Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija jemanje zdravil skakanje pritiska

jemanje zdravil skakanje pritiska

Spoštovani

Zanima me, kaj se pravzaprav smatra pod “redno jemanje zdravil”?
Sprašujem namreč za mojo mami, ki zdravilo Lorista jemlje po potrebi. Ima namreč visok krvni tlak, vendar ne konstantno, včasih po več dni, celo tednov, nobenih težav, zato v tem času zdravila opusti, saj pravi, da ji tlak potem še preveč pade. Naenkrat brez posebnega razloga tlak podivja, večkrat na dan skače v višave (tudi to lahko traja dneve oz.tedne!), zato takrat ponovno začne z jemanjem zdravila, dokler se spet zadeva nekako ne normalizira in se krog ponovi.
Se mi zdi, da to ni pravi način, saj očitno ne deluje kot bi moral. Ali se motim? Naj še nadalje tablete je po potrebi, ali se naj tudi, ko nima težav s tem skakanjem in se ji pritisk potem celo zniža pod normalo, drži rednega jemanja? Je pa tudi že zamenjala več tablet, zdaj pa že nekaj časa vztraja ob teh.

hvala

lp m

Ko ugotovimo, da je bolnik “hipertonik”, to je bolnik s kronično povišanem krvnem tlakom, mora bolnik skrbeti, da ima pri večini meritev tlak pod 140/90 mm Hg.
Krvni lak v teku dneva niha pri vseh ljudeh. Bolnikom svetujemo, da si merijo krvni tlak v dopoldanskem času, predno vzamejo zdravilo. Pri vsakokratnem merjenju priporočamo 2 – 3 meritve v presledkih nekaj minut. Mnogo krat so vrednosti tlaka pri prvi meritvi nekoliko višje kot pri drugi ali tretji. Zaradi velikega števila zunanjih in notranjih vplivov se neredko zgodi, da predpisano zdravilo premalo ali preveč zniža tlak. V takih primerih bolnikom priporočamo, da malo znižajo ali povišajo priporočeno količino zdravila. Zgodi se tudi, da je neko dobo krvni tlak “normalen”. Tako stanje bolniki navadno “ocenijo” kot stanje pri katerem ni več potrebno jemati zdravil. Z opustitvijo jemanja zdravil se zdravniki ne strinjamo, zato ker se lahko nepričakovano pojavijo visoke vrednosti tlaka, ki jih lahko s težavo znižamo. Zato podpiramo redno jemanje zdravila: pri ugotovjenih zelo nizkih vrednostih tlaka zelo nizke odmerke zdravila.
Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close