Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako se določi sredina razreda (statistika)?

Kako se določi sredina razreda (statistika)?

Lepo prosim za pomoč:
kako se določi sredina razreda, če je v tabeli starost označena tako:
do 17 let
18 do 24 let
25 do 29 let
30 do 39 let
40 do 49 let
50 do 59 let
60 let ali več

Kako se določi spodnja in zgornja meja prvega in zadnjega razreda (in nato sredina)?

Najlepša hvala!!!!!!! 🙂

žal ti ne znam pomagati..
ker kdorkoli je naredil tole .. je totalni bedak..
če še nisi opazila ti med vsako grupo manjka eno leto!!
kam spadajo pa tisti..???
skratka.. spodnja meja za najnižjo grupo je očitno 0..ker negativne starosti še nisem videl ne slišal..
za zgornjo mejo najvišjega razreda pa se lahko nategujeva naslednje tisočletje..
al je to 100 al je 120.. al je neskončno..vsaj teoretično..
tako da..očitno gre za kake “družboslovne” variante..kjer je pač vse mogoče..tu pa moja pamet odpove..

če se prav spomnim je zgornja meja razreda večja številka (npr. 24 pri prvi skupini); spodnja meja pa je manjša številka (18 pri prvi skupini) … sredina razreda je pa da sešteješ največjo in najmanjšo vrednost in jo deliš z 2 (navadna aritmetična sredina) …. ne me pa držat za besedo, ker sem močno pozabil že vse to

je pa res da pri mlajših od 15 let in starejših od 60 let ne moreš upoštevat…

---- sledite mojemu blogu na: http://zygawehar.blogspot.com/

To je kopirano s spletne strani Zavoda za zaposlovanje (gre se za število brezposelnih po starosti). Tudi sama vem, kako dobim sredino razreda pri ostalih skupinah, le za prvo in zadnjo ne.
Hvala vseeno za pomoč … mi pa zelo veliko časa vzame neuspešno iskanje na internetu, zato sem poskusila še tu.
lp

Tudi sama sem razmišljala, da bi bila spodnja meja prvega razreda 0 ali pa 1 ali pa 15 (ker uradno prej “otroci” ne smejo delati), tako da se mi pojavi kar nekaj možnih variant (tretja mi je še najbližja), zadnji razred pa naj bi bil od 60 let, pa vse do upokojitve, ki je spet neznanka, sigurno pa to ni število 100 (hehe ;)) … nevihta možganov pa to … 😉

sredina je aritmetična sredina spodnje in zgornje meje.
te pa so porazredij takole: prvi razred spodnja 0, zgornja 17,5, potem spodnja 17,5, zgornja 24,5, pa tako naprej po istem principu. zgornja meja zgornje kategorije je arbitrarna. Koliko je star najstarejši slovenec. mora biti taka, da se da vsakega umestiti v en razred. Mogoče 120? 100? ne vem.

To je, če se po starosti v razrede razvršča, če so starost zaokroževali – se pravi, če so nekoga, ki mu na primer manjka manj kot pol leta do 18, dali v razred 18 do 24. V tem primeru se starost obravnava kot diskretna spremenljivka.

Če pa so razvrščali po DOPOLNJENI starosti – se pravi en dan pred 18 RD si še vedno 17, potem pa so meje takole: prvi razred spodnja meja 0 zgornja 18, potem spodnja 18, zgornja 25, itd. in gre za zvezno spremenjivko.

Čauuu!

sredina je aritmetična sredina spodnje in zgornje meje.
te pa so porazredij takole: prvi razred spodnja 0, zgornja 17,5, potem spodnja 17,5, zgornja 24,5, pa tako naprej po istem principu. zgornja meja zgornje kategorije je arbitrarna. Koliko je star najstarejši slovenec. mora biti taka, da se da vsakega umestiti v en razred. Mogoče 120? 100? ne vem.

To je, če se po starosti v razrede razvršča, če so starost zaokroževali – se pravi, če so nekoga, ki mu na primer manjka manj kot pol leta do 18, dali v razred 18 do 24. V tem primeru se starost obravnava kot diskretna spremenljivka.

Če pa so razvrščali po DOPOLNJENI starosti – se pravi en dan pred 18 RD si še vedno 17, potem pa so meje takole: prvi razred spodnja meja 0 zgornja 18, potem spodnja 18, zgornja 25, itd. in gre za zvezno spremenjivko.

Čauuu![/quote]

Hvala! 🙂
Samo še nekaj bi vprašala: kaj pa če se gre za nezaposlene oz. brezposelne? Bi potemtakem bilo vredno upoštevati, da je spodnja meja prvega razreda 15 (ker pred tem letom ne smejo delati) in zgornja meja zadnjega razreda tista starost, pri kateri se po navadi ljudje upokojijo?
Vem, da kompliciram, ampak nikakor ne najdem pravega odgovora na to konkretno nalogo.
Hvala.

sredina je aritmetična sredina spodnje in zgornje meje.
te pa so porazredij takole: prvi razred spodnja 0, zgornja 17,5, potem spodnja 17,5, zgornja 24,5, pa tako naprej po istem principu. zgornja meja zgornje kategorije je arbitrarna. Koliko je star najstarejši slovenec. mora biti taka, da se da vsakega umestiti v en razred. Mogoče 120? 100? ne vem.

To je, če se po starosti v razrede razvršča, če so starost zaokroževali – se pravi, če so nekoga, ki mu na primer manjka manj kot pol leta do 18, dali v razred 18 do 24. V tem primeru se starost obravnava kot diskretna spremenljivka.

Če pa so razvrščali po DOPOLNJENI starosti – se pravi en dan pred 18 RD si še vedno 17, potem pa so meje takole: prvi razred spodnja meja 0 zgornja 18, potem spodnja 18, zgornja 25, itd. in gre za zvezno spremenjivko.

Čauuu![/quote]

Hvala! 🙂
Samo še nekaj bi vprašala: kaj pa če se gre za nezaposlene oz. brezposelne? Bi potemtakem bilo vredno upoštevati, da je spodnja meja prvega razreda 15 (ker pred tem letom ne smejo delati) in zgornja meja zadnjega razreda tista starost, pri kateri se po navadi ljudje upokojijo?
Vem, da kompliciram, ampak nikakor ne najdem pravega odgovora na to konkretno nalogo.
Hvala.[/quote]

Ja, logične meje so prave, ampak po načelu POLNE VKLJUČLJIVOSTI. Torej, spodaj 15 ok, je te to zakonska meja. Zgornja pa verjetno višja, ker vem, da se profesorji na našem faksu upokojujejo pri tam okoli sedemdesetih let. Je kakšna zakonska meja, pri kateri se MORAŠ upokojiti? Potem je to zgornja meja.

New Report

Close