Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Periferna arterijska bolezen / izjemno nezdrav življenjski slog

Periferna arterijska bolezen / izjemno nezdrav življenjski slog

Spoštovani!

Star sem 24 let in imam za seboj 8 let izjemno nezdravega življenjskega sloga, predvsem zaradi vsakotedenskega žuranja. Kadil sem 7 let, približno 5-8 cigaret na dan, ob petkih ali sobotah na žuru pa do dve škatlici v eni noči. V tej noči približno enkrat na teden popijem do 0,5L žgane pijače. Zadnjih 5 let imam naloženih precej obveznosti (dve fakulteti, praksa in freelance delo) in sem zaradi tega tudi povsem fizično neaktiven, saj presedim praktično od jutra do večera. Kot da že vse to ni zadosti, sem zadnje 3 leta občasno užival tudi kokain ali pa amfetamin (speed), in sicer približno enkrat do največ dvakrat mesečno v količini do 1g.

Pred približno 4 leti se mi je pojavila težava po krajši hoji, ki pa nastopi le občasno in mislim, da je razlog malo hitrejša hoja, drugega ne vidim. Po nekje 300-400 prehodenih metrih me pričnejo boleti obe nogi v predelu golenice in narta. Bolečina v predelu golenice je pekoča, nart pa mi omrtviči tako, da stopala ne morem pregibati, tako da komaj lahko še hodim. Če se ustavim oz. usedem, težava izgine v dveh ali treh minutah. Kot sem omenil, težava nastopi le občasno. Ponavadi lahko hodim tudi 2 uri, pa ne bom imel nikakršnih težav z nogami.

Ker si mi ta težava ponavlja, sem pričel z brskanjem po internetu in edina stvar, ki se je ujemala s simptomom je periferna arterijska bolezen, zato sem prebral še več o tem in ugotovil, da imam morda lahko še več simptomov te bolezni. Moji nohti na nogah so pred kakšnimi tremi leti postali beli. Nohta na palcih sta povsem svetla in enakomirne barve, ostali pa so normalne barve in imajo več horizontalnih povsem belih zaporednih črt. Tako imenovane lunice (lunula) niso vidne na nobenem nohtu. Kot sem zasledil v virih je to tudi lahko posledica slabe prekrvavitve nog. Pred približno 2 tedni se mi je v desnem palcu na nogi pojavila topa zmerna bolečina, ki je trajala čez dan, kakšne 2 do 3 dni, potem je izginila in se spet pojavila za 1 dan, od takrat naprej pa je ni več. V tem času mi je na tem palcu tudi omrtvičilo konico palca, kot da bi mi le na vrhu “zaspal”. Tudi sedaj mislim, da je ta predel palca nekako manj občutljiv. Barva kože je sicer normalna. Še pred tem, se mi je en dan pojavljala na isti nogi špikajoča bolečina v zgornjem delu noge. Res je, da sem na tem palcu imel pred leti operacijo zaradi vraščenega nohta, pri čemer mi je na zunanjem delu odstranil noht s korenino vred, tako da sedaj ne raste več in je zato noht ožji za približno pol centimetra, vendar od operacije naprej nisem imel nikakršnih težav oz bolečin do sedaj. Me je pa ta bolečina zelo zaskrbela, ker naj bi to bil lahko tudi zgodnji znak gangrene. Vem, da zdravniki ne marate, ko si laiki postavljajo morebitne diagnoze na podlagi internetnih virov in da mogoče pretiravam, me pa zadeva zaradi mojega nezdravega življenja res skrbi in se simptomi, ki jih navajajo takšni viri kar nabirajo in nabirajo.

Naslednji dan po uživanju droge/alkohola se mi je enkrat zgodilo, da nisem mogel normalno spati skoraj 4 dni, v prsih me je stiskalo in težko sem dihal. Zadnje čase pa se mi večkrat zgodi da me (le!) naslednji dan stiska v vratu, kot da mi bo razgnalo žilo, včasih imam tudi bolečine v prsnem košu. Večkrat sem si že izmeril pritisk, vendar je vedno normalen. Moja teža oz postava je normalna. Pred enim letom sem imel obvezen sistematski pregled in je bilo tudi vse ok. Imel pa sem na sistematskem pred 3 leti probleme z visokim pritiskom, vendar naj bi šlo za “sindrom bele halje”, saj sem si po naročilu zdravnice 1 teden doma meril pritisk, pa tudi na EKG me je poslala in je bilo vse ok.

Vseeno me je ta nezdrav način življenja, predvsem zadnje 4 leta zelo začel skrbeti in me zanima, ali obstaja možnost da imam periferno arterijsko bolezen? Bral sem, da naj bi to bilo izjemno redko pri moji starosti, vendar ne nemogoče.

S kajenjem sem prenehal pred 1 mesecom, sedaj delam tudi na tem, da najdem čas za gibanje (sprehodi, sobno kolo).

Ali je lahko tako dolgoletno kajenje in enkrat tedensko uživanje alkohola v kombinaciji z drogami že pustilo resnejše trajne posledice na srcu?

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem

Navedene težave dopuščajo sumiti, da so žile na nogah nekoliko zožene in, da ovirajo zadostno prekrvitev ob obremenitvah (pri hoji). Vzrok za to težavo odkrijemo z arteriografijo, ki bi jo prioročil.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close