Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javna tribuna: Vse sladke plati stevie

Javna tribuna: Vse sladke plati stevie

Je možno sladkanje brez slabe vesti? Seveda! Sladkor enostavno nadomestimo z naravnim rastlinskim sladilom, s stevio. Peka s stevio sicer zahteva nekaj spretnosti in predznanja, vendar, ko se pobliže spoznate z njeno naravo je možno prav vse.
Več o praktični uporabi stevie[/url] v vsakdanu v današnji javni tribuni.

Na vaša vprašanja bo odgovarjala Lucija Šušteršič Grah iz Hiše zdravja, ki ima pri peki in ustvarjanju s stevio številne izkušnje.

Vabljeni k sodelovanju.

sladka koreninica je tudi super nadomestilo sladkorja, pa kar je najbolj super pri tem, je to da jo lahko čisto sami nabiramo.

____________________ [b]404 Not Found[/b] [i]nginx/1.6.2[/i]

Stevie ne poznam, vem pa, da se je veliko govorilo o negativnih učinkih aspartama. Ima stevia razen dobrih tudi kaj škodljivih učinkov, se komu specifično odsvetuje (ljudem s kakšno specifično boleznijo, malim otrokom,…)?

Lepo pozdravljeni,
seveda je tudi to odlično nadomestilo sladkorja, vendar se bomo danes posvetili kar čisti steviji. Ste jo že preizkusili?

Lp, Lucija Š. G.

Stevia nima škodljivih učinkov, če se uživa v normalnih količinah. Zmernost velja pri vseh živilih. Ima širok spekter uporabe in je primerna tako za diabetike, otroke, itd. Zaradi antibakterijskih lastnosti je celo zelo primerna za otroke, saj ne povzroča kariesa.

Lp,Lucija Š. G.

Tudi jaz ne poznam stevie, je primerna za diabetike? Imate kakšen recept sedaj za praznike, ki bi bil primeren tudi za sladkornega bolnika?
Hvala že vnaprej.

aja? resnično se lahko nabira tudi pri nas, raste pri nas?

ali se stevia nahaja tudi kje drugje v katerih drugih proizvodih?

Seveda je stevia primerna tudi za diabetike. Paziti morate le, da pri nakupu natančbno preberete deklaracijo in izberete 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čisto stevio. Le ta zagotavlja vse lastnosti in je primerna za diabetike. S stevio lahko pripravljate raznovrstne sladice, nekoliko več pozornosti je potrbno le pri kvašenih pecivih in nekaterih vrstah biskvita. Brezplačno knjižico receptov za peko z NOW Better Stevio lahko naročite v Hiši zdravja na telefonski številki 080 8012. Z veseljem vam jih bomo posredovali. Če pa vas zanima kak prav poseben ga lahko objavimo tudi ti.

Lep dan želim,

Lucija Š. G.

aja? resnično se lahko nabira tudi pri nas, raste pri nas?

ali se stevia nahaja tudi kje drugje v katerih drugih proizvodih?[/quote]

Stevia lahko raste tudi pri nas, da. Vendar res ne vem, če jo kje gojijo z namenom pridelave. JAz osebno jo imam recimo v lončku na okenski polici 🙂 in uspeva v vseh letnih časih. Stevio lahko zadnje čase zasledite tudi v pijačah in nekaterih pekovskih izdelkih. Stevia je sestavina tudi številnih zobnih past 🙂

Lp,Lucija Š. G.

aja? resnično se lahko nabira tudi pri nas, raste pri nas?

ali se stevia nahaja tudi kje drugje v katerih drugih proizvodih?[/quote]

Stevia lahko raste tudi pri nas, da. Vendar res ne vem, če jo kje gojijo z namenom pridelave. JAz osebno jo imam recimo v lončku na okenski polici 🙂 in uspeva v vseh letnih časih. Stevio lahko zadnje čase zasledite tudi v pijačah in nekaterih pekovskih izdelkih. Stevia je sestavina tudi številnih zobnih past 🙂

Lp,Lucija Š. G.[/quote]

ja raste, če jo vzgajamo. to mi je nekako razumljivo. kaj pa tako prosto v naravi se jo kje najde pri nas, recimo, da bi jo nabirali kot čemaž. seveda v veliko manjših količinah, ker čemaža je pri nas povsod veliko. si predstavljam, da stevie pač ne, če sploh je.

a čokolada s stevio že obstaja 🙂

Pozdravljeni!

Kako to mislite zobnih past? Če prav razumem je sladilo?

Stevia lahko raste tudi pri nas, da. Vendar res ne vem, če jo kje gojijo z namenom pridelave. JAz osebno jo imam recimo v lončku na okenski polici 🙂 in uspeva v vseh letnih časih. Stevio lahko zadnje čase zasledite tudi v pijačah in nekaterih pekovskih izdelkih. Stevia je sestavina tudi številnih zobnih past 🙂

Lp,Lucija Š. G.[/quote]

ja raste, če jo vzgajamo. to mi je nekako razumljivo. kaj pa tako prosto v naravi se jo kje najde pri nas, recimo, da bi jo nabirali kot čemaž. seveda v veliko manjših količinah, ker čemaža je pri nas povsod veliko. si predstavljam, da stevie pač ne, če sploh je.

a čokolada s stevio že obstaja :-)[/quote]

Žal stevie v naravi pri nas ne boste našli. Obstaja pa tudi čokolada s stevio, mislim, da gre za znamko Dorina…

Lp,Lucija Š. G.

Drži! Stevia je sladilo, vendar povsem naravno in ima antibakterijski učinek, ne povzroča kariesa. V zobne paste jo dodajajo ravno zaradi tega učinka ter seveda zaradi boljšega okusa same paste.
Zobno pasto s stevio lahko pripravite tudi sami doma 🙂 Uporabite kokosovo olje, sodo bikarbono, nekaj kapljiv eteričnega olja po okusu ter ščepec stevie. Priporočam!

Lp,Lucija Š. G.

Velja! Poskusim!

Kakšen okus pa ima Stevia? Ali ima pookus?

Za pokušino vam predstavljamo recept za praznične piškote z NOW Better Stevio:

PRAZNIČNI PIŠKOTI
Sestavine:
300g pirine moke
250g sladkorja 1 žličko in pol NOW Better Stevie
150g ovsenih kosmičev
30g sezamovih semen
60g jabolčnih krhljev
1 čajna žlička pecilnega praška
1 ščep soli
250 ml vroče vode
50 ml rastlinskega olja
2 žlici ruma
1 jajce

V skledo presejmo moko, pecilni prašek, stevio in sol. Ovsene kosmiče zmeljemo ali nasekljamo in prelijemo z vročo vodo. Ko nabreknejo jih dodamo v skledo s suhimi sestavinami, kamor vmešamo še olje, rum, sezam, jajce ter drobno narezane krhlje. Dobro premešamo in pustimo počivati eno uro.
Za lažje oblikovanje piškotov najprej omočimo roke. Iz sklede zajemamo po eno veliko žlico mase in jo oblikujemo v kroglico. Rahlo jo sploščimo in položimo na pekač, obložen s papirjem za peko. Piškote v pečici pečemo 15-20 minut na 180 stopinjah celzija.
Zgornje sladice so najokusnejše v dobri družbi, ob čaju in kavi…s stevio, seveda .

+ Prednosti stevie (velja le za 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} stevio):
• vsebuje 0 kalorij, 0 maščob, 0 beljakovin, 0 ogljikovih hidratov
• glikemični indeks (GI) 0, ne povečuje želje po sladkem
• napitki in sladice s stevio niso »lepljivi«
• primerna je za diabetike, za zniževanje telesne teže ter preprečevanje kandide

Stevia je zeloooo, zelo sladka. Mnogi potožijo, da je presladka… Ampak problem ni v sami steviji, ampak v doziranju. Izdelku NOW Better Stevia je priložena merica. 1 merica = 1 čajna žlička, tako z odmerki ni težav.

Stevia ima poln spekter sladkosti od sladkorja se razlikuje le, da ne pušča lepljivega občutka. Vse ostalo pa je stvar okusa. V pecivih skoraj ne morete ugotoviti ali so pripravljena s sladkorjem ali stevio.

Ljubitelji kave in mlečnih napitkov pa sem in tja potožijo, da jim morda na jeziku pusti rahel kovinski priokus.
Po mojih izkušnjah….. Stevia se odlično poda v vse pijače na osnovi vode, na moje brbočnčice pa absolutno ne paše v kavo z mlekom.

Še kakšna izkušnja poznavalcev in okuševalcev?

Lp,Lucija Š. G.

Kupila sem stevio v tabletkah od Špara, njihova znamka. Kava, ki sem jo z njo “slakdala” pa je bila čisto neužitna, namreč zelo kisla. Zanima me, ali je to lastnost stevie, da potegne na kislo, ali je bila stevia pokvarjena (rok uporabe pa še več kot 1 leto). Kavo sem uporabila pač tisto, kot vsakič- Barcafe. Hvala za odgovor.

Sama, čista stevia nikakor ne more potegniti na kisel priokus. Zelo verjetno niste kupili čiste stevie. Na trgu je namreč ogromno izdelkov, ki sicer vsebujejo stevio in tako tudi prevzamejo ime, vendar je v takih mešanicah več kot 90 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} polnil.

Uživajte v kavi in uporabite NOW Better Stevio 🙂 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} čista stevia 🙂

Lp,Lucija Š. G.

Zaključujemo današnjo javno tribuno. Hvala vsem sodelujočim in Luciji Šušteršič Grah za podane odgovore.

Lep dan vsem skupaj!

Hvala vsem za sodelovanje, za vsa nadaljna vprašanja in dileme pri peki smo vam na voljo na spletni strani http://www.hisa-zdravja.si hkrati pa naj vas povabim tudi k nagradni igri, kjer se lahko pomerite v peki z NOW Better Stevio in si prislužite praktični mešalnik Gorenje.

http://hisa-zdravja.si/nagradna_igra/

Lucija Š. G.

New Report

Close