Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek moj brat

moj brat

Moj btar je v zaporu
je na tabletah, metadonu in travi.
pravzaprav poje vse kar dobi
to počne že 20 let
zdravje mu peša, nevaren je sam sebi in drugim
v zaporu je bil že parkrat
kaj vse je počel, nebi pisala, ker je preveč.
brat pride iz zapora septembra
kam bo šel ne vem, ker nima kam.pri meni ne more biti več, ker se z njim ne da živet
v zavetišču ga nočejo, v ne v lj, ne v celju
v žalcu je en mladinski dom, kjer so zdravljeni narkiči in potepuhi in razni brezdomci
tam plačujejo po 80e imajo hrano, pojstlo tuš in nekaj pravil
tudi tle ga nočjo več
bil je tud že v hotelu, so ga ven fuknl
je bil pri sorodnikih so ga ven fuknil
in bil je tudi pri župniku v cerkvi, kjer je imel sobo.ga je okradel in grozil, da ga bo prijavil, če mu ne da denarja
da ga je hotu posilit
vse to je resnica

kaj naj znjim, vse dohtarje smo prehodil, vse detoxs ss zkozi dal, komune, vse kar je bolo možno
zdaj pa jaz vas prašam
v katerem primeru lahko sodišče odloči, da se gre zdravit, ker kakor vemo, se grejo sam če si to sami želijo
on pa ni sposoben zase odločat,
A KDo kaj ve ali mu je treba vzet opravilno sposobnoet ali kako to gre.hvala

Zakon o nepravdnem postopku:

POSTOPEK ZA ODVZEM IN VRNITEV POSLOVNE SPOSOBNOSTI
44. člen

V postopku za odvzem poslovne sposobnosti sodišče odloča o delnem ali popolnem odvzemu poslovne sposobnosti osebam, ki zaradi duševne bolezni, duševne zaostalosti, odvisnosti od alkohola ali mamil, ali iz drugega vzroka, ki vpliva na psihofizično stanje, niso sposobne same skrbeti zase, za svoje pravice in koristi.

45. člen

Postopek za odvzem poslovne sposobnosti se začne na predlog pristojnega organa občinske skupnosti socialnega skrbstva, javnega tožilca, zakonca ali osebe, ki z osebo, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, živi v dalj časa trajajoči življenjski skupnosti, njenega sorodnika v ravni črti in v stranski črti do drugega kolena.
Predlog za uvedbo postopka lahko vloži tudi oseba, o kateri se bo vodil postopek, če je sposobna razumeti pomen in pravne posledice svojega predloga.
Sodišče začne postopek po uradni dolžnosti, če izve za okoliščine, iz katerih izhaja utemeljen razlog, zaradi katerega je potrebno določeni osebi odvzeti poslovno sposobnost.

46. člen

Udeleženca v tem postopku sta poleg predlagatelja in osebe, o kateri se vodi postopek, tudi skrbnik osebe, kateri naj se odvzame poslovna sposobnost, in pristojni organ občinske skupnosti socialnega skrbstva.

47. člen

Osebo, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, sodišče zasliši, razen če ugotovi, da bi zaslišanje škodilo njenemu zdravju ali da glede na njeno zdravstveno stanje zaslišanje ni mogoče.

48. člen

Če je uveden postopek zaradi duševne bolezni, duševne zaostalosti, odvisnosti od alkohola ali mamil, ali iz drugega vzroka, ki vpliva na psihofizično stanje, sodišče odredi, da osebo, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, pregleda izvedenec medicinske stroke.
Sodišče lahko opusti pregled po prvem odstavku tega člena, če je oseba, ki bi jo bilo potrebno pregledati, v psihiatrični zdravstveni organizaciji po odločbi sodišča in če iz poročila te organizacije o zdravljenju izhaja potreba, da se ji odvzame poslovna sposobnost ali če sodišče že razpolaga z ustreznim mnenjem izvedenca medicinske stroke, ki pa ne sme biti starejše kot šest mesecev.

49. člen

Sodišče lahko odredi, da se oseba, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, začasno, vendar najdalj za sedem dni, zadrži v psihiatrični zdravstveni organizaciji, če je po mnenju zdravnikov to nujno potrebno za ugotovitev njenega zdravstvenega stanja.
Zoper sklep iz prvega odstavka tega člena je dovoljena pritožba v treh dneh od vročitve sklepa.
Sodišče druge stopnje odloči o pritožbi v roku treh dni.

50. člen

Če so izpolnjeni pogoji za odvzem poslovne sposobnosti, sodišče glede na stopnjo ugotovljene sposobnosti odvzame osebi poslovno sposobnost delno ali popolno.

51. člen

Kadar sodišče ugotovi, da so izpolnjeni pogoji za delni odvzem poslovne sposobnosti, lahko s sklepom odloži odločitev o delnem odvzemu poslovne sposobnosti zaradi odvisnosti od alkohola ali mamil, če se oseba, ki bi ji bilo potrebno poslovno sposobnost odvzeti, podvrže zdravljenju v ustrezni zdravstveni organizaciji.
Sodišče lahko odloži odločitev najdalj za eno leto.
Zoper sklep iz prvega odstavka tega člena ni pritožbe.
Sodišče izda sklep o odvzemu poslovne sposobnosti pred potekom roka iz drugega odstavka tega člena, če oseba, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, zdravljenje samovoljno opusti.

52. člen

Zoper sklep o delnem ali popolnem odvzemu poslovne sposobnosti sta dovoljeni revizija in obnova postopka.

53. člen

Pravnomočen sklep o delnem ali popolnem odvzemu poslovne sposobnosti pošlje sodišče pristojnemu organu občinske skupnosti socialnega skrbstva in pristojnemu matičarju.

54. člen

Če prenehajo razlogi, zaradi katerih je bila odvzeta poslovna sposobnost, sodišče odloči o delni ali popolni vrnitvi poslovne sposobnosti.
V postopku za vrnitev poslovne sposobnosti se smiselno uporabljajo določbe postopka o odvzemu poslovne sposobnosti, razen določbe 52. člena tega zakona.

55. člen

Če sodišče zavrne predlog za vrnitev poslovne sposobnosti, lahko odloči, da se pred potekom določenega roka, ki ne sme biti daljši kot eno leto, ne more predlagati vrnitev poslovne sposobnosti, če iz rezultata celotnega postopka izhaja, da v določenem roku ni mogoče pričakovati ozdravitve ali znatnega izboljšanja psihofizičnega stanja osebe, ki ji je bila poslovna sposobnost odvzeta.
Predlog za vrnitev poslovne sposobnosti, ki je vložen pred potekom roka, določenega na podlagi prvega odstavka tega člena, sodišče zavrže.

56. člen

Če ima oseba, ki naj se ji odvzame poslovna sposobnost, nepremičnine, odredi sodišče, ki vodi postopek, da se uvedba postopka in odločba o odvzemu poslovne sposobnosti oziroma o vrnitvi poslovne sposobnosti zaznamuje v zemljiški knjigi.

veš moj stric mi je kot moj brat. Samo 5 let sva razlike. Imam več stricev po obeh straneh,od mame do fotra. Ampak ta ta mlajši mi je zelo drag. Skupaj se je z mano igral ko sem bila punčka,me učil vseh neumnosti. Tudi on je narkoman. Pri nas je pa tako,da ima ženo ki ima s.p. in ima ogromno denarja. Ta ženska je noro zaljubljena v njega,daja mu denar,on ima pri njej kompletno potuho.Ona je sama zgradila hišo za njuno družino,samo ona dela. On je popoldne po barih in se naliva,kdaj se drogira ne vemo,vemo samo to da se zanjga bojimo.Imam pa tudi zelo “pametno” babico,žal je primitivna in si nikoli ne bo priznala da je sin kakor pač je. po mojem ona sploh ne ve kaj je droga. nikoli ni bil v komuni,bog ne daj to bi bila za družino sramota. delal nikoli ni. občasno slišimo kako se zaleti z avtom v kakšno trgovino,meni pa je nekoč ko smo praznovali 50 letnico v joku priznal,da se tega ne more rešit. Vem kaj preživljaš,.meni je tako hudo in imamo isti problem. Ne želi na nobeno zdravljenje. In nevem kaj naj ti svetujem kot to da pač pustiš da sam doseže tisto točko ko se bo sam spravil ali pa ga bo država ko bo naredil resen problem. hudo mi je tudi meni,najbolj pa zato ker se bojim da ga nekoč izgubimo. žal to je hud problem in svetzujem ti da se ne sekiraš,ker slej ko prej ali doživijo overdoze ali pa nardijo tako hud kriminal da se streznijo. ko sem te brala mi je bilo tako hudo. smilijo se mi in vse bi dala za strica da bi bil zdrav. :((

___________________________________________________________ http://www.facebook.com/rednnammay ___________________________________________________________

hvala za razumevanje rednamaj
nekak moram zvedet v katerem primeru, ga lahko dajo na
prisilno zdravljenje, mora bit ena rešitev
Pri nam je že to tako daleč, da mi je včasih že vseeno, če umre.vem da se grozno sliši, amapk mi več ne mormo.
Mami več ne more
Redna, žal mi je tvojga strica, moram pa rečt, če ima potuho ne bo nehal, ker je preveč lušno, pa težko nehat

ja vem kako je to. edina razlika je recimo,tvoj brat mora krast ampak moj pa slobodno po spisku uživa.. in vse skupaj je isto samo bojim se da enkrat slišim da je koga ubil ali da je overdoze.
res svetujem ti da pustiš vse skupaj. določene stvari v življenju mora človek sam narest. sam si moraš pomagat. čist preprosto.. recimo če hočm jaz shujšat noben tega za mene ne bo naredil in noben mi ne tlači hrane v usta. če sam noče ne bo noben za njega.
zjokaj se,jaz se večkrat pa upaj na boljše.. srečno ti želim!

___________________________________________________________ http://www.facebook.com/rednnammay ___________________________________________________________

Avtorica, jaz iz tvojega pisanja pri tebi ne najdem niti kančka dobrote, veliko pa bedaštva. Ki pa je najverjetneje posledica tvoje (vaše) bolezni, tj. odvisnost od odnosov.

Ampak to je samo moj pogled…

V vsakem primeru na koncu odloča sodišče. Zato pač malo poguglaj ali pokliči na sodišče, ker gre pač za skrajne primere, pa kakšen zakon preberi. Ali se obrni na podforum medovernet.

V vsem skupaj boš morala pa kaj več energije vložiti v vse skupaj, če boš želela priti stvarem do cilja. Ker na primer ne boš nič dosegla, če se bo on takrat, ko se bo mogel lepo obnašal. In boš morala dopustiti mnenje za prisilnost komu drugemu. O prisilnem zdravljenju govori tudi Zakon o duševnem zdravljenju.
In ko boš opisovala situacijo in jo zagovarjala, upam, da ne boš prihajala ven z izrazi, kot je fuk_niti, ker moraš biti tudi sama malo previdna pri podajanju infojev, predvsem pa boš morala za vse, kar boš navedla, najti vse dokaze, ki bodo nato pričali v tvoj prid in tudi utemeljenostjo tvojih trditev, da se bo nekaj lahko pričelo izvajati. In stavek, da je nekaj sveta resnica, ne bo zadostoval.

Prisilna hospitalizacija

Prisilna hospitalizacija ali hospitalizacija bolnika brez njegove privolitve obravnava Zakon o zdravstveni dejavnosti, in sicer Uradni list Republike Slovenije št. 9/92. Prisilna hospitalizacija je napotitev oziroma sprejem bolnika v bolnišnico brez njegove privolitve. To je hud poseg v posameznikove pravice, zato je to skrajna metoda, ki se izvede, ko so izčrpane vse druge možnosti.

Kdaj se izvede prisilna hospitalizacija?

Duševnega bolnika se lahko prisilno hospitalizira, če zelo škoduje sebi ali drugim (se samopoškoduje, ogroža svoje ali tuje življenje, zdravje). Pogosti vzrok prisilne hospitalizacije so razne psihoze, ki so nastale, na primer, zaradi uživanja alkohola, drog, pri shizofreniji itd. Zdravnik za pomoč pri pridržanju prosi policiste. Znotraj 48 ur po pridržanju pacienta v bolnišnici je potrebno o tem obvestiti sodišče, ki odloči, če se oseba odpusti ali ne.

http://med.over.net/forum5/read.php?51,1602857

no ker si takšen dobrotnik, pa ga vzami kasebi domov.

ti očitno ne veš kaj pomeni živeti ob človeku, ki ne veš kaj se mu po glavi plete.

kako si že rekel….bedaštvo…aja to bo to.

Imela sem priložnost, da sem se pogovarjala in delala nekaj časa z ozdravljenimi narkomani. Prav vsi so mi rekli, da se ne bi spremenili, če jih prav vsi ne bi postavili pred vrata. Dokler imaš potuho staršev, sorodnikov, prijateljev, ne narediš ničesar za ozdravitev. Praje, hrana, denar… to imaš in ti je lepo. Ko pa zmanjka, ko začneš smrdet sam sebi, ko se te začnejo izogibat, ko te zebe…takrat se zamisliš. Sorodnikom je bilo težko človeka postavit pred vrata, a enostavno niso zmogli več. Ko so se narkomani vračali, prosjačili za pomoč, so morali ostati močni in jim NE pomagati.

Mogoče bi v zaporu dobili nasvet glede odvzema pravic ali pri osebnem zdravniku. V vsakem primeru pa mu res odklonite pomoč. Mora se sam odločiti, sam skleniti, da si bo pomagal. Šele nato pomagajte, mu stojte ob strani, ne pa sami prevzemati breme namesto njega.

Točno v tem jaz vidim problem. Ker tega niso sposobni narediti…

ko bo šel iz zapora mu bodo dali za nagrado 260 evrov. s tem si lahko najame sobo v samskem domu, saj so precej prazni in sprejemajo vse. potem se pa lahko gre zdravit ali pa ponovno zadet. kar mu je ljubo. vi pa ga pustite na miru, ker jetako kot je rekla zima1

Zima, hvala
je pa fora tle, da je tok notri, tok bolan, tok zafiksan
da ima itak že privide, prisluhe, po tv o njem govorijo, rože namojem vrtu so se odprle, samo zanj
ko je šel mimo
Hočem povedat, da ni sposoben sam sebi pomagat, ker se odloča v svojo škodoČe nima za zadet, oropa
al pa stop v trg. in vzame vino, pogleda prodajalko in jo vpraša, če jekaj narobe
kličejo policijo, pride ga odpelje za en dan, potem ga spustijo
isto s psihijatrično.Ko nima
naredi pizdarijo, da ga odpeljejo, ga zadanejo, da da mir in tudi ker ga morajo, ko mine tri dni
imajo komisijo in ga spustijo.in tako non stop.
V tem času smo mu pomagali in ne pomagali, nakoncu vse enako
On pa se smeji in manipulira.okol prenese dohtarje, paznike, sestre vse živo, na koncu sem jaz nora, da tko mislim o njem.mislim res, moral bi videt to potuhnjeno rit, po eni strani svaka mu čast, kako že 20 let krmari in živi na svoj način, ki si gaje zbral.

Tudi v samskem domu je bil, jih kradel, tepel se drl nikoli mira od njega, razen ko je
izsilil ka tablet, potem se je umiril in tako je ljudi navadil
če mi daš, ti dam mir
verjemte mi, da bi si tud vi kdaj pa kdaj kupil mir

New Report

Close