Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Razlika med predračunom in računom

Razlika med predračunom in računom

Ker sem že čisto na koncu z živci in sem res zaskrbljena ker ne vem kaj se lahko naredi v mojem primeru se obračam na vas. Doma nam je crknila peč in smo bili primorani kupiti drugo. Ker je že to velik finančni zalogaj smo iskali najcenejpe obrtnike, inštalaterje in tako zbirali predračune. Od vsakega smo seveda zahtevali da pride in si pogleda kaj in kako naj bi bilo, da bi lažje precenil in izmeril koliko dela bo imel in koliko materiala bo porabil.

Seveda smo izbrali najcenejši predračun, s predpostavko,da je bil ta obrtnik na voljo v hitrejšem času kot vsi ostali. Prvič smo bili le delno zadvoljni s storitvijo ker je obljubil da bo vse narejeno v enem dnevu, potem se je to razvleklo v dva dni (petek in potem še ponedeljek), saj je delal le po par uric v popoldanskem času. Drugič je za seboj pustil popoln nered, ki me spoh ne bi motil če mi wc-ja ne bi pustil v takem stanju, da se mi je še najbolj usran javni sekret zdel lepši.
Dela se med samim izvajanjem niso spreminjala, nismo imeli dodatnih želja, še nekaj ventilov smo sami kupili, ker smo jih dobili ceneje kot je bilo navedeno na predračunu. Delavec jih je tudi uporabil. Zdaj smo dobili račun ki se od predračuna razlikuje minimalno v 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Kaj lahko storim? Plačati mu niti nočemo toliko niti ne zmoremo. Še zdaleč nismo pričakovali take razlike, razliko tam do 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} še, več pa ne. Zakaj pride do razlik, kdo mi lahko pomaga?

Hvala za pomoč.

Kaj točno pomeni, da se račun od predračuna razlikuje minimalno v 85 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}?
V čem se še razlikujeta – material, delo …?

Cena v skupnem znesku je v 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} večja kot je na predračunu.. Seveda, da je do take večje cene prišel je napisal tudi veliko več porabljenega materiala, od cevi do ventilov.. pa če grem štet in merit v kurilnico tega ni nikjer. Obrtnik se izgovarja da je on pač porabil, čeprav mi tega ne vidimo. A lahko sploh kaj naredim? Priznam, da nisem stala zraven ko so delali.
Pa še to, peč nam dejansko še ne deluje, ker moramo baje posebaj najeti nekega inštalaterja da zveže elektriko?!

Daj pokliči tržnega inšpektorja, pa ga vprašaj če ti lahko kako pomaga.

To je cena, ki jo plačaš če najameš najcenejšega ponudnika. Ponavadi je najcenejši ponudnik (živci, zamude…) na koncu precej dražji od najdražjega in solidnega. Se pravci tistega, ki je postavil dobro ceno za dobro storitev.

Če imaš v predračunu navedena dela, zraven pa pripis, da se vsa dodatna dela, ki niso omenjena na predračunu zaračunajo posebej, imaš problem. In to tak, da moraš račun plačati.

Mater, pa kdaj vas bo izučilo s temi najcenejšimi ponudniki?

Tako. Plačaj šolnino. Izšolana si. Naslednjič a ne nasedaj.

hja.. tako pa je ko zahtevaš račun… nikol vam ni prav, obračajo vas, če na šverc naredijo, obračajo če kasirate račun… lahko pa poskusite naredit sami, pa boste jezni samo nase.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

in še tolk o tem, k una krava iz drusa al iz kje že po tv razlaga, kako ti en na šverc slabo nardi, un z računom pa profi…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

To je naše gospodarstvo. Naši cenjeni privatniki, ki se tako pritožujejo čez lopovsko državo in davke, zaradi katerih menda težko preživijo. Kako naj stranke preživijo pri njihovih oderuških računih in slabo opravljenem delu ter svinjarijo, ki jo pustijo za sabo, njih ne zanima. Državni birokrati so svetniki v primerjavi s privatniškimi lopovi.

V 8 dneh od prejetja računa lahko podaš reklamacijo.

res je s temi obrtniki križ. če že najdeš kakšnega solidnega, ponavadi ali nima časa ali ima visoko ceno, večina je pa za zjokat. nisi ne prva ne zadnja, ki je nasankala. kot pravi ena zgoraj, ceneni obrtniki nas na koncu stanejo bistveno več, kot nekdo z referencami. pa še slabo naredijo ponavadi.

ena od rešitev je tudi, da preden se za koga odločiš, povprašaš na forumih, če ga kdo pozna. recimo eden takih je nekoč bil “Pod svojo streho”. ne vem, če še deluje.

jaz bi pa plačala dogovorjeni predračun. in nič več. zagotovo niti centa več. pa naj pride osebno na vrata in mi dokaže, da je porabil za 85 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več materiala. če pa je moral priti 2x je pa to njegov problem. poleg tega mu mirno odštej čiščenje in morebitne druge, z njegove strani povzročene, poškodbe v prostoru.

A ni tako, da se vsota na računu od predračuna lahko razlikuje za največ 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}? Drugače te mora obrtnik prej opozoriti. Vprašaj na zvezo potrošnikov.

Ne daj se, tale te je orng nategnil. Poklici trzno in zvezo potrosnikov in se pozanimaj in ne pozabi oddati reklamacije oz zavrniti racun.

Srecno in porocaj kako ti je uspelo.

Ne dam ker to ni pošten poslovni odnos. Ti si na boljšem in ne on, on ni dobil denarja. Nemudoma podaj reklamacijo na račun !!! Pa ne ustno, temveč po e pošti ali vsaj klasična pošta z povratnico. To moraš drugače te lahko ovadi. Nato mu jasno povej, recimo da boste plačali le kakšnih 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več kakor je predračun in še to iz dobre volje. Računa ne daj iz rok in mu povej , da ga boste prijavili inšpekciji v kolikor ne sprejme vaše ponudbe, naštej mu tudi vse morebitne nepravilnosti, ki so vas motile.
Četudi piše na predračunu, da se dodatna dela in materjal dodatno zaračunata, to ni vaš problem. Za vsako dodatno delo oziroma strošek se mora obrtnik najprej dogovoriti z stranko, če stranka sploh dovoli dodatno izvedbo nekega dela. Uradno si mora obrtnik pridobiti podpisano soglasje, da lahko izvede dodatno delo, brez podpisa ni nič, ustna dovoljenja niso mirodajna, no so mirodajna, če ne pride na koncu pri računu do spora. Jaz niti slučajno ne bi plačal toliko več, vaš obrtnik je nesramen in ne vi.

Pogovorite se in mu dajte tri dni časa, da premisli o vaši ponudbi, če ga čez tri dni ne bo po denar, ga prijavite inšpekciji. Ko inšpektor ugotovi nepravilnosti, bo to tudi neko varovalo za vas, če bi hotel obrtnik slučajno po sodni poti izterjati ves denar – tudi tistih 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več. Ne čakajte predolgo!!!

Mi smo vzeli za streho, fasado in keramiko, najcenejšega, s tem da je bil pri vseh zajet enako kvaliteten materijal, enaka firma materijalov itd. Naredili so korektno, vsi pospravili za sabo in še celo nekaj malega manj zaračunali , ker smo mi dali malice , ki niso bile zajete v predračunu in se niso vozili v gostilne.

Dobro zdaj pri 7000€ ni tistih 50€ za malice kakšen velik popust, nekaj pa je, zdelo se nam je fino in obrtnika smo predlagali še našim znancem. Tako bo tudi pošten obrtnik imel kasneje kaj koristi. če povem dalje po vasi, da dela korektno.

Posebej pa povem, ko so naredili ogled del sem jim še pred predračunom povedal naj premislijo kaj bodo napisali na predračunu ker bodo dobili točno toliko in nič več.

Racun sem biti visji od predracuna le v izjemnih orimerih, drugace samo z vaso privolitvijo (da npr. Opravi se kaj dodatnega).

http://www.zps.si/brosure-in-zlozenke/svetovanje-in-zakonodaja/storitve-3.html?Itemid=239

Torej gra za to, da je račun za 85 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} višji od predračuna. Če nekdo porabi toliko več materiala, kaže na njegovo nesposobnost, saj ni znal oceniti potrebnega materiala. Če res ni ničesar drugega v ozadju podajte ugovor na račun. Ugovor napišite jasno.
V primeru neugodne rešitve na ta forum napišite kdo je.

Ni nujno, da je najcenejši tudi najslabši!

Bogi so, res. Pa ne smeš ta najcenejšega vzet, ne ne. Pa kaj so to za ena privatniška pravila?

Hvala zelo ste mi pomagali! Bi poklicala že danes na inšpektorat pa sem videla račun šele popoldne, pa petek je, tako da se nisem niti trudila s klicem, ker ne bi dobila nikogar. Bom pa vse uredila v ponedeljek. Sem iskla že na drugih forumih in nisem našla nič konkretnega, če pa že je bilo staro že vsaj 8 let.
Na predračunu ni nobenega dopisa da se dodatna dela oz. material dodatno zaračunavajo, u bistvu zgleda na hitro enako kot račun. Ko rešim zadevo pa sigurno tudi povem javno kdo je, ker nočem da se še kdo ”nategne”.
Hvala!


Najprej pa pisno, priporočeno s povratnico zavrni račun.
Rok je samo 8 dni. In zahtevaj, da ga uskladi s predračunom, ker ne daš niti centa več!
Če ga ne zavrneš, si v riti!

No, to ni res.

Zavrnitev ali nezavrnitev računa nima nobene bistvene teže. Če ona ne bo plačala in se on s tem ne bo sprijaznil, jo lahko da v izvršbo, pa če je račun zavrnila ali ne. Potem ona vloži ugovor in on mora v pravdnem postopku dokazat, da je račun izdal pravilno. Torej, da so bile naročene vse storitve, ki so bile na njem navedene, da so bile vse navedene storitve res opravljene, da je bil ves obračunani material potreben in dejansko porabljen pri opravi storitve.

Jaz še nisem imela slabih izkušenj z mojstri, mogoče tudi zato, ker sem vedno (preveč) previdna in mojstra zbiram na podlagi dobrih izkušenj drugih, prijateljev, kolegov, sodelavcev…. Mojstru, ki mi ga svetujejo, potem rečem za predračun s tem, da mu ene 10x ponovim, da hočem predračun z max možno ceno v kateri mora predvideti iz svojih izkušenj, vse kar se lahko zgodi in je treba doplačat, in da niti v sanjah mu potem ne mislim dajati niti centa več, če mi misli izstaviti višji račun od predračuna. Naj dobro premisli in predvidi vse. Potem pa preverim ceno pri drugih mojstrih in če mislim, da bi prišla ceneje drugje, temu odpovem, ampak dozdej se mi je vedno izšlo tako fajn že pri prvemu in ni bilo treba nekih dodatnih stroškov plačevati

Ne vem kaj naj ti rečem avtorica, če ste zahtevali predračun samo za peč, za katero potem še resnično potrebuje kup drugih reči, cevi, vijakov, dela, in tega ni bilo na predračunu, pa verjetno bi te isto prišlo pri drugih, dvomim, da si dobila v roke totalno različne predračune v katerih je bila navedena celotna storitev? ali pač?

Ker vsaka šola stane, bo treba očitno to, najprej preverit kaj ste točno zahtevali od mojstra in v čem se razlikujejo ostali predračuni, ker če ste sami spregledali zneske in navedbe v predračunu, ste si pač sami krivi. Če pa niste, in vam je mojster neupravičeno zaračunal praktično še 1 peč, potem pa resnično poskušajte urediti najprej z njim (predhodno se pozanimajte za vse možne cene in storitve pri drugih konkurenčnih mojstrih) in mu povejte, kaj in kako ste ugotovili, da vam je preveč zaračunal, sicer pa, je kasnejša pot prijave na inšpekcijo, vlaganje tožb in podobno precej precej tvegano, dolgo in zamudno, da ne rečem, da porabiš še tono in pol živcev (in denarja zraven).

Mogoče se po mirni poti splača vztrajat in urediti ali pa izvleči nekaj grenkih iz te izkušnje in pač plačati in iti dalje…..

Končni račun ne more biti višji za več kot 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} razen res dodatnih del kr ni bilo v popisu. Če obrtnik ni znal pravilno ocenit obseg dela je sam kriv. Za točna pojasnila bi moral videt predračun-ponudbo in potem tudi račun izvedenih del.

Podpis!

10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je dovoljeno odstopanje od predracuna
ostalo te mora izvajalec opozoriti..
jaz imam isto tezavo, ki pa jo resujem po pravni poti
srecno

10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je dovoljeno odstopanje od predracuna
ostalo te mora izvajalec opozoriti..
jaz imam isto tezavo, ki pa jo resujem po pravni poti
srecno

New Report

Close