Najdi forum

Stara sem 30 let in noseča cca 35 tednov (rok poroda imam 5.2.2001). Za zanositev sva se s partnerjem trudila od l. 95. Zanositev je bila spontana. L. 95 sem imela konizacijo (diagnoza CIN III), l. 97 izvenmaternično nosečnost (laparoskopska odstranitev), l. 98 pa spontan splav. Glede na to, da imam očitno ginekološke probleme in probleme z zanositvijo, me zanima, če bi mi lahko kjerkoli v Sloveniji naredili carski rez na mojo željo, tudi proti plačilu (če zdravstvena zavarovalnica tega ne krije). Mislim, da bi bilo to nekako tako, kot razne lepotne operacije, ki so ravno tako operacije (in zato nevarne), pa se opravljajo na željo stranke (pacienta?) proti plačilu. Ginekologinja mi je dejala, da imam glede na ginekološko zgodovino vse možnosti za to, vendar bi rada vedela prej. Še nekaj: sem sorazmerno drobna (vel.158, teža pred zanositvijo 43 kg), plod pa naj bi bil sorazmerno velik (5.12.2000 izmerjen na težo cca 2400 g). Narkozo dobro prenašam (poleg zgoraj naštetega sem imela tudi razlitje slepiča. Sicer pa drugih zdravstevenih težav nimam.

Draga Tesa,

Pisanje je namenjeno širši javnosti zato sem malo širši z odgovorom.

Vaše vprašanje zadeva ob zelo vročo temo v svetovnih strokovnih krogih in tudi pri nas poteka “debata”. Z medicinsko-pravnega stališča je trenutno tako, da zdravnika “seznanjenost pacijentke z možnimi zapleti” med in po carskem rezu ne odvezuje niti moralne niti strokovne obsodbe, če za poseg nima medicinske utemeljitve in se kaj pripeti, lahko pa je celo materialno odgovoren, saj se pacientke pred sodiščem lahko izgovorite, da vam ni bilo dovolj jasno razloženo, kaj pomenijo na listu papirja naštete komplikacije, pod katere ste se podpisale pred operacijo. Slovenske zavarovalnice “zahteve pacientke” še ne priznajo kot upravičen razlog za carski rez, torej si moramo “indikacijo” izmisliti zdravniki sami. To pa je past, v katero se lahko ujamemo, če se kaj zaplete. Številni porodničarji po svetu so v zmoti, da delajo nosečnici uslugo, zabredli do te mere, da so izgubili poklic in premoženje samo zato, ker so naredili poseg, ki ni imel medicinske utemeljitve. Toliko o izkušnjah iz držav od koder se širi epidemija carskega reza na zahtevo (Brazilija, ZDA, Italija). V teh državah imajo podpovprečno porodništvo, veliko premajhnih porodnišnic, kjer se zdravniki preredko srečujejo z zapletenimi primeri in nimajo tako šolanih babic, kot srednjeevropske države, med katerimi smo Slovenci v samem vrhu (poleg Čehov, Slovakov, Madžarov, Hrvatov in Poljakov). Nemci so že močno popustili Ameriškim trendom, prav tako Avstrija, Švica in še bolj Italija. Za popularnost carskega reza na zahtevo je odgovornih več pojavov, ki se medsebojno podpirajo: pomanjkanje izkušenj porodničarjev in strah pred tožbami na eni strani ter večji delež pri denarni nagradi na drugi strani. Poleg tega velja predvsem v Ameriki absurdna zdravstveno-pravna praksa, da te carski rez odvezuje vseh nadaljnjih odgovornosti, sicer pa nisi bil “dovolj strokoven”, če je karkoli narobe. Tako naredijo carski rez celo pri mrtvem plodu samo v izogib tožbi, ki v nobeni državi z normalnim, zdravim, ne sprevrženim pravnim sistemom ne bi mogla uspeti, v Ameriki pa je praviloma uspešna !!!!!

Glede vaših namigov vam polagam na srce naslednje misli:
1. Nobena od naštetih “bolezni” in “težav” (starost, trajanje neplodnosti, konizacija, slepič, velik plod, drobna postava….) ni zadostna indikacija za carski rez pred pričetkom poroda.
2. Carski rez ni nikakršna nagrada za pretrpljene bolezni ali stanja tekom življenja niti ni “fancy” v kakršnemkoli pogledu temveč je odgovoren kirurški poseg, ki ga porodničar naredi kot izhod v sili, kadar meni, da je ogrožen plod, nosečnica ali oba. Pri tem ima v mislih vsa tveganja, ki sta jim izpostavljena nosečnica in plod med in po carskem rezu v razmerju do nevarnosti, ki bi sledile, če carskega reza ne bi naredil. Umrljivost in obolevnost žensk po carskem rezu sta namreč med 5 in 10 krat večji kot po normalnem porodu. Samo v ilustracijo, za carski rez potrebuje porodničar 15-20 minut, porod pa pomeni 6 in 8 ur “negotovosti” predvsem glede tega ali bo moral ponoči sklepati težke odločitve, reševati komplicirane situacije, ipd. Če je carski rez za koga “luksuz” potem je za porodničarja. Zakaj se potem še ukvarjamo s porodi???? Zagotovo ne iz samoljubja in še najmanj iz prepričanja, da je “trpljenje žensk” med porodom “od boga zapovedano”!
3. Če bi bil carski rez boljša rešitev kot porod skozi nožnico, potem bi se tekom milijonov let za gotovo premaknil nad sramno kost in bi bil naraven skozi trebušno steno. Vendar je “modra” narava dolgoročno ohranila pot skozi nožnico pri vseh sesalcih. Ta način ima očitne prednosti, ki jih “butasti” človek noče dojeti in si zato preko vseh meja izmišlja izgovore za carski rez iz modnih trendov in na račun zdravja naivnih žensk, ki pri tej histeriji še pomagate in carski rez “zahtevate”.
4. Znano je, da so otroci po elektivnem carskem rezu, torej pred začetkom poroda, bolj ogroženi kot tisti, ki so se rodili s carskim rezom med porodom. Pogosteje imajo dihalno stisko in RDS (respiratorni distres sindrom), ki je sicer značilen za nedonošene otroke.
5. Glede na operacijo slepiča ali morda celo zaradi zazdravljenega slepiča (podrobnosti niste navedli) in zelo verjetnih zarastlin, zna biti carski rez pri vas vse prej kot “rutinski”. Po njem imate lahko večjo izgubo krvi s potrebo po transfuziji, ki je v časih HIV-a in hepatitisov bolj nevarna od operacije, lahko pride do poškodb sečnega mehurja in črevesja, lahko se vname rana in imate kronične bolečine še mesece ali leta po operaciji in lahko pride do nepričakovanih zapletov v zvezi z vzdrževanjem življenjskih funkcij med narkozo ne glede na to, da “narkozo dobro prenašate”.
6. Ali boste rodili težko, lahko ali pa bo potreben carski rez se pokaže šele med porodom. Na to lahko vplivajo tudi pogoji o katerih pišete (konizacija, velik plod, starejša prvesnic) vendar lahko 140 cm visoka, 40 let stara prvesnica rodi 4500 g težkega otroka brez zapletov, če si tega želi in če zaupa svojemu porodničarju.
7. In nenazadnje, če mislite, da boste s carskim rezom preprečili uhajanje urina ob dviganju predmetov, kašlju in podobnih “stresih”, vas moram razočarati. Poškodbe veziva v predelu medeničnega dna, ki kasneje v življenju lahko pogojujejo uhajanje urina, nastanejo že v nosečnosti in jih s carskim rezom ne preprečimo. Vsaj veliko večino ne. Kot argument vam ostane le dejstvo, da boste za svojega partnerja ohranili “ožjo” nožnico in “boljši občutek”, predvsem njegov, pri seksu. To, priznam, zna biti odločilen argument “lepoti in seksu” predanim hedonistom današnjih dni.

Če vas je po tem obširnem prepričevanju v neustrezno utemeljitev želje po carskem rezu še vedno strah poroda, ker vas je v “grozote poroda” prepričala “najboljša prijateljica”, mama, teta, soseda, sodelavka ali kdorkoli, ki s pretiravanjem povečuje vrednost “lastnega poroda” ali je samo prepričan, da ve vse in ima za vsak problem instantno rešitev, potem se ne strinjam, da nimate zdravstvenih težav. Res je le, da nimate diagnoze, vendar imate patološki strah pred neznanim, izkrivljeno predstavo o porodu ter idealističen pogled na pojem “dobiti in imeti otroka”. Svojih problemov s carskim rezom zanesljivo ne boste rešili. Poleg tistih, ki so možni zaradi operacije vas bodo verjetno stalno presenečali novi problemi v zvezi z dojenjem, s higijeno pri otroku, s prehrano, z vzgojo, z otroškimi boleznimi, vrtcem, šolo, s partnerjem in še in še. Če vam porod kot osnovni, najbolj intimno radostni življenjski dogodek predstavlja tako neznosen problem, da bi ga “preskočili” s carskim rezom “na zahtevo”, potem se boste ustavili še pred veliko drugimi, ki so bistveno večji in daljnosežnejši od poroda. Vedno pa boste vzroke našli izven sebe ter jih boste želeli reševati z metodo “vzameš 2 žlički, dodaš vodo, pomešaš in spiješ”.

Za resno preverjanje, česa si resnično želite in zakaj tako je zdaj prepozno in ta pridiga morda tudi ni najboljša za vas. Toda vi boste v skrajni sili zagotovo našli koga, ki vam bo naredil carski rez na zahtevo in ga bo na lastno tveganje “oblekel” v medicinsko indikacijo. Uradne cene za to ni, “med ljudmi” pa krožijo govorice, da stane cca 1000 DEM. To je poceni, saj tak poseg z nego po operaciji potegne za seboj za vsaj 3000 DEM dodatnih stroškov, ki jih slej ko prej krijemo preko zavarovalnice vsi. Če boste vztrajni vam bo uspelo, moralno smo namreč tudi zdravniki izdatno popustili vsaj toliko kot vsi ostali sodržavljani in se nam kot “Skopušniku iz Disneyeve risanke” zenice včasih izoblikujejo v $ $.

Za razliko od lepotne operacije, ki ima daljnosežne pozitivne psihološke učinke ima carski rez brez potrebe lahko le slučajne tragične posledice, koristi dokazano nima. Psihološke indikacije pa so ozdravljive s psihološkimi prijemi, ki po prvem porodu običajno niso več potrebni.
Carski rez na zahtevo bi lahko primerjali s tetoviranjem. Tetovaža je izrazito stvar okusa, je trenutno zelo “fancy” in lahko povzroči podobne tragične posledice kot carski rez brez potrebe. Razlika je seveda očitna: tetoviramo za zdaj še ne zdravniki.

Spoštovana Tesa!

Nisem mogla drugače, kot da vam napišem nekaj besed.Priznam, da nisem imela toliko zdravstvenik težav, kot ste jih imela vi. Sem pa imela laserski poseg zaradi ranic na materničnem vratu (CIN II).Po posegu mi je ostala še največja želja zanositi, kar pa mi je tudi uspelo. Nosečnost mi je res potekala brez večjih zapletov in niti pomislila nisem na carski rez.Zapletlo pa se je pri samem porodu oziroma pred njim, namreč zlepilo se mi je maternično ustje, kar pa je bilo res zelo boleče. Toda primarij Celjske porodnišnice je zadevo uspešno rešil. vse bolečine pa pomagalo omiliti osebje v porodni sobi. Draga Tesa bistveno kar pa hočem povedati je to:”NI LEPŠEGA KOT PRVI POGLED NA LASTNEGA OTROKA IN DOTIK Z NJIM” zato pa Tesa, če seveda ne bodo drugače odločili zdravniki, ne zamudite tistega najlepšega občutka – priznam -so bolečine ampak na to pozabiš. Želim vam čim manj boleč porod in zdravega otroka in veliko lepih trenutkov z njim – seveda pa odločitev ostaja vam.Upam, da se še kaj oglasite.

Polona

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani dr. Pušenjak!

Popolnoma se strinjam z vami. Veliko žensk misli, da je carski rez lažja pot in da se bodo tako lahko izognile bolečim popadkom in drugim neprijetnostim poroda. Ko sem bila prvič noseča sem se strašansko bala, da bo slučajno potreben carski red. Bala sem se narkoze in drugih posledic in rizikov. Na srečo carski rez ni bil potrben. Vendar pa tudi sam porod ni bil ravno mačji kašelj.
Gospa Tesa se boji, da je mogoče otrok prevelik. Tudi jaz imam zelo drobne kosti in so me pred porodom opozorili, da bo le ta težek. Po normalni poti sem rodila 4660g težkega otroka. res ni bilo prijetno, a za nič na svetu ga ne bi menjala za carski rez.
Govorili ste o nevarnostih za porodnico. Jaz sem imela tako “prijaznega” ginekologa, da mi je pokvaril zadnje tedne nosečnosti. Namesto spodbude mi je vlil še dodatne strahove. Na vse kriplje se je namreč trudil, da bi mi dopovedal, da porod ni kar tako, da v Sloveniji vsako leto umre pri porodu ena porodnica. Vem, da so pri vsaki stvari riziki in se lahko kaj zaplete, ampak ali je treba porodnici, ki je že tako polna skrbi, dodati še nove. Govoril je o sepsi, izkrvavitvi, odpovedanju srca,… Zanima me kaj je res na tem? Kdaj me res lahko začne skrbeti? Sem namreč ponovno noseča in ne bi si rada spet po nepotrebnem delala skrbi.

Hvala in lep pozdrav, Maša

Draga Maša,

Hvala za dopisano in podporo, ki jo bomo, če bodo šle stvari tako naprej, še potrebovali. Moški ginekologi imamo še to “napako”, da ne moremo imeti “lastne izkušnje” in nam zato očitajo “hipokritično držo”. Ampk je že tako, da si človek piše tako usodo, kakršno si zasluži, osebno pa tudi kot “vrsta”. Če bo carski rez postal “normalen način poroda” bodo pač čez nekaj sto let morali na novo odkrivati “smodnik” in se naučiti stvari, ki jih danes še obvladamo, namreč normalnega poroda. Za carski rez vem, da se ne bo izkazal, bo pa zanj dovolj vedno manj tehten razlog, se razume, saj je tudi poseg sam vedno bolj varen.

Kar zadeva strahove okrog zapletov pri porodu naj vas popolnoma nič ne skrbi. Za to smo mi, ginekologi, da nas skrbi, ko pride čas in takrat vam tudi povemo, kaj je potrebno ukreniti ter vas prosimo za soglasje. Vsak podatek preveč, ki ga nosečnica ne razume ali ne ve njegovo težo in možnosti uporabe je en podatek preveč in pomeni “dodaten nepotreben strah”. Uživajte v svoji nosečnosti in si začepite ušesa, ko bodo “pametni in pametne” okrog vas žlobudrali in žlobudrale o “grozljivkah” iz porodnišnic!

Ne morem si pomagati,da ne bi tudi sama dodala nekaj besed o porodu.
Namrec sem mama treh otrok in vsak porod je potekal cisto normalno.Zenske,zakaj se bojite porodnih bolecin,ce pa so prisotne pri vsakem zivem bitju?V tistih trnutkih,ko vam je pri porodu najtezje se spomnite,da je tudi vaso mamo bolelo prav tako kot vas in vas je kljub vsemu spravila na svet.
Pa se to-mislim,da je veliko odvisno od psihicne pripravljenosti na porod,kot pa vse ostalo.Ne recejo zastonj :zdrav duh v zdravem telesu.
Nikakor pa mi ni zal niti ene bolecine in potem blazenega obcutka,ki ga zelo tezko opisem,ko vidis struckico,ki jo spravis na svet.Nepopisno dozivetje.Carski rez na zeljo?Kaj je to?

Kaj je carski rez na zahtevo?

Vseeno bom odgovoril na sicer retorično vprašanje. To je predvsem slaba zamenjava:nekaj ur tiščanja, ki ne bi smelo boleti vendar boli, ker si ga tako razlagajo naši možgani, za nekaj tednov ali mesecev ali celo leta trajajoče težave in bolečine po carskem rezu. Krivi pa so naši bližnji, ker so nas tako “pripravili”. Vse kar je namreč povezano s spolnostjo, menstruacijo, zanositvijo, nosečnostjo in porodom smo “tabuizirali, mistificirali in predvsem demonizirali v “božjo kazen” za greh Adama in Eve v raju. Tudi če se tega zadnjega več ne omenja, je bistvo ostalo: strah, sram in jeza, da “morajo ženske rojevati” moškim pa je “prizanešeno”. Ta mešanica občutkov garnirana z dezinformacijami o porodu, ki so jih deležne že deklice v peskovniku in ki jih poslušajo ob vsaki priložnosti do prvega poroda od vseh, mater, sester, prijateljic, sošolk, sosed, sodelavk in kot slišim včasih celo od zdravnikov!!!, ne morejo povzročiti drugega kot smrten strah pred porodom, ki potem seveda nepojmljivo boli. Tako kot nepopisno boli iztrebljanje pri nekom s hemoroidi, ki si ne upa na stran cel teden, nato pa v mukah spravi iz sebe tisto kepo blata, kdo drug pa nima nobenih težav tudi kadar je zaprt, ker se sprijazni s tem, da je iztrebljanje potrebno in ga namesto njega ne more opraviti nihče.
Pa so izumili carski rez na zahtevo……….torej je le možno preskočiti porod in “dobiti dojenčka” iz izložbe. Kaj pa potem? Potem pa nikogar nič več ne briga, saj je carski rez najsodobnejše sredstvo, najboljša stvar, najmodernejši in “fancy” hit, torej pritoževanje po tako popularnem posegu ni ravno “inn”. Tako se epidemija zahtev po carskem rezu širi in vedno več je nosečnic, ki mislijo, da je carski rez “ta pravo” in pri tem hitijo poudarjati, da mislijo predvsem na svojega dojenčka, da se ne bo matral na svet. V resnici se želijo izogniti najbolj naravnemu dogodku v življenju, porodu in rojstvu svojega lastnega otroka, kar ne bodo mogle nikoli z ničemer nadomestiti.
Pri nas sicer uradno še ne ampak v državah “razvitega zahoda” predvsem lastniki porodišnic in zdravniki kar dobro služijo s tem, in še relativno malo znanja je potrebnega za to. Taki “operaterji” so praviloma nevarni porodničarji, saj niso kos nevarnejšim situacijam v porodništvu ter slej ko prej pridejo tudi med carskim rezom do situacije, ko je potrebno imeti izkušnje “vaginalnega porodničarja”. Zato se v državah, kjer za vsak “kihec” porodnice naredijo carski rez, dogajajo neverjetne poškodbe otrok pri carskem rezu predvsem zato, ker operater ni vešč porodniških prijemov. Ampak po zgledu večine nevarnosti v našem življenju – se vse slabe stvari dogajajo drugim, do trenutka resnice!

DragaTesa in druge mamice , ki ste se ji oglasili, rada bi dodala še jaz nekaj o tem, glede na to, da sem sama pred 3 leti rodila zdravo punčnko po drugi poti, torej po carskem rezu. Po 23 urah popadkov na eno minuto ali celo manj, (mislim da me je nonstop bolelo, saj sem dobila takoj na začetku vaginalno svečko za zmehčanje ustja) in po 13 urah, ki jih je moja deklica preživela brez vode so se šele odločili za cerski rez. Seveda ginekologu zamirim to, da se za carinski rez ni odločil veliko ur prej, saj je bilo že po 12 urah znano, da rodila ne bom naravno. Toda vztrajal je do konca, saj se je bal komplikacij, ki lahko nastanejo po carskem rezu. Zelo grozen občutek sem imela, ker so me pregledali trije zdravniki in noben ni bil dovolj odločen, šele ko je prišla v smeno moja ginekologija , je takoj zahtevala carinski rez. Namreč moj problem je bil od začetka poroda, da se nisem odprla niti za 1 mm v vseh 23 urah kljub mojim in umetnim popadkom.Šele po porodu, sem izvedela, da imam preozko materično ustje in kosti preveč skupaj,zato nisem mogla roditi po naravni poti. Torej sem doživela močne popadke in potem še carski rez, da ne govorim še bolečinah po carskem rezu, ki me še zdaj tu pa tam spremljajo, ko je slabo vreme.Strinjam pa se z mamicami, da ni lepšega od rojstva in od pogleda na svojega otroka,vse bolečine izginejo.

Zato le pogumno, za carski rez se odločijo zelo poredko in le če
je nujno !

No, ja……res je, da se odločimo za carski rez takrat, ko menimo, da je razmerje med prednostmi in nevarnostmi operacije uravnoteženo. To ravnotežje je pač vedno bližje carskemu rezu, ker postaja ta poseg vedno bolj varen. Tako se je npr. pogostnost carskega reza v porodnišnicah s porodniško dobro šolanimi in izkušenimi zdravniki ter babicami kljub temu zvišala s 4% pred 15 leti na 12%-15% dandanes ob tem, da se razmere niso kaj bistveno spremenile, kar zadeva ozkost medenic ali velikosti otrok.

New Report

Close