Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ne, ni najlažje kar oditi (Obvezno nedeljsko branje)

Ne, ni najlažje kar oditi (Obvezno nedeljsko branje)

Vas, ki vladate in ste generacija baby booma, naj bo pošteno strah vaše starosti. Ne zato, ker ne bomo želeli skrbeti za vas, ampak zato, ker nas preprosto ne bo tu. Ne bo nas, da bi plačevali davke, krpali avtoceste, da bi gradili domove za ostarele… Ostali boste sami, skupaj s svojimi nepremičninami, krediti za ceste in tajkunske prevzeme ter s pokojnino, ki bo temeljila na minimalcu. Da o zdravnikih ne govorim.

Dober gospodar je vedno posestvo predal nasledniku, in to takrat, ko sta bila oba na vrhuncu moči. To je temelj zdravega razvoja. V Sloveniji gospodar drži posest do konca, do revolucije, do smrti. Verjetno zato, ker je do posestva prišel z revolucijo, komunistično ali/in kapitalistično, z nacionalizacijo ali/in z denacionalizacijo, z osamosvojitveno vojno ali/in z vstopom v EU, z nepovratnimi sredstvi za neuvrščene ali/in z evropskimi skladi ali s podobnimi prerazporeditvami kapitala.

Tisti, ki je do svojega premoženja prišel z delom, ga veliko lažje preda naprej kot nekdo, ki ga je pridobil po (ne)sreči. Zato, ker dela za svoje naslednike, ker jim privošči, da sadove njegovega potu in žuljev uživajo ali pa (ne nujno) nadgrajujejo. Ker si želi, da njegovemu nasledniku ne bo treba delati tako (trdo) kot njemu. Pa saj za to gre, za lepši jutri.

Ampak pri nas je drugače. Nam gospodarji ne privoščite, da bi živeli in uživali življenje v svobodni državi, mislim, da zato, ker si je še sami ne zaslužite. Čisto preprosto, niste je vredni, ker ste zanjo naredili premalo (še avtocestni križ so pravzaprav naredile generacije, ki prihajajo – z odplačevanji kreditov). Do prihoda krize ste si verjetno mislili, da ne bomo nikoli spregledali, da je zgodba o uspehu pravzaprav zgodba o neuspehu in da vse, kar je bilo uspešno, še ni odplačano. Ampak kriza je prišla in spregledali smo prej, kot ste si želeli. Danes sploh ne tajite več, da ste ugrabili državo in da jo boste izpustili iz rok le z revolucijo ali po smrti, ker veste, da drugega ne znate delati: najemati kredite – skriti denar – potopiti banke – obrniti sedežni red v parlamentu – imenovati komisije…

Odrivate nas, ker se nas bojite: imamo znanje, energijo in življenje pred seboj, vse, česar vi ne morete kupiti (in odplačati na naš račun).

Če gospodar ne preda posestva pravočasno, lahko pride do družinske tragedije ali pa se naslednik umakne, navadno daleč, v tujino.

Očitno se mi umikamo, generacija 1970–1995 se izseljuje, množično. »Ali so kar spakirali in šli?« sem se spraševal, ko sem prvič, nekje v osnovni šoli, slišal za izseljevanje pred prvo svetovno vojno. Na začetku svojih 30. let se sprašujem podobno. Tokrat opazujem izseljevanje svojih prijateljev, moje generacije. Ne, niso kar spakirali in šli, prej so iskali možnost za obstoj tu, v Sloveniji, a je niso našli – ne tisti pred prvo vojno ne ti, ki odhajajo danes.

Moj dedek je bil mizar. Delal je, nekako od konca druge svetovne vojne do osamosvojitve Slovenije. Babica je bila šivilja, ki je po rojstvu otrok ostala doma, kot gospodinja. Res je, da nista hodila na morje in imela avtomobila, a sta sezidala svojo hišo, z elektriko in vodo. To jima je uspelo nekako med letoma 1945 in 1950, da, v petih letih po svetovni vojni, brez kreditov in borčevske pokojnine, z eno delavsko plačo. 60 let kasneje poskušava to hišo skupaj s partnerico obnoviti. Če preslikam stanje v današnje dni: sem zaposlen za nedoločen čas, imam dve diplomi, partnerica ima diplomo in s.p. (da, tak novodobni s.p., ne tistega iz devetdesetih, ko je omemba s.p. še sprožila besedno zvezo: »O, privatnica?!«), a nič ne kaže na to, da bi v 5 letih lahko to isto hišo le obnovila (in nimava kreditov za avtomobile in parcelo). Dedek in babica sta imela možnost, nam ni dana. Če bova nekega dne spakirala in odšla, se ne sprašujte, vi gospodarji, kje smo tisti, ki plačujemo vaše kredite, ker na koncu mora vsak sam plačati svoj dolg, tako ali drugače. In ne, ne govorite mi, da je najlažje kar oditi in da smo mladi apatični. Verjetno je za vas vseeno bolje, da se umaknemo, kot da bi naredili revolucijo. Ne, ne govorite mi, da je najlažje kar oditi, vsaj do takrat ne, dokler nimam niti možnosti, da kaj spremenim.

V Sloveniji ni prostora za dva gospodarja, vaš čas pa se je iztekel. Dušite nas, zadušili boste sebe.
JURE PETAČ, Ljubljana

Ja – izgubljena generacija.

Politicians should be replaced like diapers, often for the same reason Mark Twain

kr neki

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

Se strinjam z avtorjem in pridružujem njegovemu mnenju popolnoma. Sama sem 30 stara, nimam nič nobene službe, nobenih prihrankov, nič, nihče te noče tu v Sloveniji. Tu ni prihodnosti, sem že živela v tujini in sem mislila ok bom prišla nazaj da tu še dokončam faks s privarčevanim denarjem iz tujine. Sem dokončala in ne dobim službe že vrsto let, v bistvu me ni sram povedati da v Sloveniji nikoli sploh še nisem imela normalne službe. V tujini sem pa vedno dobila, in tudi tokrat delam načrt da se spravim ven od tukaj. Tu ne bom mogla preživeti, ne bom si mogla ustvariti družine, imeti otrok, ustvariti dostojnega življenja. Le kako? Ali naj preživim s 700 €(že to je čudež da ko slovenci dobijo službo za 700, so noro zadovoljni, kot da bi se jih nekdo usmilil, žalostno). Moj prijatelj, ki živi v tujini pravi da je Slovenija čudovita dežela in da jo je škoda ker je življenje v Sloveniji tako zagnojeno zaradi sistema.

Ta post je prava slika ljudi ki smo se rodili po letih 1970, 1980 sploh tisti ki smo se rodili po letu 1980, današnji 30 letniki nimamo nič. Živijo nas starši, pomagajo nam starši tisti ki lahko ampak to ni nič, ne moremo se zanašati na starše in tudi bolano je da ne moreš tukaj nič sam ustvariti. V Sloveniji bolj ko si priden, bolj kot si uspešen, zanimiv, brihtko bolj te poteptajo.

Avtor, resnična in poštena beseda!

sočustvujem s teboj, ampak zakaj si pa prišla nazaj? Zakaj nisi v tujini delala faksa in si potem tam poiskala službo, za katero praviš, da si jo v tujini vedno dobila. Je bil faks tukaj cenejši?Resno, če si že šla v tujino in tam tudi delala, kaj hudiča si se vrnila nazaj?? Poleg tega glede na tvoje izkušnje v tujini ti ne bo težko iti nazaj.

Ali naj hišo prepišem otrokom za njihov občutek da nekaj imajo. In kaj bo z menoj? Ali jih bom prosila da mi plačujejo dom, ali bom imela dinar v žepu ali bodo ocenili da ga ne potrebujem?
Starejši potrebujemo varnost in varnost je premoženje-stanovanje, hiša in od tu se bo financiral dom ali druga oskrba če bo potrebno.

Avtorju vse ćestitke,zelo dobro je ubesedil vse tisto,kar tudi meni roji po glavi in kar opažam pri svojih dveh sinovih,25 in 28 let.Pomagala sem jima,da sta prišla do izobrazbe,ju spodbujala in vse,kar sem le mogla,stanovanja jima ne morem kupiti…Ne vesta kako naprej,jaz tudi ne…
Sicer pa v Sloveniji nikoli ni bilo z rožami postlano.Mogoče nekaj let,ko se je dalo dobiti skoraj zastonj kredite….Tudi moja babica ni imela kakšne prihodnosti,pa se je dobro izšlo,niti moja mami ne….
Res, človek mora biti prav skromen in nadvse zadovoljen s 700 evri,medtem ,ko drugi ne vejo kam bi dali od vseh polnih vreč….

Ah, daj no, kot da berem Janka Kersnika.:))) Kakšno predajanje posestva, saj nismo več v 19. stoletju, no.V 21. stoletju lahko gospodar posestvo proda in gre na Maldive, naslednikii pa naj svoje posestvo ustvarijo, če imajo potencial, ali pač živijo brez njega.

Če pa imaš v mislih to, da naj politiki predajo vodenje države mladini, hahaha, a res misliš, da bi bilo kaj drugače?

Prosim lepo, mi razložiš kje si v tujini, stara 20 let in brez faksa, z lahkoto dobila suuuper službo, tako dobro, da si ful privarčevala za študij doma…..in potem stara 30 let že vrrrrrsto let ne dobiš službe, torej si v tujini delala 1 leto, 2 in toooolko privarčevala?

Oprosti, kljub pikrosti, mislim, da tukaj nekaj ne štima, če si študirala vsaj 4 leta in si recimo vsaj (vrsta let) ene 4 brez službe, po logiki, si bila v tujini največ 2 leti, je res? No, če se ti da, nam to razloži….

Me zelo zanima, ker imam prijateljico na Nizozemskem, ki ima MBA, hkrati je pa prof angleščine in ne dobi službe že 10 let, imam prijateljico, ki živi v Italiji in je arhitekt in ravno tako ne dobi službe.

Mladi pa ne potrebujejo varnosti?

Mladi rabijo dosti,dosti več,kot stari….Moja stara mama in ata sta imela kuhinjo,spalnico ,hodnik in wc…

Ostalo sta napisala na mojega očeta….

Prav je napisal avtor,stari se kar oklepajte hiš,na koncu vam bo ostala samo ta,ker mladi bodo šli….

Stari pa si jo bodo lahko oprtali na hrbet in odnesli s seboj v nebesa….(se malo opravičujem za tole- ampak,če je res….)

…zdele si pa usekal mimo….

Ni kar nekaj,je na žalost real life.

Današnje mladine.Ker so uni zgoraj vse zafurali in pokradli.

Bolj iluzija je ta vaš občutek varnosti, ki temelji na močno precenjenih nepremičninah. Kdo pa bo kupoval te vaše nepremičnine na stara leta, ko bo treba financirati oskrbo? Generacije na minimalcih, na začasnem in volonterskem delu? Brezposelni? Že danes nekateri zapuščajo domove za ostarele, ker jim ne znese več plačevati oskrbe. Stvar bo samo še hujša.

Potem pa Majčica stara, sedi na svojem premoženju, sama in od vseh pozabljena.
Kaj točno ti bo bajturina, ko nimaš nikogar, da bi tej bajturini vdihnil življenje, tvoje pa se ugaša?

Starejši potrebujejo varnost, se strinjam, ampak potrebujejo pa tudi svoje najbližje okoli sebe, če teh ni, ti jih nobene vile in gradovi ne morejo nadomestiti.

Potem pa Majčica stara, sedi na svojem premoženju, sama in od vseh pozabljena.
Kaj točno ti bo bajturina, ko nimaš nikogar, da bi tej bajturini vdihnil življenje, tvoje pa se ugaša?

Starejši potrebujejo varnost, se strinjam, ampak potrebujejo pa tudi svoje najbližje okoli sebe, če teh ni, ti jih nobene vile in gradovi ne morejo nadomestiti.[/quote]

Se popolnoma strinjam!
Moja starša imata dve hiši,moji otroci pa nimajo kam…..
Zdaj bo pa usekal davek….ampak mene ne…

Delala sem v UK v enem IT podjetju sem bila technical support za nemški in balkanski trg, znam tudi te jezike govoriti. Plača je bila 1.600 funtov neto in sem lahko privarčevala denar, v tujini sem bila malo več kot 2 leti. V Sloveniji sem brez dela že odkar sem prišla nazaj to bo sedaj tudi 3 leta. V Sloveniji sem dokončala 3 letni fax.

Nekateri iz včerajšnje teme pravijo, da je rešitev v volonterskem delu. Ponižaš se, da slovenskega delodajalca prepričaš, da si najbolj ustrezen za zastonj delo in je problem rešen. Stanovanja, hrane, obleke in drugih neumnosti iz komunizma pač ne potrebuješ.

Ah, daj no, kot da berem Janka Kersnika.:))) Kakšno predajanje posestva, saj nismo več v 19. stoletju, no.V 21. stoletju lahko gospodar posestvo proda in gre na Maldive, naslednikii pa naj svoje posestvo ustvarijo, če imajo potencial, ali pač živijo brez njega.

Če pa imaš v mislih to, da naj politiki predajo vodenje države mladini, hahaha, a res misliš, da bi bilo kaj drugače?[/quote]

Očitno imaš polno rit vsega,da tako pišeš.To je prva moja asociacija na tvoje pisanje in mislim,da nisem edina ki tako razmišljam.
Očitno ne vidiš,da danes mladina ne more ustvariti potenciala,pa če bi še tako rada.
Gotovo si trenutno na Maldivih…kar ostani tam.

Mladi pa ne potrebujejo varnosti?

Mladi rabijo dosti,dosti več,kot stari….Moja stara mama in ata sta imela kuhinjo,spalnico ,hodnik in wc…

Ostalo sta napisala na mojega očeta….

Prav je napisal avtor,stari se kar oklepajte hiš,na koncu vam bo ostala samo ta,ker mladi bodo šli….

Stari pa si jo bodo lahko oprtali na hrbet in odnesli s seboj v nebesa….(se malo opravičujem za tole- ampak,če je res….)[/quote]

Problem današnje mladine (in seveda kapitalna napaka njihovih staršev) je razvajenost. Vse so dobili na pladnju in zdaj je katastrofa, ker ni na pladnju še službe in stanovanja. Ne znajdejo se v svetu, kakršen vlada skoraj povsod, kjer je kapitalizem praksa stoletij. Kolca se jim po socializmu njihovih staršev, a žal ga ni več. Res je kriza in vse teče narobe. A, ko je bo konec in se bo spet potrebovalo veliko fantov, ki znajo delat z rokami, napeljat vodo, položit ploščice, sezidat kamin.. jih bo treba uvažat iz tretjih držav. Dokler vsi delavci na naši upravni stavbi govorijo balkanske jezike, moji brezposelni someščani pa kofetkajo in kadijo vse dopoldneve po okoliških kafičih (in seveda sanjajo, da bodo šli v tujino), me pisma, kot je zgornja jeremijada, ne prepričajo. V krizi je treba pljunit v roke in delat karkoli. Ne samo, da tako zaslužiš vsaj za preživetje, ohraniš zdrav duh in telo, ponos, da si koristen.. sicer je pa brez veze.. dejstvo, za vas edino pomembno, je, da vam v krizi nihče ne more dat službe in podarit stanovanja.
Se pa strinjam, da je politika gnila in bi bilo treba zamenjat gamad, ki se menja na oblasti. A sposobnih in uglednih kandidatov ni (pustimo zaenkrat 30 letnike, naj najprej malo dozorijo in se izkažejo), ker je politika pri nas preveč kompromitirana.

Za današnjo mlado generacijo je perspektiva res slabša kot je bila desetletja nazaj. Ampak to kar je napisano zgoraj je pa eno samo jamranje. Moji starši so – tako kot mnogi danes – živeli skupaj s starimi starši; tudi poskrbeli za njih na stara leta. Kakšni prepisi pred smrtjo? Zakaj?
Potem so zgradili hišo, nekaj kredita je že bilo, kot so tudi danes, ostalo pa iz prihrankov (sta šparala kar dolgo število let), parcelo sta dobila (kot danes mnogi), potem se je pa predvsem veliko veliko delalo. Vse kar je bilo možno in smo znali smo naredili sami.
Zgoraj tudi pravi ena, da je v tujini prišparala in prišla sem, da je študirala. Kristalno jasno je, zakaj je prišla sem dokončat študij. Zato, ker bi ga v tako super tujini, morala krepko plačat iz svojega žepa. Pa ga verjetno ne bi mogla, tako kot ga težko ali pa sploh ne tudi številni mladi, ki tam živijo.
Mladina, ki sedaj išče službe je tudi mladina obilja. Njihova mladost ali pa mladost baby boom generacije je bila čisto nekaj drugega. Res pa je, da je iz odličnega na (zelo) slabo it mnogo težje, kot obratno.

Potem pa Majčica stara, sedi na svojem premoženju, sama in od vseh pozabljena.
Kaj točno ti bo bajturina, ko nimaš nikogar, da bi tej bajturini vdihnil življenje, tvoje pa se ugaša?

Starejši potrebujejo varnost, se strinjam, ampak potrebujejo pa tudi svoje najbližje okoli sebe, če teh ni, ti jih nobene vile in gradovi ne morejo nadomestiti.[/quote]

Dokler ima Majčica stara bajturino, je za maldi rod zanimiva in se bodo slinili okrog nje, celo jo vozili k zdravniku in hodili na obiske (sploh, če ima poln zelenjavni vrt in sadovnjak, da o kakšnem pujsku ali kokoših ne govorimo). Ko bo prepisala premoženje na enega (ali več) od njih, bo zelo hitro občutila, kaj je to – biti odveč.
Zato, Majčica stara, dobro razmišljaš. Ostani lastnica tega, kar si sama ustvarila in porabi za to, da boš imela spodobno starost. Po smrti pa naj si razdelijo, kar bo ostalo.
Videno povsod okrog mene.

Že spet in še enkrat! Smo obnavljali doma, mojster za vodovod ne dobi pomočnika, mojster za knauf enako, mojster keramičar ima brata, ampak sta oba čez 40! In mojster za beljenje je tudi sam! Ampak nihče od njih ni naše gore list, vsi pa delajo.Z računom in s.p., jim kar gre, pravijo. Ni veliko, ampak so skromnosti navajeni. In niso študirali japonologije, sinologije, kulturne… ije, in tako dalje in dalje. Ampak so pri 18 odšli s trebuhom za kruhom v takrat obljubljeno “slovenijo”. In začeli delat!
Ali mladi mislite,da bodo v tujini navdušeni nad socialnimi delavkami, vsemi ostalimi ekonomisti, pa pravniki, pa…
V Sloveniji je vpisanih na Akademijo za glasbo okoli 500 študentov, na arhitekturi se jih drenja okoli 300 samo v prvem letniku, na pravu je naval, ampak poklicna srednja šola pa komaj spravi za en razred fantov. No, avtor prve teme, a v tujini bodo navdušeni nad teboj, takoj ti bodo dali stanovanje pa plačo, ki si jo želiš?
A naj mene skrbi, kaj boš delal? Ali mi potihem groziš, ker nisem poskrbel za vse tvoje potrebe! Priznam nisem! Nisem te nagnal na poklicno šolo, da bi znal kaj z rokami delat! To je moja edina krivda, da nisem poskrbel, da bi omejil vpis na eksotične fakultete, pa da nisem preprečil da bi se nove čudne bolonjske neumnosti odpirale in verificirale. Za to pa sem kriv!!

Mladi pa ne potrebujejo varnosti?

Mladi rabijo dosti,dosti več,kot stari….Moja stara mama in ata sta imela kuhinjo,spalnico ,hodnik in wc…

Ostalo sta napisala na mojega očeta….

Prav je napisal avtor,stari se kar oklepajte hiš,na koncu vam bo ostala samo ta,ker mladi bodo šli….

Stari pa si jo bodo lahko oprtali na hrbet in odnesli s seboj v nebesa….(se malo opravičujem za tole- ampak,če je res….)[/quote]

Problem današnje mladine (in seveda kapitalna napaka njihovih staršev) je razvajenost. Vse so dobili na pladnju in zdaj je katastrofa, ker ni na pladnju še službe in stanovanja. Ne znajdejo se v svetu, kakršen vlada skoraj povsod, kjer je kapitalizem praksa stoletij. Kolca se jim po socializmu njihovih staršev, a žal ga ni več. Res je kriza in vse teče narobe. A, ko je bo konec in se bo spet potrebovalo veliko fantov, ki znajo delat z rokami, napeljat vodo, položit ploščice, sezidat kamin.. jih bo treba uvažat iz tretjih držav. Dokler vsi delavci na naši upravni stavbi govorijo balkanske jezike, moji brezposelni someščani pa kofetkajo in kadijo vse dopoldneve po okoliških kafičih (in seveda sanjajo, da bodo šli v tujino), me pisma, kot je zgornja jeremijada, ne prepričajo. V krizi je treba pljunit v roke in delat karkoli. Ne samo, da tako zaslužiš vsaj za preživetje, ohraniš zdrav duh in telo, ponos, da si koristen.. sicer je pa brez veze.. dejstvo, za vas edino pomembno, je, da vam v krizi nihče ne more dat službe in podarit stanovanja.
Se pa strinjam, da je politika gnila in bi bilo treba zamenjat gamad, ki se menja na oblasti. A sposobnih in uglednih kandidatov ni (pustimo zaenkrat 30 letnike, naj najprej malo dozorijo in se izkažejo), ker je politika pri nas preveč kompromitirana.[/quote]

Ja, vse je čisto res. Saj sem sam večkrat isto napisal, pa se mi ne ljubi več, ker se ne prime teh diplomiranih brezposelnih jamračev. Ja, je kriza, absolutno, ampak še večja kriza je ta kapitalna navajenost mladine (izjeme izvzete), da je upravičena do vsega že s tem, da obstaja. Pljunit v roke in delat karkoli? Hahaha, saj se hecaš, že starši so jim povedali, kar tukaj ves čas natepavajo, da se nikomur ne bodo pustili izkoriščati. Ker kaj neplačanega dela, pa kaj nadur pa kakšna dodatna sobota, to je vse izkoriščanje, ki se ga oni ne gredo. Sanjarjenje o tujini? Ja, šur. Komaj čakajo v tujini razvajeno mularijo z diplomo iz krasoslovja, ki ne zna delat nič, pač pa samo mahat s svojimi pravicami delodajalcem pred nosom.

Ja, tastari ste razvajali svoje mlade generacije in jih silili na fakse, da jim ne bo treba delat fizičnih poslov, ki so samo za južnjake.

Nehajte napadati ljudi ki so študirali in sedaj ne dobijo dela v Sloveniji. Dejstvo je da vsakega ne zanima poklicna šola za mizarje, keramičarje, mehanike, frizerke, manikereke in podobno. Nič ne ponižujem te poklice so pomembni tako kot vsi ostali, ampak če nekoga zanima japonologija, arhitektura, fizika, slavistika, anglistika naj gre to študirati in potem v tujino. Angleško govori večina mladih zato je dobro da se ven spravijo.

Prihodnost Slovenije bo taka da bo večina mladih odšla ven, tu bodo pa ostali njihovi starši na revnih penzijah, sem in tja bodo delali v call-centrih da bodo zaslužili še malo đeparaca za kakšen spa. dopust za 3, 4 dni pozimi. Ostala populacija Slovenije bodo pa ljudje bivše Yuge, ki bodo tu delali za minipalno plačo, ki bo za njih še vedno dokaj dobra plača.

New Report

Close