Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kje najdem kdaj imam god

kje najdem kdaj imam god

Ali mogoče kdo ve kakšno dobro internetno stran sem iskala in nisem našla določenih imen za godove.pomagajte hvala.

povej kako ti je ime, pa bomo pomagali

Dobro bi bilo, če bi vsaj vedela izpeljanka iz katerega imena je tvoje ime.
Če ni skrivnost (in izjemno redko ime), katero ime te zanima?

nima vsako ime tudi svojega zavetnika.
god imaš, če si bil-a krščen-a. takrat so povedali, kdo je tvoj zavetnik in kdaj goduje. če pa nisi bila in če ime tudi ni ravno svetniško, pač poiščeš približek in ga najdeš na koledarju…

Kdaj ima god Maja, ki je rojena aprila?

Kaj pa Mojca?

maja je lahko kar marija

lahko si izbereš enega od teh dni:

V koledarju je ime Marija zapisano petnajstkrat. Na krščanski kult Marije pa sta vezana predvsem dva praznika: veliki šmaren, ki se praznuje 15. avgusta (Marijino vnebovzetje) in mali šmaren, ki se praznuje 8. septembra (Marijino rojstvo).

Pregled godovnih dni po novem bogoslužnem koledarju v katerih goduje Marija.[3]

1. januar, Božja mati
11. februar, Lurška mati božja
26. april, Mati dobrega sveta
24. maj, Pomočnica kristijanov
31. maj, Marijino obiskanje
16. julij, Karamelska mati božja
5. avgust, Posvetitev bazilike Marije Snežne
15. avgust, Marijino vnebovzetje (veliki šmaren)
22. avgust, Marija Kraljica
8. september, Marijino rojstvo (mali šmaren)
15. september, Žalostna mati božja
24. september, Rešiteljica jetnikov
7. oktober, Rožnevenska mati božja
21. november, Marijino darovanje
8. december, Brezmadežno spočetje

Obe imeni sta izpeljanki iz imena Marija. Kateri svetnik je vajin zavetnik je bilo načeloma dogovorjeno ob krstu – sicer se odličita za tistega, ki je najbližje rojstnemu dnevu (je pa nekakšno pravilo, da jan bi bil god po rojstnem dnevu):

Marija (Marja, Marjana, Mara, Marica, Marička, Marinka, Mina, Mici, Mojca, Mirjam, Marlena (Marija Alenka), Maja, Maj; Mija, Mimi, Man(i)ca /sicer za ime Manca glej tudi Romana/, rus. Maruška, Maša, Marion, Marilin, ang. Mary, Meri, Rija …, m. Marijan)

– Marija Božja Mati, 1. januar;

– zaroka Device Marije 23. jan.;

– Lurška Mati Božja 11. febr.;

– Mati usmiljenja 16. mar.;

– Gospodovo oznanjenje Mariji (Anunciata) 25. mar.;

– Mati dobrega (na)sveta 26. apr.;

– Srednica vseh milosti 6. maja;

– Pompejska Mati Božja 8. maja;

– Pomočnica Kristjanov 24. maja;

– Marijino obiskanje pri Elizabeti 30. maja;

– Marija Tolažnica (Konsolata) 20. jun.;

– Mati Cerkve … na dan po binkoštih;

– Marija Snežna (Nives, Snežana, Snežna) 5. avg.;

– Marija vnebovzeta 15. avg.;

– Marija, začetek našega veselja (Leticija), 18. avg.;

– Marijino rojstvo 8. sept.;

– Žalostna Mati Božja 15. sept.;

– Rožnovenska Mati Božja (Rožamarija, Roža) 7. okt.

– Fatimska Mati Božja 13. okt.;

– Marijino darovanje 21. nov.;

– Brezmadežna s čudodelno svetinjo 27. nov.;

– Brezmadežna (Marijino brezmadežno spočetje) 8. dec.;

– Loretska Mati Božja (Loreta) 10. dec.;

– Guadalupska Mati Božja 12. dec.

ja tole je po starem svetniškem koledarju. moja mama ima god 23. januarja, pa v novejših koledarjih nikjer več ni zapisana gor….

Mojca ni isto kot Marija. Tole je kratka razlaga imena.
Mojca je slovensko ime, za katerega se še vedno ne ve, kako je nastalo. Po eni razlagi je tvorjeno iz svojilnega zaimka »moj«, po drugi pa naj bi Mojca na gorenjskem pomenilo »dekle«.

Ne mešaj pomena imena in izpeljanke. Mojca je izpeljanka iz Marije – če ti je prav ali ne in goduje takrat kot Marija.

Kaj pa Nejc in Roman

Roman – frc. škof iz Rouena †640, 32. okt.; – rim. vojak, mučenec †258, 9. avg.; – galski (francoski) duhovnik iz Blaya †385, 24. nov.; galski opat iz Condada †464, 28. febr.; – Bolgarski, menih iz Rovanice †ok. 1374, 16. jan.; – Cezarejski, sirski diakon, mučenec †304, 18. nov.; – (Boris) ukrajinski mučenec †1015, 2. maja, z bratom skupaj 24. julija.

Jernej (Jerko, Nejče, Nejc, ž. Jerneja, Bartolomej, Bartel, Natanael, hrv. Bariša) – apostol, 24. avg

Ne mešaj pomena imena in izpeljanke. Mojca je izpeljanka iz Marije – če ti je prav ali ne in goduje takrat kot Marija.[/quote]

Če je Mojca nastalo iz svojilnega zaimka moj, ne more biti hkrati izpeljano iz osebnega imena Marija, tako da ni jasno, kaj hočeš povedati.

in pred 50 leti in več so bile vse mojce na gorenjskem, ki so jih tako klicali krščene in prijavljene kot marije.
v sloveniji je točno 9 žensk, starejših od 70 let, ki jim je uradno ime mojca
in 28 tisoč marij, starejših od 70 let…. verjetno je katera od njih kar mojca po domače

čisto možno, da je to staro slovansko ime, ampak krstili so jih pa za marije in nič drugače..,

ps
imam dve teti mojci, obema je v resnici ime marija, pa nista še 70…

Najbolje bo, da pogledaš spletno stran tednika Družina (http://www.druzina.si.) in z njim povezane strani, ali pa greš v knjižnico in si izposodiš 5 zvezkov serije Leto svetnikov.

Bla, bla, bla. Mojca ni izpeljanka iz Marije.

izpeljanka ali ne, včasih so bile to samo marije…

sicer pa marija maria mitzi mojca (iz nemškega jezika)
malo hecno podobno, ampak eni na vsak način vztrajate pri kao slovanski posebnosti

Tudi logike ni. Marija izhaja iz čisto drugih krajev, ne iz Slovenije. Mojca je pa čisto slovensko ime, ki izhaja iz naših krajev.
Ne morete kar vsem ženskim imenom prisodit, da izhajajo iz Marije. Na podlagi česa pa naj bi bila to izpeljanka iz Marije? Pa mislim, da nekdo zgoraj omenja tudi Alenko?
Včasih so pač hoteli vsaki ženski dati ime po neki svetnici. Posledično bi bilo čisto preveč Marij in podobnih imen. Pa so kar vsem drugim imenom potem rekli, da so Marije, čeprav to niso nobene Marije.

izpeljanka ali ne, včasih so bile to samo marije…

sicer pa marija maria mitzi mojca (iz nemškega jezika)
malo hecno podobno, ampak eni na vsak način vztrajate pri kao slovanski posebnosti[/quote]

Mojca pa sploh ni nemško. Nemci še izgovrit ne znajo to ime. Česa ne razumeš? Ime je čisto slovensko in ni izpeljanka iz Marije. Niti v drugih govornih območjih tega imena ni. Recimo Peter se pojavlja v številnih jezikih, MOjca samo v slovenskem, v drugih pa ne.

Mojca, Marija..en in isti šmorn! Tako kot janez in Ivan…

Meni je župnik določil godovni dan na 6.8., čeprav mi je ime Nuša in sem rojena v oktobru. Druge Nuše, ki jih poznam vse godujejo, ko goduje Ana. Se je mord naš župnik zmotil?

Ste pa priskutni s temi Marijami. Mojca je ime čisto drugega izvora kot Marija. Dve čisto različni imeni.

Ana (Anica, Ančka, Anka, Anjuša, Nuša, Nana, Anita, Anabela, Analiza, Anamarija) – mati Device Marije 26. jul.; – prerokinja (Lk 236-38) 2. febr.; – Garcia, šp. redovnica †1626 7. jun.; – Marija Taigi, it. spokornica †1837 9. jun.; – line, angl. mučenka 27. febr.; – Marija Javouhey, frc. redovnica †1851 15. jul.

Kot vidiš, Nuša res izhaja iz Ane, ki goduje na zgoraj navedene datume. Ali se je vaš župnik zmotil ali pa morda gledal kakega drugega zavetnik pa ne morem soditi

Ste pa priskutni s temi Marijami. Mojca je ime čisto drugega izvora kot Marija. Dve čisto različni imeni.[/quote]

Pa res čudno, da ena MONa ve več in bolje kot strokovnjaki…
http://sl.wikipedia.org/wiki/Mojca
http://sl.wikipedia.org/wiki/France_Bezlaj

New Report

Close