Najdi forum

Preživnina-samsvoj

Pozdravljeni. Pišem na vaš forum zaradi vaših izkušenj ter želje po vaši pomoči. Nisem našel druge primernejše teme in sem se obrnil na to. Star sem 18 let ter sedaj končal 3 letnik srednje šole. Po ločitvi očeta in mame pred 16 leti sem se po mnenju socialne in njihovega skupnega dogovora preselil k starim staršem(mamina stran) pri katerih še vedno živim. Glede preživnine je bilo določeno 70 eur in po postopku da oče nakaže mami njegov delež, mama pa da svoj in njegov delež starim staršem, Zaradi zagovarjanja starih staršev svoje hčere ona ni rabila plačevati svojega deleža, le očetovega je predala naprej.

Zadnje 3 leta pa je tako da niti očetovega deleža ni dala starim staršem. Oni so že stari 70+ let in se niso hoteli spuščati v prepire ter so se raje odpovedali svojemu luksuzu meni v dobro. Sedaj sem bil pred 1 mesecem star 18 in zaradi polnoletnosti moram sam skrbeti zase kot je hrana+prevoz+šola+oblačila in obutev+vse ostale stvari. Za te stvari je pa potreben denar. Štipendijo imam zavrnjeno zaradi maminega partnerja kateri ima 750.000eur vrednosti nepremičnin. Bil sem na CSD kjer sem povabljen na razgovor da bi se z mamo dogovoril za preživnino saj nimam konkretnih stikov z njo. Sedaj pa bi prosil za vaše izkušnje koliko naj bi bila približna vrednost preživnine vsakega od staršev za pokritje vseh stroškov ki so pač potrebni + šolske obveznosti.

Z očetom se imam tudi namen pogovoritii o preživnini, stem da sedaj najprej z mamo. Ker sem še mlad nimam izkušenj na tem področju ter kolikšno bi naj predlagal minimalno preživnino na skupnem pogovoru. Hvala vsem

Pozdravljen, glede na tvoje vprašanje ti priporočam, da se dogovori s starši v kolikor je mogoče, tako si tudi sam zapisal, sam pa si izračunaj realne stroške (stanovanje, elektrika, voda, smeti, rtv, ktv in ostalo, torej telefon) nadalje so stroški hrane, obleke in šolanja. Nekaj boš tudi lahko sam priložnostno preko študentskega servisa zaslužil. Odvisno je tudi, kakšne prihodke imata tvoja starša. Moj otrok ima določeno preživnino izpred nekaj let 150 EUR, ki se ni nikoli plačevala, torej skupno znaša 300 EUR stroškov preživetja. Jaz pod manj nebi šla, sploh če sta kršila dogovor. To je moje mnenje. Ker nimaš dohodka se poskusi obrniti na odvetnika, brezplačna pravna pomoč, vprašaj na sodišču, pripada ti tudi otroški dodatek, ali si ga sploh prejemal. Veliko sreče ti želim, glavo gor in ne obupaj. Jutri je nov sončen dan. Srečno

Hvala za spodbudo. Otroškega dodatka nad 18. leta starosti ni več, pa tudi takrat ko je bil ni prišel do nas ga je mama zadržala za sebe. Oba starša imata s.p. plača pri teh pa je tako da kolikor vem se manipulira oziroma prikaže minimalna plača zaradi plačila davka. Najtežje mi je izračunati vse stroške saj je praktično 1 mesec ko moram sam skrbeti zase oziroma z svojim denarjem. Čez 1 teden imam skupni pogovor in bom videl kar se bo dalo rešiti, sicer bom šel na sodišče.
P.S. Okrog 10let je mami že vseeno za mene oziroma občutek da zavrača svojega sina. Če je ona takšna nevem če bom jaz milosten do nje.

Hvala ti vseeno.

Lepo po vrsti, če imata skrbništvo tvoja stara starša, nimajo dohodki tvoje mame nič s tem.

Torej stopi do CSD, se pozanimaj kako in kaj je na stvari. Ker si 18, ti pripada štipendija, ter če imata skrbništvo stara starša, se upoštevajo njihovi dohodki. Najprej uredi to, ker si polnoleten, lahko sam odločaš kje boš. Lahko pa se tudi prijaviš kot samostojno gospodinstvo in sta ti potem oba starša dolžna plačevati preživnino, na tvoj TRR. Višina pa…odvisno je kje živiš in kakšne stroške imaš, kako skromen si…Teh 150 na enega starša, bi po mojem bilo čisto OK. Ni ne vem kako visoko, ampak če si boš uredil ostale stvari, še nekaj zaslužil sam, bo dokaj dobro. Vendar si vsekakor najprej uredi vse papirje.

Pozdravljen, imaš srečo, da imaš stara starša, ki jima je mar zate in te imata rada. Nisi zavrnjen, le tvoja mati in oče pač nista zmogla vzgojiti tebe in sta raje prepustila odgovornost nekomu odgovornemu. Saj veš, da je temu tako. Tvoja stara starša sta tvoja starša, le da sta starješa. Z njimi si živel in ona sta spremljala tvoje življenje. Tvojima biološkima staršema je lahko žal, da te nista videla odraščati, po drugi strani pa je bolje, da si imel dokaj normalno življenje rečeno s strani tega, da sta stara starša starejša, kar mislim, da ni bila omejitev, da ste bili in ste srečni.
Če boš milosten do svojih bioloških staršev je tvoja odločitev, milosten biti je takrat, ko jima boš dal v puščavi piti, pa ne zato ker sta tvoja starša, vendar zato, ker si ti milosten človek do kateregakoli živega bitja. Ko boš odpustil boš stopal dalje.
Če hitro zračunam, ker živiš pri starih starših in verjetno bo tako tudi še malo v nadalje, bi najemnine ne imel, dal pa bi zraven pri elektriki-40, kurjavi-1000 letno, KTV-30, RTV-12, voda-15, smeti-15, to bi znašalo povprečno 212 na vas tri, cca 70 mesečno, nadalje obleka, oblečeš se lahko na razporodaji recimo, letno čevlji, hlače, majice, bunda, spodnje perilo, letni in zimski čas, cca skromno 60 eur mesečno ter higienske potrebščine (zobna pasta, pralni prašek, zobna krtača, šampon…) 25 eur mesečno, šola, potrebščine, prevoz cca odvisno kam se voziš 40 eur mesečno, potrebščine 240 letno, hrana 150 mesečno (doma in sendviči, imaš tudi bone) . Vse to boš moral navesti. To bi znašalo 370 eur, torej na vsakega polovico185. To so stroški, so skromni, če tako gledamo, da ni navedenega stanovanja. Npr moji, živim z otrokom, manjše stanovanje znašajo s PZZ, stroški mesečno, letni zimski čas brez najemnine 240 eur. LP, pa povprašaj tudi odvetnika, oziroma si za CSD naredi seznam, gor poglej.

Hvala ti NEŽNA! Bom se dogovoril na CSD če se bo dalo za nekje 180eur preživnine. Zanima me če lahko izterjam tudi tisti znesek denarja ko sem bil mladoleten in bi ga morala dobivati moja stara starša?

Izterjal bi ga zato ker če sta onadva dala takrat toliko za mene bi bilo pošteno da bi jima vrnil vsaj del stroškov da si bota še onadva lahko nekaj privočila ne pa samo delala za druge. In pa kaj lahko iztožim če lahko ter za koliko let nazaj od mame in tisti znesek katerega je oče plačeval njej a ga ni predala naprej?
Hvala

Pozdravljen, možnost je, da bi izterjal tudi tisti znesek za nazaj, odvisno ali boš imel za to živce, ker bi moral dokazovati. Po vsej verjetnosti je oče nakazoval mami znesek, ampak ne vem, kako bi dokazal, da ga ti nisi prejel zadnjih nekaj let oziroma nikoli od matere, ker so imeli tvoji stari starši s tvojo mamo, njihovo hčerko dogovor, da ni potrebno.
Če bi jaz odločala za nazaj nebi terjala, se ne splača,bi bilo pomoje preumazano. Tvoja odločitev, jaz bi svoje živce prihranila za lepše stvari. Dogovori se s starimi starši, kaj nameravaš, v končni fazi pa menim da bosta ti še v pomoč v nadalje, njihovo premoženje pa bo ostalo tebi.
Pojdi v prihodnost, tvoja starša sta le boleča preteklost, ki je žal takšna kot je. Ne obupaj, sta ti pa dala življenje.
LP

Natanko tako. Čeprav ustni dogovor med tvojo mamo in starimi starši ne vzdrži na sodišču, a za voljo živcev in da ti bo prizanešena vsa sodna bitka, se ti ne splača. Uredi si življenje od zdaj naprej in boš lahko dal veliko več.

Uredite pa še dediščino, da ne boš ponovno okrog prenešen. Zgolj nasvet.

Tam11, javi kako si se dogovoril, jaz se nebi toliko z biološkimi starši kot s starimi starši dogovarjala. Moje mnenje. Saj v končni fazi pa ni pomembno zakaj sta te pustila odraščati pri starih starših. Menim, da pa sta te stara starša vzgojila v ponosnega mladeniča, kjer pa tvoja biološka starša nimata kaj dosti za dodati. Tvoja zapuščina bodo tvoji otroci in odnos do njih. Mnogi odraščajo brez staršev ali pa jih imajo ob sebi, ko bi bilo bolje, da jih ni. Lepo se imej in dobro uredi. LP

Natanko tako. Čeprav ustni dogovor med tvojo mamo in starimi starši ne vzdrži na sodišču, a za voljo živcev in da ti bo prizanešena vsa sodna bitka, se ti ne splača. Uredi si življenje od zdaj naprej in boš lahko dal veliko več.

Uredite pa še dediščino, da ne boš ponovno okrog prenešen. Zgolj nasvet.[/quote]

ne vem zakaj mu svetujete, da se odpove preživnini, ki mu pripada in mu bo konec koncev omogočila izobrazbo. očitno je, da staršem finančno ne gre slabo.
Dediščina pa ni nujna, in očitno je še zelo daleč. On tudi ne more nič narediti v zvezi s tem, razen da pokoplje žive starše.

spet neumen nasvet

ŽAL IN SUPER, da ni vse v denarju, ker če bi imel ta otrok samo bio starše bi bil verjetno že posvojen in ker če bi mu želeli pomagati bi mu že. Ne pa da kliče po nedobljeni preživnini, da bi lahko pomagal sebi, ampak še bolj starim staršem ker so se odrekali stvarem zaradi njega. Tam11 je VELIK ČLOVEK, niso vsi.
Če pa mu preživnina pripada, zakaj je pa torej nima? Ker so njegovi biološki starši prenizki, da bi razumeli velikost njegovih dejanj. In ostali bodo. Ne glede na to ali se bo boril, jokal ali rotil za denar. In super ter žal, da je vse v denarju. Ker jaz menim, da sočutnih ljudi pa ni več. V boj poslati vojaka je lahko, ko sam stojiš zadaj varen.
Važna pa je pot, ne cilj.
LP

Dediščino vnaprej lahko ureja lastnik premoženja, ne pa potencialni dedič (potencialni zato, ker ni nujno, da bo tudi dejanski).

Glede preživnine za nazaj: ne vem, če je stvar tako preprosta. Ti nimaš nobene pravne podlage, da terjaš preživnino za nazaj, saj je uradni upravičenec ?? (mama ali stari starši, nikakor pa ne ti sam). Drugače pa lahko terjaš za največ tri leta nazaj, ker posamezni obrok zastara v treh letih – a kot rečeno, tega ne moreš narediti ti.

Uredi stvari od tvoje polnoletnosti naprej, da boš sam svoj gospod. Predvsem si moraš očitno urediti stalni naslov pri starih starših in da si v skupnem ali celo ločenem gospodinjstvu na njihovem naslovu, da ti ne bodo pri štipendiji upoštevali prihodkov mame in njenega partnerja.

Preživnine nima, ker mu jo je lastna mati ukradla. Vsaj tako se bere. Berem tudi, da je oče pripravljen še naprej plačevati preživnino, kar je tudi prav. Tale fant ne bo dobil nič od slovenske sociale, katero koristi 80% poročenih in neporočenih staršev, pa še nič patetike zraven ne zganjajo, ampak se cufajo za vsak evro, če svojega statusa napram staršev ne bo uredil. Že sedaj so se šli na CSD čuden špas, pa sedaj mu tudi nič pametnega ne znajo razložiti. Fant naj prijavi lastno gospodinjstvo in uveljavlja od obeh staršev preživnino. Če bo znesek nizek, bo lahko dobival tudi štipendijo.

Me prav zanima, koliko si ti nežna pokasirala od države na račun otrok, ker vem da si preživnino terjat prefina.

spet neumen nasvet

Za prvi tvoj zgornji odstavek ti dajem v celoti svoj prav.

Na tvoje vprašanje pa ti povem, da imam sodno določeno preživnino in skrbništvo, ki se je plačevala samo 2 leti, oče je v tujini, denarja zanj, ker nima vesti za plačevanje ne bom tratila, raje dam otroku, otrok ima preživninski sklad, vsaj do 18 leta, vse je tako na meni. Problem sem rešila tako, da sem zaposlena in hodim v službo, otroški dodatek bo kmalu mizeren, saj dajo polovico moje plače-bruto na otroka, ne da bi vedela, da se voziva v službo dva.
Kar sem napisala ne vključuje napada, to ni moj namen, kar je navedeno je moje mnenje za katerim z vso svojo veličino tudi stojim in ga zagovarjam.

Lep pozdrav

Po naši zakonodaji je tako, da je skrbnik otroka dolžan poskrbeti za dobrobit otroka tudi v tem smislu, da uporabi pravna sredstva za zagotavljanje preživnine. Če tvoj otrok dobiva nadomestilo iz preživninskega sklada, potem si ti predhodno morala uporabiti vsa pravna sredstva (do izvršbe).
Torej tvoje navajanje, da se nisi borila za preživnino nikakor ne drži.
Večina žensk, poročenih ali razvezanih hodi v službo in dela, tukaj ni neke veličine.

Po novem upoštevajo neto in plačo v vseh družinah delijo na število članov.

spet neumen nasvet
Re: Preživnina-samsvoj

13.08.13 12:53
Po naši zakonodaji je tako, da je skrbnik otroka dolžan poskrbeti za dobrobit otroka tudi v tem smislu, da uporabi pravna sredstva za zagotavljanje preživnine. Če tvoj otrok dobiva nadomestilo iz preživninskega sklada, potem si ti predhodno morala uporabiti vsa pravna sredstva (do izvršbe).
Torej tvoje navajanje, da se nisi borila za preživnino nikakor ne drži.
Večina žensk, poročenih ali razvezanih hodi v službo in dela, tukaj ni neke veličine.

DA BI SE BORILA, VLOŽILA SEM IZVRŠBO, ČE JE TO BORBA?
VELIČINA- NE VSILJEVANJE SVOJE MISELNOSTI DRUGIM
Kar sem napisala ne vključuje napada, to ni moj namen, kar je navedeno je moje mnenje za katerim z vso svojo veličino tudi stojim in ga zagovarjam.

Histerija na kubik – hvala za informacijo.

Govorimo pa o Tamu11 in LE ON JE POMEMBEN, DA REŠI SVOJO ZAGATO V TEM POSTU, SAJ PROSI ZA NASVET.

Pozdrav

Fant očitno ni sprt z očetom, z mamo pa ima bolj malo stikov. Oče tudi brez problema plačuje preživnino, zakaj bi se ji torej odpovedal. Če se bo uspel dogovoriti vsaj za nek znesek, mu bo to omogočilo dostojno dokončanje šolanja. Kar se mi zdi čisto v redu. Pa še štipendija je vezana na ureditev statusa.

Da izvorni post ni namenjen meni, ni bilo razbrati, tvoje pisanje ne vzamem kot napad. Glede Tama11 pa sem rekla, da bo preveč boleče dokazovati preživnino za nazaj. Za NAPREJ PA JO LE NAJ IZTRŽI, preberi in poglej vse kar je napisanega. Še svetovala sem mu kakšni so mesečni stroški in je rekel, da bi bil z 180 mogoče zadovoljen, sama sem mu prisodila po zelo skromnem 370 stroškov mesečno, deljeno na mati in očeta.
Ti ali si ženska ali moški pa nisi spodbudil Tama11 k nobenemu dejanju, le da naj stopi na CSD, saj tam mu lahko obljubita karkoli, potem dalje pa bo moral tudi po brezplačno pravno pomoč.

BERI:

Tam11
Re: Preživnina-samsvoj

13.08.13 08:34
Hvala ti NEŽNA! Bom se dogovoril na CSD če se bo dalo za nekje 180eur preživnine. Zanima me če lahko izterjam tudi tisti znesek denarja ko sem bil mladoleten in bi ga morala dobivati moja stara starša?

Izterjal bi ga zato ker če sta onadva dala takrat toliko za mene bi bilo pošteno da bi jima vrnil vsaj del stroškov da si bota še onadva lahko nekaj privočila ne pa samo delala za druge. In pa kaj lahko iztožim če lahko ter za koliko let nazaj od mame in tisti znesek katerega je oče plačeval njej a ga ni predala naprej?
Hvala

Pozdravljen-a

Hvala vam za vse, v ponedeljek imam soočenje z mamo na CSD in vam potem tudi sporočim če je bil uspešen dogovor. Ampak zaradi zahrbtnosti mame dvomim v dogovor. Toraj bo potrebno na sodišče. Hvala vsem ki te mi pomagali da zdaj razumem kako odreagirati, kolikšna je približna vrednost zahtevane preživnine ter kako odreagirati v danih trenutkih. Hvala vam vsem.

New Report

Close