Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kisanje zelja – plesen

kisanje zelja – plesen

Pozdravljeni,
rabim pomoč in sicer pred 10 dnevi sem kisala zelje. Sedaj se mi je že na vrhu pojavila plesen in nad zeljem je voda postala malo rjavkasta. Odspodaj pa je zelje videti lepo svetlo.Kisam ga v novih plastičnih posodah.Soli sem dala 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} na težo zelja.Vode nisem dodajala,saj jo je zelje ob “tlačenju” pustilo dovolj.Ali je to OK? Oziroma kaj naj naredim.?

Zelje je treba “posnažiti” – Očistiti.
Odvzemi vso vodo ki je na vrhu zelja, skrbno obriši robove posode, odstrani vse zelje ki nakazuje plesen, nato nalij svežo vodo in dobro obteži (zelje mora nujno biti stisnjeno, da vmes ne pride zrak, zrak pa povzroča (v kombinaciji z nečistočo) plesni, itd…

In to ponavljaj redno ( 1 teden do 14 dni)

Babičin nasvet: na zgornjo plast zelja dodaj čisto bombažno krpo, nato obtežiš, in naliješ vodo, to krpo potem pri vsakem čiščenju dobro opereš in jo daš nazaj. Preprečuje stik zelja z zrakom in olajša čiščenje.

Čisto OK. Pusti ga primiru vsaj 3 tedne in boš imela svetovno zelje.
Če imaš posodo za kisanje zelja s sifonom (ROTO) potem v žlebič nalij vodo. Tako ne bo nobene smetane in nobenega neprijetnega vonja.

______________________

Po katerem nasvetu naj sedaj ukrepam oziroma ne ukrepam?

Brez dvoma je potrebno zelje čistiti…..Res je, da je lažje čistiti z bombažno krpo. Naredi tako kot je v prvem postu, samo pazi, ko dolivaš vodo……nikakor pretiravat z svežo vodo, max.2 prsta nad zeljem!! Je pa treba zelje redno čistiti.

Uživaj

Bom dopolnil svoj nasvet in pritrdil predhodniku. Vsekakor sedaj poberi tisto pacarijo dol, odlij odvečno vodo, vendar jo pusti toliko, (za kakšen prst), da bo zelje še vedno pokrito z njo. Nove- čiste vode ni dobro dolivati. Nato zelje na novo pokriješ in obtežiš, ter paziš, da bo voda povsem zalila tisto deščico, na kateri (upam vsaj) imaš obtežilni gviht.
Zatem čeber dobro pokrij, da ne bo uhajal zrak v njega. In kot rečeno, če imaš nov čebrič s sifonom, nalij vanj vode. Po treh tednih bo zelje skisano in ga lahko pričneš uporabljati.
In ja. Vedno, kadar boš jemala zelje iz kadi, moraš nekoliko “pobrati” vrhnjo plast vode in oplakniti desko, ki leži na samem zelju.

______________________

vsekakor je treba zelje čistiti. to delamo tudi mi ki kisamo v večjih kadeh.

po prvem.

zelje čistit na tri tedne je čisto premalo, čeprav mnogi delajo tako.

pri nas imamo raje, da zelje diši kot da zelje smrdi. dejansko smrdi tista stara “smetana”, če ga čistiš redno potem tega vonja ni.

New Report

Close