli zdravilo s še tako hudimi učinki na zarodek namreč v fazi pred implantacijo in še nekaj dni potem, torej v prvih 14 dneh nosečnsoti, učinkuje le na en način, če do učinka sploh pride, to pa je splav. Če do splava ne pride, potem zaradi zdravila ni posledic. Po 4. tednu nosečnosti števši od prvega dneva zadnje menstruacije pa so možni tudi teratogeni učinki, torej posledice pri živorojenem otroku.
Zato imate možnost, da se kljub načrtovanju nosečnosti ne “odpoveste” avamigranu do trenutka, ko bo nosečnostni test pozitiven, test pa vam priporočam čimprej, torej 2-3 dni pred pričakovano menstruacijo. Dokler je test negativen, lahko brez škode jemljete avamigran oziroma morebiti “tvegate splav” nikakor pa ne zaradi zdravila malformiran plod. Potem, ko boste noseči lahko poskusite preiti na tramal (tramadol), ki je sicer močan analgetik vendar pri migreni morda ne bo učinkoval. Seveda lahko poskusite tudi z Lekadolom + kofeinom, kar je znan način “preprečevanja” napadov migrene in ga lahko uporabljate tudi v nosečnsoti.

pozdrav

tudi ja imam hudo migreno in ko sem bila zadnjič pri nevrologinji mi je predpisala neke močne tablete proti migreni (ne spomnim se imena, mislim da je bilo tudi avamigran)

Pa sem jo vprašala kako je to ob nosečnosti (ker načrtujem, junija spontani splav..) pa je rekla, da se v nosečnosti migrena umakne oziroma jo ni, er telo drugače dela in tudi drugačni hormoni so prisotni……..

možnost obstaja…Jaz osebno sem bila noseča le 8 tednov, in to je bilo mojih edinih 8 tednov brez migrene! Ne vem pa 100%

lp

New Report

Close