Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek obračunavanje plače po zakonu

obračunavanje plače po zakonu

Pozdravljeni,

prosila bi za mnenje tistih, ki imate izkušnje z obračunavanjem plač in sicer zanima me kako je pravilno (zakonsko) obračunavanje plač (gre za trgovinsko dejavnost):

1.delovna doba se računa od (redne ure + praznik + dopust) ali samo od rednih ur?

2.urna postavka je (enaka za redne ure, praznik in dopust) ali se za praznik in dopust lahko obračunava zmanjšana urna postavka?

3.stimulacija/delovna uspešnost (redne ure + praznik + dopust) ali samo od redne ure?

Do sedaj sem imela izkušnje samo z obračunavanjem plač tako kot je navedeno v oklepajih. Lahko sploh definiramo kaj oz. kako je pravilno? Po mojem razumevanju je pravilno kot je v oklepajih. Se motim?

Hvala za pojasnitev,
Eda

delovna doba se računa samo od rednih ur
dopust in praznik se obračunavata glede na izplačano plačo v preteklih treh mesecih, kamor je vključena tudi stimulacija in tudi delovna doba (zato se pri dopustu in prazniku delovna doba ne računa posebej)

stimulacija pa se obračunava glede na vaš interni pravilnik in je logično, da se obračunava lahko samo na oddelane ure

137. člen zakona

(7) Če s tem ali drugim zakonom oziroma na njegovi podlagi izdanim predpisom ni določeno drugače, delavcu pripada nadomestilo plače v višini njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti. Če delavec v obdobju zaposlitve v zadnjih treh mesecih ni delal in je za ves čas prejemal nadomestilo plače, je osnova za nadomestilo enaka osnovi za nadomestilo plače v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti. Če delavec v celotnem obdobju zadnjih treh mesecev ni prejel niti ene mesečne plače, mu pripada nadomestilo plače v višini osnovne plače, določene v pogodbi o zaposlitvi. Višina nadomestila plače ne sme presegati višine plače, ki bi jo delavec prejel, če bi delal.

ne vem pa točno za trgovinsko dejavnost, to je minimum po zakonu

evo, vaša kolektivna pogodba pa pravi še tole:

Nadomestila plače

((1) Delavcu pripada nadomestilo plače za čas opravičene odsotnosti z dela v primerih, ki jih določa zakon, ki ureja delovna razmerja.

(2) V primeru odsotnosti z dela delavca zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, znaša višina nadomestila plače delavcu, ki bremeni delodajalca, 85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} plače delavca v preteklem mesecu za polni delovni čas.

(3) V osnovo za izračun nadomestila se ne všteva del plače iz nadur, poslovne uspešnosti in posebne uspešnosti.

(4) V primeru, ko zakon, ki ureja delovna razmerja, določa osnovo za izračun nadomestila minimalno plačo, se minimalna plača nadomesti z osnovno plačo delavca za polni delovni čas, povečano za dodatek na delovno dobo z odbitkom poslovne in posebne uspešnosti.

(5) Nadomestilo plače ne more presegati delavčeve zadnje izplačane plače.

(6) Za čas stavke pri delodajalcu, organizirane v skladu z zakonom, ki je posledica kršitve pravic delavcev pri delodajalcu, so delavci upravičeni do nadomestila plače v višini 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} osnove iz zakona, ki ureja delovna razmerja.

(7) Ta kolektivna pogodba se šteje za poseben predpis na podlagi sedmega odstavka 137. člena Zakona o delovnih razmerjih.

nova
Uredništvo priporoča

Hja tako je
…… zahvaljujem se vam za odgovor.

Lahko bi se reklo, da je delodajalec bolj naklonjem delavcu, če obračunava delovno dobo in stimulacijo od (redne ure + praznik + dopust).

Lp
Eda


Za stimulacijo vsekakor, ampak delovna doba je upoštevana v celoti, ker je vračunana v nadomestilo. Delavec jo dobi v celoti izplačano, le da se tisti del, ki se skriva v dopustu, ne vidi posebej.
Sicer pa mora biti stimulacija to, kar je po imenu. Kak smisel ima dajat stimulacijo delavcu na dopustu?

Če ni s pogodbo drugače določeno, je skupni bruto dohodek vsak mesec enak, ne glede na št. delovnih dni, praznikov in dopusta. Torej je urna postavka rednega dela, praznika in dopusta enaka. Razlika pride samo, kadar so vmes še dnevi bolniške, ki je plačana manj (80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}), pa še pri tem, če je bruto plača minimalna, je treba dodati dodatek do minimalne plače, tako da pride v tem primeru bruto enak, kot če bolniške ne bi bilo.

Stimulacija za delovno uspešnost pa je navadno “dobra volja” delodajalca, tako da ti jo lahko da, kolikor hoče. Lahko ti jo da na vse ure v mesecu ali pa samo na delovne. Odvisno pa tudi od tega, kako piše v pogodbi, če sploh kaj piše.

Šele zdaj sem prebrala odgovore pred mojim. Ja, zgleda, da se to različno obračunava. Pri nas je tako, da je bruto vedno enak, ne glede na št. delovnih dni, praznikov in dopusta. Samo bolniška je manj plačana.


Vaš izračun je zelo poenostavljen in ni ravno po pravilih zakona… Pri vašem izračunu ne more biti urna postavka vedno enaka, saj se stevilo ur po mesecih razlikuje… Vi imate pa vsak mesec isto placo. Ne glede na to, ali se dela 22 dni, ali 19.

Odvisno, ali se plača obračunava po dejanskih urah (kolikor jih je v tistem mesecu) ali pa po normiranih urah (vsak mesec 174 ur).

Redne ure, praznične ure (ko je zaposleni doma) in dopust so načeloma vredne enako.
Praznične, nedeljske ure …, ko zaposleni dela, so vredne več.


Pa ni res.
Dopust in praznik morata bit obracunana glede na povprecje izplacane place v preteklih mesecih in ne po ceni redne ure.


Vaš izračun je zelo poenostavljen in ni ravno po pravilih zakona… Pri vašem izračunu ne more biti urna postavka vedno enaka, saj se stevilo ur po mesecih razlikuje… Vi imate pa vsak mesec isto placo. Ne glede na to, ali se dela 22 dni, ali 19.[/quote]

Saj nisem nikjer napisala, da je urna postavka vedno enaka. Enak je celoten bruto, ne glede na število dni ali ur v mesecu in ne glede na to, koliko je bilo praznikov in koliko dopusta.

Napisala sem, da je urna postavka rednega dela, praznika in dopusta enaka. S tem sem mislila na urne postavke v istem mesecu. Bolj prav bi bilo, če bi napisala, da so urne postavke rednega dela, praznika in dopusta v istem mesecu enake.

Saj najbrž drži, da sta dopust in praznik obračunana glede na povprečje izplačanih plač v preteklih treh mesecih. Ampak ker se plača pri nas ne spreminja, je pač to vsak mesec enako.


Pa ni res.
Dopust in praznik morata bit obracunana glede na povprecje izplacane place v preteklih mesecih in ne po ceni redne ure.[/quote]

Zato pa sem napisala “načeloma” – če je zaposleni prejšnje mesece normalno delal (brez bolniških), je plača enaka, ali nekdo cel mesec dela ali pa je cel mesec na dopustu..

New Report

Close