Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek službena pot – Barca in ostale, prosim

službena pot – Barca in ostale, prosim

Prosim za pomoč, kaj mi pripada, če me napotijo na službeno pot nekam daleč na drugo celino za cirka dva tedna: kaj dobim, dnevnico, …. nadure?

Plačano imam prevoz in bivanje in hrano.

Kaj mi mora še vse delodajalec urediti? Zavarovanje? …

Hvala!!

dnevnico za tujino, prvič slišim, da bi se za službeno pot obračunavale nadure, pri nas tega ni.
zavarovanje pa si moraš vsekakor uredit.

pa mogoče se je dobro pozanimat, če obstaja v tej državi kakšna cenena varianta prenosa podatkov, da ne nabiješ računa za mobitel

nova
Uredništvo priporoča

Dobiš dnevnico za tujino, višina se razlikuje od države do države in mislim, da je tudi odvisno glede na prehrano.

Kar se tiče nadur je najbrž odvisno od tega, kako dolgo trajajo tam dogodki oziroma sestanki oziroma karkoli že. Najbrž se razlikuje od delodajalca do delodajalca. To spada v služben čas in če si na sestankih od 8-20h, potem je pač to 4 ure dlje kot bi delala sicer. Takšen režim jaz poznam, se pač dodajo te 4 ure kot nadure.

Tam shranjuj račune za službene stroške, recimo če bo kakšno poslovno kosilo, taksi ali drug prevoz. Pač tisto, kar spada pod službo in ne recimo tisto, kar si sama privoščiš:)

Kot je že bilo omenjeno, preveri za stroške telefonije, interneta, hrane, prevozov ipd. Tudi, če tvoj telefon deluje v njihovem omrežju. Pravočasno nabavi devize oziroma preveri kartice. Poglej, kako dolgo ti še velja pasport in preberi kaj o državi na spletni strani MZZ.

Ostalo pa je bolj pleasure, poglej, kakšne znamenitosti si tam ogledaš:)

pa moraš vedet, da če ti vse stroške prehrane plača firma, imaš potem samo 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dnevnice…

Nadur se ne plačuje razen morda za kaka specifična dela, če je to običajno pri delodajalcu. Firma ti je na poti dolžna povrnit potne stroške, torej mora plačati vse prevoze (tudi lokalne in taksije, kot pravi nekdo shranjuj račune), prenočišče in prehrano (to je lahko v obliki dnevnice ali v obliki plačanih obrokov – npr. kadar je prenočišče z zajtrkom se trga ustrezen del od dnevnice, kadar grem na poslovno kosilo iz,. če je kosilo npr v kotizaciji konference ali izobraževanja, se mi to tudi trga od dnevnice, torej npr. če jem zajtrk v hotelu, poslovno pa grem tako na kosilo kot večerjo – potem dnevnice ni…). Btw nam nobenih nadur ne priznajo, velja pa npr, če si resnično na delu (ne na poti) v soboto, nedeljo ali praznik potem dobiš dodatni dan za koristit. Tega dneva pa ne dobiš, če greš na službeno pot že en tak dan ali če se na tak dan vračaš.

Hvala!!

Ali res, samo 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dnevnice? Ali to kje piše? Sem namreč zasledila, da se samo za zajtrk odbije 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, za kosilo in večerjo pa nič? Sam vprašam:)

Itak da če mi krijejo vse, ne bom zdaj terjala … bi pa rada vedela, kje je to točno določeno.

Se pravi, pot tja se šteje v delovni čas, ali ne? Potujem recimo 10 ur, so to nadure?

Potem sem tam, delam recimo 8 ur, to je ok. Če pa podaljšam, delam 10-12 ur, so to nadure? Kako pa oni to lahko kontrolirajo, glede na to, da bom na drugi celini?:)

Hvala za vse

Hvala za nasvete:) Bom shranjevala račune. Si poskusim čimveč ogledat, da vsaj izkoristim tisti čas.

Saj sama ne bi najbrž nikoli šla tja, to je pravzaprav dobra priložnost, čeprav je službena pot.

Ali res? No, meni krijejo čisto vso prehrano, torej res nič dnevnice? Ali to kje piše, v kakšnem zakonu, uredbi?

Hvala

Ali res? No, meni krijejo čisto vso prehrano, torej res nič dnevnice? Ali to kje piše, v kakšnem zakonu, uredbi?

Hvala[/quote]

kot sem že prej zgoraj napisala, v tem primeru ti pripada 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dnevnice.

Uredba o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino

8. člen
Če je na službenem potovanju v tujino zagotovljena brezplačna prehrana, se upravičencu za pokritje morebitnih drugih stroškov obračuna 20 odstotkov pripadajoče dnevnice iz 7. člena te uredbe. Šteje se, da za odsotnost nad 14 do 24 ur pripadajo trije obroki prehrane, za odsotnost nad 10 do 14 ur pa dva obroka.
Pri odsotnosti nad 14 do 24 ur se za zagotovljeni brezplačni zajtrk odračuna 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, za brezplačno kosilo oziroma večerjo pa po 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dnevnice iz prvega odstavka 7. člena uredbe.
Pri odsotnosti nad 10 do 14 ur se za zagotovljeni brezplačni zajtrk odračuna 15{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, za brezplačno kosilo oziroma večerjo pa po 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od pripadajoče dnevnice iz drugega odstavka 7. člena te uredbe.

Ja, saj sem že gledala to uredbo, moti ma samo to, da piše, da velja za delavce v državnih organih … ali pa velja tudi v gospodarstvu? Veš morda?

Na podlagi 26. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93) in 71. člena zakona o delavcih v državnih organih (Uradni list RS, št. 15/90, 5/91, 18/91, 22/91, 2/91-I in 4/93) izdaja Vlada Republike Slovenije

UREDBO
o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino

1. člen

S to uredbo se ureja povračilo stroškov delavcem v državnih organih za službena potovanja v tujino.

No, pri nas nadur ne izplačujejo. Se pa, kolikor vem, prištejejo. Tako kot zgornja govori za sicer nedelovne dneve. He, kako kontrolirajo. No, to se pač sama odloči, kaj in kako misliš postopati… Samo tukaj se jaz pač ne bi igrala.

Službena pot se začne, ko štartaš od doma na letališče. Ne pozabi na potni nalog! In vse ostale dokumente, ki jih potrebuješ – letalsko karto, rezervacijo hotela, vozni red (ne vem, kako boš prišla z letališča do hotela), imej s seboj dovolj gotovine za plačilo recimo taksija in prej preveri na spletu okvirne cene. Tudi za kakšno vodo, hrano, če se karkoli zgodi, pač imej nekaj gotovine (če sicer bolj posluješ s karticami).

Saj če je prvič, popolnoma razumem, da si zmedena. Ampak jemlji to kot neverjetno šanso za spoznavanje novih ljudi, krajev in mini počitnice:)

Pa vprašaj še kaj računovodstvo, saj če to počnejo sicer, so že menda nekako vpeljani in vedo, kako se stvarem streže;)

ja in potem se davčna uredba, ki velja za firme, sklicuje na to uredbo.

Neobdavčeni znesek dnevnice za službeno potovanje v tujino se določi glede na višino zneska, ki je za posamezno državo oziroma območje določen v Uredbi o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino – Uredba za tujino (Uradni list RS, št. 38/94 s spremembami).

še link na dursovi strani:
http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi_in_pojasnila/dohodnina_pojasnila/dohodek_iz_zaposlitve/povracila_stroskov_v_zvezi_z_delom_in_izplacila_drugih_dohodkov_iz_delovnega_razmerja/povracila_stroskov_v_zvezi_z_delom_in_izplacila_drugih_dohodkov_iz_delovnega_razmerja_splosno_pojasnilo/#c19483

kjer izrecno piše tole

Uredba za tujino v 8. členu določa, da se delojemalcu za pokritje stroškov obračuna 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pripadajoče dnevnice, če je na službenem potovanju v tujini zagotovljena brezplačna prehrana. Velja tudi, da za odsotnost nad 14 do 24 ur delojemalcu pripadajo trije obroki prehrane, za odsotnost nad 8 ur do dva obroka in za odsotnost nad 6 ur en obrok prehrane.

ker tudi višina dnevnic za tujino je določena v tej uredbi

Zanimivo, nisem vedla naj bi mi kao pripadalo 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ekr pač nikol ne dam obračunat. Seveda delam v gospodarstvu in včasih v firmah velajjo neka interna pravila, ki so seveda v skladu z zakoni.

Avtorica, a si ti prva, ki potuje na drugo celino al kako? Drugače se pri nas info prenašajo od enga do drcga, pa smo mednarodna firma in folk ogromno potuje, pristojne službe pa seveda pioznajo zakone, rpavila in svoj posel.

Dnevnica je, kot že zgoraj pravijo, odvisna od tega, ali imaš organiziran zajtrk, kosilo in ali večerjo. Več kot imaš obrokov, manjša je dnevnica – višina je predpisana za vsako državo posebej.

Ur se običajno ne poračunava.

Shranjuj vse račune, vozovnice, vstopnine, parkirnine … in jih priloži k obračunu potnih stroškov, prav tako letalske karte ter hotelski račun.

Pa kolikor boš imela časa, pojdi še kaj privat pogledat ter uživaj!

Najlepša hvala vsem za odgovore. Ja, naša firma ni ravno velika in prva sem, ki potujem tako daleč.

Tako da se tudi naše računovodstvo najbrž lovi:) Zato pa bi rada tudi sama vedela čim več, da se oni kaj slučajno ne zmotijo ..;)

New Report

Close