Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina ZASTAJANJE VODE V TELESU

ZASTAJANJE VODE V TELESU

Sprašujem za svojo mamo.
Stara je 50 let in ima težave z zastajanjem vode v telesu. Zaradi tega ima otečene noge in tudi napet trebuh. Ko vzame tableto za odvajanje vode iz telesa je nekaj čas bolje.
Pred tednom je bila na slikanju pljuč in srca in naj bi bilo vse v mejah normale. Krvna slika je pokazala nekoliko povišan holesterol, predvsem trigliceride.
Operirana je bila zaradi žolčnih kamnov in so ji takrat odstranili tudi žolčnik. Pred desetmi leti so ji odstranili rodila in je kar osem let jemala hormone kliogest. Tudi takrat je zatekala. Sedaj jih več ne jemlje.

Zanimajo me predvsem vzroki za zastajanje vode in kakšne preiskave bi bile potrebne, da se vzroki odkrijejo.
Zdi se mi, da je še nekoliko premlada za te težave, ki so ji prav nadležne, mene pa precej skrbijo.

Najlepša hvala vam za trud in lp.

Take vrste zatekanje je navadno hormonskega izvora, nekatere so k tebu bolj nagnjene druge manj, nekatere zatekajo zgolj določene dni v ciklusu, nekatere po malem ves čas. Če ima mama zdravo srce in ledvica naj se nič ne vznemirja. Malo se da pomagati z dieto (manj slane jedi, manj mesa, posebej prekajenega- sicer pa na hrano verjetno pazi že zaradi holesterola) pazi naj, da se ne bo preveč zredila, naj se redno giblje in pije dosti tekočin.

Spoštovana,
sama sem stara 30 let in me pesti prav tako zastajanje vode v telesu. Če pojem eno piščančjo hrenovko, mi poruši celotni sistem za cel teden ali bolje povedano, rabim 1 teden, da se znebim enega litra vode. Kaj predlagate meni?

nova
Uredništvo priporoča

Manj slano hrano, veliko gibanja, recimo teka, prehrano pa bolj ko ne vegetarjansko. Preveriti pa je prej potrebno, če imate zdrava ledvica in gre res le za hormonsko pogojeno zadrževanje vode.

Sol znižujem na minimum, dnevno se vsaj eno uro ali na orbitreku ali pa na sprehodu (hitra hoja; 6-7 km na uro, včasih tudi malo več, po razgibanem terenu). Zadnjo kontrolo urina, če je le ta merodajalen sem imela v začetki leta 2004, kljub prošnjam moji osebni zdravnici, me le ta ne pošlje na naknadne teste z utemeljitvijo, da če je bilo taktrat vse v redu mora biti tudi sedaj. Jaz se pa kljub temu vsako jutro vstajam otečena ko kak kitajček, sem non – stop utrujena in zaspana, vsak košček sira, ki si ga v zadnjem času privoščim 1 na teden oz. max. 3 krat na mesec, mi dvigne TT za 2 kg in potem traja vsaj 3-4 dni preden se tega zbira vode znebim. Da ne govorim niti o koščku ampak resnično koščku pice. Vegetarjansko hrano pretežno uživam zadnjih 7 let, pred porodom sem uživala 8 let izključno vegetarjansko hrano + mlečni izdelki.
Sem totalno obupana, resnično ne vem več kaj naj delam, da se mi normalizira količina vode v telesu. Da še mimogrede omenim, tudi v nosečnosti sem imela blazne edeme, zaradi česar sem bila tudi hospitilizirana, vendar niso odkrili nobenih posebnosti.
Kaj mi lahko svetujete?

Potem pa je le potrebno opraviti kaj več preiskav, najbolje bi bilo, če bi vas poslali k internistu. Tako močno zatekanje vendarle ni čisto v redu, potrebno je pregledati nivo hormonov, ki zadržujejo vodo, pa razmerje natrija in kalija itd. Na vsak način se “reklamirajte” pri svojem zdravniku in se ne pustite odgnat.

lep pozdrav. stara sem 21 let in mi že kakšne tri leta vsak dan zatekajo noge. sem tudi brez ene ledvice in vodo iz telesa odvajam 2-3 krat na dan. gibam se redno in tudi nimam povečane telesne teže. zanima me kaj mi priporočate kot zdravilo da bi lahko vodo iz telesa odvajala malo večkrat kot pa sedaj???in da mi noge več ne bi tako zelo otekale. moja osebna zdravnica mi govori da mi voda zaostaja zaradi premalega časa gibanja na dan (telovadim vsaj 30 min na dan ter vsak dan delam 8-10 ur in sem skozi na nogah), ter da imam previdoko telesno težo (173cm-67kg). kaj naj naredim?????prosim če mi kdo pomaga. hvala za odgovor.

Glede na to, da imate le eno ledvico, bi svetovala laboratorijski pregled krvi in eventuelno pregled pri lečečem nefrologu.

Lep pozdrav, Katarina

Sumim, da mi zastaja voda v telesu, saj sem v enem tednu pridobila 3 kg, od včeraj na danes 1 kg (!!!), ob enaki (skromni) prehrani kot prej!!! Na oblačilih in cm se nič ne pozna in nasploh ne verjamem, da sem se toliko zredila, saj bi se mi gotovo poznalo na cm. Noseča nisem.Opažam, da hodim lulat precej manj kot ponavadi, me praktično nič ne tišči. Pa še pomemben podatek: en teden na recept jemljem Nalgesin Forte in prebrala sem stranski učinek glede ledvic. Je vzrok v tem? Kaj naj storim? Hvala.

Vkolikor se stanje ni izboljsalo, vam svetujem pregled pri zdravniku. Vzrok je lahko tudi v ledvicah, sicer je pri sicer zdravih ljudeh tedensko jemanje nesteroidnih antirevmatikov naceloma “premalo” za vpliv na ledvicno funkcijo, je pa potrebno preveriti laboratorij.

Lep pozdrav, Katarina

New Report

Close