Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Barva otrokovih oči sinje modra, barva očetovih in maminih pa rjava – je sploh možno da je njun otrok?

Barva otrokovih oči sinje modra, barva očetovih in maminih pa rjava – je sploh možno da je njun otrok?

?

http://www.maminajdi.si/moj-otrok/clanki/763-modre-oi-dojenkov

geni so mikro…manj kot mikro…..in lahko deduje barvo oči po pra pra pra pra ..itd…

nova
Uredništvo priporoča

Je. Enkrat sem to vprašala nekoga, ki se spozna, ker mi ni bilo logično, kako da ima sploh kdo na svetu svetle oči, če so geni za temne oči dominantni. Ampak menda to ni čisto tako in se tudi dvema rjavookima staršema lahko rodi modrook otrok. Redko, ampak je možno.

Saj ti nisi slučajno tašča? 🙂

Lahko je podedoval barvo oči po kakšnem drugem sorodniku (babica, dedek, stric,teta…). Res je, da je rjava barva dominantna pri dedovanju, a tudi tak primer se zgodi.

a se za sosede brigaš?

Moja sorodnica, ki je zdravnica, je pojasnila, da se lahko podeduje tudi iz osmega roda, največkrat pa se podeduje iz četrtega roda.

Vsak človek ima dva gena za barvo oči. Enega vzame od očeta, enega od mame. Od tega eden prevlada in dobi otrok torej tisto barvo oči.

Ampak ko ima ta otrok spet otroka, njegov otrok vzame le en gen od njega in to ni mogoče tisti gen, ki določa njemu barvo.

Ti karikiram; en moški ima rjav gen in moder gen (enega ima od matere, enega od očeta). Ker rjav prevlada, bo imel rjave oči.
Potem se ta oseba poroči z osebo, ki ima v sebi zelene in rjave gene za oči. Prav tako ima ta oseba rjave oči, ker so te prevladale.

Ta dva imata otroka. Ta otrok pobere od prvega starša en gen za barvo oči, npnpr. v tem slučaju pobere gen za modre oči, od drugega starša pa pobere gene za zelene oči. Tak otrok bo imel torej ali zelene oči ali modre, čeprav imata oba njegova starša rjave oči.

seveda je možno. Ravno zato ker je gen za rjave oči dominanten.
Zato pa obratno ni mogoče. Dva svetlooka ne moreta imeti rjavookega otroka.
Odtenki so pa itak…

Če bi rjava barva bila tako dominantna, zakaj imam jaz zelene oči, ko ima moj oče zelo temno rjave, mama pa sive? Kako ima moj oče tako temno rjave oči, če je imel njegov oče zelene, mama pa modre? In ja, je sin svojega očeta, ker mu je podoben kot jajce jajcu. Kako je moj oče lahko imel (zdaj je tako siv) črne lase, ampak čisto rdeče brke? Njegov oče je bil svetlolas, mama pa rdečelaska (polna peg po celem telesu). Vse to je očitno mogoče.

“fantazirate”

moj brat in njegova žena imata oba modre oči, sin pa ima rjave, skoraj črne in je tudi čist podoben očetu od bratove žene…vsi pravijo, da je isti kot dedi .

Še to: Za tak primer je možnosti celo 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Tudi to je mogoče; Kate Middleton in Princu Williamu, ki imata oba stevle oči (zeleno modre) se je rodil otrok z rjavimi očmi.

Kako ima moj oče tako temno rjave oči, če je imel njegov oče zelene, mama pa modre? In ja, je sin svojega očeta, ker mu je podoben kot jajce jajcu. In starejši kot je, bolj je kopija svojega očeta. Nemogoče, da bi bil od poštarja.

ko se povežeta oba recesivna gena za modre oči….

Zelo zanimivo, moja mama ima modre oči, oče pa sive, oba stara starša po mamini strani sta imela modre oči, po očetovi strani pa babica modre, dedek pa sive, sama imam pa kar rjavo-zelene, medtem ko ima moj sibling modre. Skratka, zelo zanimivo!

LP

Ja gre to po genih saj pri nas je tako jaz imam temno rjave oči sinček tudi,partner ima svetlo rjave,hčerka pa sivo zelene po mojem očetu.Za lase sem pa slišala ,da se tudi pri 6 letih spremenijo npr do 6 blond potem postanejo rjavi…..Pri očeh še jaz ne bi sumila hahahha ,če bi se mi pa črnc rodil bi bilo malo čudno….pri tem se večkrat nasmejem,ker je sin malo temnejši od hčerke(pa ne bo črnc hahaha pa oba imata istega očeta),ko je hčerka rekla mama a se bo moj bratec v črnca spremenil.

SKLEP TOREJ

možno je in tudi normalno, ker so geni mikro zadeva, ki se prenaša stoletja ….

Očitno je, da je tvoj oče, ki je imel temno rjave oči, vzel od matere gen za temno rjave oči in od očeta gen za zelene oči.Ker je temno rjava prevlada, je imel sam temno rjave oči, a je bil potem še vedno nosilec gena za zalene oči. Ko si bila spočeta, je namesto,d a bi ti dal gen za temno rjave oči, ti dal gen za zelene oči, katerega nosilec je bil.
To samo domnevam, ker mogoče si to zeleno barvo pobrala po materi – možno, da je bila tudi ona nosilka gena za zeleno barvo, na približno enak način kot sem razložila pri očetu.

Očitno je, da je tvoj oče, ki je imel temno rjave oči, vzel od matere gen za temno rjave oči in od očeta gen za zelene oči.Ker je temno rjava prevlada, je imel sam temno rjave oči, a je bil potem še vedno nosilec gena za zalene oči. Ko si bila spočeta, je namesto,d a bi ti dal gen za temno rjave oči, ti dal gen za zelene oči, katerega nosilec je bil.
To samo domnevam, ker mogoče si to zeleno barvo pobrala po materi – možno, da je bila tudi ona nosilka gena za zeleno barvo, na približno enak način kot sem razložila pri očetu.[/quote]

Hvala.

Pri nas je tako. Oba sva rjavooka, oba otroka plavooka.

Nekaj podobnega sem tudi sama razmišljala. Moj partner ima modre oči, jaz rjave. Sin ima na prvi pogled sicer rjave oči, vendar se od blizu zelo hitro opazi, da so pravzaprav drugačne od mojih. So zeleno-rjave. Tudi v šoli mu je sošolka, ko so risali drug drugega, brez pomisleka narisala zelene oči, ker jih je tako videla.

Pa nima vse do starih staršev mene in moža v nobeni od najinih družin nihče zelenih oči. V moji prevladujejo rjave, v njegovi pa modre. In ja, zagotovo je otrok možev, saj mu nikdar nisem bila nezvesta. Tudi podoben mu je sicer zelo. 🙂

to je zelo poenostavljena razlaga. danes vemo, da barvo oči določa celo več genov, ne samo dva, tako, da imata lahko tudi dva modrooka starša rjavookega otroka, kar bi po tvoji logiki in kot smo se učili trideset let nazaj, bilo popolnoma nemogoče.

Tudi to je možno. Oba starša modro/sivooka, jaz rjavooka. So pojasnili, da je tudi to možno, a zelo redko.

Fotr ima svetlo rjave (take medene), mati zelene jaz pa sestra pa oceansko modre, torej je možnost.

New Report

Close