Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek osebna služnost med zakoncema

osebna služnost med zakoncema

Mož ima stalno prebivališče drugje, vendar sva še poročena. A moram na njegovi polovici stanovanja, katerega lastnik je on in v njem živim z otrokom vpisati osebno služnost, da ne bo za njegovo polovico višji davek? Se šteje za rezidenčno samo moja polovica, ker imam tu stalno prebivališče?

se ločujeta, pa tebe še skrbijo njegovi davki. tebi ni nič treba. Mož bo pa plačal.

Še jaz – stanujem v solastniškem stanovanju. Do zdaj sem vse davke plačevala sama, zdaj bi pa rada uredila tako, da vsak lastnik plača svoj delež, kje to vprašam?

Ker tam stanujem, sva dogovorjena, da jaz to plačam, pa ne bi rada po nepotrebnem plačala več kot mi je potrebno…


Zdaj boš ti avtomatično plačala za svojo polovico nižji davek, če si tam stalno prijavljena, solastnik pa več kot trikrat večji davek za svojo polovico, če ne živi tam.

Verjetno mu plačuješ najemnino ali uporabnino, da bo pokril vsaj davek.


Zdaj boš ti avtomatično plačala za svojo polovico nižji davek, če si tam stalno prijavljena, solastnik pa več kot trikrat večji davek za svojo polovico, če ne živi tam.

Verjetno mu plačuješ najemnino ali uporabnino, da bo pokril vsaj davek.[/quote]

Ne, ker svoj delež po potrebi uporablja.


Tudi če se vpiše služnost, ne bo nič pomagalo. Za njegovo polovico velja višji davek in pika. Tako so zastavili zakonodajo. Davek za njegovo polovico pa bo bremenil njega in ne tebe. Ti boš plačala za svojo polovico po nižji stopnji on pa za svojo po višji stopnji.


Zdaj boš ti avtomatično plačala za svojo polovico nižji davek, če si tam stalno prijavljena, solastnik pa več kot trikrat večji davek za svojo polovico, če ne živi tam.

Verjetno mu plačuješ najemnino ali uporabnino, da bo pokril vsaj davek.[/quote]

Ne, ker svoj delež po potrebi uporablja.[/quote]
Potem naj se pa stalno prijavi tja. To je edina rešitev. Tudi če ti napiše služnost, da lahko ti uporabljaš njegov solastniški del, pri davku v primeru solastništva to nič ne pomaga.

Ne, ker svoj delež po potrebi uporablja.[/quote]
Potem naj se pa stalno prijavi tja. To je edina rešitev. Tudi če ti napiše služnost, da lahko ti uporabljaš njegov solastniški del, pri davku v primeru solastništva to nič ne pomaga.[/quote]

Ne gre, ker ima nepremičnine tudi drugje.

Če stanovanje po potrebi uporablja, naj plačuje tudi davek. Vsaj to, če že verjetno dela stroškov ne plačuje.

Če pa ti dela uslugo, potem se pa zmenita, kako in kaj.

Saj ravno v osebni služnosti vidim rešitev za plačilo nižjega davka, ker jaz živim na celotnem stanovanju, a ne?!

Živela bi v celem stanovanju, plačevala pa samo svojo polovico? Pol pa spokaj stavri iz polovice stanovanja in živi samo na svoji polovici.

Ne, žal to ni rešitev, ker v tem primeru davek za drugo polovico ni nižji.

Kako da zakonodaja tega ne ureja? Če se pripravlja ravno v tem sprememba Uredbe? Da bo ravno to določeno, komu se zaračuna davek. Ja pol moram prepisat lastništvo samo nase, ker dejansko tam živim in je to moje stanovanje, samo vpisan je na polovici?! In zato naj plačujem višji davek? Ena rešietv pa že mora bit…


Zdaj boš ti avtomatično plačala za svojo polovico nižji davek, če si tam stalno prijavljena, solastnik pa več kot trikrat večji davek za svojo polovico, če ne živi tam.

Verjetno mu plačuješ najemnino ali uporabnino, da bo pokril vsaj davek.[/quote]

Ne, ker svoj delež po potrebi uporablja.[/quote]
Iz teme. Kako lahko nekdo po potrebi uporablja stanovanje, kjer ti živiš? Si ne predstavljam, da bi solastnik kar prišel k meni in z mano živel -po njegovi potrebi Verjetno imate sklenjen nek dogovor, da samo ti uporabljaš to stanovanje. Solastništvo namreč pomeni, da nima nihče svojega dela, temveč je vsak centimeter celotnega stanovanja razdeljen na polovice, četrtine, šestine in tako dalje. Celo stanovanje je od vseh lastnikov. Zato je skoraj nemogoče, da bi solastnik po potrebi uporabljal. Razen če niste z ustnim dogovorom nekako razdelili, kaj lahko kdo uporablja.

Ne, ker svoj delež po potrebi uporablja.[/quote]
Iz teme. Kako lahko nekdo po potrebi uporablja stanovanje, kjer ti živiš? Si ne predstavljam, da bi solastnik kar prišel k meni in z mano živel -po njegovi potrebi Verjetno imate sklenjen nek dogovor, da samo ti uporabljaš to stanovanje. Solastništvo namreč pomeni, da nima nihče svojega dela, temveč je vsak centimeter celotnega stanovanja razdeljen na polovice, četrtine, šestine in tako dalje. Celo stanovanje je od vseh lastnikov. Zato je skoraj nemogoče, da bi solastnik po potrebi uporabljal. Razen če niste z ustnim dogovorom nekako razdelili, kaj lahko kdo uporablja.[/quote]

Žal.

Vidva sta še poročena, če prav razumem, in premoženja še nista razdelila. Če je stanovanje res tvoje, potem je tvoje. Če si mu pol podarila, je trenutno on lastnik polovice. Uredita lastništvo, da ga bo mogoče vpisati v ZK, tako kot je dejansko, pa ti tudi davka ne bo treba plačati.

Položnice za davek itak ne boš dobila ti, zato ne vem, zakaj se sploh sekiraš.


Ja, je rešitev! Edino ta, da davek na nepremičnine na ustavni presoji pade! Ker tako nedodelan davek na nekih administrativnih ocenah in nedodelanih situacijah, je katastrofa!
Zdaj se vidi, kakšne bedarije je pisal pripravljalec zakona!
Mož odstopi ženi stanovanje, in zdaj mora za nagrado plačati višji davek:(
Izplačaj moža pa bo celo stanovanje tvoje- pravi država! Bolno! Popolnoma neživljenjsko!


Zakaj ga pa ne izplačaš? Tako bi se najlažje uredilo. Ponudi mu izplačilo za polovico. Zdaj so cene na dnu.

pri solastnistvu lahko uredis sluznostno pravico, a ta ne zniza davka- Žal je napisano tako.


Zakaj ga pa ne izplačaš? Tako bi se najlažje uredilo. Ponudi mu izplačilo za polovico. Zdaj so cene na dnu.[/quote]

Ker me odkup ne zanima.


Zakaj ga pa ne izplačaš? Tako bi se najlažje uredilo. Ponudi mu izplačilo za polovico. Zdaj so cene na dnu.[/quote]

Ker me odkup ne zanima.[/quote]

In zakaj te potem skrbi davek? Položnico bo dobil on, ne ti.

Ker me odkup ne zanima.[/quote]

In zakaj te potem skrbi davek? Položnico bo dobil on, ne ti.[/quote]

Do sedaj je prihajala položnica samo na moje ime, zato.

Najprej glede pogodbe. Ker gre za pogodbo med zaoncema, jo mora sestaviti notar v obliki notarskega sporazuma.

Ne bo pa osebna služnost res nič pomagala glede davka. Služnost mora biti namreč podeljena na celotni nepremičnini, da vpliva na davek. Mož ti lahko da služnost na svoji polovici, na tvoji pa ti je ne more, ti pa si je prav tako ne moreš. To pomeni, da služnosti na tvoji 1/2 ni (torej ni na celotni nepremičnini).

Tole je ta člen iz zakona (8. odstavek):

4. člen

(davčni zavezanec)

(1) Davčni zavezanec ali davčna zavezanka (v nadaljnjem besedilu: davčni zavezanec) je fizična ali pravna oseba, ki je na dan 1. januarja leta, za katero se odmerja davek, evidentirana v registru nepremičnin kot lastnik nepremičnine.

(2) Ne glede na prejšnji odstavek je davčni zavezanec fizična ali pravna oseba, ki je v letu pred letom, za katerega se odmerja davek, pridobila nepremičnino s pravnim poslom, na podlagi katerega je pridobila pravico, da se vpiše v zemljiško knjigo (v nadaljnjem besedilu: pridobitelj), prenos lastništva pa še ni izveden, če se prenos lastništva nepremičnine dokaže s pravno listino, ki nedvoumno izkazuje pravico pridobitelja do pridobitve lastninske pravice na nepremičnini.

(3) V primeru solastnine ali skupne lastnine na nepremičnini je davčni zavezanec vsak solastnik ali skupni lastnik sorazmerno s svojim lastniškim deležem. Če solastniški deleži v registru nepremičnin enemu ali več solastnikom niso določeni, se za potrebe tega zakona šteje, da so enaki. Če je vsota solastniških deležev vseh solastnikov manjša oziroma večja od 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, se za potrebe tega zakona manjkajoči oziroma presežni del razdeli med solastnike glede na njim pripadajoče deleže in na ta način izračunane deleže manjkajočega oziroma presežnega dela prišteje oziroma odšteje od deležev posameznih solastnikov tako, da je na novo izračunana vsota solastniških deležev enaka 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

(4) Ne glede na prvi odstavek tega člena je za nepremičnino v lasti Republike Slovenije ali občine, ki ji je v registru nepremičnin določen upravljavec, davčni zavezanec upravljavec nepremičnine, ki je na dan 1. januarja leta, za katero se odmerja davek, evidentiran v registru nepremičnin.

(5) Davčni zavezanec za nepremičnine ali dele nepremičnin, ki so v skladu s predpisi o množičnem vrednotenju nepremičnin namenjene opravljanju dejavnosti proizvodnje električne energije (nepremičnine, vrednotene z modelom vrednotenja PNE), izkoriščanju mineralnih surovin (nepremičnine, vrednotene z modelom vrednotenja PNM), opravljanju pristaniške dejavnosti (nepremičnine, vrednotene z modelom vrednotenja PNP), dejavnosti bencinskih servisov (nepremičnine, vrednotene z modelom vrednotenja PNB) in letališke dejavnosti (nepremičnine, ki se kot take označijo v registru nepremičnin) je oseba, ki nepremičnino ali njen del uporablja v okviru svoje dejavnosti.

(6) V primeru, ko nepremičnina v lasti Republike Slovenije ali občine nima določenega upravljavca v skladu s četrtim odstavkom tega člena ali davčni zavezanec ni določen v skladu s prejšnjim odstavkom, je davčni zavezanec država ali občina.

(7) Za nepremičnine, ki so v solastnini oziroma skupni lastnini članov agrarne skupnosti, je v primeru, ko predsednik agrarne skupnosti to sporoči upravni enoti, davčni zavezanec agrarna skupnost.

(8) Ne glede na prvi odstavek tega člena je davčni zavezanec:

– za nepremičnine v finančnem najemu fizična ali pravna oseba, ki je na dan 1. januarja leta, za katero se davek odmerja, v evidenci trga nepremičnin evidentirana kot lizingojemalec,

– za nepremičnine, na katerih je v zemljiško knjigo, skladno z določbami zakona, ki ureja stvarnopravna razmerja, vpisana osebna služnost na celotni nepremičnini, fizična ali pravna oseba, imetnik osebne služnosti,

– za denacionalizirane stanovanjske nepremičnine, oddane v neprofitni najem najemnikom – prejšnjim imetnikom stanovanjske pravice na podlagi upravne ali sodne odločbe, fizična ali pravna oseba, ki je v evidenci trga nepremičnin na dan 1. januarja leta, za katero se davek odmerja, evidentirana kot najemnik.

(9) Davčni zavezanci morajo na način, kot je določen s predpisi o evidentiranju nepremičnin, v registru nepremičnin zagotavljati popolne in pravilne podatke o lastniku, uporabniku, najemniku in upravljavcu nepremičnine, podatke o legi in obliki, površini, dejanski rabi ter o drugih podatkih o nepremičninah, ki se zagotavljajo z vprašalnikom registra nepremičnin.

In zakaj te potem skrbi davek? Položnico bo dobil on, ne ti.[/quote]

Do sedaj je prihajala položnica samo na moje ime, zato.[/quote]

Za davek boš dobila ti ločeno položnico za davek po 0,15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, on pa svojo za davek po 0,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

New Report

Close