Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek PARADIŽNIK, rada bi naredila za ozimnico paradižnikov sok ali omake, kako nak to konzumiram, naredim??

PARADIŽNIK, rada bi naredila za ozimnico paradižnikov sok ali omake, kako nak to konzumiram, naredim??

Punce živjo,

na vrtu imam še veliko paradižnika, pa še rodi. Radi imamo paradižnikov sok za omake, to mislim tisto kašo paradižnika, ki ima dodano samo sol in nato vliješ to v omake…

kako naj to naredim? paradižniku odrežem muho, operem in jaz bi ga kar zmiksala v multipraktiku, dodala malo soli, mogoče bi jaz dala še malo svežega origana, bazilike, mogoče še malenkost sladkorja, kak česen…potem pa bi to nalila v steklenice ali kozarčke in bi to samo še pasterizirala v pečici.

Ali bo to dobro, ne želim prekuhavat paradižnika, ker s tem vse izgubi, jaz bi samo sveže sestavine zmiksala, naredila po svojem okusu ta sok-omako in jo nalila v kozarce…moram pa obevzno pasterizirat, da bo ostalo in se ne pokvarilo…

Torej vsak namig dobrodošel, kako pa naj pasteriziram v pečici, še nikoli nisem in res ne vem in kaj potem, eni kozarce zavijajo v deke… hvala!!

Paradižnik očistiš, opereš.
Narežeš na krhlje in prepasiraš s pasirko tako, da gredo olupki in semena ven. Lahko tudi 2x- le manj natlači v pasirko.
Po tem v posodo, kuhaš 3-4 ure, mešaš, posoliš.

Daš v čiste kozarčke, zapreš. Na vrhu lahko kaneš eno veliko žlico segretega olja.

Najboljša omaka za vse okuse. Samo procedura kuhanja je zame ubitačna.

lp,D

paradiznik narezes na kose das v posodo da zavri prepasiras vrnes v posodo na 5kg paradiznika das 2 zlici soli, pustis da paradiznik zavre dovolj je 4 minute v vroce kozarce vlijes vroc pradiznik, obrnes kozarec za 3 sec na glavo, nakar kozarce vrnes v toplo pecico(tam si kozarce segreves na 90*) pecico zapres , drugi dan kozarce na polico ,in eccola!

Avtorica je napisala, da NE ŽELI KUHATI omake.
Torej, avtorica, naredi kot si si zamislila, glej le da bo vse res čisto in sterilno. Pokrovčke znotraj razkuži – obriši z vato, namočeno v alkohol. Kozarce ogrej v pečici, nalij vanje omako, pazi, da ne popackaš roba kozarca, jih dobro zapri, zloži v pečico (v pekač z cca. 2cm vode ali brez pekača direktno na rešetko), segrej na 80 stopinj, pusti pol ure. Potem pusti v ugasnjeni pečici čez noč, da se popolnoma ohladi. Drugo jutro preveri pokrovčke; če so se malce upognili navznoter je OK. Če se kateri ni, zamenjaj pokrovček in ponovi pasterizacijo.


Ali pa drugače.
Paradižnik prerežeš na pol, ga daš v psodo in malenkost vode, ker potem paradižnik sam spusti vso vodo.. Ko zavre(nekaj minut) odstaviš in odcediš, ter pustiš čez noč,da vsa voda odteče. Drugi dan pa z pasirko nadaljujem. Takoj dobim gosto maso, katero pa vseeno prekuham in dodajam razne začimbe. Nato pa konzerviranje v steklene kozarce, lahko tudi v manjše posodice za v skrinjo. Ker sem delal v velikih količinah sem kuhal v 15 L posodi in cedilko sem si naredil iz velike 10L plastične posode.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx boljše živet v lahki diktaturi kot v težki demokraciji xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx več na blogu, http://www.fj-produkt.com/

A res nihče razen enega ne zna brat??? Ona ne želi kuhati omake!

punce, hvala vam, ampak jaz res ne žekim kuhat, jaz želim recimo takole…zdaj naredim špagete in za omako lepo vzamem paradižnik iz vrta, še malo bazilike, origana, česen in vse to ali narežem čisto na drobno ali pa zmiksam, dodam še malo soli, popra in omaka je tu, lahko samo hladno polijem po vročih špagetah ali jo čisto malo pogrejem. To si želim narediti za ozimnico in s kuho se vse uniči, mislite, da mi brez prekuhavanja res ne bo zdržalo…probala bom ene par kozarčkov tako in da vidimo.

mogoče se pa javi še katera, ki ni kuhala, prekuhavala


Pa še prav imaš, da ne znam brat. Jaz se pa tako trudim pisat. Morda bo avtorica spoznala, da njena zadeva bo tekoča kot voda in na koncu ne bo nič na boljšem, ker bo “natur omako” morala vseeno kuhat in njene natur sestavine bodo v loncu izpuhtele.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx boljše živet v lahki diktaturi kot v težki demokraciji xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx več na blogu, http://www.fj-produkt.com/


Odlična jed, katero koristim v času sezone, vse sveže, natur, brez prekuhavanja.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx boljše živet v lahki diktaturi kot v težki demokraciji xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx več na blogu, http://www.fj-produkt.com/

Avtorica je napisala, da NE ŽELI KUHATI omake.
Torej, avtorica, naredi kot si si zamislila, glej le da bo vse res čisto in sterilno. Pokrovčke znotraj razkuži – obriši z vato, namočeno v alkohol. Kozarce ogrej v pečici, nalij vanje omako, pazi, da ne popackaš roba kozarca, jih dobro zapri, zloži v pečico (v pekač z cca. 2cm vode ali brez pekača direktno na rešetko), segrej na 80 stopinj, pusti pol ure. Potem pusti v ugasnjeni pečici čez noč, da se popolnoma ohladi. Drugo jutro preveri pokrovčke; če so se malce upognili navznoter je OK. Če se kateri ni, zamenjaj pokrovček in ponovi pasterizacijo.[/quote]

IN kaj pol ure na 80 stopinj ni termična obdelava ??

lažje je nasekljan paradižnik prekuhati le 20 min, nato ga VROČEGA polniti v VROČE kozarce, na vrhu dolijemo le malo olja in še VROČE zapremo s pokrovčki.
Tu ni potrebno nobeno steriliziranje, ker je vroče polnjeno.

Preverjeno!

Sem ti podrobno opisala postopek. Ampak brez tistega segrevanja v pečici pač ne bo šlo, ker tisto je PASTERIZACIJA in brez nje boš imela če teden dni vse kozarčke polne plesni.

po moje tole, kar si si ti zamislila, brez vsake termične obdelave, ne bo šlo skoz, ker bo splesnelo.

tist nasvet, da daš v pečico je tudi kuhanje … tega se pa ti braniš, zaradi uničenja vitaminov.

edina druga varjanta jem da cele paradižnike daš v skrinjo in jih pozimi potem daš v omake, sam to je pol tudi kuhanje 🙂

jaz jih vkuhavam v omako, ki jo pozimiuporabljam za vse jedi … od polivk, do pic, omak itd.

Ampak nobena ji ni povedala, kako naj potem paradajz konzumira.

Tezka bo.

Ti pa strokovno lahko povem, da se v paradizniku kljub prekuhavanju obdrzi zelo veliko vitaminov. Če boš pa kuhala samo vitamin, ki je narejen industrijsko, bos brez.

Jaz naredim tako, da paradižnikovo omako nalijem v kozarce, zaprem, naložim v večji pisker, nalijem vodo, ( voda mora bit malo čez pokrovčke ) in zavrem. Ko zavre, kozarce poberem ven in jih pokrijem, da se počasi ohladijo. Vso zelenjavo vlagam tako, samo da pustim kumare(manj časa) in srbsko solato nekaj časa vreti. Aja, pa pod kozarce, preden jih naložiš v pisker, je treba dat krpo, da ne počijo. Meni je to najlažji način.

Prvič, čista oslarija je, da paradižnik pri prekuhavanju “vse izgubi” – likopeni, karotenoidi in v maščobi topni vitamini so termostabilni, vitamin C se pa začne izgubljati tisti hip, ko paradajz odtrgaš, potem, ko ga zmiksaš, pa v vsakem primeru velik del razpade v nekaj urah; s takojšnjo pasterizacijo se bo ohranil celo večji delež C-vitamina, ker se uničijo encimi, ki bi ga sicer razgradili.

Drugič: nikakor ti ne bo uspelo narediti shranka, ki bi neprekuhan na sobni temperaturi zdržal več kot tri dni, pa če se še tako zaj***vaš s sterilnimi kozarci in alkoholiziranimi pokrovčki, razen če imaš doma nizkotlačno komoro s filtri in z odsesavanjem zraka in če imaš paradajz iz sterilne hidroponične vzgoje.

Ampak ti kar naredi po svoje, če boš imela srečo in če imaš res zelo sladek paradajz, bo v enem od treh kozarcev nastal čisto uporaben – kis.

kaj pa skrinja…narediš svojo omako, pa daš zmrznit…

:))) Ga pridem jaz pokonzumirat:)))

Najprej odgovor o nekuhanju. Nekuhan paradižnik oz. mezga ne more zdržati za ozimnico. Avtorica, lahko probaš, da si boš verjela. Ampak je škoda pridelka, ki bi ga lahko koristno uporabila.

Jaz naredim takole, enostavno in dokaj hitro. Zrele in cele paradižnike prevrem toliko, da poči kožica. Potem jih malo ohladim, da jih lahko držim in vse olupim, očistim slabih delov (nujno!) in režem v posodo, v kateri bom mezgo kuhala. Dam kuhat, malo solim, ne veliko in nič drugega. Občasno pomešam. Odvisno je od vrste paradižnikov, če so mesnati, je mezga hitro kuhana, cca 1 ura. Itak vse razpade v gladko omako. V čiste kozarce, ki jih ogrejem v pečici na 100 stopinj vroče polnim, pokrijem z dekco in naslednji dan spravim. Tako pripravljena mezga zdrži več let, tudi odprta vsaj 10 dni in je odlična.

Edini korekten komentar! Naj dodam še koristne in pomembne drobnarije!

(Danes sva z ženo pripravila 20 litrskih kozarcev paradižnikovega soka v dobrih treh urah, vključno s pripravo in pomivanjem po končanem delu. To delava že peto leto.)

Paradižnik dobro operi. Biti MORA zrel. Takega je sicer težko rezati, če nimaš res ostrega noža. Zato reži v meso, ne v lupino. Najprej pa odstrani belino okrog peclja in “napake” na kožici.

Zmelji ga z električno mesoreznico (z luknjicami cca 6 mm); tudi dodatek (mesoreznica) kuhinjskemu robotu bo v redu. Z ročno mesoreznico bo “dolgčas”!

Kozarce zloži v pečico, predgreto na 85 do 90 stopinj. POZOR: Pečica kaže temperaturo notranjosti, ne temperature kozarcev. Vzemi si čas! NOVE pokrovčke znotraj obdelaj z alkoholom; sigurno imaš pri roki rum.

Zmleto maso zavri in pusti vreti še kakšnih 10 minut (le zaradi pasterizacije!). Mogoče vmes malo zmiksaj s paličnim mešalnikom, ni pa nujno. Pa nobenih dodatkov! Vse, kar ti je všeč, dodaj šele pri kuhi. Če osoliš, bo neuporabno kot napitek!

VAŽNO: Še vrelo maso zlivaj v še vroče kozarce z lijakom z veliko luknjo. Napolni do 1 cm izpod roba. Ne popackaj robu! Če se pa vendarle zgodi, rob obriši z alkoholiziranim kuhinjskim papirjem. Kozarce nemudoma sproti zapiraj, pokrovčke dobro “pritegni”!

Nekateri kozarce potem obrnejo in pokrijejo. Prvo je mogoče še smiselno, drugo pa ni potrebno. Mislim celo, da naj se kozarci hitro ohladijo, da hitro nastane v kozarcih podtlak.

Ja, kaj pa kožica in seme? Jaz maso precedim preko običajnega mrežastega kuhinjskega cedilnika tik pred kuho, blema nema!

LP

Moj odgovor se nanaša na CAPRICIOSO

Moj odgovor se nanaša na CAPRICCIOSO

Jaz sem bila lani bolj komot. Paradižnik sem narezala na majhne rezine, jih zapakirala v male plastične posodice (za 1x ven vzet), posula z narezano baziliko pa v skrinjo. Potem sem te male porcije vso zimo uporabljala za makarone, rižote, omake – pač za vse, kar se rabi paradižnik. Če te motijo tiste lupine, paradižnik prej olupi – mene ne motijo. To je tak recept za lene babe – ali za tiste, ki imajo premalo časa. Meni se je zdelo OK in bom letos tudi tako naredila.

Kolk enga kompliciranja, ker je lončkov zmanjkalo. Daš pač v kozarčke za 1x-no uporabo, ki se dobijo v vsaki štacuni. Đizs, no.

Jaz ga olupim in narezem na manjse koscke in ga se malo pomeckam. Zapakiram ga v vrecke, ki jih kupim v lidlu (s taksno rumeno zadrgo) in spravim v zamrzovalnik. Ko zelim paradiznik uporabit, ga vzamem iz zamrzovalnika in dodam v omako, da se se nekaj casa kuha. Tako delam ze vrsto let in se super obnese

New Report

Close