Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A ti lahko namesto bolniške pišejo dopust?

A ti lahko namesto bolniške pišejo dopust?

Situacija je sledeča. Za eno izmed bolniških odsotnosti v prejšnjem mesecu sem pozabila prinesti potrdilo (preden me linčate, naj povem, da imam tri otroke in da je bil prejšnji mesec pester – sem bila na bolniških kar štirikrat, vsakokrat po par dni, dokler niso bili ta mali dovolj dobri, da sem jih lahko poslala na okrevanje k babici).

Iz službe so me obvestili par ur preden so šle plače v obračun na računovodski servis, da če ne prinesem potrdila o bolniški v roku par ur, da mi bodo beležili dopust.

Zanima me, ali lahko to naredijo. Jaz nisem dala nobene vloge za dopust, niti nisem dobila nobenega sklepa od direktorja, da sem bila ta dan na dopustu. Po pravilih sem ob začetku delavnega dne obvestila kadrovsko službo, da bom na bolniški. Res, da sme potem pozabila prinesti potrdilo, ampak tudi da me na “napako” opozorijo par ur preden je rok za obračun plač, se mi zdi milo rečeno malo mimo.

V dveh urah pa tudi nisem uspela priti do zdravnika, da bi mi napisal to potrdilo.

In k temu je treba dodati, da je moj delodajalec to zahteval, ko sem bila na bolniški (svoji), kjer tudi ne vem, ali lahko skakljam okrog k pediatru, če sam sama bolna in bi morala biti po pravilih doma …???.

A kdo ve, kako je s tem?

Da te najprej opozorijo, in ti potem še dopust pišejo. Mirno bi ti lahko tudi plavega.

to komot naredijo, sej nisi prinesla bolniške. Tko pač je. Ne štekam kje delaš,d a rabiš dekret od direktorja,d a greš lahko na dopust. Pri nas javiš,d a si na dopustu,d a vedo za obračun, ali pa da si na bolniški. Če ni bolniških listov pač pišejo dopust za dneve ko te ni blo. Tko izi – privat sektor pač, velika firma drugače, pragmatično in nič kompliciranja.

nova
Uredništvo priporoča

Dejansko ti bodo naredili uslugo, če ti bodo pisali dopust. Zaradi treh dni odsotnosti brez potrdila bi lahko dobila tudi odpoved iz krivdnih razlogov. Bodi raje vesela, da se ni izteklo tako.

Drugače pa si dolžna do 5. v mesecu prinesti bolniške liste za pretekli mesec. Tudi, če si na bolniški od 30. maja do 7. junija, moraš do 5. junija prinesti ali poslati po pošti bolniški list za 30. in 31. maj. Za junij dobiš nov bolniški list po zaključeni bolniški.

Sicer pa tudi zdravniki ne smejo izdajati bolniških listov za nazaj – ne vem točno, za koliko nazaj. Tako da je vprašanje, če boš sploh bolniške za maj še dobila.

Delodajalca ne zanima, kako pestro imaš ti doma, ko si na bolniški. In če se sama nisi spomnila, kar je tvoja domena, da poskrbiš za bolniški list, ponavadi opomni delodajalec takrat, ko gre za obračun plač ali pa celo preje, če so v kadrovski bolj vešči pregledovanja odsotnosti in prisotnosti in upravičenosti pri odsotnosti – bolniški list, dovolilnice za dopust itd..

Tvoj delodajalec je očitno še tako fleksibilen, da ti je ponudil, glede na to, da nisi prinesla bolniškega, dopust, ker kakšen bi ti pisal ladno plave in če bi jih imela 5 zapored, bi dobila izredno odpoved.

Če si ti osebnemu zdravniku povedala, ko si bila na svoji bolniški, da nimaš nikogar, ki bi odpeljal otroke k pediatru, bi on to zabeležil v kartoteki, če bi ti dovolil. In v tem primeru bi ti lahko odšla k pediatru. V primeru, če tega osebni zdravnik ne bi zabeležil in bi te kdo preverjal, te tudi zdravnik ne bi mogel zagovarjati in bi spet lahko dobila neupravičeno bolniško odsotnost in kakšno odpoved.

Naj ti bo do v poduk, kako boš ravnala naslednjič, ko boš imela pestro in boš za kakšno stvar ponucala tudi moža, če ti niti takrat, ko si sama bolna, ne “zmore” pomagati okrog otrok in jih odpeljati k pediatru. Nihče me ne bo prepričal, da žena lahko vedno vzame frej, mož pa nikdar. In to še takrat, ko je žena bolna.

Potdilo morajo imeti do datuma, in če ga ni, ne morejo pisati bolniške. Logično, ne? Mislim, da so bili še prijazni in te obvestili, da takoj prinesi potrdilo. Ponavadi je jasno, da nekje do 5. mesecu mora biti le to dostavljeno. Za to moraš pač poskrbeti zadnji dan bolniške. Mi je pa čudno, meni sestra avtomatsko napiše bolniški list zadnji dan, ko sem bila na pregledu.Drugače si pa lahko še vesela, da ti pišejo dopust. Marsikatera firma, ki ni tako prijazna bi lepo napisala, da nisi bila na delu, kar je večji prekršek in, če si odsoten 5 dni lahko letiš že iz firme.
Kar se tiče izhodov v bolniški se je treba posvetovati s svojim zdravnikom.

Kot razberem si v bistvu imela nego otroka. Ker se nega otroka refundira od ZZZS je pac potrebno prinest bolniski list, drugace ne mores obracunat tistih ur. Ce imas pa sama bolnisko ti pa lahko delodajalec na “lepe oci” obracuna bolnisko. S tem, da ti zaupa da mu bos res prinesla bolnisko. Jaz sem tako enkrat cakala nego otroka. Sodelavka je obljubila, da prinese. Ok, naredim obracun, izpisek plač, si vse pripravim za izplacilo 10.v mesecu. In cakam ta bolniski. Seveda ga ni bilo. Do 18. v mesecu moramo izplacat place. In kaj je bil “point”. Prvic da sem ji zaupala, drugic da sem delala pplace se enkrat in tretjic da so ostali delavci cakali placo zaradi ene osebe. In vse to zaradi tega, ker hoces razumeti mamo z otrokom. Od takrat sem tudi jaz stroga. ce ni bolniske je dopust.

Kolikor mi mogoče ni všeč ton nekaterih odgovorov, sem šla še enkrat brati tvoj post in vidim, da tudi tvoj ton ne dosega ravno prave mere spoštovanja. Že vnaprej skoraj govoriš, kako so skoraj v službi krivi, da te niso prej opomnili in da kako se to sploh gredo.

Kot so ti že drugi odgovorili, je to dobra rešitev zate. Lahko bi se izšlo slabše. Tudi zdravnik ne more izdati bolniške za pretekli mesec.

K zaposlitvi pač spadajo tudi obveznosti.

4x na bolniski v enem mesecu? Ti pa nisi v gospodarski sluzbi, ampak JS. V gospodarstvu bi letela ven, po liniji najmanjsega odpora.

Pediater ti ne more odpirat bolniske za nazaj za vec kot 3 dni. Najbrz je za zakljucevanje podobno. Pri treh otrocih bi pa to ze lahko vedela.

Ko zakljucis, pac gres po bolnisko. A je to tak problem.

Je pa seveda treba izbrat pediatra po pameti, ne v Culokafriji, kamor je tezko prit pes, pa problem je parkiranje,…..

Dejstvo je, da imas najbrz pogodbo in pravila obnasanja, kjer lepo pise, da ce do 5. v mesecu nimamo papirja za bolnisko, ti je ne morejo obracunat. In pika.

avtorici ni prav, da ji pišejo dopust
bolniškega lista pa ni prinesla….

ali obstaja tretja rešitev?

da, lahko ti dajo tudi neplačani dopust…ha ha ha

pri nas si kar pišemo dopust za minus ure, za prehlad in podobne manjše odsotnosti….je vsaj boljša plača.

pa kaj tliko šparate dopust, saj ga je 20 dni ali tudi 25 dni več kot dovolj.

Kdo pa ima denar za hodit po dopustih????

Sprašuješ, če ti lahko NAMESTO bolniške pišejo dopust. Tvoja dolžnost je pravočasno prinesti bolniški list, brez, da te kdo opozori na to.
Če tega nisi storila, bodi vesela, da so ti pisali dopust.
Koliko imaš pestro doma ali pa ne, jih v službi ne briga, tam si zato, da zaslužiš plačo.

V nekaterih podjetjih se da tud za nazaj prinest bolniško in ti skenslajo dopust ter upoštevajo bolniško. Probaj se zmenit, pa kakšno kavo ipd. prinest. Bi bilo prav, da bi bili fleksibilni in upoštevali človeka in ne samo papirjev.

Ja, kako si pa to predstavljaš? Izplačane plače, oddani REKi itn, potem bodo šli pa znova računat plače in pošiljat popravke na DURS? Saj si smešna. Tega nikjer ne delajo.
Ravno tako ne morejo npr. v naslednjem mesecu pisati bolniške za pretekli mesec.

Dopust ti mora odobriti delodajalec. Ne moreš si ga kar sam vzeti, ko ti paše. Če ti delodajalec dopusta ne odobri, ne moreš iti na dopust. Če greš kljub temu po svoji volji na dopust, so to neopravičeni izostanki, zaradi katerih ti lahko delodajalec spiše odpoved pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov.

odvisno od tega, kako velika je firma
mi smo majhna firma, prejšnji mesec sem bila dva dni doma zaradi vročine, 30 in 31… nisem prinesla bolniškega lista, ker niti do zdravnika nisem prišla.

plačo sem imela normalno, kot da bi bila v službi, bom pa ta mesec prinesla bolniške liste, kot da bi bila ta mesec v staležu

ampak to se lahko grejo mini firme s pregledom nad dogajanjem. poleg tega… itak bolniških ne izkoriščam, v času, ko sem bila doma, sem bila ves čas dosegljiva prek mailov in tudi nekaj dela sem opravila….

v velikih firmah pa ne vem, no, kako lahko pozabiš po bolinški list it

Bodi srečna, da so tako uvidevni, da so te kljub temu še opozorili in ti bodo pisali dopust. Za nastalo situacijo si čisto sama kriva, ker za lastno rit bi si lahko pravi čas priskrbela liste, sploh ko si hodila k zdravnikom. Hojla, do 5. ali 7. v mesecu moraš dostaviti liste. Tvoj list za dopust, boš pa sedaj izpolnila, da ti ga podpišejo in odštejejo. Vsaka šola nekaj stane. Boš vedela v naprej.

To se zgodi ko imajo otroci otroke! Ko bos odrasla – ce sploh bos kdaj – bos uvidela, da niso vsi na svetu za to da tebi rit odnasajo ampak si odgovorna sama zase. Najbrz so tudi na tvoji firmi predvidevali, da si odrasla in da bos poskrbela za boln.liste. Da si pozabila razumem, da ti ni jasno da so ti naredili uslugo mi pa glede na tvoja leta ni in nikoli ne bo! Da bi se meni bunila ti dam knjigo v roke pa lahko delas potem kar hoces.

Glede na to, da si vec na bolniskem kot v sluzbi, si lahko srecna, da te sploh se prenasajo. Res je ze skrajni cas, da JU pocistijo, ker vas je polovica prevec.

Ja, kako si pa to predstavljaš? Izplačane plače, oddani REKi itn, potem bodo šli pa znova računat plače in pošiljat popravke na DURS? Saj si smešna. Tega nikjer ne delajo.
Ravno tako ne morejo npr. v naslednjem mesecu pisati bolniške za pretekli mesec.[/quote]

Slučajno vem za eno podjetje, kjer se je to vsaj lani še dalo. Sicer ga niso glih prijazno gledali, ker res nekaj potegne za sabo. Se pa (vsaj pri njih) temu reče retro. Sicer sem pri teh stvareh čisti analfabet, ampak to se slučajno spomnim, ker je pravil, da je bila kar štala za nazaj popravljat.

New Report

Close