Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek oddajanje stanovanja in uveljavljanje stroškov vzdrževanja

oddajanje stanovanja in uveljavljanje stroškov vzdrževanja

Pozdravljeni!

Želeli bi oddajati stanovanje. Z bodočimi najemniki smo se dogovarjali, da bi pred njihovo vselitvijo, stanovanje na novo prebelili celo stanovanje in zamenjali celotno kuhinjo. Sedaj pa me zanima ali lahko stroške pleskanja in tudi opreme kuhinje (vse omarice + električni aparati) potem uveljavljamo kot dejanske stroške vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja? Kaj vse se sploh lahko uveljavlja kot te stroške? Tudi nakup pohištva? Menjava oken, radiatorjev in podobno vem da paše zraven, ker smo to že uveljavljali, za kaj drugega pa nisem sigurna. V primeru, da nakupa nove kuhinje ne morem uveljavljat kot olajšavo, se mi sploh ne splača iti v to. Celoletna najemnina bo šla v namen prenove stanovanja in če dodam še davek na cel znesek pobrane najemnine se mi bolj splača imet prazno stanovanje…
Lep dan vsem skupaj in najlepša hvala za vaše izkušnje!

Država ti pri najemnini avtomatsko prizna 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} stroškov in to je to.
Od preostanka torej 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} najemnine pa plačaš 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} davek.

Ali se ti splača ali ne, pa sam presodi.

Lahko se pa odločiš pa oddajaš na črno, ampak potem bo država propadla, monovke pa u luft skočile ker goljufaš.

Ampak je čudna ta država, od najemnine bi pobirala svoj delež, pri stroških pa nič zraven dala.

Če jaz prav razumem obrazec za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem http://www.uradni-list.si/files/RS_-2012-107-04208-OB~P002-0000.PDF lahko uveljavljam ali normirane stroške (10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} – do lani je bilo 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) ali pa dejanske stroške. Edino kar me bega je vprašanje kaj vse lahko uveljavljam kot stroške vzdrževanja? Ali oprema kuhinje, novo pohištvo, nov bojler, električni aparati, bela tehnika, pleskanje,… lahko uveljavljam kot olajšavo ali samo menjavo oken, radiatorjev,…

nova
Uredništvo priporoča

oprema na gre v stroške, pa barva tudi ne.

ne moreš zahtevat da ti najemnik plača kuhinjo, a potem ko bo šel ven, jo bo sabo vzel…. Za investitcijska dela ste odgovorni najemnodajalci (tu notri so okna recimo), če najemniku crkne pomivalni stroj, mora pa on serviserja plačat. Sej stanovanje boš imela prenovljeno ti ne najmenik. najemnik bo šel ven, stanovanje bo še vedno prenovljeno…


Si zgrešila point, ni to vprašanje.

Vprašanje je, kako da lahko država pobere svoj delež pri najemnini, pri stroških pa nič ne da zraven?


Si zgrešila point, ni to vprašanje.

Vprašanje je, kako da lahko država pobere svoj delež pri najemnini, pri stroških pa nič ne da zraven?[/quote]

maš prou…zgodi je še…sory


Ne gre za to, da bi najemnik plačal kuhinjo… Stroške za kuhinjo…. bi plačal lastnik in najemnine. In potem mu najemnine ostane komaj kaj. In zakaj nebi davek plačal od tega ostanka najemnine??? torej od tistega, kar bi dejanko dobil?


Ne gre za to, da bi najemnik plačal kuhinjo… Stroške za kuhinjo…. bi plačal lastnik in najemnine. In potem mu najemnine ostane komaj kaj. In zakaj nebi davek plačal od tega ostanka najemnine??? torej od tistega, kar bi dejanko dobil?[/quote]

madona ste eni face. lastnik ima sedaj razsuto stanovanje, potem bo imel pa obnovljenega – to pa je tudi nekaj. najbrž pa bi radi, da bi bilo stanovanje kura, ki nese zlata jajca. da vam najemnik obnovi stanovanje, mastno plača najemnino, vse pa bi bilo brez davka. Zakaj hudiča pa plačujemo dohodnino? najprej delamo, potem pa še plačamo zato? po vaši velecenjeni logiki.

Pa saj jaz ne zahtevam od najemnika, da mi poleg najemnine plača še kuhinjo, ki bo potem ostala v stanovanju. Zanima me samo ali lahko nakup nove kuhinje uveljavljam kot strošek vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja. Stanovanje na željo najemnikov oddajamo prazno in ostalo pohištvo bodo kupili sami in ga po končanem najemu odnesli s seboj. Kuhinje pa ne želijo kasneje nosit s seboj, zato bi jo opremili mi in bo ostala v stanovanju. Se pa menimo za dolgoročni najem (5 let). Tolikokrat berem tudi tu na MONu, kako se oddajajo stanovanja v slabem stanju z opremo primerno le še za na kosovni odpad. Če se renoviranja stanovanja in nakupa nove opreme res ne da uveljavljat kot strošek vzdržavanja, potem me ne čudi, da dosti lastnikov oddaja zanemarjena in uničena stanovanja. Škoda za najemnike, ki si konec koncev zaslužijo živeti v primerno opremljenih in vzdrževanih stanovanjih.

Pa saj jaz ne zahtevam od najemnika, da mi poleg najemnine plača še kuhinjo, ki bo potem ostala v stanovanju. Zanima me samo ali lahko nakup nove kuhinje uveljavljam kot strošek vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja. Stanovanje na željo najemnikov oddajamo prazno in ostalo pohištvo bodo kupili sami in ga po končanem najemu odnesli s seboj. Kuhinje pa ne želijo kasneje nosit s seboj, zato bi jo opremili mi in bo ostala v stanovanju. Se pa menimo za dolgoročni najem (5 let). Tolikokrat berem tudi tu na MONu, kako se oddajajo stanovanja v slabem stanju z opremo primerno le še za na kosovni odpad. Če se renoviranja stanovanja in nakupa nove opreme res ne da uveljavljat kot strošek vzdržavanja, potem me ne čudi, da dosti lastnikov oddaja zanemarjena in uničena stanovanja. Škoda za najemnike, ki si konec koncev zaslužijo živeti v primerno opremljenih in vzdrževanih stanovanjih.[/quote]

po tvoji logiki bi potem morali od davka izvzeti tudi denar, ki ga sicer porabimo za vzdrževanje stanovanj v katerih živimo.


Ne gre za to, da bi najemnik plačal kuhinjo… Stroške za kuhinjo…. bi plačal lastnik in najemnine. In potem mu najemnine ostane komaj kaj. In zakaj nebi davek plačal od tega ostanka najemnine??? torej od tistega, kar bi dejanko dobil?[/quote]

madona ste eni face. lastnik ima sedaj razsuto stanovanje, potem bo imel pa obnovljenega – to pa je tudi nekaj. najbrž pa bi radi, da bi bilo stanovanje kura, ki nese zlata jajca. da vam najemnik obnovi stanovanje, mastno plača najemnino, vse pa bi bilo brez davka. Zakaj hudiča pa plačujemo dohodnino? najprej delamo, potem pa še plačamo zato? po vaši velecenjeni logiki.[/quote]

Stanovanje sedaj nikakor ni v razsutem stanju. Čez 5 let (ko se bo sedanji najemnik izselil) bo v podobnem stanju, če ne bo najemnik delal kakšne posebne škode. Za moje pojme je stanovanje pač potrebno vsakih nekaj let prebarvat. Kuhinja in aparati pa čez 5 let tudi ne bodo več nekaj s čemer bi človek obogatel. Nikakor ne gre za to, da bi najemnik obnovil stanovanje. To bi bilo v primeru, da bi mu POLEG najemnine zaračunala še stroške obnove. Najemnik plačuje najemnino jaz pa iz tega denarja plačam davek državi in vzdržujem stanovanje in skupne dele bloka. V najboljšem primeru ostane kaj malega (če sploh) zame. Davek bi moral pa biti na moj dobiček (to je najemnina – stroški obnove) ne pa na vso pobrano najemnino…

Ti je že ena zgoraj napisala, oprema, barvanje, električni aparati … tega ne moreš uveljavljat kot strošek vzdrževanja.

Žal. In se strinjam s tabo, tudi to je razlog, da ljudje oddajajo stanovanja z dotrajano opremo, neobnovljena, ker se ti pri današnjih najemninah računica enostavno ne izide.

Pa saj jaz ne zahtevam od najemnika, da mi poleg najemnine plača še kuhinjo, ki bo potem ostala v stanovanju. Zanima me samo ali lahko nakup nove kuhinje uveljavljam kot strošek vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja. Stanovanje na željo najemnikov oddajamo prazno in ostalo pohištvo bodo kupili sami in ga po končanem najemu odnesli s seboj. Kuhinje pa ne želijo kasneje nosit s seboj, zato bi jo opremili mi in bo ostala v stanovanju. Se pa menimo za dolgoročni najem (5 let). Tolikokrat berem tudi tu na MONu, kako se oddajajo stanovanja v slabem stanju z opremo primerno le še za na kosovni odpad. Če se renoviranja stanovanja in nakupa nove opreme res ne da uveljavljat kot strošek vzdržavanja, potem me ne čudi, da dosti lastnikov oddaja zanemarjena in uničena stanovanja. Škoda za najemnike, ki si konec koncev zaslužijo živeti v primerno opremljenih in vzdrževanih stanovanjih.[/quote]

po tvoji logiki bi potem morali od davka izvzeti tudi denar, ki ga sicer porabimo za vzdrževanje stanovanj v katerih živimo.[/quote]

V primeru oddajanja stanovanja v najem, najemodajalec plača davek na dohodek iz oddajanja premoženja v najem zmanjšan za stroške vzdrževanja. V tem primeru predstavlja lastniško stanovanje vir zaslužka za lastnika. Stanovanje v katerem prebiva lastnik pa ni vir nikakršnega zaslužka. Po novem se bo plačeval samo davek na nepremičnine. Ni pa tukaj davka na dobiček.

Podobno tudi lahko podjetnik najemnino za poslovne prostore uveljavlja kot strošek in zato plača manj dohodnine. Tudi nakup opreme za poslovne prostore se lahko uveljavlja kot olajšava. Najemnino za stanovanje v katerem prebiva najemnik, pa le ta ne more uveljavljat pri nikakršni dohodnini.

Včasih se je dalo stroške za vzdrževanje lastniškega stanovanja uveljavljat kot olajšavo pri dohodnini. Pa račune za zdravila in še marsikaj tudi. Sedaj pa že nekaj let ne več.

Meni je popolnoma jasno, o čem govori. Po sili razmer sem dobila manjše stanovanje, staro 25 let. Vsa oprema je šla ven in je vse novo. Žal mi je edino, da nisem zamenjala še kopalnice in oken. Že brez tega sem imela stroškov za caa 6000 € in tega denarja mi ne bi prinesla najemnina brez davka v dveh letih.
Zdaj se mi zdi škoda oddajat in raje plačujem mesečne stroške, kot da bi mi nekdo vse skupaj uničil.

Pa saj jaz ne zahtevam od najemnika, da mi poleg najemnine plača še kuhinjo, ki bo potem ostala v stanovanju. Zanima me samo ali lahko nakup nove kuhinje uveljavljam kot strošek vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja. Stanovanje na željo najemnikov oddajamo prazno in ostalo pohištvo bodo kupili sami in ga po končanem najemu odnesli s seboj. Kuhinje pa ne želijo kasneje nosit s seboj, zato bi jo opremili mi in bo ostala v stanovanju. Se pa menimo za dolgoročni najem (5 let). Tolikokrat berem tudi tu na MONu, kako se oddajajo stanovanja v slabem stanju z opremo primerno le še za na kosovni odpad. Če se renoviranja stanovanja in nakupa nove opreme res ne da uveljavljat kot strošek vzdržavanja, potem me ne čudi, da dosti lastnikov oddaja zanemarjena in uničena stanovanja. Škoda za najemnike, ki si konec koncev zaslužijo živeti v primerno opremljenih in vzdrževanih stanovanjih.[/quote]
ne, ne moreš nakupa kuhinje uveljavljat kot strošek pri najemnini. če bi meni en tretji kuhinjo podaril, bi tudi morala plačat davek na darila v znesku vrednosti kuhinje. razumeš? ti boš pač plačevala davek na najemnino.
sicer pa, če ste pametni, nastavite pogodbo za najemnino tako, da ne bo vidno, da je znižana zaradi tega, ker so vam kuhinjo plačali, in davka plačali ne boste. a ne.

res je hudo, iskreno sočustvujem s tabo.

Pa saj jaz ne zahtevam od najemnika, da mi poleg najemnine plača še kuhinjo, ki bo potem ostala v stanovanju. Zanima me samo ali lahko nakup nove kuhinje uveljavljam kot strošek vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja. Stanovanje na željo najemnikov oddajamo prazno in ostalo pohištvo bodo kupili sami in ga po končanem najemu odnesli s seboj. Kuhinje pa ne želijo kasneje nosit s seboj, zato bi jo opremili mi in bo ostala v stanovanju. Se pa menimo za dolgoročni najem (5 let). Tolikokrat berem tudi tu na MONu, kako se oddajajo stanovanja v slabem stanju z opremo primerno le še za na kosovni odpad. Če se renoviranja stanovanja in nakupa nove opreme res ne da uveljavljat kot strošek vzdržavanja, potem me ne čudi, da dosti lastnikov oddaja zanemarjena in uničena stanovanja. Škoda za najemnike, ki si konec koncev zaslužijo živeti v primerno opremljenih in vzdrževanih stanovanjih.[/quote]
ne, ne moreš nakupa kuhinje uveljavljat kot strošek pri najemnini. če bi meni en tretji kuhinjo podaril, bi tudi morala plačat davek na darila v znesku vrednosti kuhinje. razumeš? ti boš pač plačevala davek na najemnino.
sicer pa, če ste pametni, nastavite pogodbo za najemnino tako, da ne bo vidno, da je znižana zaradi tega, ker so vam kuhinjo plačali, in davka plačali ne boste. a ne.[/quote]

Njihova enoletna najemnina bi bila sicer malo čez 3000€. Približno tak znesek bi stala nova kuhinja z aparati. Naj torej sestavimo pogodbo z najemnino 50€ (0€ ravno ne more bit ali pač?) A kdo preverja za kakšno ceno oddajaš in ali je cena realna?

Še eno drugo vprašanje. Ali imaš lahko legalno v stanovanju/hiši nekoga, ki mu ne zaračunavaš najemnine ampak je dogovor samo tak da pokrije vse stroške stanovanja. Velja to samo za sorodnike ali lahko tudi za druge? Prijateljica je po babici podedovala majhno hiško v majhni vasici bogu za hrbtom. Hiška je že nekaj let prazna. Sedaj pa bi jo prijateljica želela ponudit eni mamici z malim otročkom iz sosednje vasi, da se bo ta lahko z otrokom umaknila pred čedalje bolj nasilnim možem. Najemnine ji ne bi zaračunavala (ker si je ta mamica ne more privoščit) edino stroške za elektriko, vodo in kurjavo bo ta mamica sama plačevala.


Brez kakšnega davka? Dohodnina naj bi se plačevala kot že ime pove od dohodka. In če imaš stroške je pač dohodek toliko manjši.

In če te že žuli, da bo lastnik imel potem prenovljeno stanovanje, saj bo potem za boljše stanovanje nabil višjo najemnino in plačal za to tudi več davka. Ali pa bo imel prazno in bo imel izgubo. Sedaj pa ko se kasira najemnina se država lepo dela četrtinskega lastnika in pobere četrt najemnine – ko se pa vlaga pa ne da nič.


ne, ne moreš nakupa kuhinje uveljavljat kot strošek pri najemnini. če bi meni en tretji kuhinjo podaril, bi tudi morala plačat davek na darila v znesku vrednosti kuhinje. razumeš? ti boš pač plačevala davek na najemnino.
sicer pa, če ste pametni, nastavite pogodbo za najemnino tako, da ne bo vidno, da je znižana zaradi tega, ker so vam kuhinjo plačali, in davka plačali ne boste. a ne.[/quote]

Njihova enoletna najemnina bi bila sicer malo čez 3000€. Približno tak znesek bi stala nova kuhinja z aparati. Naj torej sestavimo pogodbo z najemnino 50€ (0€ ravno ne more bit ali pač?) A kdo preverja za kakšno ceno oddajaš in ali je cena realna?

Še eno drugo vprašanje. Ali imaš lahko legalno v stanovanju/hiši nekoga, ki mu ne zaračunavaš najemnine ampak je dogovor samo tak da pokrije vse stroške stanovanja. Velja to samo za sorodnike ali lahko tudi za druge? Prijateljica je po babici podedovala majhno hiško v majhni vasici bogu za hrbtom. Hiška je že nekaj let prazna. Sedaj pa bi jo prijateljica želela ponudit eni mamici z malim otročkom iz sosednje vasi, da se bo ta lahko z otrokom umaknila pred čedalje bolj nasilnim možem. Najemnine ji ne bi zaračunavala (ker si je ta mamica ne more privoščit) edino stroške za elektriko, vodo in kurjavo bo ta mamica sama plačevala.[/quote]
če nista v sorodu, bi znala davčna ocenit realno najemnino in potem tej mamici nabit davek na darilo gor. ampak to je po mojem znanstvena fantastika.

Avtorica, te popolnoma razumem. Jaz oddajam za 250 evrov, uveljavljam stroške rezervnega sklada, ki zaradi obnove fasade znaša 40 evrov (je več kot 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}). Zdaj torej plačujem nekaj čez 50 evrov davka od najemnine in 50 evrov NUSZ-a, davek po novem bo še višji. Mislim, da je tega preveč… Že tako sem stanovanje kupila s kreditom in banki preplačala vse skupaj, zdaj moram pa še državi… Hvala bogu vsaj najemnica redno plačuje najemnino in vse stroške…

Sem klicala na DURS in dobila sledeče podatke (morda pride še komu prav).

Upošteva se rezervni sklad, beljenje, zamenjava podov (na primer v eni sobi), zamenjava kakšnega dela elektroinštalacij – če bi kdo menjal komplet vso elektriko se to ne šteje, upošteva se zamenjava enega radiatorja (ki recimo pušča), zamenjava vseh radiatorjev pa ne. Upošteva se zamenjava enega okna, če recimo razbiješ steklo, če menjaš vsa okna se pa to ne upošteva. Upošteva se menjava pipe in kotlička v kopalnici, komplet nova kopalnica pa ne. Oprema se ne upošteva, ker jaz po njihovo nisem dolžna dat najemnikom nove opreme, naj bodo zadovoljni s tistim kar imam…

Če bi človek torej striktno poslušal DURSovce bi najemniki živeli v nekih zanikrnih luknjah, ker lastniki “Pač oddajajo tako, da imajo neko ekonomsko računico in da niso na zgubi. Kje pa piše, da najemniki rabijo vse aparate. Renoviranje in nova oprema nista nujno potrebna… Stanovanjski zakon tega meni kot lastniku ne predpisuje.”

Pa saj ne vem več kdo je tu zmešan. Očitno jaz, ker želim, da imajo najemniki lep in urejen dom, kakršnega bi si želela tudi sama…

Zdaj grem pa na bolho iskat kuhinjo z vsemi aparati za 500€… 🙁

narobe sklepaš
te stvari se ne upoštevajo zato, ker če ti vse to vložiš v stanovanje, je seveda stanovanje več vredno in lahko zahtevaš tudi višjo najemnino….
se pravi, da posledično ti ta vlaganja povrnejo najemniki z višjo najemnino.

narobe sklepaš
te stvari se ne upoštevajo zato, ker če ti vse to vložiš v stanovanje, je seveda stanovanje več vredno in lahko zahtevaš tudi višjo najemnino….
se pravi, da posledično ti ta vlaganja povrnejo najemniki z višjo najemnino.[/quote]

Taka logika velja v tujini. V Sloveniji zaenkrat se ne.

narobe sklepaš
te stvari se ne upoštevajo zato, ker če ti vse to vložiš v stanovanje, je seveda stanovanje več vredno in lahko zahtevaš tudi višjo najemnino….
se pravi, da posledično ti ta vlaganja povrnejo najemniki z višjo najemnino.[/quote]

Taka logika velja v tujini. V Sloveniji zaenkrat se ne.[/quote]

Razlika med najemnino stanovanja z razpadajočo kuhinjo in stanovanjem z novo kuhinjo je max 50€. Pri vrednosti kuhinje z novimi aparati 3000€ se ti z višjo najemnino to povrne v 5 letih. V tem času ti pa najemniki lahko (če niso pretirano pazljivi) kuhinjo že spet spravijo v obupno stanje, aparati pa tudi že pocrkajo. Torej se za najemodajalca niti pod razno ne splača vlagat v prenovo, ker ne dobi toliko višje najemnine za urejeno in lepo opremljeno stanovanje.

New Report

Close