Med.Over.Net

Pediatrija

Hripav glas in kašelj

Default avatar

zapi

Pozdravljena g. Tanč,

imam vprašanje glede mojega šestletnika, ki ima od petka hripav glas, od nedelje pa poleg tega moker kašelj. Kašelj je še posebno močan zjutraj, ko vstane (mu je uspelo tudi izpljuniti "gnojček"), ko pride iz vrtca ne kašlja velikokrat, ponoči do današnjega večera ni kašljov. Otrok ne smrka, nima vročine, dobro razpoložen, ima normalni apetit, tudi pri pitju je priden, no saj doma. Z vlažilcem vlažimo prostor, 2x do 3x mu dajem prospan, popije kar nekaj čaja. Zanima me, koliko časa lahko pričakujem moker kašelj? Je možno, da je posledično moker kašelj od hripavega glasu (mi je frajer pridno pred tem tri, dni jedel sladoled)? Otrok hodi v vrtec, bi moral biti doma? Kakšno je lahko nadaljevanje, doma imamo še enoletnika, ki ponavadi kar hitro pobere viruse od večjega. Kaj še lahko storim, da mu pomagam? Je potrebno v tem primeru do pediatra?

Hvala vam za odgovor.

Lep pozdrav.
Default avatar

Tanč

Najpogostejši znaki prehladnih obolenj so smrkanje, kihanje, hripavost, kašelj (običajno sprva dražeč ali lajajoč, nato sočen). Kašelj po preboleli prehladni virozi lahko traja več tednov. pomembno je, da se po 7 ali 10 dneh ne začne slabšati, stonjevati, pojavljati v napadih. Če otrok kašlja pri spremembi temeprature (pride od zunaj not), pri telesni aktivnosti in zvečer, ko se uleže, je to običajen kašelj po prehladnem obolenju in bo minil sam od sebe v nekaj tednih.
Moker kašelj je čistilec pljuč in če ne bi kašljal, bi sluz zastala v pljučih. To bi pa res bil problem.
Ali gre otrok v vrtec ali ne, se odločate po njegovem splođnem stanju. Če kašlja vsakih nekaj minut in je videti utrujen, počiva, potem naj bo doma. Če pokašlja le nekajkrat dnevno, pa to ni potrebno, saj bo tako kašljal še več dni/tednov.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar

zapi

Pozdravljena ga. Tanč,

pri nas kašelj traja že 14 dni, včeraj smo bili pri pediatru, ki je rekel da so pljuča čista, grlo ok, ušesa ok, kašelj je zjutraj nekajkrat suh, potem postane moker in fant izkašljuje gnojček (zeleno rumene barve), ko se to zjutraj umiri, se popoldne začne suh kašelj. Vročine v tem času ni imel, dobro razpoložen, veliko pije in normalno je, veliko je imel tudi izcedka iz nosu, ki pa se je sedaj nekako pomirilo. Rečeno je bilo, da gre virusna okužba (isto prehlajena jaz in mož, sestrca ima uneto uho in antibiotik) proti koncu, mene pa moti ta suhi kašelj, ki je prav nadležen. Zanima me zakaj iz mokrega kašlja v suh kašelj? Kdaj ponovno peljati otroka k pediatru? Skrbi me ker je lasnki december kašlov tudi kar nekaj časa, potem pa je bila na koncu pljučnica. Res, da je bil kašelj nekoliko drugačen in ne moker,

Hvala in lp.
Default avatar

Tanč

Kašelj je posledica poškodbe sluznice dihal in dokler le-ta ni povsem pozdravljena, lahko povzroča kašelj. najprej suh, nato produktiven, lahko spet suh. Potek kašlja je lahko tudi drugačen, odvisen od virusa, ki je povzročil okužbo dihal.
Kašelj ne povzroča pljučnice! Pljučnica je ali takoj pljučnica (se ne razvije iz prehlada) ali pa je zaplet okužbe, kašelj pa pri tem (razen tega, da je vedno hujši in je to pomemben podatek) ni vzrok pljučnice.
Če otrok kašlja vsak dan huje, v napadih, je potrebno k zdravniku.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

zapi

Pozdravljena ga. Tanč,

ponovno se obračam na vas. Sedaj imamo po 14 dneh mokrega kašlja že skoraj teden dni suhega dražečega. Najhuje je zjutraj in zvečer, vmes ima naprimer parkat napade suhega kašlja po par minut. Da bi zvečer mogoče bolje spal, smo mu dali panatus, po katerem pa imam občutek, da ga še bolj draži. Drugih znakov nima, mogoče malo zabasan nos brez sluzi. Kaj naj storimo? Je to bronhitis? Kot sem omenila smo bili v soboto pri pediatru, je bilo vse ok, pluča čista, rečeno je bilo da se zadeva končuje, toda takrat je bil nekako še produktiven kašelj, sedaj je vsak dan dražeč kašelj. Prosim za nasvet.

Hvala in lep pozdrav.
Default avatar

Tanč

O (ne)zdravljenju kašlja, pomenu kašlja pri prehladnih obolenjih, je na tem forumu napisanega ogromno.
Kašelj je posledica poškodbe sluznice dihal zaradi delovanja virusa. Tudi če se npr. globlje opraskamo, se bo rana celila vsaj en teden, pa še potem bo ta predel občutljiv in ne povsem zdrav. Enako je s sluznico dihal. Je poškodovana od vnetja, zato nas draži na kašelj. Je čistilec dihal, brez katerega bi umrli.
Je tudi znak, ki govori o stanjudihal. Torej, če otrok kašlja vedno bolj, v napadih, pri tem pa ima znake težkega dihanja s stokanjem pri izdihu, ima vročino, je utrujen, samo počiva in je na spoh videti slabo, je to znak, da je nujno potrbno k zdravniku.
Drugi kašlji se pozdravijo sami, v tednu, dveh ali pa po 4-6, pri nekaterih virozah. Skrbite za primerno vlažnost (suh in pretopel zrak v naših presušenih, z radiatorji ogrevanih stanovanjih, je za dihala strup!). Dvignite vzglavje, prezračite spalni prostor, zaprite radiator, napravite kakšno inhalacijo, na prsni koš dajte pogreto brisačko, otrok naj pred spanjempoje žličko medu in popije topel čaj.
Če pa ima katerega od zgoraj naštetih znakov, boste jutri odšli na pregled.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

zapi

Zahvaljujem se vam za odgovor. Otrok nima nobenega znaka od zgoraj naštetih, toda kljub temu smo odšli do pediatrinje. Rekla je da sliši malo piskanja, kisik se je gibal med 94 -99% (mi ni jasno), dali so mu inhalacije in ventolin, ter za domov na 4 ure ventolin tri vdihe, jutri pa ima kontrolo. Je res potrebno zato, ker je slišati malo piskanja ventolin? Je čisto normalno razpoložen, kar je moteče je samo kašelj. Mož je rekel, da je spraševala, če je kdaj imel bronhitis, imel ga je ko je bil star leto in pol, ter če je alergik (ima alergijo na cvetenje trav in žit). To je bilo vse, nič rečeno, zelo nezgovorno. Ne vem kaj naj pričakujem jutri na kontroli.

Šeenkrat hvala za vse nasvete, ki mi jih (nam jih) dajete. Res ste super, želim si da bi moj otrok imel tako pediatrinjo.

Lep pozdrav.
Default avatar

Tanč

Za vsako piskanje Ventolin ni potreben, saj ni vedno hiperreaktivnost dihal kriva za tisto, kar slišimo kot piskanje. Zelo pogosto je krivec piskanja zalepljena sluz na dihalnih potem (ki sicer povzroči podobno zoženje dihal kot npr. astma, pri katgeri je Ventolin seveda nujno potreben, če gre za poslabšanje). Zato naj bi zdravnik znal razločiti ali gre za piskanje zaradi sluzi ali za piskanje zaradi zožitve dihal pri astmi in le v zadnjem primeru je zdravljenje z ventolinom upravičeno. Pri prvem pa sluz ovlažimo (inhalacije fiziološke), sluz postane bolj tekoča, otrok izkašlja , sluz se premakne in piskanje ne slišimo več. V tem primeru Ventolin ni potreben.
Ampak! Nisem ga pregledala, nisem videla ali ima morda znake obstrukcije (ugrezanje, dihanje s trebuhom), nisem slišala piskanja. Samo predvidevam. Vsekakor, če otrok ugreza jamico pod vratom, diha s trebuhom, ugreza medrebrne prostore, dajte ventolin do kontrole.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

zapi

Bili smo na kontroli, bila druga pediatrinja, vse je bilo ok, je pač kašelj ki je značiln za zimo (zelo malo popiska), tako je bilo rečeno. Naročeno pa je bilo, da naj uporabljamo dva dni ventolin na 4 ure, dva dni na 6 ur in dva dni na 8 ur, a je to smislno? (tri vdihe).Danes se mu je ponovno spremenil kašelj iz suhega v mokrega, izkašljuje rumenkast gnojček. Pije veliko čaja, ima dvignjeno vzglavje, vlažilec zraka v sobi,.... Kaj ventolin? Je sedaj produktiven kašekj dobr znak? Naj delamo inhalacije?

Hvala in lp
Default avatar

Tanč

Ventolin ukinjamo postopno, najprej ga predpišemo na 4 ure, nato na 6 ure in nato ga lahko ukinemo. Ker Ventolin ni zdravilo za kašelj in ker ni bilo ugotovljene obstrukcije (piskanja zaradi zožitve dihalnih poti), ne izgleda, da bi ga otrok potreboval.
Vlažne inhalacije razredčijo sluz in otrok jo lažje izloči.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

zapi

Pozdravljena ga. Tanč, našemu fantu se je s pomočjo inhalacij po enem mesecu pomiril kašelj, končno. Me pa sedaj zanima nekaj drugega in sicer glede enoletne hčerke, ki že peti večer kašlja. Sicer je vse ok, tudi smrka ne, ni prehlajena, le da v ležečem položaju kašlja, zvečer ponvavadi po eni uri zakašlja, kot da bi imela cmok v grlu, čez noč se to dogaja 3-4x po par kašljev, na jogiju je vedno flek sline. Čez dan ne kašlja pogosto, temveč ko se ji kaj zatakne, če gleda lučko, mogoče petkrat na dan. Ko gremo na sprehod, v budnem stanju ne kašlja, ko zaspi v istem položaju začne kašljat, sicer ni to zelo hud kašelj (npr. petkrat zakašlja potem spi naprej). Je to lahko povezano z zobmi, kajti pred nekaj časa sta ji prišla na dan oba spodnja kočnika, sedaj pa kukata zgornja (eden ima eno šičko, drugi tri). Hvala vam za vaše mnenje.
Lep pozdrav.
Default avatar

Tanč

Z izraščanjem zob je kašelj malo verjetno povezan, če ne gre za prebolelo prehladno bolezen, bi morda iskali v smeri refluksa, ki znano povzroča suh kašelj zaradi draženja kisle vsebine in najpogosteje v ležečem položaju.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

zapi

Hala vam za tako hitr odgovor. Mislila sem, ker ima toliko sline, da bi se ji slina zaletela, ko kašlja se sliši, da ima nekaj v grlu. Ali se refluks lahko pojavi kar naenkrat, do sedaj nismo imeli nobenih problemov, mogoče kdaj bruhne pri obroku, kar je pa kriva mami, ker da šeeno žličko, ali pa ko si tlači vse prste v usta, to počne pogosto. prehlajena ni bila nič, tudi do danes ni nič smrkala in je čisto ok, samo ta kašelj me moti.
Lep pozdrav.
Default avatar

Tanč

Malo verjetno je, da bi slina sama povzročala kašelj. Če gledamo otroke, ki se močno slinijo in predvidevamo, da ima več sline, kot je običajno, ne kašljajo, pač pa jim slina kar teče iz ust, ker je ne požirajo.
Če se bi kašelj stopnjeval, se posvetujte z otrokovo pediatrinjo.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

raccka

Spoštovani.

Tudi moj sin (17 mesecev) je začel suho kašljati ob spremljajoči 3-dnevni vročini (max. do 39,1). Včeraj vročine ni več imel, je pa zvečer in potem danes zjutraj (ponoči je spal) začel bolj in pogosteje kašljati, večinoma suho, na trenutke tudi sočno. Ker še ne govori, sem ga zaradi hripavega joka, ki se je ravno tako pojavil včeraj zvečer, peljala k pediatru, ki je potrdil čista pljuča, a vnete oz. natečene glasilke. Sin je dobil injekcijo v ritko (za širitev dihalnih poti - takšen je bil odgovor pediatra na to, kaj je v brizgi) in Flixotide 3 x na dan po 4 vpihe (ga imamo doma, ker naj bi pred dvema mesecema imel bronhitis).

Se vam zdi to smiselno? Zjutraj sem mu sicer že dala 4 vpihe, moram s tem nadaljevati ali bo hripavost izvenela sama od sebe oz. brez Flixotida?

Najlepša hvala za odgovor.

raccka
Default avatar

Tanč

Verjetno je v injekciji dobil kortikosteroid, v strokovnih smernicah pa za hripavost ali za laringitis ni inhalacijskega kortikosteroida (Flixotide).
Če je kašelj sočen, potrebuje le primeren prostor (dovolj vlage, ne pretoplo), dvignjeno vzglavje in čiščenje dihalnih poti.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

raccka

Tanč je napisal/a:

Kašelj je suh, nikakor se ne izkašlja in kašlja vedno pogosteje (če 5 minut ne kašlja, je že dolga doba), hripavosti pa ne slišim več. Hudo mi je gledati, kako zelo kašlja, ker mu ne znam pomagati. :( Jutri greva spet k pediatru, ker me je strah vikenda.

Najlepša hvala! :)

raccka
Default avatar

Tinchy7

Pozdravljena ga. Tanč.
Imam 3,5 letnika, ki je zdaj že 14 dni hripav, pa malo smrkav. Drugače pa počutje v redu, vse ok. Danes ponoči pa je začel še pokašljevati kot kakšen ata. Tak lajajoč kašelj. Sva bila pri izbranemu pediatru, kjer je še videl vozličke na koncu jezika. Predpisal mu je pol vrečke Nexium prašek 10mg na dan in rekel naj mu damo plenice med noge in privežemo k postelji, da bo pri miru in vzdignemo vzglavnik. Čez 14 dni pa naj sporočimo, če je prašek pomagal ali se lotimo česa drugega. Mogoče mu želodčna kislina povzroča hripavost. Poslal ga ni pa v noben laboratorij. Ali se je pediater pravilno odločil, da mu je dal ta prašek? Ali naj poiščem drugo mnenje kje drugje? Ker me že zelo skrbijo te odločitve našega pediatra, ker moj sin je že od novega leta skozi kaj bolan.
Že vnaprej se vam zahvaljujem za pomoč.
Lep pozdrav, Tinchy
Default avatar

Tanč

Na tak način ni mogoče potrjevati pravilnosti odločitve pediatra. Hripavost je seveda lahko tudi posledica refluksa (zatekanja kisle tekočine do grla in glasilk), bi pa ob smrkanju prej pomislili na prehladno virusno obolenje ki je začelo z laringitisom (lajajočim kašljem).
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar

Taša1

Pozdravljeni,
moj 3,5 letni sin ima že skoraj tri mesece spremenjen glas (hripav). Takrat je imel mogoče le prvi dan malce izcedka iz nosu, hripav glas pa mu je ostal. Pred mesecem dni sva bila pri pediatrinji, ki je rekla, naj inhalirava paro, eno uro pred spanjem naj ne je in naj spije veliko tekočine. Stanje se še ni izboljšalo. Res bi rada, da bi imel spet tak glas kot prej...

Sedaj se je pa pojavil še kašelj. Je lahko to kaj povezano? Včasih se mi zdi kašelj suh, včasih moker. Kašelj ga napade predvsem, ko je aktiven (teče, se igra z žogo, skače na trampolinu,...) in skoraj vsak dan ponoči. Kašelj je po večini v obliki napada. Nimam pa občutka, da bi težko dihal.

Upam, da sem napisala razumljivo.

Hvala za odgovor