Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Smutiji so nevarni za zdravje!

Smutiji so nevarni za zdravje!

http://www.theguardian.com/society/2013/sep/07/smoothies-fruit-juices-new-health-risk

Smoothies and fruit juices are a new risk to health, US scientists warn

Scientists say potential damage from naturally occurring fructose in apparently healthy drinks is being overlooked

internet je ena fina stvar … na vsako vprašanje lahko najdeš zadovoljiv odgovor … se ti ne zdi?

http://www.24ur.com/bin/video.php?media_id=61294047&section_id=30&article_id=3978978

Če bodo iznašli nove strojčke za pripravo hrane, bo pa tisto postalo v hipu super zdravo…in čez čas
siper nezdravo, ko jih bo konkurenca hotla zminirat…

Ker – baje (jaz sem eno generacijo zadaj) se zdaj za smutije ne sme več uporabljat navadnih blenderjev,
ampak čist poseben strojček SAMO za smutije….pa saj niso resni….

Sam da folj kupuje…

kolikor sem jaz razumel stvar, je keč v sladkorjih…..torej, ker sadje vsebuje veliko sladkorja, sladkor pa je škodljiv, je smothi škodljiv…..tako nekako.

ampak potem je zdavju škodljivo tudi jesti sadje, pa še kaj drugega.

brez veze….ti kvazi strokovnjaki, ne vejo več kaj bi delali in delajo pravim znanstvenikom in njihovim raziskavam, samo škodo….SVOJE PA PRIDODAJO ŠE RUMENI NOVINARJI, KI POVZEMAJO SAMO TISTE DELE, KI SO NAJBOLJ BOMBASTIČNI.

vsak naj dela po svoji zdravi kmečki pameti, če jo seveda premore, in ne bo nič falil, brez branja raznih izsledkov znastvenikov, strokovnjakov in drugih expertov.

Problem je le v tem, da človek dobi v par dcl napitka sladkorjev par sadežev, ne pa tudi njihovih vlaknin. In če bi namesto 2 dcl napitka pojedel 3 ali 4 sadeže, bi bil že zdavnaj sit, tako pa v obliki napitka ne nasitijo.

Jaz si jih delam že leta, v bistvu sploh niso pravi smoothiji, ker sadeže zmiksam s paličnim, tako da užijem cel sadež (in kaj zelenjave), ne samo sok, pa dodam še pivski kvas, med, cimet, ingver in kurkumo.

http://www.24ur.com/specialno/nega_in_zdravje/so-smoothiji-res-nezdravi.html

po pameti…

Jaz pa v mešalnik zmečem vse živo in prav tako zaužijem vse vlaknine. Drugo pa je s sokovniki, ki izločijo vlaknine.

Živi in pusti živeti

tale članek sem bolj napoprek brala, ampak kar se meni zdi, oni ne govorijo o smutijih, ki jih delaš doma, pa vržeš noter banano, pomarančo ap par kosov anasa (in nič drugega!!!) ampak o teh, ki so jih korporacije kot sta cc in pepsi začela prodajat, odkar so njihove ostale pijače na “črnem seznamu” zaradi preveč sladkorja (!!!). tovarniške pijače so pa itak precukrane do amena.

Seveda dobiš vlaknine, pri sočenju so problem vlaknine, pri blendanju- delanju smoothijev pa ne. Razlika med tem, da se nasitiš in ne oz občudet sitosti je žvečenje, ki ga pri smoothie-jih ni.
Moram pa rečt, da ga včasih zvečer spijem kakšne 3dl in imam občutek, da me bo razneslo od polnosti medtem, ko sem sicer sita od ene banane. Možgani izgleda prej registrirajo sitost, če je prisotno žvečenje.
Problem je fruktoza, za en tak povprečno velik smoothie porabiš kar nekaj kosov sadja in ga hitro tudi preveč zaužiješ.
So pa zelenjavni toliko bolj zdravi, meni ljubi so predvsem špinačni, čeprav ne izgledajo hudo lepi, ker so zeleni, se špinače ne čuti in so zelo okusni.

Je pa potrebno upoštevati tudi to, da smo ljudje “narejeni” za grizenje in žvečenje hrane. Tudi zobje imajo svojo vloge in če non stop samo “pijemo” sadje in zelenjavo, se fukcija zob ustavi, kar po moje spet ni ok za zdravje dlesni in zobovja.

Po pameti in zmerno, tu in tam smoothi nič ne škodi, za vsak dan pa to ni.

Jaz sem vsa navdušena kupila aparat (hvalabogu najcenejšega) in si nekaj časa delala to, ampak… Potem sem razmišljala in dejansko je hrana namenjena žvečenju. S temi smutiji smo pa kot dojenčki, ki še nimajo zob. Do tod nas je prignala industrija. Tako da zdaj aparat sameva z izjemo občasne rabe, jaz pa sadje in zelenjavo raje jem kot pijem. Tudi jaz bi to priporočila res za občasno rabo.

v bistvu ženska iz linka na 24ur lepo pove, da naj bi se smutiji jedli z žlico, ker OH je dobro zmešati s slino in ne popiti.
miksanje različnih vrst sadja in zelenjave je pa po moje ok za ljudi, ki določene zdrave zelenjave ne jejo, ker jim okus ni ok, v smutiju pa pač to pojejo … imajo vsaj nekaj od tega 🙂

in ja … zdrava kmečka logika naj ne umre!

Meni se je vedno zdelo, da so smutiji namenjeni tistim, ki jedo premalo sadja in zelenjeve, ker si na hitro zvišaš količino pojedenega in lahko dodaš še kaj drugega zdravega, kar sicer ne maraš. Moja hči na primer ne mara banan, v smutiju pa jih zelo rada popije. Če poješ dovolj sadja in zelenjeve v običajni obliki, potem smutijev dejansko ne rabiš, bolj so namenjena otrokom ali kot hiter zdrav zajtrk. Seveda je bistvo delati smuti doma, tako da ne ješ še dodanega sladkorja in konservansov, kot dobiš v trgovini. Ameriški strokovnjaki pa naj si svoje fore nekam vtaknejo. Tanazadnje me zanima, kaj si o zdravi prehrani mislijo oni, ki imajo celotno prehrambeno verigo skorumpirano, vsem pa pamet solijo.

v bistvu ženska iz linka na 24ur lepo pove, da naj bi se smutiji jedli z žlico, ker OH je dobro zmešati s slino in ne popiti.
miksanje različnih vrst sadja in zelenjave je pa po moje ok za ljudi, ki določene zdrave zelenjave ne jejo, ker jim okus ni ok, v smutiju pa pač to pojejo … imajo vsaj nekaj od tega 🙂

in ja … zdrava kmečka logika naj ne umre![/quote]

Z žlico? Oprosti, ampak to je šele svetovna neumnost. :))) Smuti je še zmeraj utekočinjen, pa če ga ješ po slamici, z žlico ali ga piješ. Katera trapa je to izjavila? :)))

v bistvu ženska iz linka na 24ur lepo pove, da naj bi se smutiji jedli z žlico, ker OH je dobro zmešati s slino in ne popiti.
miksanje različnih vrst sadja in zelenjave je pa po moje ok za ljudi, ki določene zdrave zelenjave ne jejo, ker jim okus ni ok, v smutiju pa pač to pojejo … imajo vsaj nekaj od tega 🙂

in ja … zdrava kmečka logika naj ne umre![/quote]

Z žlico? Oprosti, ampak to je šele svetovna neumnost. :))) Smuti je še zmeraj utekočinjen, pa če ga ješ po slamici, z žlico ali ga piješ. Katera trapa je to izjavila? :)))[/quote]
mojca cepuš, nutricionistka.
verjetno ve, kaj govori
in če bi pogledala link, bi slišala še kaj. da daš smutiju še kake dodatke, katere je potrebno prežvečit…

…mnenje je, da ljudje nimamo mere, ko gre za napitke in pretiravamo s količinami, prav tako zmešamo vse živo v eno maso. Če imamo sicer dovolj sadež ali največ dva, zakaj spiti po štiri ali več, pa še to različnih vrst in po možnosti pred spanjem? Mislim…ni čudno, da imate potem probleme. Sploh ni zdravo naenkrat zaužiti več vrst sadja, popoldne pa itak ne, temveč samo zelenjavo. Limonado eventuelno pred spanjem in pa po zaužitju beljakovin, ker se z C vitaminom beljakovine lažje prebavljajo. Ne vidim razlike med smutijem (cel sadež) in celim sadežem, kar se tiče vlaknin, je pa res, da pri pitju želodec kasneje dobi signal, da je poln, prav tako možgani, da smo siti, pri grizenju je to drugače.

Smoothiji so lahko za vsak dan samo to pomeni da morajo biti bolj zelenjavni in manj sadni. Bedarija je da ne smeš vsak dan ga meti za zajtrk ali pa malico po treningu itd. Samo moreš si narediti zdravi smoothie in premislit če bi toliko sadja npr ali kaj drugega realno pojedel ali spil. In ne smoothie ne pomeni da moreš miksati samo sadje, nekateri imajo nwm kako idejo da je to samo to. Smoothie je zmiksano sadje ali zelenjava, predvidevam da beseda pa prihaja iz gladko, kar pomeni da je masa zmiksana.

Jaz sem nad temu smutiji hitro obupala, ker se mi kot hrana, sploh zdrava in nizkokalorična ne zdijo primerni. Ljudje, ki so svoji prehrani dodali še smutije, so se zredili. Zdaj imam raje zelenjavne juhe kot zdrav obrok, sadje jem pa v naravni obliki. Ajde, da tako stlačiš v otroka stvari, ki jih sicer ne je, da pa neko famo delaš iz tega in ti je to center prehrane … Se mi ne zdi okej. Tudi domači smutiji ne. Pri zelenjavni juhi namečem noter vse tisto, kar mi sicer ne gre. Ohrovt, cvetača, brokoli … + en krompir. Spasiram in je zelo okusno. Ja, vem, spet je pasirano, ampak vse ostalo jem normalno, samo manj na račun teh juh, ki odlično nasitijo.

Sem pozabila napisat, da zadevo seveda prej skuham. 🙂

🙂 Točno iz tega razloga sedaj brskam po internetu. Danes sem zmiskala jagodo, banano in bledež in je spil brez težav. Zaradi težavic moramo uvesti čimveč zelene zelenjave in v takih primerih so super zadeva.

Se že dolgo ve da smutiji niso zdravi,ker jeklo,hitrost uniči hranljive snovi v saju ali zelenjavi ali mesu ozroma vsemu kar zmešaš v mešalniku.

Jaz vsakemu odsvetujem smutije,saj so smeti za telo.


Ah no, potem so smeti vsa pasirana hrana, ki jo začnemo dajati dojenčkom? Pretiravate sto na uro! Jaz sicer nisem ljubitelj smutijev, ampak zato, da moj otrok (ki sicer ne mara popolnoma nobenega sadja) dobi vsaj nekaj od sadja, pripravim t.i. smuti. Zmiksam sadje (po možnosti sveže, domače, sicer pa tudi domače zmrznjeno in kupljeno), to pa potem popije. Če je sadje domače, ostane kljub miksanju še nekaj hranljivih snovi v njem.
Da se z ničemer ne sme pretiravati – tudi s sadjem, še manj pa s smutiji, pa ti pove že telo (no, vsaj meni).


Normalno je, da človek zveči hrano. Razen, če nimaš zob. 🙂

V bistvu so smutiji oz zeleni kašasti sokovi namenjeni povečanju vnosa zeleno listne zelenjave
To je skupina hranil, ki bi jo vsi morali zaužiti največ, jo pa žal najmanj. Da bi jo lažje pojedli in zato, ker jo je potrebno zaradi močne celulozne ovojnice dobro prežvečiti, so zelenčki dobra rešitev. Ker pa gre samo zeleno listje težko po grlu, ga mešamo s sadjem. Idealno bi bilo 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zelenja in 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} sadja. Za otroke in začetnike je delež sadja večji.
Seveda so se takoj našli “poznavalci”, ki so začeli sadju dodajati namesto izključno zelenja in vode, razne jogurte, napitke iz žitaric, oreščke, mleko, ovsene kosmiče, celo sladkor. Tako se je zdrav in hranilen, a nizkokaloričen napitek, spremenil v posladek in posledično postal samo še ena oblika sladkarij.
Da bi bil smuti zdrav in nam koristil, mora biti narejen samo iz sadja, zelenja in vode. Mešamo sami, v razmerju, ki nam odgovarja.
Ostalo sadje in zelenjavo, ki ga zaužijemo tekom dneva, pa seveda grizemo.
Marsikdo je na delavnicah več kot presenečen ko izračuna, da vsebuje njegov 0,5 l smuti iz banan, regrata in vode okoli 200 kcal. Da ne govorimo o mineralih, encimih, vitaminih. V nobenem primeru pa to ni kalorična bomba, če mu seveda ne dodajamo nepotrebnih sestavin.


Prebava se začne že v ustih, saj z zvečenjem stimuliramo delovanje prebavnih organov ter izločanje prebavnih sokov ter encimov.
Zato je še predvsem za ogljikohidratna živila, kot so sadje, žita…., pomembno zvečenje, saj bi se naj za uravnotežen nivo krvnega sladkorja, OH-ji prebavili že v ustih.
S poskusi so namreč dokazali, da slabo zvečenje povzroča nihanje krvnega sladkorja ter posledično zaradi visoke vsebnosti sladkorja v krvi, nastajanje trigliceridov, ki se shranjujejo v maščobnih celicah.

New Report

Close