Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek študij medicine

študij medicine

želim se vpisati na medicinsko fakulteto, končujem drugi letnik gimnazije.
kot sem brala o njej sem izvedela da program traja 6 let, potem si pa pol leta stažist in nato imaš strokovni izpit. potem se pa LAHKO vpišeš na specializacijo. ne razumem te besedice lahko. a to pomeni da ni obvezno, da se naprej specializiraš? kaj je poanta te specializacije? moja želja je sicer, da bi postala kirurginja.

je pa še ena težava. starši pravijo da nisem sposobna za medicinsko fakulteto. kaj naj naredim? ali naj se vseeno vpišem?

to da bi postala zdravnica je moja velika želja že mnogo let, vmes je sicer malo izzvenela, zdaj pa se spet vrača.

ali naj potem poslušam starše ali sebe?

Specializacija je že nekaj časa obvezna, tudi za splošne zdravnike. Seveda pa je nanjo (po končanih vseh obveznostih študija in strokovnega izpita) treba počakati, da se odprejo potrebe oziroma, da jih zdravniška zbornica razpiše.

Torej, ti želiš postati kirurginja, za kar je obvezna specializacija iz kirurgije.

Ne vem, kakšne argumente proti imajo tvoji starši?

Kot verjetno veš, je študij medicine obsežen in dolg, zahteven, veliko je učenja in sedenja pri knjigah. Za sprejem potrebuješ dosti točk. Delo zdravnika je prav tako zahtevno in odgovorno in seveda hkrati zelo lepo. Če je to tvoja želja, če boš imela pogoje za vpis, mislim, da je prav, da slediš svoji želji (meni so na gimnaziji vsi rekli, da sem bolj za družboslovne smeri, tako se je zdelo nekaj časa tudi meni; pa sem šla na medicino in jo uspešno končujem. Pa še ni se mi zdela tako zelo zahtevna, ker sem organiziran človek.

Seveda se mogoče lahko glede študija posvetuješ še s šolsko svetovalno službo, če si v dvomih, če poznaš kakšnega zdravnika, se pomeni tudi z njim, ali pa s kakšnim študentom medicine.

Torej, pridobi si čim več informacij in sledi svojemu željam.

Poslušaj sebe, a bodi objektivna. Si v šoli pridna, kakšne so ocene, koliko si navajena sedeti, kako ti gre kemija…..starši te gotovo ne dajejo v nič, mogoče ti želijo samo prihraniti kakšno razočaranje, če res ne bi šlo.
Medicina je pa tako, da rabiš zelo dobro metodo učenja in ogromno samodiscipline ter vztrajnosti.
Specializacija je obvezna, no to bi pri tvoji starosti in želji (kirurg) že morala vedeti 🙂
Skratka, pridno se uči, če bodo rezultati, lahko komot greš. Medicina vsekakor potrebuje ljudi, ki si želijo opravljati delo zdravnika, ne samo takih, ki gredo tja zaradi denarja.

nova
Uredništvo priporoča

Vsekakor poslušaj sebe. Vedeti pa moraš, da je vpis na medicino zelo omejen in sprejmejo res samo tiste z najboljšimi šolskimi rezultati.

Živi in pusti živeti

pa ima zdravnik dovolj časa za normalno družinsko življenje in zase ter zabave?

pa si preverila, kakšni sploh so pogoji za sprejem na medicinsko fakulteto. Če nisi tako rekoč zlati maturant imaš minimalne možnosti, da te sprejmejo. Tudi moj sin ima gorečo željo biti zdravnik, je sicer odličnjak 3. letnika ŠGAMS, pa vendar dvomi, da mu bo uspelo, saj so kriteriji in pogoji res ubijalski.

Sicer pa, če ne dvomiš vase in si prepričana, da ti bo uspelo – samo pogumno naprej. Poslušaj svoje srce, saj v končni fazi si ti tista, ki bo morala garati.

Za ustrezen odgovor se obrnite na forum

http://med.over.net/forum5/list.php?219

čez nekaj dni dobite odgovor iz uredništva

Seveda ima zdravnik čas tudi zase in za normalno družinsko življenje. Saj veš, vse je odvisno od lastne organizacije. Če je ta dobra, se da vse skombinirati. Zdravniške družine so celo zelo srečne družine. Poznam večino zdravnikov in zdravnic, ki znajo krasno uskladiti vse. Tudi med študijem imaš dovolj časa zase in zabave.

Je pa potrebno upoštevati, da je zdravnik, ki dela v praksi, tudi dežuren, bodisi popoldne, bodisi preko noči, pa preko vikenda. Število dežurstev na mesec je različno, od tri do pet. Potrebno se je redno izobraževati. Ampak tako je dandanes tudi v drugih poklicih, če želiš biti uspešen.

skoraj 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} se bom vpisala. odločila sem se že skoraj, da se ne bom ozirala na mnenje staršev.
mislim, da lahko vsak naredi vsako fakulteto le, če ima dovolj močno željo. zavedam se, da se bom morala veliko učiti. in mislim, da če se bom sproti učila bom lahko združevala mojo ljubezen do gora in športa skupaj s študijem in kasneje s poklicem. mislim tudi, da lahko na maturi dosežem želeni uspeh, ker sem odlična dijakinja in znam delati in se organizirati. poleg tega obiskujem eno boljših gimnazij v Ljubljani.

me pa zanima, če je res veliko knjig v angleščini?

Medicinka všeč mi je tvoje razmišljanje, pozitivna naravnanost in predvsem, da si zvesta sebi. Res je, z voljo in ob podpori bližnjih se da veliko narediti in rešiti veliko problemov, ki seveda vedno prihajajo naproti pri kateremkoli študiju.

Kar se tiče literature drži, da je je nekaj v angleščini, nekaj v slovenščini pa morda še v kakšnem drugem jeziku – francoščini in včasih nemščini, nekatere tudi v srbskem jeziku, vsaj včasih je bilo tako. Mislim, da z literaturo ne boš imela težav; danes ste mladi v angleščini zelo izvežbani, poleg ponavadi obvladate še kakšen drug jezik strokovni jezik se pa hitro osvoji, vsakdo ga.

Iskreno ti želim vse dobro na tvoji nadaljnji poti, ne glede na to, kam jo boš v končni fazi usmerila.
Ostani pogumna in zvesta goram in naravi, ki so dejansko vir energije.

Ali je res da za vpis na medicinsko fakulteto potrebuješ SPLOŠNO maturo?
Jaz sem na zdravstveni šoli..a moram da lahko pridem na MF delati še splošno maturo?

Ja, za vpis na Medicinsko fakulteto potrebuješ splošno maturo (študij za doktorja/doktorico medicine ali doktorja/doktorico dentalne medicine). S poklicno maturo zdravstvene šole pa se lahko prijaviš na vse visokošolske (ne pa tudi univerzitetne) programe; npr. na Fakulteto za zdravstvo (npr. zdravstvena nega, babištvo, delovna terapija, fizioterapija…). Izpolnjuješ tudi splošne vpisne pogoje za ostale VS programe, od ekonomije, predšolske vzgoje do tehniških programov. Vse zanesljive informacije o vpisnih pogojih najdeš v Razpisu za vpis, ki ste ga prejeli na šoli.

Srečno pri vpisu,

Ja, res je. Pa ni dovolj, da jo zgolj opravis, temvec moras obenem doseci kar visoke rezultate. Tako da, kar veselo za knjige in zvezke ter drilat, da bo rezultat mature cimboljsi. Vam bo koristilo tudi potem pri studiju, ker kampanjski nacin ucenja za medicinski faks ni primerna metoda.

Po končani gimnaziji se želim vpisati na medicinsko fakulteto v Ljubljano, zato me zanima nekaj stvari.

1. Kakšni so pogoji za vpis? Po grobem sem že seznanjena z njimi, a bi želela čim bolje izpolniti pogoje, zato me zanima bolj natančno.
2. Kako ostre so ponavadi omejitve za vpis? Npr. koliko točk v povprečju dosežejo na maturi sprejeti kandidati?
Trenutno sem v 2. letniku I. gimnazije v Celju in imam večino predmetov 5. Toda skrbi me, ker se upoštevajo posamezni predmeti v 3. in 4. letniku..saj edini predmet, ki mi povzroča težave, od tistih, ki se upoštevajo v teh dveh letnikih, je matematika. Gibljem se nekje med oceno 3 in 4. Tudi glede mature me skrbi. Ostale predmete mi ne bi bilo tako težko pisati 5 oz. na višjem nivoju angleščino in slovenščino še več. Toda matematika pa mi bo verjetno zbila kar nekaj točk.
3. Je na medicini potrebno res dobro znanje matematike?

Prosim za vaše odgovore.

Na elitni gimnaziji smo imeli sošolko, ki je bila zabita kot noč, je pa zato štrebala 24 ur na dan, vse odmore v šoli, ko smo mi čvekali zunaj, se je ona v razredu učila in učila. Po maturi se je vpisala na medicino. Spet je štrebala noč in dan, nihče je sedem let ni videl nikjer. Uspela je diplomirati, ni pa nikoli delala v svojem poklicu. Jaz mislim, da bolje da ne. Še vedno je butasta kot prej, življenje je ni ničesar naučilo.
Tako vidiš, vse se da, če imaš zic leder, pamet pri tem ni pomembna, očitno. Zato pa imamo toliko slabih in nesposobnih zdravnikov.

Splošni pogoj za vpis na medicino je opravljena matura, ker pa je kandidatov vselej več kot prostih mest, morajo sprejeti sklep o omejitvi vpisa. Upoštevajo naslednji način preračunavanja točk:
– splošni uspeh pri maturi: 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} točk,
– splošni učni uspeh v 3. in 4. letniku: 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} točk,
– uspeh pri posameznih predmetih splošne mature: matematika, tuji jezik in en naravoslovni predmet (bio, kem, fiz): 45{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Omejitve so kar visoke, lani npr. 88.2 točke v prvem prijavnem roku. Po tem, kar opisuješ, si vsekakor dovolj uspešna, da prideš do želenega cilja. Smiselno bi bilo, da opravljaš tuji jezik na višjem nivoju. Če boš matematiko ohranila nekje na 3, ti ne bo preprečila vpisa. Matematično znanje je pomembno in s takšnimi ocenami ga boš imela dovolj za nadaljevanje študija.

Torej kar pogumno sledi svojim željam. Medicina je še eden redkih študijskih programov, ki po zaključku zagotavljajo skoraj sigurno zaposlitev, in če te povrhu še veseli – si na pravi poti.

Pa še nekaj: na prijavo za vpis na visokošolske zavode lahko napišeš tri želje; če boš čez dve leti še vedno razmišljala enako, lahko na drugo mesto napišeš medicino v Mariboru, kjer so omejitve – vsaj do sedaj – nekoliko nižje (lani 82.85).

Hvala za vaše odgovore!

Glede študija si vsekakor ne bom premislila. Torej, naravoslovni predmet se na maturi upošteva samo eden? Nameravam namreč vpisati biologijo.

Zanima me tudi, če je literatura na medicini še v kakšnem drugem tujem jeziku razen v angleščini? Slišala sem, da je bila včasih tudi v srbohrvaščini? Z angleščino nimam težav, vsaj na gimnaziji ne, a tu je še strokovni jezik v angleščini..se je težko privaditi na to?

Mah, pretiravate, no! Poglejte, kakšni so pogoji za vpis, pa potem koliko točk je bilo potrebnih v preteklih letih, potem pa si ustvarite mnenje. Ni potrebno biti noben zlati maturant (ok, ja, če imaš sicer slabši uspeh) – z mojimi točkami (26 na maturi in odličnim uspehom v 3. in 4. letniku) bi še vedno prišla na medicino (kot tudi takrat).

Evo pogoji, več pa na strani http://www.vpis.uni-lj.si
– splošni uspeh pri splošni maturi 35 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} točk,
– splošni uspeh v 3. in 4. letniku 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} točk,
– uspeh pri posameznih predmetih splošne mature (matematika, tuji jezik in en naravoslovni
predmet (biologija, fizika ali kemija) 45 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} točk;

Ja, pri izračunu točk za sprejem na študijski program medicina se upošteva en naravoslovni predmet; ugodno je, ker upoštevajo boljšo, če vzameš na maturi dva.

Glede strokovnega jezika pri angleški študijski literaturi sem prepričana, da ne boš imela nobenih težav. V hrvaščini ni literature; če pa že pri kakšnem od predmetov, potem se da takšna literatura dobiti tudi v angleščini ali celo slovenščini.

Strokovni jezik pa hitro osvoji čisto vsak na medicinski fakulteti.

Sklepam, da si v 2..letniku gimnazije. Za študij medicine je zadnja leta nekoliko manjše zanimanje, kot je bilo včasih, ker je študij med najtežjimi, ker traja 6­+ vsaj še eno leto, potem pa te čaka še 4 do 6 let specializacije. Ko enkrat dobiš licenco, jo moraš vsakih sedem let obnavljati. Zdravniki smo izpostavljeni v medijih, lahko pristanemo na sodiščih, delati moramo včasih ponoči in tudi kakšen praznik, plača pa je res da kar solidna.

Kljub temu pa je vedno prijavljenih več dijakov, kot jih sprejmejo (sprejmejo pa jih v Ljubljani 200/leto in v Mariboru 80/leto). Trenutno je tako, da pridejo zraven samo odličnjaki v 3. in4. letniku iz gimnazij (iz drugih šol vpis tako ali tako ni možen, ker ne pridejo zraven). Torej – zelo pridno se uči in boš uspela.

Moja zgodba je pa drugačna in dokaz, da na medicini štejejo predvsem delovne navade. Gor sem prisla brez težav, z zelo malo učenja v gimnaziji. Zaradi mojih sposobnosti so mi vsi svetovali medicino. Večina sošolcev, ki sem jim v 1. letniku razlagala fiziko, je že zdavnaj končala, jaz pa imam vsak dan borbe s sabo, da se moram učiti… Večinoma gre za pomnjenje ogromnih količin podatkov. Meni je žal, ker nisem človek za to niti pač nisem toliko pridna… Vendar zdaj nimam izbire. Angleščina ni težka.

Lani ni bila sprejeta, pa je bila odlična vsa štiri leta v gimnaziji. Odlična. In kolikor vem, so jih lani vzeli trikrat več kot letos, ko je vpisnih mest samo 92 – govorim za Ljubljano.

Nečakinja je takrat za maturo vzela večino naravoslovnih predmetov, če se ne motim kemijo in fiziko. Hodila je tudi na tekmovanja.

Medicinka17, upoštevaj, da boš študirala 6+2+6 let. Zadnjih 6 let je specializacija kirurgije.

Torej je maturo pisala slabše. Ker lani je bilo potrebnih 90,4 točk, sprejetih je bilo pa 180 (letos razpis za 165).

Vpisnih mest je letos 160, 20 manj kot lansko leto in 40 manj kot pred dvema…

Medicinka 17, predvsem sledi svojim željam, uči se in pridno delaj. Če si nečesa želiš in čutiš, da je to tvoje poslanstvo, potem ti bo uspelo 🙂 če ne v prvo, pa v drugo.. tudi jaz sem se letos vpisala na medicino, pa po odpisani slovenščini in angleščini vsak dan bolj obupavam.. ampak če se boš trudila, nek rezultat mora biti!

New Report

Close