Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek plesen v spalnici

plesen v spalnici

v spalnici( več stanovanjski objekt) imamo plesen. V cca. mesecu in pol ( od sredine septembra ) je strop in spodnji del zidu postal popolnoma črn. Hiša je stara 40 let in zbiramo denar za fasado, ki je vsaj še leto ali dve ne bo. Upravnik , ki si je ogledal posledice je dejal, da moramo to popraviti sami, ker je to zaradi vlage v stanovanju. Tak odgovor je za moje pojme čuden, kajti ni mi jasno kako, da je problem izključno zunanja stena , na kateri je celo pred leti bilo montirano ogrodje za reklamne panoje. Očitno na teh delih fasada poka in se je zdaj začela pronicati skozi vlaga v stanovanje. Sicer v našem stanovanju na cca 70 kvadratih ni težav z vlago in plesnijo, Upravnik meni, naj to obrišrmo in popravimo sami. O.K.-vendar glede na to, da je to tega prišlo sedaj v mesecu in pol in prej v 40-tih letih nikoli, ali je to res smiselno-naj vsak mesec belimo, ali je tudi upravnik dolžan ukrepati in vsaj preveriti ali ni vendar le razlog razpoka v fasadi.

Prosim, če mi lahko svetujete na koga se lahko obrnemo. Najmanjši problem je prebeliti in steno zaščititi, vendar tega res ne moremo početi na mesec ali dva.Poleg tega je črna plesen izrazito zdravju škodljiva.vsaj za astmatike, ki jih imamo v družini. Ali upravitelj res ni dolžan ukrepati, čeprav mu redno plačujemo , vplačujemo tudi v investicijski sklad. Upravnik nas prepričuje, da bo boljše, ko se bo začelo kuriti, s tem da med 22 in 6 uro zjutraj itak radiatorji ne grejejo. Ne vem tile izgovori so mi malce plehki.

kakšne so naloge upravnika oz. upravitelja in kaj še lahko storimo-razen, da imamo kar ob postelji lonček z barvo in zaščito proti plesni?

če si nekje v nadstropju, je za to kriva toplotna izolacija.
kondenz se tvori zaradi hladne stene, ki se dotika s toplim zrakom znotraj.
druge pametne rešitve kot je nova, pravilno toplotno izolirana zunanja stena ni.

sedaj pač primerno odmakni pohištvo od stene. s tem je omogočeno zračenje ob steni in tudi boljše bo, ko se bo pričelo kuriti in se bo stena ogrela.

upravnik nima s tem nič, pač pa vi, kot lastniki investitorji fasade.

vzrok za nastanek plesni je vlaga..
vlaga je v zraku več ali manj prisotna vedno in jo načeloma ne morete korigirat..
kaj pa lahko..
zračite stanovanje..še posebej če imate nova fina 3 x zastekljena in nevemkajše..ker preveč dihtajo..
se pravi če zračite, odvajate odvečno vlago in s tem “sušite zrak”..
“sušite” ga lahko tudi z segrevanje-pečjo, ali razvlaževalci..
če pa še notri sušite perilo, pa tko da ne govorim..

skratka, zračite, razvlažujte, kurite..
ni mi pa jasno, zakaj se je to sedaj pojavilo, prej pa ne
ste kaj spremenili v stanovanju,… je kdo kak polivinil položil na podstrešju?? nekje je vzrok??

upravitelj je tisti, ki skrbi za pridobitev izvajalcevin izvedbo vseh del v zvezi z vsemi remonti-zakaj se ga pa plačuje?

mislim, da je upravitelj dolžan poskrbeti za del i popravila v večstanovanjskih zgradbah, če je problem izvem stanovanj oz stanovanjskih površin ( vsaj tako je bilo pri nas, ko je terasa puščala in so imeli stanovalci posledično plesnive strope)

Zdravo,

mi smo imeli popolnoma enak problem….vlaga ves čas, ampak res skoraj čez noč pa prav naenkrat črne stene…..belili z vsemogočimi citrus belili in ne vem kaj vse, pa ni nič pomagalo…zračili, odmikali pohištvo, nabavili samo zato sušilca, da nismo sušili cunj pozimi v stanovanju,…..nič pomagalo!!!!
Bil je pa to problematičen en prostor, zunanji steni, severna stran, hiša tudi cca 40 let stara, za fasado tudi takrat še ni bilo denarja…..tako da se je moj lotil limati stiropor v prostoru na te dve steni (kot bi delal fasado…stiropor, mrežica,…..beljenje) in nikoli več ni bilo niti občutka po vlagi, kaj šele flekov. Res da izgubiš nekaj centimetrov prostora, ampak v primerjavi z nadležno in grdo plesnijo vse reskiraš.
Tako da jaz verjamem temu, da ni vse v fasadi….glej lahko da bi rešila, mi jo zdaj imamo, ampak bolj iz vidika šparanja pri kurjavi, ampak kot sem napisala, je rešitev tudi z sanacijo znotraj.

Srečno!

no,, saj to tudi mene zanima zakaj zdaj in nikoli prej in nikjer drugje v stanovanju-a ni to malo čudno.

na steni , kjer zamak je drogovje zavrtano v zunanji del fasade ( stene) in možno je, da pač z leti tam kjer so v fasado vrtali luknje in potem menda izolirali s silikonom , pač začne vse skupaj pokati in popuščati.zato se je to pač pojavilo zdaj in ne prej. ampak to samo predvidevam

Zelo ohlapno gre zadeva takole:
Upravnik upravlja s skupnimi deli in napravami objekta in ne z deli, ki so v vaših zasebnih stanovanjih.
Če gre v tvojem primeru res za pojav plesni, kot posledico z vpliva zunajega dela objekta, bi lahko – oziroma bi MORALdober upravnikzadevo raziskati. Vendar bi MORAL za to dobiti ali soglasje vašega nadzornega odbora, ali pa večine etažnih lastnikov po njihovih solastniških deležih. V nasprotnem primeru bi lahko kateri koli izmed etažnih lastnikov račun, ki bi ga izdal izvedenec, enostavno zavrnil.

Skratka, upravnik bi moral dobiti naročilo s strani pooblaščenca ali EL na način, kot ste se odločili za namestitev reklamnega panoja. Takrat ste to morali storiti v višini najmanj nad 75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} po deležih etažne lastnine – saj je šlo za namestitev tujka na fasado, ki je v solasti vseh etažnih lastnikov. Za naročilo ugotavljanja napake pa bi bilo dovolj malo nad 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} EL po deležih etažne lastnine, ker gre v tem primeru za posle rednega upraljanja.

Če ti je upravnik rekel, da to “obrišite in popravite sami”, dejansko pa je krivda za nastanek plesni pred časom nameščeni reklamni pano je, oprosti izrazu – tepec, ki ne ve kaj govori.

Če je kriva slučajno pri zgornjem sosedu, ki mu narahlo pušča cev v kopalnici (ne morem vedeti kaj so preurejali nad vami in kakšen prostor ima tam sosed), potem moraš to urejati s sosedom. Upravnik pa MORA le uveljavljati zahtevek pri zavarovalnici iz naslova osnovnega zavarovanja in izpusta vode (če to zavarovanje imate) – v primeru, da gre za izpust vode iz skupnega dela skupne napeljave.

Če je napaka pri vas (nekaj ste spremenili – naprimer namestili nova okna), zaradi premalo zračenja, pa boste morali malo dlje in pogosteje zračiti.

Redno plačevanje, vplačevanje v RS in bolezen-astma, ki jih omenjaš pa s prostovoljnim odkrivanjem vzroka (in plačilom tega stroška s strani upravnika) nima nikakršne zveze.
Za odkrivanje napake v tvojem stanovanju (kako pa je pri sosedih?) morate torej etažni lastniki upravnika najprej pooblastiti. Če vam tega ni povedal, potem se verjetno želi temu očitno izogniti. O vzrokih za to njegovo početje pa ne želim razpravljati.

upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd

No, hvala za tale odgovor! jasno mi je, da če je razlog pri nas , potem je pač naša zadeva, da se poppravi. Vendar do sedaj ( spreminjali smo pa tudi že pred več kot desetimi leti) ni bilo v stanovanju niti V od vlage, menda ni od septembra dalje povsem drugačno podnebje ali več vlage v zraku, ali karkoli. Ljudje , razpored pohištva okna ipd. vse je neko kot spomladi, ko so nehali kuriti ali vsa leta doslej.

Ker sva prispevka oddala istočasno še dodatek k zgoraj napisanemu:

Po tvojem kasnejšem pojasnilu sodeč, res obstaja velika verjetnost, da je do zamakanja prišlo zaradi napačnega sidranja reklamnega panoja na fasado objekta. Upravnika nujno pooblastite/prisilite (preko sklepa EL ali NO), da zadevo razišče. V primeru, da gre za šlampasto sidranje, bo seveda upravnik v vašem imenu in za vaš račun uveljavljal odškodninski zahtevek pri investitorju ali izvajalcu namestitve.

upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd

ma nevem no..
če sidraš en ubog pano ki ma 100-200kg..
na 4 hiltije al pa kej podobnega..
ne vem kako bi pol bil strop čist črn..
stena že..pa še to bi se začelo na lokacijah sidranja..
tak da tole je vprašljivo..
seveda če ne gre za ne vem kak pano z težo 1tone..

Še enkrat hvala za nasvet! Stvar me jezi zaradi odnosa upravnika, ki je prišel in od daleč pogledal nastalo škodo. pa ne gre za strošek, ker samo pobeliti in n+premazati z ustreznimi sredstvi ni tak problem. če bi bil vzrok v nas, potem pač poskušaš nekaj spremeniti. Glede na vse opisano in predvsem na to, da nikjer v stanovanju ni podobnih težav in da je v spalnici problem edino ena stena, čeprav je zunanja še ena in ni vlage za omaro ob drugi steni, se mi zdi, da je potrebno vzrok iskati pač drugje. čakati na dovolj zbranih sredstev -ne vem , no!

upravitelj je tisti, ki skrbi za pridobitev izvajalcevin izvedbo vseh del v zvezi z vsemi remonti-zakaj se ga pa plačuje?

mislim, da je upravitelj dolžan poskrbeti za del i popravila v večstanovanjskih zgradbah, če je problem izvem stanovanj oz stanovanjskih površin ( vsaj tako je bilo pri nas, ko je terasa puščala in so imeli stanovalci posledično plesnive strope)[/quote]

pa daj no. najti izvajalca in vzrok, ni noben problem.
problem je vedno denar. denar pa imajo (če) lastniki, ki bodo investitorji.
.
zrak ima pri različnih temperaturah, različno količino vlage
in pri stiku toplega zraka s hladno površino stene, se zrak ohlaja in oddaja vlago.
to je fizika in tu neke bistvene pomoči, kot denar, ni.

Naredi izolacijo znotraj – stiropor, mrezica in lepilo pa fasada preko (notranja seveda). Ali pa knauf kakor hoces. Ne pride tako drago, zgubis nekaj prostora ampak imas potem mir. Pa se manj porabis za ogrevanje 😉 Pa dovolj zraci stanovanje najmanj 2x dnevno toliko da se odrosijo vsi okni.

Khmm, upam, da si dobro prebrala moj nasvet.
Upravnika pooblastite, da odkrije napako. Težava se bo stopnjevala preko zime, ko bo na mestih, kamor sedaj prodira voda prišlo do zamrzovanja. Drugo leto bo situacija še hujša in slabša.

Če gre dejansko za napako, povzročeno zaradi namestitve panoja, potem res ne vidim nobenega smisla v tem, da zadevo sanirate sami.
Tehnično gledano vem je bila v tem primeru povzročena škoda zaradi napake na ovoju stavbe – se pravi na skupnih delih in napravah, vzrok pa je potrebno odpraviti.

Upravnik v tem primeru (še enkrat ponavljam) mora odreagirati.

upravljanje objektov Mag dom,
Gorazd

New Report

Close