Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Ščitnica, kortizol, DHEA,…

Ščitnica, kortizol, DHEA,…

Spoštovani,

že dlje časa iščem odgovore na moje hormonske težave, a se vedno bolj zapleta.
Začelo se je pred dvemi leti in pol – Hashimo; hipotiroza. Endokrinolg mi je predpisal Euthyrox, doza se je vmes sicer dvakrat spremenila in je sedaj nekako v mejah normale – TSH.
Na dodatnih preiskavah zaradi stalnega izločanja kalcija so mi potrdili primarni hipertiriodizem, pred letom in pol so mi odstranili eno obščitnico. Dodatna diagnoza: osteopenija.
Po operaciji se nikakor telo ni normaliziralo, čeprav je bil kalcij normalen. Počutila sem se sicer bolje z vidika energije, a vseeno drugače.

Letos poleti sem se začela počutiti obupno utrujeno, fizično in psihično. Nobenih naporov nisem več zmogla. Pred tem sem se kar aktivno ukvarjala s športom.

Oktobra sem bila na dodatnih preiskavah, tudi sama sem začela sumiti, da sem se “preforsirala” na nek način predvsem zaradi stresa in čustvenih obremenitev (sicer eno leto nazaj).
Izvidi:
Korigirani kalcij 2,09mmol/L
S-Kalij 3,70 mmol/L
S-Železo (III) 37,5 umol/L
S-DHEA-S 3,1 umol/L
S-ANDROSTENDION 7,4 nmol/L
Parathormon 17
Vitamin D 45 (prenizke zaloge – dopisano)
TSH (2,65
Kortizol bazalno 272, po stimulaciji 344 – suboptimalen porast

Testiranje bodo ponovili.
Neredno imam tudi menstruacijo.
V izvidu piše še: Ob oligoamenoreji ugotavljamo hipotalamično razmerje gonadotropinov, dodatno pa še suboptimalen porast kortizola ob hitrem ACTH testu.

Naj omenim tudi, da imam stalno stalno težave s prebavo: napenjanje, vetrovi, napihnjen trebuh, v parih mesecih so se mi naredile dobesedno tudi maščobne obloge na pasu, ki jih prej ni bilo. Prehranjujem se čim bolj zdravo, to že več let. Mislim, da prehrana res ni razlog.

Vsekakor bom počakala še dodatne preiskave, a vas vseeno prosim za kakšen nasvet. Ne želim samo tablet, ker telo jemljem kot celoto. Glede na to, da se en del “sanira” in potem težave udarijo ven drugje, predvidevam, da pravega vzroka za ta hormonska neravnovesja še nisem našla.

Za kakršnekoli usmeritve in mnenja vam bom zelo hvaležna.

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre lahko za hipokorticizem.Priporočam ponoviti ACTH test. sicer prihaja v poštev zdravljenje s hidrokortizonom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Tudi jaz imam težave po mojem mnenju s hormoni.

Star sem 31 let in imam že iz otroštva zmanjšano delovanje ščitnice, zato vsako jutro jemljem 150 mg Euthyrox. TSH imam urejen. Težave imam pa s potenjem in prebavo (predvsem prebavo ali presnovo maščob). Trebušna slinavka je v mejah normale, vseskozi imam rahlo povečane jetrne teste. Imam rahlo povišan pritisk (povprečno 140-85(90) in utrip 80 -jemljem tablete za krvni tlak. Rekreiram se 2-3 tedensko.

Sem človek, ki slabo prenaša stres. Vem kakšen bo vaš dogovor, da naj se ne obremenjujem za vsako stvar, samo ugotavljam, da imam večje težave v obdobjih, ki se mi nabere več težav in ne morem se izgubiti občutka, da so povečan krvni tlak, težave s prebavo in nadpovprečnim potenjem (oblivanjem v primeru manjših stresnih situacij) posledica hormonskih težav (kortizola).

Pred kakšnim tednom sem zato samoplačniško preveril stanje mojih hormonov in ugotovil, da je kortizol malenkost povečan 712nmol/L, DHEA-S pa pomanjšan 3,82 umol/L (zjutraj ob 7.30h). Ostalo je vse v redu. Moja osebna zdravnica pravi, da se nivo kortizola spreminja in da ni potreb po dodatnih preiskavah. To sem ugotovil tudi iz interneta zato pa me zanima naslednje:
1. ali obstaja kakšno zdravilo, da se poveča stopnja DHEA-S za katerega sem prebral, da deluje popolnoma nasprotno od kortizola. Menda obstaja krema, ampak obstaja menda nevarnost raka.
2. ali obstaja kakšno zdravilo, ki bi zniževalo občutljivost na stres in zniževalo krvni tlak. Osebna zdravnica mi je sedaj predpisala Concor, iz katerih pa izhaja, da so za srčno popuščanje in posledično znižujejo krvni tlak. (delujejo že samo ne vem ali so primerne).
3.Kako je z jemanjem Dominorja, sicer sem že poskusil, krvni tlak se je že izboljšal, težave s prebavo in potenjem pa sem vseeno imel.
4. Kakšni so vaši predlogi glede na opisano stanje.

Hvala za odgovor.

M

Spoštovani!

Glede na navedeno pri vas ne gre za pomembno hormonsko motnjo. Nekoliko znižane vrednosti DHEAS so lahko laboratorijsko pogojene. Morda gre dejansko za posledice stresa na organizem. Za jemanje Dominorja ne vidim zadržka.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

zahvaljujem se vam za odgovor.
Prejšnji teden sem dobila izvide po ponovnem testiranju.
LH 2,24
FSH 5,37
Razmerje gonadotropinov še hipotalamično, vendar vrednosti pomembno višje kot pred dvemi meseci.
Hitri ACTH test v redu, kortizol bazalno 364, po stimulaciji 599.

Vmes sem imela menstruacijo, a na 40 dni ali več.

Mi lahko prosim razložite zgornje vrednosti, ker jih sploh ne razumem.
Na prejšnjem testiranju je bila prva vrednost kortizola 272 in po stimulaciji 344.

Kakšna je razlika med prvim in zadnjim izvidom? Katere so mejne vrednosti, zgornje in spodnje? Kaj povesta LH in FSH?
Endokrinologinja mi ni veliko razložila, rada bi pa razumela.

Kontrolo imam čez eno leto.

Seveda, da ne pozabim povedati, da sem med enim in drugim testiranjem jemala prehranske dodatke in sicer 1 mesec maco in 2 meseca ashwagando. Ali je možno, da sta toliko vplivali na testiranje? Ashwagando še vedno jemljem, ali mi lahko kaj škodi glede na moj hashimoto, hipotirozo?

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem!

Lp

Spoštovani!

Glede na navedene izvide pri vas ne gre za premajhno delovanje skorje nadledvičnice. FSH in LH v okviru normale. Kaj je vzrok za normalizacijo izvidov vam žal ne vem odgovoriti. Za jemanje Aswagandhe ne vidim zadržkov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
že dlje časa sem slabokrvna (mikrocitoza, hiohromija), zelo utrujena in imam težave z neplodnostjo. Ginekolog mi je priporočil jemanje evtyroxa in sicer, da bi TSH spravila vsaj na vrednost 1,5. Imam tudi nizek progesteron.
Zanima me vaše mnenje:
Moja trenutna krvna slika:
TSH 3,49
T3 3,86
T4 14,03
progesteron 21,96
DHEA 2,30
Kortizol (jutranji) 881,2
Železo 3,1
Feritin 7
Vitamin D 20

Hvala za odgovor,
lpAna

Spoštovani!

Glede na navedene vrednosti laboratorija gre za zvišan serumski kortizol,(kar je lahko pogojeno s stresom ali pa gre za druge vzroke), znižano železo in feritin (kaže na pomanjkanje železa). Nizek je tudi vitamin D, (verjetno bi bilo potrebno dodajanje). Ščitnični hormoni so v mejah normale. Zdravljenje s tiroksinom ni potrebno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close