Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Invalidska pokojnina

Invalidska pokojnina

Lep pozdrav, imam eno vprašanje za poznavalce pokojninskega sistema.

Znanka je po dolgi bolezni dobila odločbo o pokojnini.

Upokojili jo bodo po 20.ih letih delovne dobe

Problem pa je ta, ker ji nihče ne zna niti približno povedati, koliko znaša invalidska pokojnina in ali je z njo sploh možno preživeti?

Že cel dan iščem informacije na netu, vendar brez posebnega uspeha.

Vem,da je pokojnina odvisna od plačanih prispevkov, delovne dobe, bonusi-malusi…

Ali morda kdo ve, koliko znaša neka povprečna invalidska pokojnina, za cca.20let delovne dobe, prispevki so bili povprečni?

Hvala

Težko reči. Poznam pa primer – polovično upokojen, prej min plača (in prispevki), mislim da cca 15 let delovne dobe – penzija cca. 190 Eur.

Štrik za vrat pa bo.

nova
Uredništvo priporoča

Isto info je meni ena povedala. Mogoče za polno potem do 400?

odvisno od plačanih prispevkov.
pri povprečnih (20 let dela) bo nekje 200-250 €.

Maksimalno nekje okrog dobrih 300 evrov. Sicer pa naj vloži na ZPIZ za informativni izračun, pa bo dobila najbolj natančne informacije

https://www.facebook.com/actio.si

Invalidska pokojnina se računa enako kot starostna, le da se delovni dobi dodaja nekaj let. Na straneh ZPIZ-a je bilo objavljeno, kako to gre, ampak je trenutno stran v prenavljanju.

Pokojninska osnova na žalost ni povprečna plača, ampak jo je treba najprej pomnožiti s faktorjem, ki ga vsako leto določi minister, vsako leto je malo nižji, zadnjega se spomnim tam okoli 0,7. Torej lahko neto plačo pomnožiš z 0,7 pogledaš na lestvico za tvojo delovno dobo, kolikšen procent te osnove ti pripada za tvojo delovno dobo, najbrž bi bilo pri 20 letih (skupaj z dodano za invalidsko pokojnino bi najbrž zneslo okoli 30 let) tam okoli 60{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, torej osnovo pomnožiš še z 0,6 in bi morala imeti vsaj približno oceno.
Pri povprečnih dohodkih okrog 1.000 EUR, bi bila polna invalidska pokojnina po tem izračunu okoli 420 EUR.

Kako se preživi s takimi dohodki, je pa zame veliko vprašanje. Ker tisti, ki so invalidsko upokojeni, lahko potrebujejo pomoč v gospodinjstvu, zdravila, ki jih zavarovanje ne krije … Pravzaprav mi ni jasno, kako ljudje preživijo s tako nizkimi dohodki celo če so zdravi. Kvalitetna hrana je gotovo nedosegljiva, če nisi dovolj zdrav, da obdeluješ kakšen lasten vrtiček. Če ga imaš, seveda.

Poznam primer, upokojen invalidsko po 16 letih del. dobe. Plača malo nad povprečjem. Dobiva 330e, od tega odštej za dodatno zdravstveno in vodenje računa in limit na banki, točno 300 e ostane.

Pozabila sem na to, da obstaja omejitev navzdol – če je osnova nižja od 450 EUR (upam, da sem si prav zapomnila), se jo nadomesti s tem zneskom. Najnižja pokojnina bi tako bila za 15 let 0,45 x 450 = 202 EUR.

New Report

Close