Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Danski vrtci, jaslice, način življenja na splošno

Danski vrtci, jaslice, način življenja na splošno

http://www.jutarnji.hr/ne-zele-nenamjenske-kredite-i-ne-ljute-se-ako-ostanu-bez-posla–oni-su-s-drugog-planeta/1143394/

Prebrala in lajkala. Sem se kar malo zamislila nad našim načinom življenja.

Keep calm and carry on :)

Jaz sem tudi prebrala, ampak kdor je kdaj bil v Kobenhavnu, ve, da ni čisto tako.
Trgovine so odprte do 22., restavracije normalno do polnoči, lokali, diskači in klubi vso noč, vso noč greš lahko na hitro hrano. Minus deset je na Danskem redka temperatura, imajo namreč (dolgočasno) celinsko podnebje. Vrtce imajo prijetno urejene, da se takoj vidi, da je namenjeno majhnim otrokom (mogoče res manj kičasto kot pri nas). Zunaj pa spijo čez dan, ne čez noč – to je po vsej Skandinaviji nekaj čisto normalnega in tudi za naše kraje se mi to ne zdi posebej pretresljiva novica.

Tako da ne vem, ali je šlo za kakšne nesporazume oziroma če ima kdo drugačne podatke od mojih izkušenj, na plano.

Pred 45 leti sem videla danski vrtec. Površina je bila ogromna. Ko so starši prišli po otroka, ga je vzgojitelj klical z megafonom in ga obvestil pri katerih vratih (nr.8 sem slišala)ga starši čakajo. Imeli so neznansko količino desk, kladiv, žebljev, klešč….in so si gradili hiške, lojtre, mizice, pručke, stolčke,kuhalničke, da so punčke kuhale… Nobenega kričanja nisi slišal kot pri nas, vsi so nekaj delali ali pa samo opazovali. Tudi vzgojitelj jim je pomagal. V drugem vrtcu smo prenočili. Imeli so zajlo in smo se spuščali iz drevesa na tla. Zvečer smo v jedilnici ustvarjali skulpture-prozorne plastične kozarce smo oblikovali s plamenom sveče. Meni se je zdelo noro dobro.

Saj, če bereš Jasperja Juula se to tudi vidi. Otroku ne toliko dihat za ovratnik in mu pustit, da kaj tudi zafrkne, ker ja na napakah se učimo in vaja dela mojstra.

P.S.
Glede mraza – moja otroka nista nikoli želela spati čez dan, razen v največjem mrazu v vozičku na terasi pred hišo. Že od nekdaj jaz nosim dolgo pižamo, deko in odejo, termofor in bog ne daj odpret okna v spalnici 5 ur pred spanjem – sta se moja otroka vrgla po bogsigavedi kom nobena marmorna tla, celo zimo brez kape od 9 meseca naprej, brez žab, odprto okno za spanje, otroška soba skoz nezakurjena oba otroka pa v spodnji majici in sp. hlačkah. Še kopata in tuširata se z mrzlo vodo. Nista lih neka bolehna.

Meni je bilo pa grozljivo, da prakticno se kihniti ne morejo brez tiste kartice. Stalna kontrola. To zame ni zivljenje.

Jap, Danci veliko manj komplicirajo kot mi. Takšni kot so tam vrtci in kaj vse delajo z otroki, bi pri nas že zdavnaj mamice totalka zatravmirale in klicale CSD. Medtem ko se otroci po svoje igrajo (ja, celo na cesto lahko zaidejo triletniki, nihče ne pazi, ampak oni sami vedo, da ne smejo skozi vrata na cesto -začuda nihče ne gre), vzgojiteljica, ki niti slučajno nima visoke šole, hahaha, pospravlja, puca itd. Imajo filozofijo, naj se otroci sami animirajo in zmenijo med seboj. Kap in šalov ne poznajo, otrok se mora utrditi. Malčki spijo zunaj na mrazu. Zaropotajo, ko je treba in predvsem če je v skupini otrok, ki redno in ves čas krši pravila, so starši pozvani, da ga izpišejo in najdejo privat varstvo. Niti slučajno nimajo take tolerance do divjakov kot pri nas. Isto je v šoli. Obstajajo posebni zavodi za otroke, ki so vedenjsko težavni in vanje jih morajo starši dati takoj, ko se otrok ne zna obnašati. Posledično je zelo malo otrok, ki bi bili vedenjsko neobvladljivi. Ni tolerance kot pri nas, ko lahko en nevzgojen mulo celo OŠ terorizira ves razred. Tega tam enostavno ni.

In res je to z birokracijo. Nobene birokracije, vse imaš v momentu urejeno. Od tebe pričakujejo tudi ravno tako disciplino.

New Report

Close