Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

služnostna pravica

Default avatar

zemljiška knjiga

Je kdo že urejal vpis služnostne pravice v zemljiško knjigo?

Sem lastnica dela hiše, v katerem živi mama, delež sem podedovala po smrti očeta, drug delež je dobil brat, največji lastnik pa je mama. Da bo lahko nižji davek tudi za naju z bratom, naj bi vpisali služnostno pravico za mamo in me zanima če je že kdo dal to skozi in kakšen je postopek?
Je možno le pri notarju ali je možna tudi kakšna elektronska oddaja z digitalnim certifikatom?
Default avatar

raje prej preveri

Jaz ravno zdajle s starši šibam k notarju.

Nekaj pa sem brala, da se v primeru, ko je lastnikov v hiši več, ne da, da bi podeljevali služnosti drug drugemu. Nekaj člankov je bilo na to temo, zato raje prej preveri.
Default avatar

KBKBK

V tvojem primeru s služnostjo ne rešiš nič.
V primeru solastnikov boste lastniki, ki nimate stalnega bivališča na nepremičnini, plačevali višji davek za svoj del nepremičnine.
Služnost je rešitev le, če bi npr. ti bila lastnica cele hiše, v kateri bi imela stalno bivališče mama.
Rešitev za tvoj primer je le to, da imaš stalno bivališče pri mami ( a če imaš še kako drugo nepremičnino, to ne pride v poštev).
Žal....
Default avatar

zemljiška knjiga

KBKBK je napisal/a:
V primeru solastnikov boste lastniki, ki nimate stalnega bivališča na nepremičnini, plačevali višji davek za svoj del nepremičnine.
Služnost je rešitev le, če bi npr. ti bila lastnica cele hiše, v kateri bi imela stalno bivališče mama.
Rešitev za tvoj primer je le to, da imaš stalno bivališče pri mami ( a če imaš še kako drugo nepremičnino, to ne pride v poštev).
Žal....
kot sem brala, da če tisti, ki živi notri dobi služnostno pravico za celotno nepremičnino (torej v našem primeru dava služnostno pravico tako jaz kot brat), da je zavezanec tisti, ki je notri in se plača po rezidenčni (nižji) stopnji. Razen če sem kaj narobe razumela?
Default avatar

Nope

Ne, na nepremičnini, katere solastnik je tudi tisti, ki tam živi, to ne gre. Osebno služnost v mamino korist bi lahko ustanovila samo, če mama ne bi bila solastnica nepremičnine!
Default avatar

Katalenca_

Mislim da to kar pišejo zgoraj ni čisto res. Lahko daš služnost materi oz. tistemu, ki živi v hiši, vendar ti mora pogodbo sestaviti notar. Torej k notarju po notarski zapis, on pa potem vloži naprej na zemljiško knjigo.
Default avatar

moje mnenje

KBKBK je napisal/a:
Žal....
kar se plačila davka na nepremičnine tiče, bo res tole držalo
Default avatar

Katalenca_

moje mnenje je napisal/a:
KBKBK je napisal/a:
Žal....
Ne vem če res. Sicer tole nobenemu še ni najbolj jasno a zadnjič mi je en, ki se s tem ukvarja (pripravljalec podatkov za gurs) povedal, da se v takem primeru da služnost tistemu, ki živi pač doma (bil je isti primer kot avtoričin). Povedal je le, da služnostno pogodbo lahko naredi le notar (tako je po pravilniku) - kar je sicer nenavadno, ker druge služnosti lahko naredi kdorkoli.
Default avatar

moje mnenje

Katalenca_ je napisal/a:
KBKBK je napisal/a:
Žal....
Ne vem če res. Sicer tole nobenemu še ni najbolj jasno a zadnjič mi je en, ki se s tem ukvarja (pripravljalec podatkov za gurs) povedal, da se v takem primeru da služnost tistemu, ki živi pač doma (bil je isti primer kot avtoričin). Povedal je le, da služnostno pogodbo lahko naredi le notar (tako je po pravilniku) - kar je sicer nenavadno, ker druge služnosti lahko naredi kdorkoli.
če sem jaz prav razumela, bodo zelo pozorni na vse, ki se bodo prijavljali za stalno na svoje vikende in pa na vse, ki bodo urejali služnostne pravice...lahko se pa motim... je pa to povedal direktor GURSa enkrat na TV.
Default avatar

ni res!

Katalenca_ je napisal/a:
Mislim da to kar pišejo zgoraj ni čisto res. Lahko daš služnost materi oz. tistemu, ki živi v hiši, vendar ti mora pogodbo sestaviti notar. Torej k notarju po notarski zapis, on pa potem vloži naprej na zemljiško knjigo.
Ni res!
Default avatar

kar naj

Katalenca_ je napisal/a:

če sem jaz prav razumela, bodo zelo pozorni na vse, ki se bodo prijavljali za stalno na svoje vikende in pa na vse, ki bodo urejali služnostne pravice...lahko se pa motim... je pa to povedal direktor GURSa enkrat na TV.
Naj kar bodo.

Jaz sem 30 let prijavljena v tem stanovanju. Lastniki, moji starši, so se 10 let nazaj odselili. Zdaj mi bodo dali služnost. Naj nas preverjajo, kolikor hočejo.
Default avatar

čak malo.

Katalenca_ je napisal/a:

ne vem, če ima človek vikend, verjetno mora imet tudi neko normalno nepremičnino v lasti, ki bi po vsej logiki morala biti vredna več, kot vikend. zakaj bi se potem ljudje množično prijavljali na vikende?

tudi, če so v najemu neprofitnega stanovanja, če tam niso za stalno prijavljeni, bodo morali plačati nerezidenčni davek na tisto stanovanje. dvomim, da se komu to sploh splača
Default avatar

veleposestnica

Razlaga z ministrstva za finance je bila, da je v takem primeru možno urediti služnost in se potem plačuje nižji davek (zavezanec je tisti, ki dobi služnost). Tisti, ki pišete, da to ni res, vas prosim, da svojo trditev utemeljite s kakšnim verodostojnim virom.
Default avatar

Katalenca_

ni res! je napisal/a:
Katalenca_ je napisal/a:
Ni res!
Kako pa veš da ni?

Po 4 seminarjih v zvezi s tem bedastim davkom je zadeva PRIBLIŽNO jasna. In to je ena od stvari, ki mi jo je pred kratim razlagal en, ki se je v ta davek poglobil še bolj kot pa jaz.
Default avatar

spet butale

Je samo meni rahlo nelogično, da bo davek lahko nižji v primeru, da se podeli služnost nelastniku za celo stanovanje, saj bo zavezanec nelastnik, medtem ko v primeru, če se bo dala samo za del stanovanja, zavezanec ostane lastnik? In s tem seveda ostane višji davek? WTF?
Default avatar

ni res!

veleposestnica je napisal/a:
Razlaga z ministrstva za finance je bila, da je v takem primeru možno urediti služnost in se potem plačuje nižji davek (zavezanec je tisti, ki dobi služnost). Tisti, ki pišete, da to ni res, vas prosim, da svojo trditev utemeljite s kakšnim verodostojnim virom.
Ja, seveda, ampak ne v primeru, ko gre za hišo z več lastniki, kjer bi podeljevali služnost na solastniku na solastniškemu delu. Drugače pa ja, seveda, ampak ne v zgornjem primeru.
Default avatar

zemljiška knjiga

po vsem napisanem mi je še manj jasno

rs stran pravi:
" Ali se lahko podeli služnost solastniku stanovanja oziroma ali si lahko solastniki medsebojno podelijo služnosti na solastniških deležih?

Skladno z določbami Stvarnopravnega zakonika se osebna služnost lahko ustanovi tudi na solastniškem deležu. Vendar pa glede na določbe Zakona o davku na nepremičnine imetnik osebne služnosti na deležu nepremičnine ne bo zavezanec za davek na nepremičnine, saj osebna služnost ni vpisana na celotni nepremičnini. Zavezanec za davek v tem primeru je solastnik deleža, na katerem je ustanovljena osebna služnost."

Jaz si predstavljam, da bo za mamo narejena služnostna pravica na celi hiši - za njeno polovico je služnostna pravica že tako privzeta in od naju z bratom, ki ji bova dala služnostno pravico vsak za svojo četrtino. In da bo tako ona zavezanka za davek. A ni tako po ZKP-ju (Zdrava Kmečka Pamet)?

In le preko notarja, da pripravi (to ni več toliko po ZKPju).

Sem upala, da bo vsaj kje možnost kakšne elektronske oddaje obrazca, ker sem v enem članku zasledila, da naj bi bilo možno in se potem pri notarju le overi ali deponira ali nekaj ... in da je potem strošek nižji. Kdo kaj ve o tem?
Default avatar

spet butale

zemljiška knjiga je napisal/a:
po vsem napisanem mi je še manj jasno

rs stran pravi:
" Ali se lahko podeli služnost solastniku stanovanja oziroma ali si lahko solastniki medsebojno podelijo služnosti na solastniških deležih?

Skladno z določbami Stvarnopravnega zakonika se osebna služnost lahko ustanovi tudi na solastniškem deležu. Vendar pa glede na določbe Zakona o davku na nepremičnine imetnik osebne služnosti na deležu nepremičnine ne bo zavezanec za davek na nepremičnine, saj osebna služnost ni vpisana na celotni nepremičnini. Zavezanec za davek v tem primeru je solastnik deleža, na katerem je ustanovljena osebna služnost."

Jaz si predstavljam, da bo za mamo narejena služnostna pravica na celi hiši - za njeno polovico je služnostna pravica že tako privzeta in od naju z bratom, ki ji bova dala služnostno pravico vsak za svojo četrtino. In da bo tako ona zavezanka za davek. A ni tako po ZKP-ju (Zdrava Kmečka Pamet)?

In le preko notarja, da pripravi (to ni več toliko po ZKPju).

Sem upala, da bo vsaj kje možnost kakšne elektronske oddaje obrazca, ker sem v enem članku zasledila, da naj bi bilo možno in se potem pri notarju le overi ali deponira ali nekaj ... in da je potem strošek nižji. Kdo kaj ve o tem?
Ja, po ZKP je tudi zame tako, ampak kot pravi zakon, pa ne. Zavezanec za davek bo uživalec samo v primeru, ko gre za celo hišo oz. nepremičnino. In res ne najdem logičnega odgovora, zakaj tako in kaj ima to sploh zveze.
Torej vam ostane, da mama svojo polovico prepiše na vaju in ji vidva dasta služnost za vso hišo, potem bo zavezanka za davek ona in bo kot rezidenčna nepremičnina obdavčena nižje.
Default avatar

mira30

Ali je kdo že poskušal urejati služnostno pravico za mladoletnega otroka? Ali veste, da je treba v tem primeru pridobiti odločbo centra za socialno delo, po drugi strani pa mi zaenkrat noben notar ni želel vpisati služnostne pravice?