Najdi forum

Medicinske sestre

Kakšna je razlika med medicinsko sestro in zdravstvenim tehnikom?

Jaz sem mislil, da je to isto.

Pa zadnjič berem, da imamo preveč zdravstvenih tehnikov, pa premalo sester.

A?

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Sem tudi jaz bral Sobotno prilogo. Baje je delo sester in zdravstvenih tehnikov kar težko.

Pa še malo zaslužijo. Eh, kakor se pač znajdeš v življenju… Če se ne bi v mladosti samo fukarili, bi pa si pa lahko bolje postlali.

medicinska sestra ima srednjo šolo, valda da malo zasluži… (razen višja m.s.)

lp ajs

srednja zdravstvena šola:

-tehnik zdravstvene nege (4 letni program)
-bolničar negovalec (3 letni program)

sigurno samo tako :-))

Ja, zdaj je res tako.

Sestra se pa reče tistim, ki so višje, torej imajo visoko šolo. Pa tako v bolnici se včasih (menda odvisno od oddelka) še reče sestra tistim starejšim ženskam, ki so pač še po stari šoli medicinske sestre.

Aja se pravi zdaj je medicinska sestra tista z visoko in teh imamo premalo?

Ona ko konča srednjo pa je zdravstveni tehnik in teh je preveč?

Jaz sem pa mislo, da je vsaka ženska v ZD in bolnici, ki ni niti zdravnica, niti tajnica, niti čistilka…ki pač skrbi za bolnike…sestra.

Sej folk itak večinoma tak govori.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Nisem brala tega v časopisu, ampak iz tega, kaj si povedal, sklepam, da je tako, ja- da je premalo višjih sester (torej teh z visoko šolo) in preveč tehnikov, torej teh z srednjo šolo.

Drugače pa sploh ni panike, ker večina folka res tako misli, da je vsaka ženska zaposlena v bolnici ali ZD sestra, pa sej ni panike, vsaj meni ne. :)) Ene so pa jezne, če jim rečeš sestra (npr. babice). ;))

Ja kaj pa je če je moški? Brat?:)))

Ne, pol se mu pač reče tehnik verjetno..

Kaj pa dela bolničar-negovalec, ki ma 3-letno? rešilca vozi?

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Ne, tisti, ki vozi rešilca, je reševalec (to je tehnik= moški spol, ja). Nisem si še pa na jasnem, kaj je moški spol za diplomirano sestro. :)) Ker diplomiran babičar je moški spol babice. 😉

Bolničarji pa ponavadi delajo zdravstveno nego (umivanje bolnika) in take stvari. Kao nekaj med čistilko in tehnikom, al kak ti naj rečem. Saj sama ne vem, vem pa, da je tudi odvisno od bolnice oz. oddelka, kaj delajo bolničarji.

Aja, se pravi, da so v bolnici tud bolničarke in one so valda nižje od sester. One umivajo nepokretne bolnike itd…Tega sestra ne dela.

Itak nisem nikoli bil hospitaliziran, samo se spomnim, da mi je mama pravila, da so takim včasih rekli strežnice.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Strežnice so pa v kuhinjah in kuhajo čaj. :))) Ne, sej je polno tega, stari, res je čisto odvisno kje kdo kaj dela. Strežnice bi naj ble bolničarke, recimo.

Glej, na enih oddelkih mora tudi visoka sestra pomagat pri negi (torej umivanju itd.), ker pač drugače ne gre skozi. Večinoma pa, kolker sem jaz vidla, vsepovsod tehniki umivajo, tak da mi res ni jasno, kaj ti bolničarji sploh delajo. Res.
Tudi mi v srednji šoli (zdravstveni) smo se učili nego in na praksi smo morali delat nego. Še zdaj, ko sem na Visoki, moram marsikje delat nego, čeprav zdaj pač ne več tako v srednji in tudi ne s takimi bolniki, pa tudi vidim, da jo sestre delajo (tehniki).

Ne vem. To ti je taka hierarhija ta bolnica, da ti ni nič jasno. :)))

Ja, zdaj je baje totalna hierarhija in so kao zdravniki sestram šefi.

V komunizmu sta zdravnik in sestra bila enaka in zdravnik ni upal sestri ukazovati.Zdaj se pa kr veselo derejo na njih, sem videl ko sem bil enkrat na obisku v bolnici.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

tista z visoko šolo ima naziv diplomirana med.sestra oz. za moškega dipl. zdravstvenik

sestre so pa samo še sestre 🙂

No, v bistvu se je vsa zgodovina medicine tako začela, da je bil zdravnik kao nekaj več od sestre (kar je, če gledaš logično, res) in potem se je to spremenilo, da on ni kao njen šef, ampak če gledaš razmere v bolnicah- eni zdravniki se imajo res za nekaj več od vseh ostalih ljudi in ti špilajo šefa tako sestram kot tudi vsem ostalim. Nekateri zdravniki so pa čist kul in se štekajo z sestrami in se z njimi pogovarjajočist normalno.
Že kot študent vidiš- en zdravnik te niti ne povoha, drugi pa se kar začne pogovarjat s tabo. 🙂 Medtem, ko si bil dijak, so te pa vsi obravnavali ko pič.kin dim.

Ko tebi zdravnik nekaj naroči, moraš ti to izvest, to je dejstvo. S kakim tonom pa on tebi to naroči in kako te obravnava, je pa čisto stvar človeka in ne poklica.

No, za bolnika, ki je hospitaliziran, je baje boljše, da je glavni zdravnik do sester strog in ima avtoriteto, kot pa da so neki frendi.Ker so mi frendi, ki so bili v bolnici razlagali, da se točno vidi kako je na katerem oddelku in da tam, ko je zdravnik strog, tudi sestre lepše skrbijo za bolnike.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Mogoče res. Čeprav še vedno mislim, da je to čisto stvar posameznika. Nekdo, ki mu ni vseeno, da je človek tam celi bogi, bo mu pomagal, nekdo ki ga pa boli k. in mora to delat pač iz poklicne dolžnosti, pa bo res rabil nekega “hudiča” nad sabo, da ga tera.

Nekaj časa sem bila na enem oddelku, kjer so delale same te starejše sestre, nobena ni bila pod 50 let. :)) So ble ful face, vse so mele poštimano, tut zdravnike, ker večina teh je bla pa mlajša od njih in so kr oni njih za nasvete včasih spraševali (seveda ne pred pacientom). :))

ni nobene razlike, saj tudi ženska, ki konča srednjo zdravstveno šolo dobi naziv zdravstveni tehnik.
verjetno si narobe razumel in so mislili na diplomirane medicinske sestre oziroma diplomirane zdravstvenike.

joj kako mate pomešane pojme. naj vsem skupaj razložim:

1. zdravstveni tehnik- to je ženska ali moški po končani 4 letni srednji zdravstveni šoli

2. zdravstveni tehnik izvaja nego, torej umiva, preoblači, hrani… paciente

3. zdravstveni tehniki so lahko tudi reševalci. Vendar firme kot so Reševalec in Pacient recimo nimata zaposlenih izključno zdravstvenih tehnikov za voznike. Poznam tudi primer ko je ključavničar voznik pri Reševalcu. To pa iz tega razloga, ker te firme nimajo koncesije za nujne vožnje in tudi ne smejo prižigati sirene in luči.

4. reševalci so zdravstveni tehniki zaposleni v prehospitalnih enotah zdravstvenih domov ali recimo na reševalni službi Kliničnega centra-ti pa morajo obvezno biti zdravstveni tehniki.

5.bolničar-ženska ali moški po končani 3 letni zdravstveni šoli. oni opravljajo recimo kurirska dela v bolnišnici, transport bolnikov na diagnostične preiskave znotraj bolnišnice, raznos krvi po laboratorijih…
med drugim opravljajo tudi delo negovalca v domovih za upokojence.

tako to je vsa resnica.

še ena stvar:

strežnice so po domače povedano čistilke, in sicer v bolnišnici opravljajo sledeče delo:

– pomivanje po tleh
-pomivanje oken
-in ti če si naredila zdravstveno šolo veš, da strežnica čisti v bolniških sobah vse do višine 1 metra naprej pa zdravstveni tehniki
-delijo popoldanske malice
-odnašajo uporabljeno posodo nazaj v vozičke, ki so last kuhinje
-odnašajo smeti v kontejnerje…

če vam še kaj v zvezi s tem ni jasno vprašajte in vam z veseljem odgovorim, da bi le resnico naprej širili, ne pa takih ali drugačnih izmišljotin.

zdravnik ni nikakršen šef zdravstvenih tehnikov ali kaj podobnega, šef zdr. teh. je glavna sestra oddelka oziroma diplomirana med.s. ali diplomirani zdr., medtem ko šef vseh sester je glavna sestra bolnišnice oziroma pomočnik direktorja za področje zdravstvene nege-

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close