Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kakorkoli obračamo, najnujnejši stroški za pogreb ne znesejo manj kot 1100 evrov

Kakorkoli obračamo, najnujnejši stroški za pogreb ne znesejo manj kot 1100 evrov

Država je z ukinitvijo pogrebnine zadala še en udarec ne samo socialno ogroženim, pač pa tudi tistim, ki ne živijo ravno na nekem minimumu, a kljub temu težko shajajo iz meseca v mesec.

Poleg tega v pogrebnih podjetjih poudarjajo, da država s 1. januarjem ukinja pravico, za katero so zavarovanci dolga leta prispevali v skupno blagajno in da morda ni odveč vprašanje, ali bo ob prenosu pravice do pogrebnine med socialne transferje morda ustrezno znižala prispevno stopnjo.

Nekaj nad petsto evrov, kolikor še znaša pogrebnina, je bilo vsakomur nadvse dobrodošla pomoč.

Za še tako skromen pogreb, z ne najdražjim vencem, aranžmajem ali žarnim šopkom, z govornikom in dvema pesmima in s fotografom na primer, je bilo treba plačati okoli 1500 evrov, ob 507,12 evra, ki jih za zdaj še prispeva država.

Torej skupno okoli dva tisoč evrov. Brez sedmine, objave osmrtnice, plačila duhovnika in maše ter še kakšnega dodatka osnovnemu pogrebu.

Od nekdaj so ljudje šparali za pogreb. In bodo pač tudi sedaj. Mi smo imeli pred krakih pogreb in je vse skupaj koštalo nekaj čez 3 jurje, pa še dva za spomenik. Pa če računam, da smo si kupili za obleči…

.imate pa še dost denarja….

Mene ne ganejo ne rituali, ki naj bi bili zapovedani ali določeni ob pogrebih in izkoriščanje pogrebnih ponudnikov, državnih ali zasebnih.

Moj pogreb in še večine od tapametnih bo samo raztros pepela – kjerkoli, po želji: na morju, v hribih, pri jeerih, skratka v naravi – pepel k pepelu, brez ceremonij, župnikov, plačlivih zadušnih maš, govorcev, žalostink, odrezanega cvetja, ki gre v nič, kupov sveč-vse to je samo za žive, mrtvemu ne koristi nič več – je samo metanje denarja stran-spomin in lepi trenutki s pokojnikom je častljivo, ne pa vse ceramonije, ki so samo razkazovanje za žive, da potem govorijo in primerjajo, kaj je kdo imel in kaj ne. Brez veze.

Samo da boste vedeli: danes pri sežigu pokojnike ne sežigajo več v njihovih oblekah, niti s krstami skupaj – zaradi ekologije, da je čimmanj emisije in postopek čimkrajši…. Tako da pri nakupu krste, ki gre v “sežig” dobro premislite. Vse na koncu računa zelo nanese. Raje darujte v dobrodelne namene, pa pomoči potrebnim, za morda lajšanje tegob umirajočim, pa za tiste, kateri res potrebujejo za časa življenja. Pa me požrite sedaj za tole zapisano.

vprašanje za “po pogovorih”.

ker k sreči teh zadev ne urejaš prav pogosto, se običajno ne znajdeš.
Me zanima, ali res ni treba krste za sežig, ker ti tega ne povedo, sama sem mislila in razumela pogrebnika, da mora biti in da brez tega ne gre.
Pa avtomatično ti zaračunajo sobo za svojce, sploh niso vprašali ali jo hočemo, je nismo rabili, šele ko smo videli račun, smo videli, da je to posebna postavka.
Pa prevoz iz Lj. v manjši kraj smo pa naročili, se mi ni zdelo, da bi žaro peljali sami.
Tako da osnovni pogreb kar nanese prek 1500.
Ko sem hotela, da je kremiranje po 4 dni od smrti, se jim spoh ni zdelo smiselno to upoštevati, se prav kontolirara in klicarila naokoli, da je bilo tako.

Glede raztrosa pepela, si pa preberi mnenje Pavla Mateja Raka, ki se ukvarja stem in je o te napisal več knjig.

tudi na meni pogrebno podjetje ne bo zaslužilo nič, ker sem podpisala, da truplo darujem za raziskovalne namene. Upam, da bo ta moja želja upoštevana, ker mi mrtvo telo ne pomeni čisto nič in grobovi samo ena odvečna stvar, ki jo je treba vzdrževat. Nikoli ne začutim tam svojcev, tudi pokojnega očeta, ki sem ga imela zelo rada ne. Se ga pa večkrat spomnim po njegovih delih, ko stopam po potih, kjer smo hodili skupaj, ko počnem to, kar je on rad počel, ko obiram drevo, ki ga je on zasadil in podobno… Meni tradicija ne pomeni toliko kot pristni občutki.

To se plačuje v okviru zdravstvenega zavarovanja! Vsako leto iz blagajne zdravstvenega zavarovanja izgine 500 mio €. Pa tega ne bodo poiskali in vrnili v blagajno!
Za pogrebnine pa gre vsako leto 10 Mio €. To, pa bodo vzeli!

Glede raztrosa pepela, si pa preberi mnenje Pavla Mateja Raka, ki se ukvarja stem in je o te napisal več knjig.

kaj pravi?

Zakaj bi bilo pomembno mnenje nekega Pavla???
Mene zanima samo moje osebno mnenje in mnenje mojih svojcev. PIKA

zelo odsvetuje.

Jaz tudi razmišljam o raztrosu (sebe) v neko reko (če je dovoljeno) ali pa se bom darovala medicincem pa se naj malo učijo na meni.

No way teh ceremonij, ki stanejo med 5-6 jurji ne prenašam.

-Ad 1) v zadnjih 7-ih letih 4x….

-Ad2) če gre za žarni pogreb, kjer prej v krsti ne bo poslovitve od pokojnika, ni potrebno krste kupovati za sežig, ..

Ad3) Nam je niso – kljub čustveni slabosti, žalosti, žalovanju, v trenutku na sedežu pred administratorjem na Žalah, smo uspeli podrobno preveriti račun in izločiti nekaj postavk, ki jih nismo naročali, niti želeli, pa so bile zraven- med drugim tudi sobe za svojce…

-Ad4) Mismo v dveh primerih žaro sami prevzeli na Žalah in sami prepepljali v vežico v drugem kraju pokopa. Brez težav – sta se pokojnika še zadnjič z nami peljala v naročju, je bil poseben občutek….

-Ad5) pokojno telo se mora vsaj 48 ur ohlajati pred kremiranjem, sploh pri rakavih bolnikih,ki so bili deležni terapij – če je pa še obdukcija, pa se malo zavleče, pa traja lahko upravičeno še 2 dni več…..Torej 4 dni je upravičeno, po predpisih. Da je čas upepelitve čimkrajši in ekološki.

Fotograf za pogreb???? Ta je pa res absurdna, zakaj bi človek potreboval to? Kar nekaj. Ta strošek lahko takoj črtaš.

-Ad 1) v zadnjih 7-ih letih 4x….

-Ad2) če gre za žarni pogreb, kjer prej v krsti ne bo poslovitve od pokojnika, ni potrebno krste kupovati za sežig, ..

Ad3) Nam je niso – kljub čustveni slabosti, žalosti, žalovanju, v trenutku na sedežu pred administratorjem na Žalah, smo uspeli podrobno preveriti račun in izločiti nekaj postavk, ki jih nismo naročali, niti želeli, pa so bile zraven- med drugim tudi sobe za svojce…

-Ad4) Mismo v dveh primerih žaro sami prevzeli na Žalah in sami prepepljali v vežico v drugem kraju pokopa. Brez težav – sta se pokojnika še zadnjič z nami peljala v naročju, je bil poseben občutek….

-Ad5) pokojno telo se mora vsaj 48 ur ohlajati pred kremiranjem, sploh pri rakavih bolnikih,ki so bili deležni terapij – če je pa še obdukcija, pa se malo zavleče, pa traja lahko upravičeno še 2 dni več…..Torej 4 dni je upravičeno, po predpisih. Da je čas upepelitve čimkrajši in ekološki.[/quote]

hvala za odgovor

Ni treba pevcev, fotografa , govornika, vse to je smešno. Pa razne drage objave po lokalnem radiu, parte – to so mašila, ki ne pomenijo nič. Dovolj je, da domači pokličejo sorodnike in prijatelje in jih osebno obvestijo o smrti in o času pogreba.
Zame je dovolj krščanski pogreb, maša. Lepo je izvesti tudi pogostitev svojcev in sorodnikov, če si lahko privoščiš. Potem pa še maša sedmi dan in trideseti dan.
Ponavadi družina grob že ima. In z raznimi bahaškimi nagrobniki in novimi cunjami za pogreb ni treba zapravljati. Vse to pa res ni pomembno.

Zgoraj ena piše, da so jim zaračunali tudi sobo za pogostitev ljudi, ki so prišli kropit. Tudi to se mi zdi nepotrebno. Greš kropit, izrečeš sožalje svojcem in prideš še na pogreb. Vse ostalo so samo nepotrebni stroški.

Cene se bodo znižale, ker ne bo več državne “subvencije”. Če bodo želeli prodajati take in drugačne pogrebne storitve, jih bodo mogli znižati.
Vse, kar je subvencionirano, je dražje. Kdaj vam bo to jasno?

vse se strinjamo, da je veliko tega brezveze, ampak ko nam kdo umre
potem, pa kr neki naročamo, najbrž, da sosedje ne bojo kaj rekl

samo začet moramo, črtat vse kar je nepotrebno, pa bo vsi bomo en za drugim ponavjal, ker nam je vseem to odveč

sam en se mora najdet pa začet

nisem sigurna, vendar se mi zdi, da na določenem pokopališču lahko izbereš samo enega ponudnika in tako imajo monopol in posledično višje cene kot bi jih imeli sicer.

nisem sigurna, vendar se mi zdi, da na določenem pokopališču lahko izbereš samo enega ponudnika in tako imajo monopol in posledično višje cene kot bi jih imeli sicer.[/quote]

Osnovne ekonomske zakonitosti, ki jih sicer Slovenci ne poznajo, pravijo, da bodo šle cene dol. Ljudje si pač dragih reči ne bodo mogli več privoščiti. Kar je prej stalo 1000 € in za kar je recimo nekdo plačal 500 € (+ 500 subvencije), bo moralo sedaj stati 500 €, drugače posel ne bo več šel.
Predstavljajte si, da bi recimo vse zdravstvene storitve plačevali. Prav vse. V trenutku bi se znižale cene. Ker pa je kao “zastonj”, so pa storitve za zavarovalnice vsak dan dražje, storitve pa vedno slabše kvalitete.

Da ne govorim o raznih Pika karticah, kuponkotih in podobnem. Vse to v osnovi viša ceno storitev in izdelkov in ne niža. Potrošnik je kao srečen, ker je nekaj prihranil, ne vidi pa, da se zaradi tega viša osnovna cena storitve ali produkta. Trgovec pač ne gre v svojo škodo. Tudi, če npr. en izdelek ponuja po dumpinški ceni (zato, da privabi potrošnika v svojo trgovino), bo pa ostalim izdelkom navil ceno.

Ukinitev vseh subvencij je dobro za nas vse. Žal tega povprečen Slovenec niti pod razno ne dojame.

Iz kje pobirate te nebuloze???? Da se upepeljuje brez krste prvič v življenju slišim, po zadnjem mrliško ogledniškem pregledu pred upepelitvijo se osnovna krsta za žaro zapečati in se je ne odpira več ter se upepeli s pokojnikom vred.

Od česa se mora “ohlajati” telo pokojnina, ki ima raka??? Tole ste tudi pobrali baba rekla – nebuloza. Telo pokojnika mora tako pred upepelitvijo kot pred klasičnim pokopom odležati vsaj 48 ur zaradi tega, da se ne dogajajo primeri klinične smrti…..kakor sem jaz seznanjena…

V časopisu sem prebrala, da so eni primorci na željo pokojnika želeli pepel razstrosi t v morje.

Več kot eno leto so čakali na dovoljenje. Prošnja je romala iz ljubljane v kooper in nazaj in tako krožila eno leto.

Komplicirano, raztrosit se .

Iz kje pobirate te nebuloze???? Da se upepeljuje brez krste prvič v življenju slišim, po zadnjem mrliško ogledniškem pregledu pred upepelitvijo se osnovna krsta za žaro zapečati in se je ne odpira več ter se upepeli s pokojnikom vred.

Od česa se mora “ohlajati” telo pokojnina, ki ima raka??? Tole ste tudi pobrali baba rekla – nebuloza. Telo pokojnika mora tako pred upepelitvijo kot pred klasičnim pokopom odležati vsaj 48 ur zaradi tega, da se ne dogajajo primeri klinične smrti…..kakor sem jaz seznanjena…[/quote]

A veš kje odleži truplo pred pokopom ali kremiranjem? V ZAMRZOVALNIKU, kjer zmrzne. Tudi če bi bil pokojnik še živ, bi tako in tako umrl v zamrzovalniku. Nekoč pa so jih pustili kar tako, ker jih niso dajali v zamrzovalnike. Danes dajo VSA trupla tja, če jim ne delajo obdukcije. Če pa obdukcijo naredijo, pa po obdukciji do pogreba. Zato, da ne začne zaudarjati.

V zrmrzovalniku pravite???…ker očitno niste seznanjeni, naj vam razjasnim obzorje :)…to ni tak zmrzovalnik, ki ga imate vi doma, ko vam mesto zmrzne na -20…..pokojnik je hranjen v hladilnici, ki ima nekje 8 stopinj…..

So šparali za pogreb. Ampak zdaj državi plačujemo prispevke vsak mesec tudi za to! Prispevke bomo še vedno plačevali, pogreb pa po novem v celoti.

So šparali za pogreb. Ampak zdaj državi plačujemo prispevke vsak mesec tudi za to! Prispevke bomo še vedno plačevali, pogreb pa po novem v celoti.[/quote]
Kdaj in od česa prispevke plačujaš za pogreb? Dej povej še nam, da bomo lahko nazaj zahtevali.

New Report

Close