Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Od prenažiranja in bruhanja do obsedenosti z zdravo hrano in mišicami

Od prenažiranja in bruhanja do obsedenosti z zdravo hrano in mišicami

Če ste stalno na dietah, je tudi to motnja hranjenja!

http://www.rtvslo.si/zdravstvo/od-prenaziranja-in-bruhanja-do-obsedenosti-z-zdravo-hrano-in-misicami/309364

V Sloveniji največ, kar 45 odstotkov ljudi z motnjami hranjenja trpi za prenajedanjem, 35 odstotkov za bulimijo, 15 odstotkov za anoreksijo in pet odstotkov za ortoreksijo.

Ortoreksija je najnovejša motnja hranjenja, ki se kaže v obsedenosti z zdravim načinom prehranjevanja, pojasnjuje za MMC Ana Ziherl, vodja programa motenj hranjenja pri Društvu Ženska svetovalnica. Dodaja, da se včasih posamezne motnje hranjenja prepletajo, ocene o odstotkih pa izhajajo iz izkušenj, ki so jih pridobili v svetovalnici.

To o dietah pišejo tisti neizobraženci,ki nimajo pojma kaj pomeni beseda dieta in iz kod izhaja.Ime dieta je ostala iz zgodovine,moderna beseda pa je “uravnotežena prehrana”.

Seveda so diete nevarne,celo sedaj,ko je človek ozaveščen o pravilnem prehranjevanju in o zdravem načinu življenja.In sedaj gre to lobijem v nos,ker so bolezniv upadu in nimajo komu zdravil prodajat.Psihologi pa komaj čakajo,da se nekaj nova diagnoza ugotovi, da stranke pridobijo.A to veš da je vso človeštvo na svetu bolno s pishičnimi motnjami,le psihologi so “zdravi”.
Pred leti so si začeli izmišljevat,da ljudje,ki se ukvarjajo z špotrom,da so psihično moteni,sam zato da se ljudje ustrašijo športat,se zredijo,polenijo in ker to prinese z sabo še ostale dejanja,tako ljudje zbolijo.

Glede bulemij in anoreksij pa so tako kot mediji krivi je tako tudi okolje krivo.Ljudje radi verjamemo slabim stvarem in pred 20 leti se je za manikenke govorlo,da nič ne jejo,če pa že kaj pojejo,da to tudi izbruhajo.In najstnice željne lepote,blišča,modnih pist,da jih sovrstniki ne bodo žalili v glavi razvijejo da bodo z bruhanjem tudi lepi.Seveda pa ljudje ki ne jejo,niti zrelo ne razmišljajo,ker možgani zaradi pomanjkanja hranil,ne delujejo in si tak kot da bi bil zadet,munjast.Poješ nekaj malega,telo dobi energijo,se začneš zavedat in bum spet greš bruhat.

Veliko škodo pa tudi straši delajo svojim otrokom,ki že pazijo pri 1 letu starosti,da otrok ne bo preveč pojedel,da bo lepi,da bodo vsi sosedje in družina ljubosumni na lepega otroka in mu do 18 leta non stop govorijo pazi da preveč ne poješ,moraš biti lepa,…

In tako se je razvila novodobna bolezen avtizem zaradi nepravilnega prehranjevnja,blokad v glavi,…

Vprašajmo se kdo nam daje negativne informacije.

Ortoreksija – za to motnjo hranjenja sem prvič slišala pred kakšnimi petimi leti, torej ni tako novo.

Ja to sem pozabil še napisat.Se pravi,če zdravo in uravnoteženo ješ si bolan.Ko imaš težave naprimer z prebavnimi organi,pa dobiš naprimer jeterno dieto,ki se jo moraš držat ali pa diabetično dieto,si pravzaprav postal bolan in obseden oziroma bolehaš za ortoreksijo?Po nihovem ja.

Ker vejo da je v možganih človeštva največja moč in če nam nekdo hoče vtisnit neke misli,kar se je izkazalo da to uspeva in da ljudje verjamemo vsemu novemu,so s tem dosegli,da se ljudje vstrašijo in začnejo se slabo prehranjevat.

Pol sem jaz po njihovem bolan.In če se pravilno prehranjujem oziroma boleham za ortoreksijo,kako bi se mene zdravilo?A tako da bi moral manjvredno,nekvalitetno hrano jest?Kako zdravilo imajo?
Namreč jaz se dobro počutim,bolniške ne poznam,ker v 16 letih še nisem bil bolan,tudi z športom se ukvarjam.
A moram jaz vse to prekinit ali kaj meni želijo sporočit,kje so napake v meni?

Ne bom se čudil ko bodo v osnovnih šolah ukinili telovadbe,češ da so otroci preutrujeni.

Zanimivi so tile lobiji.

Ja to sem pozabil še napisat.Se pravi,če zdravo in uravnoteženo ješ si bolan.Ko imaš težave naprimer z prebavnimi organi,pa dobiš naprimer jeterno dieto,ki se jo moraš držat ali pa diabetično dieto,si pravzaprav postal bolan in obseden oziroma bolehaš za ortoreksijo?Po nihovem ja.

Ker vejo da je v možganih človeštva največja moč in če nam nekdo hoče vtisnit neke misli,kar se je izkazalo da to uspeva in da ljudje verjamemo vsemu novemu,so s tem dosegli,da se ljudje vstrašijo in začnejo se slabo prehranjevat.

Pol sem jaz po njihovem bolan.In če se pravilno prehranjujem oziroma boleham za ortoreksijo,kako bi se mene zdravilo?A tako da bi moral manjvredno,nekvalitetno hrano jest?Kako zdravilo imajo?
Namreč jaz se dobro počutim,bolniške ne poznam,ker v 16 letih še nisem bil bolan,tudi z športom se ukvarjam.
A moram jaz vse to prekinit ali kaj meni želijo sporočit,kje so napake v meni?

Ne bom se čudil ko bodo v osnovnih šolah ukinili telovadbe,češ da so otroci preutrujeni.

Zanimivi so tile lobiji.[/quote]

Nisem šla brat članka, ker za tole omenjeno motnjo sem že davno slišala in ja, obstaja, zelo zelo obstaja – sem tudi sama “bolehala” za njo, pa sem se k sreči izvlekla, ker življenje ni bilo več podobno življenju. Zdaj ne vem, kako so napisala, a definitivno ne gre za to, kar ti pišeš. Popolnoma nič ni narobe z zdravo prehrano, z zdravo rekreacijo ipd., problem nastane, ko to preide v obsedenost in ta se ne meri s količino, niti ne s časom, niti ne … ampak s človekovo fiksiranostjo, s človekovo obremenjenostjo, s človekovim “psihičnim” ukvarjanjem s tozdevnimi zadevami (pa je čisto vseeno ali govorimo o hrani ali o športu). Dokler ti ne kroji življenja, je ok, ko pa te psihira, ko postaneš odvisen od zdrave prehrane, odvisen od športa, je pa pač to odvisnost, ki ni nič bolj zdrva od nezdrave odvisnosti, ker uničuje duha, psiho.

Ja to sem pozabil še napisat.Se pravi,če zdravo in uravnoteženo ješ si bolan.Ko imaš težave naprimer z prebavnimi organi,pa dobiš naprimer jeterno dieto,ki se jo moraš držat ali pa diabetično dieto,si pravzaprav postal bolan in obseden oziroma bolehaš za ortoreksijo?Po nihovem ja.

Ker vejo da je v možganih človeštva največja moč in če nam nekdo hoče vtisnit neke misli,kar se je izkazalo da to uspeva in da ljudje verjamemo vsemu novemu,so s tem dosegli,da se ljudje vstrašijo in začnejo se slabo prehranjevat.

Pol sem jaz po njihovem bolan.In če se pravilno prehranjujem oziroma boleham za ortoreksijo,kako bi se mene zdravilo?A tako da bi moral manjvredno,nekvalitetno hrano jest?Kako zdravilo imajo?
Namreč jaz se dobro počutim,bolniške ne poznam,ker v 16 letih še nisem bil bolan,tudi z športom se ukvarjam.
A moram jaz vse to prekinit ali kaj meni želijo sporočit,kje so napake v meni?

Ne bom se čudil ko bodo v osnovnih šolah ukinili telovadbe,češ da so otroci preutrujeni.

Zanimivi so tile lobiji.[/quote]

Če se kot pijanec plota držiš svoje zdrave prehrane, bolehaš za ortoreksijo. Naprimer: povabljen si na piknik, kjer se jedo čevapčiči, pečene hrenovke, zraven pa solata z veliko majoneze, za povrh pa je še en kup slanih prigrizkov (od čipsa do palčk), in sladic (od piškotov do torte na koncu. Ker se ti prehranjuješ zdravo, poješ le par listov solate, morda pečen kotlet, z vsemi štirimi pa se braniš čipsa in na koncu torte. Ja, to je bolezensko, saj ti en tak piknik ne bo prav nič škodil, zaradi tega ne boš dobil povišanega holesterola niti ne sladkorne.

Če pa imaš na svojem jedilniku pretežno zdravo hrano, se pa ne braniš kdaj pa kdaj tudi kakšnega hamburgerja iz McDonaldsa ali sladoleda iz Lidla (samo kot primer), potem te pa nihče ne bo obtožil, da bolehaš za ortoreksijo.

Dieta, ki ti jo predpiše zdravnik, je pa čisto nekaj drugega.

Ja to sem pozabil še napisat.Se pravi,če zdravo in uravnoteženo ješ si bolan.Ko imaš težave naprimer z prebavnimi organi,pa dobiš naprimer jeterno dieto,ki se jo moraš držat ali pa diabetično dieto,si pravzaprav postal bolan in obseden oziroma bolehaš za ortoreksijo?Po nihovem ja.

Ker vejo da je v možganih človeštva največja moč in če nam nekdo hoče vtisnit neke misli,kar se je izkazalo da to uspeva in da ljudje verjamemo vsemu novemu,so s tem dosegli,da se ljudje vstrašijo in začnejo se slabo prehranjevat.

Pol sem jaz po njihovem bolan.In če se pravilno prehranjujem oziroma boleham za ortoreksijo,kako bi se mene zdravilo?A tako da bi moral manjvredno,nekvalitetno hrano jest?Kako zdravilo imajo?
Namreč jaz se dobro počutim,bolniške ne poznam,ker v 16 letih še nisem bil bolan,tudi z športom se ukvarjam.
A moram jaz vse to prekinit ali kaj meni želijo sporočit,kje so napake v meni?

Ne bom se čudil ko bodo v osnovnih šolah ukinili telovadbe,češ da so otroci preutrujeni.

Zanimivi so tile lobiji.[/quote]

Če se kot pijanec plota držiš svoje zdrave prehrane, bolehaš za ortoreksijo. Naprimer: povabljen si na piknik, kjer se jedo čevapčiči, pečene hrenovke, zraven pa solata z veliko majoneze, za povrh pa je še en kup slanih prigrizkov (od čipsa do palčk), in sladic (od piškotov do torte na koncu. Ker se ti prehranjuješ zdravo, poješ le par listov solate, morda pečen kotlet, z vsemi štirimi pa se braniš čipsa in na koncu torte. Ja, to je bolezensko, saj ti en tak piknik ne bo prav nič škodil, zaradi tega ne boš dobil povišanega holesterola niti ne sladkorne.

Če pa imaš na svojem jedilniku pretežno zdravo hrano, se pa ne braniš kdaj pa kdaj tudi kakšnega hamburgerja iz McDonaldsa ali sladoleda iz Lidla (samo kot primer), potem te pa nihče ne bo obtožil, da bolehaš za ortoreksijo.

Dieta, ki ti jo predpiše zdravnik, je pa čisto nekaj drugega.[/quote]

No ja tak pa spet nisem,tudi pivo pijem na piknikih,pa jem čevape.Drugače pa gledam na to,da se ne pregrešam,da bi vsak dan bili naprimer čevapi,pa zvečer bigmack,pazim da je raznolika prehrana.

Ampak to se hotu povedat,da tako kot oni opisujejo,se komot vidim v tem noter.Celo na začetku ko sem res začel z tehnico,da osvojim občutek in brez tehnice vem ocenit približno težo hrane.

In moje mnenje je,da nič ni narobe,če na začetku vsakdo začne s tehnico in računanjem koliko hranil vnašaš v telo.Saj to počnejo dietetiki,kuharji,gostilne pa jih noben nima naprimer za:Ortoreksidonte ali kako bi temu rekel.

Tudi se mi nič narobe ne zdi če nekdo na pikniku ne želi jest mastne stvari in ne pije.A pol tisti,ki alkohola ne pije ima kako morebitno psihično bolezen?

Da me ne bo kdorkoli narobe razumel,ampak ljudje moramo biti zadovoljni sami z sab in če nekdo pretirava pri sebi in mu nič ne manjka,ter normalno živi oziroma bi psihologi rekli ortoreksija,to sploh ni moja stvar.

Noben ne bo za tem umrl,noben ne bo zaprt,oseba,ki je pa kao ortoreksična,pa gre nekomu v nos,da skrbi za svoje zdravje.

No ja tak pa spet nisem,tudi pivo pijem na piknikih,pa jem čevape.Drugače pa gledam na to,da se ne pregrešam,da bi vsak dan bili naprimer čevapi,pa zvečer bigmack,pazim da je raznolika prehrana.

Ampak to se hotu povedat,da tako kot oni opisujejo,se komot vidim v tem noter.Celo na začetku ko sem res začel z tehnico,da osvojim občutek in brez tehnice vem ocenit približno težo hrane.

In moje mnenje je,da nič ni narobe,če na začetku vsakdo začne s tehnico in računanjem koliko hranil vnašaš v telo.Saj to počnejo dietetiki,kuharji,gostilne pa jih noben nima naprimer za:Ortoreksidonte ali kako bi temu rekel.

Tudi se mi nič narobe ne zdi če nekdo na pikniku ne želi jest mastne stvari in ne pije.A pol tisti,ki alkohola ne pije ima kako morebitno psihično bolezen?

Da me ne bo kdorkoli narobe razumel,ampak ljudje moramo biti zadovoljni sami z sab in če nekdo pretirava pri sebi in mu nič ne manjka,ter normalno živi oziroma bi psihologi rekli ortoreksija,to sploh ni moja stvar.

Noben ne bo za tem umrl,noben ne bo zaprt,oseba,ki je pa kao ortoreksična,pa gre nekomu v nos,da skrbi za svoje zdravje.

Ti nimaš nobene ortoreksije. Kot pravim, to stanje je tako hudo, da na koncu psihično totalno degradiraš. Saj pravim, bila v tem in poznam kar nekaj znank in večina zvezdnic je v tem sranju, zato se pa občasno zatečejo v kakšne sanatorije (na skrivaj, jasno, da ne prebegnejo ravno čisto na drugo stran). Je stanje, ko če dam za primer npr. šport, ne moreš, da en dan izpustiš vadbo, če ti kak tretjio dejavnik to prepreči, si živčen, se obtožuješ, kriviš sebe in svet, misliš, le na to, kako boš spet jutri špoirtal in jasno, zato dvojno dozo ipd. Pač, zamegli ti um in to ti je alfa in omega tvoje življenja. Vse drugo je čisto postransko in ne na drugem, na žnj mestu. Ali pa zdrava hrana, le to in nič drugega, takoj ko odpreš oči ali še raje zvečer, že razmišljaš, kaj boš jedel zjutraj, kalkuliraš, seštevaš kalorije, obsedeno iščeš proizvajalce zdrave prehrane, če se slučajno pregrešiš, se kaznuješ npr. s postom ipd. Vse drugo izgine, ne obstaja, obstajaš le ti in hrana (pa čeprav bio, eko, ultra zdrava), družien razpadajo, odnosi grejo v maloro, ker za njih prostora v tvojem življenju več ni. To je to. In to je bolezen.

Kaj?Ne me jeb… A tako hudo je lahko to?Si sploh ne morem predstavljat.Hvala za razlago.

Ja to sem pozabil še napisat.Se pravi,če zdravo in uravnoteženo ješ si bolan.Ko imaš težave naprimer z prebavnimi organi,pa dobiš naprimer jeterno dieto,ki se jo moraš držat ali pa diabetično dieto,si pravzaprav postal bolan in obseden oziroma bolehaš za ortoreksijo?Po nihovem ja.

Ker vejo da je v možganih človeštva največja moč in če nam nekdo hoče vtisnit neke misli,kar se je izkazalo da to uspeva in da ljudje verjamemo vsemu novemu,so s tem dosegli,da se ljudje vstrašijo in začnejo se slabo prehranjevat.

Pol sem jaz po njihovem bolan.In če se pravilno prehranjujem oziroma boleham za ortoreksijo,kako bi se mene zdravilo?A tako da bi moral manjvredno,nekvalitetno hrano jest?Kako zdravilo imajo?
Namreč jaz se dobro počutim,bolniške ne poznam,ker v 16 letih še nisem bil bolan,tudi z športom se ukvarjam.
A moram jaz vse to prekinit ali kaj meni želijo sporočit,kje so napake v meni?

Ne bom se čudil ko bodo v osnovnih šolah ukinili telovadbe,češ da so otroci preutrujeni.

Zanimivi so tile lobiji.[/quote]

Če se kot pijanec plota držiš svoje zdrave prehrane, bolehaš za ortoreksijo. Naprimer: povabljen si na piknik, kjer se jedo čevapčiči, pečene hrenovke, zraven pa solata z veliko majoneze, za povrh pa je še en kup slanih prigrizkov (od čipsa do palčk), in sladic (od piškotov do torte na koncu. Ker se ti prehranjuješ zdravo, poješ le par listov solate, morda pečen kotlet, z vsemi štirimi pa se braniš čipsa in na koncu torte. Ja, to je bolezensko, saj ti en tak piknik ne bo prav nič škodil, zaradi tega ne boš dobil povišanega holesterola niti ne sladkorne.

Če pa imaš na svojem jedilniku pretežno zdravo hrano, se pa ne braniš kdaj pa kdaj tudi kakšnega hamburgerja iz McDonaldsa ali sladoleda iz Lidla (samo kot primer), potem te pa nihče ne bo obtožil, da bolehaš za ortoreksijo.

Dieta, ki ti jo predpiše zdravnik, je pa čisto nekaj drugega.[/quote]

Tu se ne strinjam s teboj,. Poznam ljudi, ki so po 40. letu naredili remont svojih prebavil – kot verjetno veš se z leti nabira na vresicah prebavil obloga ostankov take omenjene hrane, kot katran, zelo trdovratne obloge so to, ki škodijo tako prepustnosti sluznice, kot ostalim prebavilom, da ne morejo normalno opravljati svoje funkcije, pojavijo se smrdeči plini, nepravilna prebava, driske, zaprtost, nova taka hrana, kot jo ti opisuješ, pa stanje samo še poslabša. In lahko verjameš, ko enkrat doživiš bolezensko stanje prebavil, si pripravljen veliko storiti, da situacijo izboljšaš, popraviš, kar si npr, 40 let nalagal s sicer po prepričanju nekaterih zdravo hrano – torej vso toplotno obdelano hrano, pa verjetno še ne veš, da se taki strupi presnov nalagajo tudi v mehka vezivna tkiva in mišice, potem nastopijo imunske bolezni, otečenost in okorelost sklepov, razna revmatska obolenja – ja, ravno zaradi sodobne prehrane.

New Report

Close