Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kateri TV – LCD, LED ali plazma?

Kateri TV – LCD, LED ali plazma?

Razmišljam o nakupu novega tv. Videla sem, da ponujajo te tri različne, torej LCD, LED, plazma.

Katere so prednosti, slabosti pri njih?

Moj stari tv je še “škatla” in se na to prav nič ne spoznam.

Hvala vam.

LED je v resnici LCD, le da ima osvetlitev z diodami – glavna prednost je to da je tanek in porabi manj elektrike.
Torej LED je modernejši LCD.

Plazma je pa izumirajoča tehnologija, pa vseeno čisto OK. Na splošno ima nekaj svetlejšo sliko z bolj izrazito črnino od cenejših LCD TV-jev.

Zanašaj se predvsem na to, kateri ti ima lepšo sliko, oz. je tebi bolj všeč. Pa prej preveri nastavitve slike – da so nekje na sredini, ker šele takrat lahko primerjaš

Tako kot je Rok napisal, morda predlagam da gledate LEDa, s tem da greš v trgovino in pogledate kateri bolj ustreza vašim očem…to je to 🙂

Mi smo ravno enega za vikend kupili, znamka je zihr na S, sam ti bi mogla poav pogledat katera, na pamet vem le, da je smart TV in da sem ga hotla za doma obdrzat, ker je tanek k slika na steni in full lepo sliko na ekranu ima. Zenski opis pac 😉

samsung je
mam enakega 😉

Ja pa res, Samsung je. MalaPika se spozna na zadeve 😉
Super TV. Mi imamo doma enega ful velikega na plazmo in enega mal manjsega LCD, ta na vikendu pa je LED, 42 colski zaslon ( 530 eur v prvi trgovini, ce mal isces je zagotovo se cenejsi) in je res fajn slika. Po moje nic ne falis s takim nakupom.

plazma ker ima lepšo in bolj ostro sliko

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

Za lažje razumevanje: Plazma TV sprejemniki uporabljajo matrico plazemskih celic. Plazemski zaslon sestavlja več milijonov majhnih celic, ki so vstavljene med stekleni plošči in napolnjene z žlahtnimi plini. Vsaka celica je povezana s krmilnim vezjem z dvema elektrodama: sprednjo in zadnjo. Sprednja elektroda je transparentna, čez njo in zadnje elektrode pa kontrolno vezje na vsako celico posebej dovaja električno napetost, ki povzroči, da plin v njej preide v plazemsko stanje in ob tem oddaja ultravijolično svetlobo. Celice so znotraj prevlečene s fosfornim premazom, ki ga ultravijolična svetloba spodbudi, da začne oddajati svetlobo v določeni valovni dolžini, podobno kot pri fluorescentni žarnici. Z dovajanjem različnih napetosti na tri sosednje celice z rdečim, zelenim in modrim fosfornim premazom lahko krmilno vezje pričara katero koli barvo iz vidnega barvnega spektra, saj so te tri celice z razdalje videti kot ena barvna točka na zaslonu, barva te točke pa je odvisna od tega, s kolikšno jakostjo sveti vsaka posamezna (rdeča, zelena in modra) celica. S številom teh barvnih točk ponazorimo tudi ločljivost zaslona, ki bi bila pravzaprav kar trikrat višja, če bi vsaka celica svetila v enaki barvi.
Ker barve v plazemskih zaslonih generira fosforni premaz v celicah, se ti zasloni ponašajo z zelo dobro in natančno reprodukcijo barv, ki je enakovredna zaslonom CRT (CRT – Cathode Ray Tube), v katerih fosforni premaz na zaslonu vzbuja elektronski snop iz katodne cevi.
Danes so ternutno najboljše že precej let Panasonicove plasme,ki vlečejo razvoj z najnovejšo in naprednejšo tehnologijo.
Nikakor ne drži, da plazme izginjajo iz tržišča in da se je ustavil razvoj. :)))

Hitro gibanje: prikaz hitrega gibanja je boljši pri plazmah, ima zmožnost hitrega osveževanja slike – 3D prikaz. Ena izmed tehnologij prostorskega prikaza temelji na hitrem spreminjanju celotne slike in to naj bi zmogle le plazme.

Globoka črnina: zmagovalka je še vedno plazma. Zasloni LED LCD lahko namreč popolnoma počrnijo le v primeru izklopljenih diod, med predvajanjem vsebin pa lahko najbolj globoke nianse črne barve prikaže le plazma.

Kontrast: odtenki črne, so sicer neposredno povezani s kontrastnim razmerjem. Kaj je to? Gre za razmerje med najbolj temnim in najbolj svetlim odtenkom slike. Zaslon z zelo visokim kontrastnim razmerjem bo zmogel prikazati bolj realistično sliko, ki bo imela tudi več globine. Najboljše kontrastno razmerje trenutno praviloma ponujajo plazmatski zasloni

Vidni kot: plazma ponuje zelo široke vidne kote. Pomembno je poudariti, da LCD-zasloni obeh tipov izgubijo pri kakovosti slike, če jih glede na položaj oči ne gledamo pod pravim kotom. Plazma teh težav nima.

Zapečenost slike: na to so bolj občutljivi plazmatski zasloni, vendar da se to zgodi je malo verjetno, saj bi morala biti na zaslonu statična slika nepretrgoma na stotine ur, kar pa se v praksi ne dogaja.

Poraba: plazmatski TV-sprejemniki zaradi precej višjih kontrastnih razmerij preprosto niso tako varčni, a kljub temu zahtevajo precej manj energije kot pred nekaj leti, ko je bila tehnologija še sveža. Danes 50 colski zasloni porabijo 190 W ali manj.

Življenska doba: zaradi precej izboljšane tehnologije ima danes plazma enako življenjsko dobo. Cca. 100.000 ur.

Cena: plazma se je v zadnjih letih občutno pocenila – tovrstni sprejemniki trenutno ponujajo najboljše razmerje med ceno in velikostjo. V določenih primerih je lahko centimeter diagonale zaslona LED LCD namreč kar za polovico dražji od plazmatskega.

KAJ KUPITI?

Če pa ste bolj tehnični tip; gledate na porabo energije, občasno priklapljate računalnik na televizijo, če igrate veliko računalniških igric in boste gledali televizijo tudi pri dnevni svetlobi, potem je prava izbira LCD ali LCD/LED TV.

Če bi pa radi resnično uživali ob gledanju filmov in želite veliko užitkov ob gledanju hitrega športa (nogometa, košarke, formula 1…) in želite veliko diagonalo za čim manj denarja, potem kupite plazma televizor!

Odloči se vsak sam. Jaz sem kupil letos marca v akciji (menjava lanskih modelov z letošnjimi novimi) najdražjo panasonicovo plazmo 50 colsko:))) za 1250 € (prej je bila cca 2000 €). In ima vse, kar danes ponuja tehnologija, z multimedijo vred, zraven dobiš tudi dvoja 3D aktivna očala ( na baterije). To niso tista navadna pasivna očala, ki jih dobiš zraven LG-ja 🙂

Phillips Smart Net TV. ni boljšega na trgu trenutno.

Pri Samsungu je trenutno politika gnusmaS (brez zamere lastniki le -teh). včasih je Samsung imel daleč najboljše TV-je, ki pa se mi zdi da je v zadnjem času preveč pozornosti preusmeril v pametne telefone in zanemaril teveje.

Kar je bil včasih Samsung je danes Phillips. Premisli kaj potrebuješ in kolikšen proračun imaš in nato izberi. je pa Phillips bil prvi na trgu s tovrstno programsko opremo, vse za njim je samo še kopy/paste 🙂

Če pa si zelo napredna in imaš pametni telefon doma (iphone; za android je tudi opcija, ampak nevem točno v kakšnem obsegu) ter Phillips TV serija 2012 ali 2013, lahko tudi telefon povežeš z TV-jem in prek njega spremljaš TV 🙂

Ha-ha-haaa nič ne spremljaš. Kar se tiče same slike je Philips že OK… sam kar se tiče Multimedie je pa Philips krepko zaostal… vsi ga krepko šišajo Panasonic, Samsung, LG…) Philips ti s ključa ne bere vseh formatov, je zelo občutljiv… internet je počasen, šteka rad zabluzi…. no za staro mamo je že dobr, katera ne uporablja multimedie.
Kar na netu si preber, na domačih in tujih forumih kolko težav je s philipsom
Drgač sem pa jaz pristaš plazme.

Za TV stručkota.

Nikar spati na lovorikah. Nikar propagirati stvari, ki so bile resnica pred leti. Nikar delati copy/paste iz nekih šolskih strani, ki jih je nekdo napisal pred leti.

V resnici je Panasonic še edini, ki zares producira plazma ekrane. Vsi drugi so jih že zdavnaj prenehali. To ti najbrž že nekaj pove?
Lani decembra je japonsko borzo pretresla novica, da je Panasonic razpustil razvojni oddelek za plazma panele. Na trg je prišla še zadnja nova serija, potem pa novega razvoja ne bo več. Sicer v Panasonicu pravijo, da bodo imeli na trgu plazmo še v leti 2014, ampak bo šlo le še za stare modele.

Zakaj tako? LCD se je s pojavom LED osvetlitve tako hitro razvijal v številnih laboratorijih po svetu (plazma pa samo v Panasonicovem), da je že zdavnaj prekašal plazmo v primerih, ki zadovoljijo 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kupcev. Iz laboratorijev pa so prišli v produkcijo že prvi OLED televizorji. Torej je tehnologija že zrela za masovno produkcijo. Zaenkrat še pregrešno draga in relativno kratke življenjske dobe bo v nekaj letih popolnoma preplavila trg. Tu pa gre res za revolucijo, saj je slika neprimerno svetlejša in bolj barvita od LCD, dvometrski ekran pa je debel samo še 4 milimetre. Zaenkrat se prodajajo le v parih azijskih državah, ampak ni daleč čas, ko bodo udarili tudi na zahod.

Plazma bo pa samo še za tiste, ki ne bodo imeli denarja za nakup boljših tehnologij. Trenutno je edina plazmina prednost namreč le še v ceni.

Ha-ha-haaa nič ne spremljaš. Kar se tiče same slike je Philips že OK… sam kar se tiče Multimedie je pa Philips krepko zaostal… vsi ga krepko šišajo Panasonic, Samsung, LG…) Philips ti s ključa ne bere vseh formatov, je zelo občutljiv… internet je počasen, šteka rad zabluzi…. no za staro mamo je že dobr, katera ne uporablja multimedie.
Kar na netu si preber, na domačih in tujih forumih kolko težav je s philipsom
Drgač sem pa jaz pristaš plazme.[/quote]

In potem Samsung in LG crkneta. LG ima kratko življensko dobo, Samsung pa ni kaj veliko boljši. Edina stvar ki jih Phillips ne bere so podnapisi ( iz USB). sem pa ze primerjal Samsung, LG in Phillips in lahko recem da je slika Phillipsa dalec boljša. priznam pa, da panasonica nisem primerjal, niti gledal.

vse skupaj je stvar okusa, kolikor težav boš ti našel za Phillips, ravno toliko jih lahko tudi nekdo drug najde za LG ali Samsung.

Imam LG Tv doma ze 10 let, radio LG ene 5 let in ne menjam za nobeno drugo firmo.
Nikoli crknilo ali kakrsnekoli probleme imel s to firmo!

To sploh ni res, kar je bila resnica pred leti, je resni še vedno tudi danes:)))
Panasaonic ni edini, ki izdeluje plazme, tu sta še samsung in LG, vendar ne dosegata kvalitete panasonika, sta pa dosti blizu, ostali so pa propadli… ker nsio bili dovolj kvalitetni voditi razvoja na dveh področjih.
OLED tehnologije kot sam praviš je oziroma bo zamenjava le za LCD/LED tv zaslone…. nikakor pa ni zamenjava za plazmatske zaslone, zaradi povsem drugačne tehnologije in namembnosti.
Razvoj tehnologije in izboljšave so še vedno iz leta v leto pri obeh tehnologijah (plazma, led/lcd/Oled)
Recimo 4 leta star lcd philips vreden takrat 3000 € je zaslon debel kar precej čez 10 cm, lanska plazma le 4,5 cm ja…OLED je še tanjši, ker ne potrebuje background osvetlitve…

LC/LED/OLED zasloni so, kot sem že omenil, primerni in narejeni predvsem za računalniške monitorje, notebooke…zato so tui zelo velike serije in se jih tudi propagira in je veliko večja konkurenca med proizvajalci
Plazmatski zasloni pa so namenjeni za gledanje TV-ja – hišni kino (filmi, športni dogodki…)
Vsak, ki ima doma plazmo, ve kaj ima in ni denarja, da bi jo menjal za led zaslon.

Le čista ekonomija LCD/LED/OLED zaslone jih propagira tudi za prodajo kot TV zaslone…. zelo velike serije, manjša poraba električne energije…
Ja in taki propgandi podleže večina kupcev, ja žal med njimi si tudi ti :)))

Drži se raje reka: ČEVLJE naj sodi le KOPITAR !

Zanimivo, kako je propagandna industrija uspela nategnti kompleten svet. Celo samega Panasonica, ki je edini še resno nadaljeval plazma tehnologijo je nategnila do te mere, da jo ukinja. Le tebe niso uspeli nategniti. Blagor ti.

Hahaha, si tako, kot Titanic. Ladja se je potaplajla, orkester je pa še kar naprej igral. Hahaha

Tisto o Kopitarju pa raje zadrži zase.

Sej mogoče bo panasonic v prihodnosti res kdaj prenehal izdelovat plazmatske zaslone, sej so tudi vsi proizvajalci prenehali izdelovat CRT zaslone, pa čeprav pred 15 leti si samo njih videl na prodajnih policah. ha-ha-haaa Pač svet je tržno naravnan…in ni nujno, da kvaliteta zmeraj zmaga:)

O sami tehnologiji LCD/LED/OLED nisi nič povedal, še manj pa kakšne prednosti imajo ti zasloni ali pa povedal kakšne argumente, ki DRŽIJO 🙂

Ti se držiš reka, sosed skočil v gnojno jamo, tudi jaz bom, sosed kupil BMW-ja tud jaz ga moram… pa v žurnalu si kaj prebral al pa sl.novicah in ti imaš to za sveto he-he-heeee

Malo razmišljaj s svojo glavo, če pa ne znaš, se pa pouči v strokovnih člankih o obeh tehnologijah 🙂

Sej mogoče bo panasonic v prihodnosti res kdaj prenehal izdelovat plazmatske zaslone, sej so tudi vsi proizvajalci prenehali izdelovat CRT zaslone, pa čeprav pred 15 leti si samo njih videl na prodajnih policah. ha-ha-haaa Pač svet je tržno naravnan…in ni nujno, da kvaliteta zmeraj zmaga:)

O sami tehnologiji LCD/LED/OLED nisi nič povedal, še manj pa kakšne prednosti imajo ti zasloni ali pa povedal kakšne argumente, ki DRŽIJO 🙂

Ti se držiš reka, sosed skočil v gnojno jamo, tudi jaz bom, sosed kupil BMW-ja tud jaz ga moram… pa v žurnalu si kaj prebral al pa sl.novicah in ti imaš to za sveto he-he-heeee

Malo razmišljaj s svojo glavo, če pa ne znaš, se pa pouči v strokovnih člankih o obeh tehnologijah :)[/quote]

ok, led/lcd/oled tehnologija je predvsem šparovna tako prostorsko kot energetsko, sliko ima pa tudi solidno, nekatere že krepko boljše od plazem, ki so v zatonu.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

pa še lanskoletna novička, če že tv stručko rad copy/pasta:

Zaton plazme in rekordna izguba
Objavljeno: 12.5.2012

Sony in Panasonic sta po zaključitvi leta objavila velikanske izgube. Prvi je priglasil rekordno izgubo v višini 5,7 milijarde dolarjev, kar je najslabši rezultat v vsej njegovi zgodovini. Levji delež katastrofalnega rezultata gre na rovaš naravnih nesreč na Japonskem in Tajskem. Tudi sicer so bili prodajni rezultati Japonca pod pričakovanimi. Novi predsednik družbe, Kazuo Hirai, je napovedal okrevanje do prve tretjine leta 2013, ko naj bi družbo saniral predvsem cvetoč posel s pametnimi telefoni in tablicami.

Panasonic je ob skoraj polovičnem padcu prodaje televizorjev z zaslonom plazma objavil še večjo izgubo od soseda. Ta je znašala kar 10,2 milijarde dolarjev. Podobno kot podjetje Sony so tudi pri Panasonicu občutili tako naravne kot tržne nesreče. V slednjo skupino sodi predvsem prodaja televizorjev, ki jo v prihodnosti nameravajo povsem reorganizirati. Fokus prodaje želijo iz Japonske preusmeriti na ves svet in se plasirati na nove trge s svežimi idejami, kakršen je telefon Eluga.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Kmalu konec plazemskih zaslonov
Objavljeno: 19.3.2013 07:00 | Teme: plazma

Reuters poroča, da namerava japonski proizvajalec Panasonic v tovarni Amagasaki do konca obračunskega obdobja 2014 opustiti proizvodnjo plazemskih zaslonov. Ker gre za največji proizvodni objekt znotraj japonskega giganta, se bo število proizvedenih plazemskih zaslonov drastično zmanjšalo. Če je verjeti govoricam, bodo Japonci plazme obdržali pri življenju le še kratek čas, saj bi ob takojšnji prekinitvi izdelave s potezo razjezili tako poslovne partnerje kot prodajalce. Obenem bodo pri Panasonicu v naslednjih treh letih zmanjšali celoten obseg posla s televizorji, vključno z zasloni LCD. V sodelovanju s podjetjem Sony se namreč ozirajo za novimi tehnologijami, med katerimi prednjači OLED.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

O dragi gunnarček.

Če nisi opazil, govorimo o današnjem času, kaj je danes na trgu in kaj kupiti, to avtorica sprašuje :)))
Ne kaj je bilo boljše pred 10-imi leti in ne kaj bo boljše, čez 10 let :)))) Pa Pnasonic, ne dela samo plazme, lcd-je, dela še marsikaj drugega, klimatske naporave, fotoparate, in še čuda elektrićnih naprav….
Napisal si, da ima OLED solidno sliko, ja res je, ima le solidno sliko v primerjavi s palzmatskim zaslonom 🙂
Govoriš, da je danes OLED presegel plazme, v čem pa?
pa naredi copy/paste, sej ga bi naredil, pa ne moreš, ker je plazma DANES še zmeraj zakon!

Kar se tiče proizvodnjeTV zaslonov, se bo logično prodaja vseh zmanjšala… saj se je zamenjava starih škatel (CRT televizorjev) večinoma 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} že zamenjala. Novejši so manj kvarljivi in imajo vedno daljšo življensko dobo delovanja…. zaradi te zamenjave, so konkurenčne firme tekmovale, kdo jih bo čim več izdelal v čim krajšem času, tako je ponudba občutno presegla povpraševanje in prodajo posledično so cene drastično padle, in od tod tudi izguba, razvoj pa gre še vedno naprej, vendar tega običajni uporabnik kot si ti, tega ne opaziš, zate je ena velka in edina sprememba le prehod iz velikih starih škatel na tanke zaslone, ki jih obesiš kot sliko :))))

….jojj pa bo spet nekdo rekel, da sem naredil copy/paste :)))

sicer pa sem napisal samo dejstva in argumente, in kaj kupiti, je moj nasvet kot sem napisal že prej, eno ali drugo, pač zavisi od potreb posameznika in za kaj se bo pretežno uporabljall zaslon 🙂

in sem seveda edini odgovoril na vprašanje avtorja “katoda”, ostali bi se samo prepirali brez enega samega argumenta.

Definitivno pri meni zmaga plazma! Zaenkrat imamo še Star Sony crt 82cm, pa ima tako lepo sliko, da mi ga je žal zavržit. Kar se LCDjev tiče pa ne morejo konkurirat niti starim tvjem s katodno cevjo, ne pa Plazmatskim zaslonom. Oled je seveda fantastika, samo kdo ima 10k€ ali več za tv?

New Report

Close