Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek “Neverniki”, kako razložite otrokom?

“Neverniki”, kako razložite otrokom?

Zanima me, kako tisti, ki niste kristjani, razložite te trapaste simbole svojim otrokom? Se peljem s štiriletnim sinom, pa me vpraša Mamica, zakaj pa je tisti stric tam gori (križ z Jezusom)? Pojma nisem imela kaj naj rečem, pa sem odložila s tem, da se bova kasneje pogovorila o tem.

Povej tako kot misliš ti. Če misliš, da je to križan Jezus, mu povej to. Če misliš, da Jezus ni obstajal, mu povej, da legenda govori…. in da ji eni verjamejo ti, ne.

Jaz menim, da to spada h splošni razgledanosti in tudi jaz, ki ne verujem v boga, vem zakaj je tam jezus na križu. Tako razložim tudi otroku, ne grem pa v detajle.

Tudi pri nas je danes nosil milkavž, čeprav noben od nas ni niti krščen, pač gre za ohranjanje tradicije in moja otroka to vesta.

nova
Uredništvo priporoča

Sicer je očitna provokacija, pa vendarle.
Biti nevernik ne pomeni biti nerazgledan. Sama verjetno veš, kaj pomeni simbol Kristusa na križu velikemu številu ljudi. Popolnoma enako bi bilo, če bi te otrok vprašal, kdo je tisti debeli smehljajoči se sedeči možicelj.
Te stvari je treba poznati in jih otrokom razložiti. Zato ti svetujem, da si prebereš kakšno poenostavljeno verzijo Svetega pisma in se podučiš o zgodbah, legendah in osebnostih iz krščanskega sveta.

Da je to pač ena povest v katero nekateri ljudje zelo zelo zelo verjamejo … in so si okoli tega zgradili življenje…v preteklosti pa so v imenu te povesti delali marsikatera grda dejanja.

Torej naj štiriletniku rečem, da naj bi bil en, ki naj bi ga zaradi tega in tega z žeblji pribili na križ?

Ne…reči, da je pač to ena zgoba, ki se je zgodila v zgodovini…saj konec koncev niso samo njega na križ pribili.. so jih več, in to vsaki dan…

D ata je pač nekaj posebnega in ljudje vanj verujejo…

mi rečemo da je iz ene pravljice za odrasle. A odrasli tudi pravljice poslušate? Ja nekateri jih. Ponavadi se je tako končalo.
Ko sem bil sam prvič v cerkvi sem mamo vprašal zakaj je toliko Sandokanov – če se spomnete sandokana. Jebiga sem bil partijsko dete in tudi sam nisem vedel za kaj gre.

Kolikor govorijo zgodovinska dejstva, obsojencev niso pribijali z žeblji na križ, pač pa so jih tja privezali. Sicer pa, beri, ženska, izobražuj se. Če imaš znatiželjnega otroka, te bo vprašal še marsikaj, ne samo tega.

Da eni ljudje verjamejo, da je enkrat obstajal en človek, ki naj bi naredil nekaj slabega in so ga obsodili na smrt. To vse naj bi bilo narejeno po krivici, ker legenda pravi, da je ta človek bil dober. Sedaj ta človek pomeni dosti enim ljudem, ker verjamejo, da je umrl za človeštvo… Ampak bi mu povedala, da je to samo legenda, in nič več. Nekaj takega kot Kralj Matjaž ali pa Rdeča kapica.

Ja, pismo rosno, povej otroku zgodbo, tako kot se je res zgodilo!
Saj obstajajo dokazi, da je Jezus resnično živel in zares so ga križali.

Ali pa mu povej tole zgodbico:

Je bil en papagaj, ki je znal govoriti. Ko je šel gospodar v službo, je papagaj obrnil telefon in naročil 100kg premoga. Ko se je gazda vrnil, je presenečeno videl premog poklical na podjetje in ga vrnil.
Naslednji dan je šel gazda spet v službo, papagaj je pa spet obrnil telefon in naročil 500kg premoga. Gazda je spet presenečeno našel doma premog in ga spet vrnil nazaj.
Tretji dan je šel gazda spet v službo, papagaj pa je naročil tono premoga. Ko se je gazda vrnil domov, je spet našel premog in ga vrnil nazaj.
No, pa se mu je zdelo vse skupaj malo čudno in je četrti dan ostal doma in se skril. Papagaj je mislil, da je šel gazda v službo, obrnil telefon in naročil dve toni premoga. Takrat je gazda skočil iz svojega skrivališča, zgrabil papagaja, ga pribil na zid in mu zabičal, da bo za kazen takole visel tri dni!
Pa visi papagaj na zidu in na nasprotni steni vidi Kristusa na križu. Pa ga gleda in gleda in pobara: ti, stari, kako dolgo pa ti že visiš?
Jah, tam ene 2.000 let, reče Kristus.
Uuuuu, mater, koliko premoga si pa ti naročil?!

Otroku skušam pomagati, da me čimbolj sprašuje. Da vidim, kaj jo točno zanima.
Važna je dobra komunikacija. Da otroku pomagamo, da čimbolje govori.

http://zarekupanja.com/

Še eno vprašanje za nevernike.

Kako razložite svojim otrokom Sv. Miklavža in zakaj oni ne dobijo daril?

Ha, ha, veliiiiiko lažje kot vi verniki brezmadežno spočetje 🙂

Pac reci otroku, da so to trapasti simboli. Bo ravno tok razgledan kot ti, ko odraste.
Mogoce boste planili po meni ampak ena odrasla oseba, ki ze ima otroke vprasa kako naj razlozi otroku te trapaste simbole. Ce bi tebe splosno izobrazili bi vedela, da to ni nekaj trapastega ampak del ene vere, ki prevladuje pri nas.

Poveš, da je to simbol krščanske vere, če sprašuje naprej, poveš, kaj kristjani verujejo. Mirno, strpnp, dokler ga zanima. Lahko pa poveš tudi, da vi niste kristjani.

Aha, torej naj omenim tudi pedofilijo, umore in vse podobno kar sodi k katoliški cerkvi?

To je J.K.. ki je bil sicer dober človek, pa se je zameril tistim, ki so vladali in so ga tako kaznovali. Tak način je bil takrak običajen . In zaradi dobrih del, ga mnogi ljudje danes imajo zelo radi.

tako nekako sem jaz napletla svojemu še ne štiri leta staremu sinu. In ima povsem zdrav odnos do zgodovine in vere še danes.

meni se ni zdelo težko, ravno zato, ker sem to gledala iz čisto zgodovinskega vidika( nisem vernica)

Delate probleme, kjer jih ni. Celo sv. pismo je zbirka enih najboljših zgodb nasploh. Razloži jih kot razlagaš vse druge zgodbe. S tem otrok ne moreš zastrupit, lahko jim pa prihraniš marsikatero zadrego pozneje v življenju. Tudi če ne verjameš, je vpliv na kulturo in na nas tako velik, da se temu ne da izogniti. Kaj je najslabše, kar se mu lahko zgodi… So še hujše stvari, kot če postane veren, če se tega bojiš.

Politicians should be replaced like diapers, often for the same reason Mark Twain

Rečeš, da je to ena pojava iz neke grozlijve povesti, kjer so se z žeblji natikali.

Aha, torej naj omenim tudi pedofilijo, umore in vse podobno kar sodi k katoliški cerkvi?[/quote]

Ce menis, da je to glavno kar mora vedeti in ce menis, da je to tematika za 4 letnika potem ja, vsekakor. Jaz menim, da so pri krscanski veri druge zadeve bolj pomembne, ko vero razlagas malemu otroku in temu primerno tudi razlagam. Mu znam razlozit tudi druge vere in mu pri nobeni veri ne bom rekla, da so to neke neumnosti, ki tam visijo.

Zakaj tako histerično norite s temi predali: verno / neverno…ko to s tem nima čisto nič?

Se strinjam z večino odgovorov, neverjetno žalostno (da ne rečem kaj bolj žaljivega) je, da sprašuješ kako naj komuniciraš z otrokom? Otrok marsikaj povleče iz tvojih odgovorov, reakcij, in ker je ta ‘gospod na križu’ tisti o katerem, če si le končala OŠ to vešk, ker ste sigurno kdaj pa kdaj kakšno rekli o tem tudi v šoli, in je tako stvar osnovne razgledanosti, zato razloži svojem otroku točno to, kar o tem veš in kar o tem misliš.

Če se boš izogibala temu ali onemu še ne pomeni, da tvoj otrok ne bo nikoli prišel v stik ‘s temi trapastimi’ simboli….

Obdarovanje v tem času pa sploh ni povezano z vero, že vsaj 20 let ali več ne. Ti dobri možje so le simbol recimo dobrote, tradicije, s katerim se medsebojno obdarujemo, ker smo drug drugemu hvaležni za leto ki je za nami, in leto ki je pred nami.

To, da nisem kristjan, še ne pomeni, da sem umsko zaostala.

Kako pa razložiš otroku, zakaj ima mimoidoča ženska čez obraz črno ruto? Saj se mora vsak starš kdaj pa kdaj srečat s tem, da otroku razlaga o veroizpovedi, ki ni njegova. Ipak ne obstajamo samo kristjani in ateisti.

Jaz sicer svojega otroka vzgajam predvsem tako, da kot odrasel ne bo govoril o “trapastih simbolih”. V duhu strpnosti torej, da ne bo enkrat tak kot ti.

Ni odgovor na tvoje vprašanje, se je pa moja prva razlaga o Jezusu začela iz te čudovite pesmico iz knjige KDO JE JEZUS?


SEM JEZUS, SIN BOŽJI,
in rad bi da veš, da iz Svetega pisma veliko izveš.
Poslal me je Oče, da kažem ti pot,
ker Bogu je ljuba, ji sledi povsod.
Kot majhen dojenček na svet sem prišel.
Za vsak rojstni dan eno leto prištel.
Kot Božji edini otrok sem prišel
z nebes vam pokazat ljubezni odmev.
Ni dosti zapisov, ki so ti v pomoč,
če rad bi izvedel kdo bil sem nekoč.
V nekaj pogledih sem bil kot ostali.
Sem mislil, igral se kot vsi drugi mali.
Čas je mineval, sem rasti hitel.
Ljubezen sem Božjo in bližnjih imel.
Sem z leti odrasel iz fanta v moža,
vsak je dogodek bil v rokah Boga.
Zgodbe sem pravil ljudem jaz prav rad.
Od blizu in daleč me šli so iskat.
Kamor sem vodil jih, so mi sledili.
Mojih besed so se vedno veselili.
Dolgo sem hodil, ko sem potoval,
zato sem utrujen večkrat zaspal.
Nekoč nisem mogel ležišča čakati,
kar na dnu čolna sem moral zaspati.
Za družbo izbral sem si dvanajst ljudi,
na kopnem in morju so z mano bili.
Moji prijatelji ste tudi vi,
če vlada ljubezen med vami, ljudmi.
Rad jedel sem ribe in kruh kakor vsi.
Skrbel sem, da lačni ljudje niso b’li.
Zato se ne boj za obleko in hrano.
Moj Oče skrbi,da vse to ti bo dano.
Čustva enaka imel sem kot ti.
Res veselim se vseh svojih ljudi.
Sem vse, ki lagali so, jezno oštel.
Sem jokal, ko v grob je prijatelj odšel.
Sem molil k Očetu v dobrem in zlem.
On je prisluhnil vsem mojih skrbem.
Ko molil boš k Bogu daj v mojem imenu.
Njegova in moja ljubezen sta eno.
Umrl sem na križu, da zdaj vsak živi.
To vedi, da Bog lahko vse odpusti.
Dan, ko umrl sem, je žalosten bil.
A Bog me v življenje je spet obudil.
Prav ves čas svetim ti z nežjo lučjo.
Z mano res varen si noč za nočjo.
Včasih pa močno kot sonce žarim,
z večno ljubeznijo svet razsvetlim.
Če ti si pri volji, pa sledi le mi.
Sveti kot luč, da boš vodil ljudi.
Pokaži, da Božje ljubezni ne zmanjka.
Novico oznanjaj, to kar brez prestanka – to sem pa ravnokar naredila :-)))

Aha, torej naj omenim tudi pedofilijo, umore in vse podobno kar sodi k katoliški cerkvi?[/quote]

Ja, seveda mu pomeni. Pa ne pozabi povedati, da se 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vseh spolnih zlorab zgodi v družini (oče, novi partner mamice), da bo hči prirpavljena na grozote. potem pa povej, da je tudi med tistimi 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ostalih splonih zlorab kakšen 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zlorab s strani duhovnikov. Da boš vsaj verodostojna.

New Report

Close