Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Kako dolgo zdraviti?

Kako dolgo zdraviti?

Spoštovani!

Star sem 58 let. Pred nekaj leti so mi z gastroskopijo ugotovili: refluksni ezofagitis stopnje LAA z manjšo hitalno kilo. Imel sem hude bolečine v žlički in posledično bolečine v prsih, precej oteženo dihanje ter stalno zamašen in suh nos. Težave sem bolj, največkrat pa manj uspešno premagoval z rednim jemanjem Ultop 20mg 1x na dan, po potrebi pa 2x na dan.

Pred približno enim letom pa so se pričele še dodatne težave. Pravzaprav sem iz Vam namenjenih vprašanj in Vaših odgovorov prepoznal, da se tem dodatnim težavam reče »sindrom razdraženega črevesja«. Začelo se je z občutkom napihnjenostjo in občutkom, da mi hrana po obroku kar obleži v želodcu, v spodnjem delu želodca (ali v črevesju?) se mi stalno nekaj pretaka – klokota, želodec je boleč na otip. Na veliko potrebo me kar naprej tišči, blato je neoblikovano pa še to je samo zjutraj, vse ostalo, ko me tišči pa odvajam, v zelo majhnih količinah, kot vodena driska. Odvajanje je ponavadi boleče.

Tako kot je že bilo komu pred menoj predlagano, sem si tudi jaz nabavil razne pripravke: Lepicol,
Molkosan Vitaly, Gasfar…. Stanje se je malček izboljšalo, je pa še daleč od vsaj približno normalne prebave. Te pripravke jemljem približno dva meseca. Ob začetku jemanja sem doživel prijetno presenečenje. Namreč, bolečine v žlički so se zmanjšale do te mere, da sem lahko začasno prenehal jemati kapsule Ultop, vendar je to trajalo le kakšnih štirinajst dni, potem pa so se bolečine ponovno vrnile.

Zanima me sledeče: Naj obiščem osebnega zdravnika? Ali se bo prebava sčasoma uredila? Kako dolgo je te pripravke potrebno jemati? Ali za te moje težave obstaja še kakšno drugo, močnejše zdravilo? Se lahko dobi kakšno zdravilo za te težave tudi na recept, ali je vse le samoplačniško?
Ali je možno, da so s prebavnimi težavami povezane tudi težave z mehurjem? Namreč po teh težavah s prebavo se je začelo tudi precej pogosto uriniranje.

Natrosil sem kar nekaj vprašanj, kakšno morda tudi bebavo, vendar nimam nobenih izkušenj, stvar se pa kar vleče in je zelo nadležna zato

za vaše odgovore/nasvete vnaprej zahvaljeni!

Spoštovani!

Simptomi, ki jih navajate (pogoste bolečine v predelu trebuha, driske, zaprtje, napihnjenost, občutek nepopolno izpraznjenega črevesja,…) bi dejansko lahko kazale na tako imenovani sindrom razdražljivega črevesja. Omenjeni sindrom je zelo razširjen, prizadane več kot 15% odrasle populacije in spada med najpogostejše prebavne motnje. Simptomi, ki spremljajo sindrom razdražljivega črevesja, močno vplivajo na kvaliteto življenja.

Sindrom razdražljivega črevesja je motnja v gibljivosti celotne prebavne cevi, ki večinoma prizadene ljudi v srednjih letih – nastopi lahko tudi že v zgodnjih dvajsetih, znatno pogostejša pa je pri ženskah. Zgoraj omenjene težave s črevesjem lahko spremljajo tudi bolečine v sklepih, glavobol in splošna utrujenost. Sindrom razdražljivega črevesja prištevamo med psihosomatske motnje, saj največkrat nastopi pri trajni ali hudi izpostavljenosti stresu ter pri ljudeh, ki jih mučijo depresije in druge notranje stiske.

Kljub temu, pa se je potrebno zavedati, da omenjeni simptomi niso značilni zgolj za omenjeno motnjo sindroma razdražljivega črevesja. Lahko bi šlo tudi za kakšno drugo, bolj resno motnjo oziroma bolezen, kot je na primer Chronova bolezena, ulcerozni kolitis ali še katera druga izmed številnih možnih.

V kolikor še niste, vam svetujem da poizkusite še s pripravkom Butifar. Gre za pripravek z masleno kislino. Maslena kislina spada med kratkoverižne maščobne kisline, ki predstavljajo vir hrane za črevesne celice (enterocite). Pri določenih bolnikih namreč zaradi spremembe črevesne mikroflore pride do zmanjšane sinteze maslene kisline, kar je lahko vzrok omenjenim težavam. Dodajanje maslene kisline ima v teh primerih lahko izražen zelo ugoden terapevtski učinek.

V kolikor v 14 dneh ne bo opaznega izboljšanja je nujen posvet z zdravnikom. V primeru opaznega izboljšanja vam svetujem nekoliko dalšjo uporabo Butifar kapsul – priporočam, da izdelek jemljete najmanj 3 mesece. Popijte zjutraj in zvečer po 1 kapsulo, med obrokom.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close